ARD-8SCOM-TC-4VYH-12V nastavení pomocí JMRI DecoderPro

Nastavení dekodéru ARD-8SCOM-TC-4VYH-12V pomocí programu JMRI DecoderPro. Popis instalace programu je zde https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/2-decoderpro.

Uživatele verze JMRI nižší než 4.20 si musí stáhnout definiční soubor dekodéru z adresy https://www.jmri.org/xml/decoders/Public_Domain_dccdoma_ARD_8SCOM_4VYH_TC.xml. Import definice dekodéru se provede pomocí tohoto návodu https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/7-import-definice-dekoderu.

Nastavení dekodéru

Přidání nového dekodéru

Na svorky Programovací kolej centrály připojíme svorky DCC dekodéru. K dekodéru také připojíme napájení. V programu DecoderPro tlačítkem Nová lokomotiva spustíme okno pro výběr dekodéru. Režim programování zvolíme Přímý bytový. Poté klikneme na tlačítko Přečíst typ z dekodéru. Program začne vyčítat CV proměnné z dekodéru a po chvíli nám nabídne dekodér ARD-SCOM-TC od e-shopu dccdoma.cz.

Okno výběru dekodéru se nám rozšířilo a my můžeme vyplnit první pole.

Do pole Seznam ID vyplníme název dekodéru tak, jak jej chceme mít v evidenci.

Do pole Aktivní adresa vyplníme DCC adresu našeho dekodéru.

ID dekodéru uložíme do databáze tlačítkem Uložit. DCC adresu dekodéru zapíšeme do dekodéru tlačítkem Zapsat.

V programování pokračujeme klikem na tlačítko Otevřít úplný programátor.

Záznam evidence

Otevře se nám okno programování dekodéru na první záložce Záznam evidence. V této záložce můžeme vyplnit evidenční údaje o dekodéru.

Na této kartě je důležité tlačítko Vrátit výchozí nastavení formuláře. Tímto tlačítkem se provádí obnovení nastavení formuláře dekodéru. Na CV v samotném dekodéru to nemá žádný vliv.

Pokud chceme obnovit výchozí tovární nastavení všech CV v dekodéru, potom v menu Výchozí nastavení zvolíme položku Tovární nastavení. S touto volbou je třeba zacházet opatrně.

V tuto chvíli jsou v dekodéru zapsány hodnoty z výroby, ale program DecoderPro o nich ještě neví. Proto následuje důležitý krok. Klikneme na tlačítko Přečíst všechny listy, čím se provede přečtení všech CV z dekodéru. Tato operace bude trvat asi patnáct minut. V budoucnu tuto operaci již nebude potřeba opakovat.

Základní

Na této kartě můžeme vyplnit Adresa dekodéru a jeho základní vlastnosti. Dílčí změny v konfiguraci dekodéru zapisujeme tlačítkem Zapsat změny listu. Po skončení celého programování zapíšeme všechny změny tlačítkem Zapsat změny všech listů. Po zapsání změn CV do paměti dekodéru nezapomeneme restartovat dekodér červeným tlačítkem na Arduinu nebo odpojením napájení.

Do pole Adresa výhybek zapíšeme adresu první výhybky. První výhybka je na výstupech I – J. Další výhybky mají postupně adresy vždy o jednu vyšší a jsou na výstupech K – L, M – N a O – P.

Do pole Adresa návěstidel zapíšeme adresu prvního návěstidla na výstupu A. Adresy dalších návěstidel na dalších výstupech se vypočítají podle počtu obsazených adres na každém výstupu.

V poli Adresování vyplníme buď ROCO nebo NMRA, v závislosti na centrále kterou používáme.

V poli Zpoždění startu zadáváme čas po který bude dekodér po zapnutí čekat než vyšle první návěst do dekodéru návěstidla. Touto návěstí je výchozí návěst návěstidla. Je to čas, který potřebuje dekodér návěstidla než začne přijímat povely. Výsledný čas se vypočítá jako součin zadaného čísla a konstanty 0,128 s.

V poli Perioda bitu se nastavuje délka bitu v S-com komunikaci. Pokud jsou použity dlouhé vodiče k návěstidlu tak je z důvodu vyššího možného rušení vhodné nastavit větší hodnotu. V prostředí bez rušení je možno nastavit kratší hodnotu. Zadaná hodnota je udána v ms.

Dekodér můžeme zamknout proti nechtěnému přepsání parametrů. To je vhodné provést u centrál, které nemají odděleně vyvedené svorky na programovací kolej. Dekodér se zamkne zápisem nenulového čísla do pole Zámek. Dekodér se odemkne zapsáním stejného čísla do pole Klíč. Pokud klíč zapomeneme, tak můžeme použít univerzální klíč, který má hodnotu 255. Pokud budeme dekodér zamykat, můžeme tak udělat až po vyplnění všech parametrů na všech kartách.

