Nastavení pomocí DecoderPro

Dekodér UNI16ARD-NAV-TC je plnohodnotný návěstní dekodér, který je schopen zobrazovat všechny návěsti ČSD/SŽDC/ŽSR podle databáze JMRI www.jmri.org/xml/signals/. Rozšířená uživatelská nastavení se nastavují programem JMRI DecoderPro® www.jmri.org/.

Vytvoření záznamu dekodéru

Dekodér UNI16ARD-NAV-TC připojíme na programovací kolej centrály. V okně programu JMRI DecoderPro® klikneme na tlačítko Nová lokomotiva. Otevře se nám okno se seznamem známých dekodérů. V okně klikneme na tlačítko Přečíst typ z dekodéru. DecoderPro sám najde příslušný dekodér UNI16ARD-NAV-TC v databázi. Do pole ID evidence zadáme název pro náš dekodér. Klikem na tlačítko Uložit se vytvoří záznam v databázi našich dekodérů. Klikem na tlačítko Otevřít úplný programátor spustíme programování dekodéru.

Záznam evidence

Otevře se nám okno programátoru na záložce Záznam evidence. U každého nového dekodéru doporučuji proklikat postupně všechny záložky a na každé záložce provést Přečíst úplný list. Po přečtení všech záložek se vrátit na záložku Záznam evidence a klikem na tlačítko Uložit do evidence uložíme výchozí nastavení dekodéru do databáze dekodérů.

Na záložce Záznam evidence vyplníme identifikační údaje dekodéru.

Základní

Na záložce Základní vyplníme Adresa dekodéru. Adresy se nastavují v rozsahu 1 – 1980.

Dekodér

Záložku Tabulka CV přeskočíme. Na záložce Dekodér pokračujeme v programování.
V poli Adresování je předvolena hodnota NMRA. Pokud uživatel používá centrálu ROCO s posunutým adresováním, tak zadá hodnotu ROCO.

Dekodér je možné zamknout proti nechtěnému přepisu CV hodnot. Zamčení se provádí v poli Zámek. Jakákoliv nenulová hodnota zamkne dekodér. Zamčený dekodér je možné číst.
Dekodér se odemkne zápisem stejné hodnoty, jakou má Zámek, do pole Klíč. Jako univerzální Klíč funguje hodnota 255.

Přednastavení

Na záložce Přednastavení se zadávají k návěstidlům Návěstidlo 0Návěstidlo 7 přednastavené typy návěstidel. S ohledem na 16 výstupů, které má dekodér k dispozici, je pravděpodobné, že bude k dekodéru připojeno méně než 8 návěstidel. Potom do pole Počet návěstidel vyplníme skutečný počet připojených návěstidel. Pokud bude vyplněno méně než 8 návěstidel, tak příslušné řádky Návěstidlo N zmizí, protože nebudou potřeba. Také se znepřístupní příslušné záložky, protože také nebudou potřeba.

Do řádku Návěstidlo N se vyplňuje kód přednastaveného návěstidla. Kódy přednastavených návěstidel jsou popsány v návodu Nastavení pomocí CV. Kódy pro přednastavená návěstidla jsou vždy větší než nula.

Poznámka 1 k adresování návěstidel. Dekodér má svoji výchozí adresu. Tato adresa je první adresou pro Návěstidlo 0. Každé připojené návěstidlo zabere 8 po sobě jdoucích DCC adres. Maximálně tedy dekodér zabere 8 × 8 = 64 adres. Pokud zadáme do pole Počet návěstidel např. 5, tak obsadíme pouze 5 × 8 = 40 adres. Na nepoužité adresy dekodér nebude reagovat. Správným vyplněním pole počet návěstidel tak šetříme adresy.

Poznámka 2 k adresování návěstidel. Do řádku Návěstidlo N zadáváme kód přednastaveného návěstidla. Pokud použijeme pouze kódy větší než 0, a tím se vyhneme 0 Uživatelské nastavení, tak žádné z přednastavených návěstidel nezabere více než 4 po sobě jdoucí DCC adresy. V každém bloku 8 DCC adres tedy budou horní 4 DCC adresy nevyužity. Do těchto nevyužitých DCC adres můžeme nastavit druhý dekodér UNI16ARD-NAV-TC. Podmínky jsou: druhý dekodér má adresu o +4 vyšší než první dekodér, druhý dekodér používá také pouze přednastavená návěstidla s kódem vyšším než 0. Např. mějme dva dekodéry každý s 5 návěstidly s přednastaveným typem. Potom bude pro 10 návěstidel obsazeno pouze 40 DCC po sobě jdoucích adres.

