Zpětný ohlas serva lze řešit více způsoby. Jedním ze způsobů je připevněním koncového spínače do dráhy páky serva. Potom vyhodnocováním stavu koncového spínače určit v jakém stavu se nachází servo a výhybka. Nevýhodou tohoto řešení je, že musíme současně ladit polohu páky serva pro přestavení výměny a současně polohu koncového spínače. To může být v provozu problém. Stává se to v případech, že se mechanicky uvolní koncový spínač nebo dokonce celé servo. Potom nám nezbývá než v kolejišti znovu upevňovat servo, koncový spínač a znovu ladit výchylku páky serva.
Jednodušší a praktičtější je snímat stav řídícího pinu RELE. Tím se mechanicky oddělí poloha výměny a problematického koncového spínače.
Pro snímání stavu pinu RELE je možné použít běžný enkodér obsazení S88. Při zapojení dáme pozor na to, aby jeden celý enkodér byl použit pouze pro ohlas od dekodéru ARD-4SERVO a už nebyl použit pro detekci obsazení. Samozřejmě ostatní jiné enkodéry mohou detekovat obsazenost kolejí.
Enkodér S88 připojíme do centrály kabelem do konektoru S88.
Svorku pro společný přívod na desce S88 přivedeme na pin - na desce dekodéru. Na svorky 1 – 4 (nebo 5 – 8) přivedeme signálový pin * pro RELE 1 – 4. Tyto vodiče připojíme přes omezovací odpor 2,7 kΩ.
V okně PanelPro otevřeme tabulku snímačů v menu Nástroje ⇒ Tabulky ⇒ Snímače. Snímače, které odpovídají servům 1 – 4 nastavíme Uživatelské názvy např. ZO-V1.
Dále si otevřeme tabulku výhybek v menu Nástroje ⇒ Tabulky ⇒ Výhybky. Vytvoříme záznamy pro výhybky se servy 1 – 4. Výhybky si pojmenujeme např. Vyh-1.
U výhybek v poli Režim zpětného ohlasu změníme hodnotu z MONITORING na ONESENSOR. V poli Zpětný ohlas snímače nastavíme odpovídající snímač. Pro výhybku Vyh-1 je to ZO-V1.
Program JMRI pracuje u výhybek se dvěma různými stavy příkazu. Jeden stav je přikázaný. To je poslední známý příkaz pro přestavení výhybky. Druhý stav je známý. Ten se odvíjí od stavu zpětného ohlasu. Tyto stavy se v provozu od sebe liší. Je to důležité hlavně na kolejišti řízené počítačem. Např. program rychle za sebou odešle příkazy pro přestavení dvou výhybek. Ale serva přestavuji pomalým pohybem a dosažení přestavení je s určitým časovým zpožděním. V tomto okamžiku je důležité rozlišit stav přikázaný a známý.
Ve videu je příklad s jednoduchým panelem v Layout Editor. Cesty jsou stavěné metodou NX Odkud-Kam. Po stisku tlačítek Odkud-Kam na panelu jsou odeslány povely všem výhybkám ve vlakové cestě. Příslušné návěstidlo je stále v poloze Stůj, dokud nedostane ohlas od poslední výhybky, že je přestavená. Teprve potom se návěstidlo přestaví do polohy volnoznak.
7. 3. 2025 vytvoření dokumentu