Výhybky

Na kartě Výhybky nastavujeme řízení výstupů pro výhybky. Výstupů je 8 a jsou označeny písmeny I – P. U každého výstupu nastavujeme čtyři parametry.

V poli Ofset nastavujeme posunutí adresy výstupu. Základní Segment adresa je nastavena na kartě Základní. K Segment adrese se přičte Ofset adresa a získáme výslednou adresu výstupu. Protože výstupů je 8, tak Ofset adresa musí být z intervalu 0 – 7. Více výstupů může mít přiřazenou stejnou Ofset adresu.

V zaškrtávacím poli Reverz nastavíme na jaký povel bude výstup reagovat. Pokud bude políčko prázdné, tak výstup bude reagovat na příkaz výhybka rovně na ovladači ROCO multiMAUS. Pokud bude políčko zaškrtnuté, tak výstup bude reagovat na příkaz výhybka odbočka na ovladači ROCO multiMAUS. V případě výhybek většinou nastavujeme dva po sobě jdoucí výstupy na jednu Ofset adresu a současně nastavíme Reverz pouze na jednom z těchto výstupů. Tím zajistíme přepínání výhybky.

V poli Impulz nastavujeme dobu sepnutí výstupu. Pokud zadáme 0, tak je výstup sepnut trvale až do příjmu opačného povelu na stejné adrese. Pokud chceme nastavit impulzní sepnutí, tak zadáme číslo z intervalu 1 – 255. Doba sepnutí se potom vypočítá jako součin zadaného čísla a časové konstanty 0,128 sekundy. Pokud například chceme pro motorický přestavník MTB mít dobu sepnutí 3 sekundy, tak do pole Impulz zadáme 24 (24 × 0,128 = 3,072).

Do pole Pouze jednou zadáme chování výstupu na příjem opakovaného příkazu. Při zaškrtnutém políčku Pouze jednou reaguje výstup pouze na první přijatý příkaz. Další stejné příkazy ignoruje. Toto chování je vhodné pro výhybky. Pokud necháme políčko prázdné, tak výstup reaguje na všechny došlé příkazy opakovaně. Ve spojení s polem Impulz je toto nastavení vhodné pro rozpojovače s jednou cívkou. Rozpojovač potom bude sepnutý po celou dobu stisku tlačítka na ovladači. Po uvolnění tlačítka a uplynutí doby Impulz rozpojovač odpadne.

Návěstidlo N

Na kartě Návěstidlo 0 – 7 zadáváme parametry připojených návěstidel.

Do pole Počet DCC adres vyplníme kolik bude dané návěstidlo poslouchat DCC adres. Počet adres je dán požadovaným počtem návěstí které má dané návěstidlo zobrazit. Se změnou hodnoty Počet DCC adres se nám zpřístupní příslušný počet řádků pro kódy návěstí.

Do pole Kód výchozí návěsti zadáme kód návěsti S-com podle Tabulky návěstí, která má být zobrazena po zapnutí dekodéru.

Následující tabulka má dva sloupce a počet řádků podle počtu zvolených DCC adres. Každý řádek odpovídá jedné DCC adrese příslušenství a každý sloupec odpovídá poloze příslušenství Přímo nebo Do odbočky. Pozor, systémy LocoNet a XpressNet mají otočený význam pojmů Přímo a Do odbočky. Při nastavování je třeba vyzkoušet, který systém používáte. Podle definice v tabulce Návěstidla v JMRI PanelPro (nebo jiného programu) je pak třeba do každého pole přiřadit správné číslo návěsti podle S-COM.

Na konci programování zvolíme Zapsat změny všech listů, aby se nám všechny změny zapsaly do dekodéru. Nezapomeneme také na kartě Záznam evidence zvolit Uložit do evidence, aby se nám naše nastavení uložilo do databáze dekodérů.

Tovární nastavení

Nastavení dekodéru lze kdykoliv vrátit do továrního nastavení. To se provede v okně programátoru v menu Výchozí nastaveníTovární nastavení...

K dispozici jsou 3 různá připravená nastavení. Nastavení 1 přiřadí každému návěstidlu 1 adresu, tedy 2 návěsti. Nastavení 2 přiřadí každému návěstidlu 2 adresy, tedy 4 návěsti. Nastavení 4 přiřadí každému návěstidlu 4 adresy, tedy 8 návěsti.

Ukončení programování

Po skončení programování klikneme na kartě Záznam evidence na tlačítko Uložit do evidence. Tím se nám zapsané změny v dekodéru uloží do databáze.

Nakonec provedeme studený Reset dekodéru, aby se zadané změny v CV načetly do proměnných programu Arduino. To se provede tak, že odpojíme napájení Arduina nebo opatrně nevodivým předmětem nebo prstem stiskneme červené tlačítko na Arduinu.

vytvořeno 27. 1. 2020