Při zadání Návěstidlo N jako 0 Uživatelské nastavení, tak bude příslušné návěstidlo obsazovat vždy 8 DCC po sobě jdoucích adres bez ohledu na jejich skutečné využití.

Návěstidla s kódem přednastavení větším než nula mají přednost před uživatelským nastavením v přidělování výstupů pro návěstní světla. Výstupy se přidělují automaticky při zápisu daného CV. postupně se prochází Návěstidlo 0Návěstidlo N poslední nastavené s kódem přednastavení větším než nula. Podle počtu připojených světel k návěstidlu se přidělují postupně výstupy AP. Přidělování skončí buď posledním konfigurovaným návěstidlem nebo výstupem P, podle toho co nastane dřív.

Pokud se kombinuje přednastavená návěstidla a uživatelské nastavení, tak doporučuji dávat návěstidla s uživatelským nastavením až jako poslední a použít výstupy, které zbydou po automatickém přidělování výstupů přednastavených návěstidel.

Pokud je použito návěstidlo s uživatelským nastavením, tak je třeba po skončení programování restartovat dekodér odpojením napájení nebo stisknutím červeného tlačítka na Arduinu, aby se nastavila výchozí návěst na návěstidle. Při použití pouze přednastavených návěstidel tento restart není nutný.

Výstupy

Na záložce Výstupy se přidělují logické výstupy jednotlivých návěstidel a jejich světel k fyzickým světlům na návěstidle. Výstupy jsou označeny AP. Pokud logický výstup není připojen k žádnému fyzickému výstupu, tak je označen křížkem ×.

Každý řádek návěstidla obsahuje seznam možných logických výstupů v pořadí podle drážních předpisů od horní žluté, přes rychlostní pruhy až po indikátor spádovištního návěstidla Z.

Pokud je Návěstidlo N přednastavené, kód větší než nula, tak jeho řádek nelze editovat.

Řádek výstupů návěstidla lze měnit pouze pro návěstidla s 0 Uživatelské nastavení.

Stmívání

Na záložce Stmívání se stmívání jednotlivých výstupů. V základním nastavení jsou všechny výstupy nastavené jako stmívané simulující rozsvěcení/zhášení žárovky. Pokud potřebujeme, aby výstup spínal okamžitě, například připojené relé, tak stmívání u něj vypneme.

Návěstidlo N

Na záložce Návěstidlo N se nastavují návěsti pro návěstidlo N.
Pokud je Návěstidlo N nastaveno jako přednastavené, s kem větším než nula, tak žádná položka na záložce nelze změnit. Nastavovat návěsti lze pouze u návěstidel s 0 Uživatelské nastavení.

Každý řádek návěsti začíná ofsetem adresy. Např. Návěstidlo 1 má o 8 adres vyšší adresy než Návěstidlo 0. Proto se k základní adrese dekodéru přičítá +8, +9, +10... adres pro návěsti tak, jak je uvedeno na záložce příslušného návěstidla.

Pole Sada návěstí obsahuje sady podle JMRI www.jmri.org/xml/signals/  K dispozici jsou sady ČSD základní, ČSD cestová, ČSD vložená, SŽDC základní, ČSD mechanická a Přejezdy. Sada Přejezdy nemá odpovídající sadu návěstí v JMRI.

Do pole Výchozí návěst se zadává kód návěsti, který se na návěstidle zobrazí po zapnutí dekodéru.

Do řádku s návěstmi se zadá návěst, která se zobrazí při přestavení na příslušné DCC adrese do polohy Přímo a Do odbočky. Řádků k dispozici je 8, což pro návěstidlo s 0 Uživatelské nastavení dovoluje přiřadit až 16 různých návěstí.

U kódu návěsti je také název návěsti. Tyto názvy jsou platné pouze pro JMRI sadu návěstí SŽDC základní. Pro jiné sady se návěsti musí přiřazovat podle jejich kódu ze stránek JMRI pro: 

ČSD základníwww.jmri.org/xml/signals/CSD-1962-zakladni/aspects.xml 

ČSD cestováwww.jmri.org/xml/signals/CSD-1962-cestova/aspects.xml 

ČSD vloženáwww.jmri.org/xml/signals/CSD-1962-vlozena/aspects.xml 

ČSD mechanickáwww.jmri.org/xml/signals/CSD-1962-mechaniky/aspects.xml 

Video

vytvořeno 21. 3. 2023