ARD-LN-S88

Převodník sběrnice S88 na LocoNet.

O sběrnici S88(N)

Sběrnice S88(N) je velmi populární sběrnice používaná pro zpětný ohlas z kolejiště. Používá se hlavně pro detekci obsazení nebo ohlas polohy výhybek. Svoji oblíbenost si získala především velmi nízkými pořizovacími náklady a prakticky žádným nastavením.

Největším problémem sběrnice je nemožnost nastavit adresy zpětného ohlasu. To je dáno tím, že jednotlivé snímače jsou číslovány/adresovány postupně podle pozice na kabelu směrem od centrály ke konci kabelu. Toto uspořádání značně komplikuje použití této sběrnice na modulech. Dalším problémem je to, že ne všechny centrály sběrnici S88(N) podporují. Např. centrála ROCO Z21 (černá) nebo Uhlenbrock IntelliBox Basic sběrnici S88 nemají.

Převodník

Převodník ARD-LN-S88 převádí sběrnici S88 na sběrnici LocoNet. Sběrnice LocoNet má výhodu v tom, že na ni lze připojit až 2048 snímačů. Další výhodou je to, že je možno ji vést i na dlouhé vzdálenosti. V neposlední řadě je sběrnice podporována mnoha centrálami.

Na desce jsou celkem 3 LED diody. První červená na Arduinu signalizuje přítomnost napájecího napětí. Druhá červená na Arduinu v blízkosti pinu 13 signalizuje příjem dat na sběrnici S88. Třetí zelená LED signalizuje odesílání dat na sběrnici LocoNet.

První připojení

Pro první připojení není potřeba na převodníku ARD-LN-S88 provádět žádná nastavení. Převodník je ihned připraven k použití tak jak je. K převodníku připojíme obvyklé napájení příslušenství 12 – 16 V ~ (případně 12 – 24 V =). Do konektoru LocoNet připojíme LocoNet kabel od centrály a do konektoru S88 připojíme kabel od snímačů S88.

Do konektoru LocoNet připojíme kabel LocoNet od centrály. Ve výchozím nastavení bude první snímač na adrese 257 a výchozí maximální počet snímačů je 128. To odpovídá 16 modulům ohlasu S88 s 8 vstupy. S tímto nastavením je možné převodník připojit k libovolné centrále s LocoNet rozhraním.

To se týká i centrály DR5000, která má společný adresní prostor pro všechny sběrnice zpětného ohlasu. Ta má ve výchozím stavu nastavené adresy zpětného ohlasu 1 – 256 pro její sběrnici S88 a od adresy 257 přijímá zpětný ohlas ze sběrnice LocoNet.

Odesílání stavu snímače

Převodník odesílá do centrály po rozhraní LocoNet pouze změny stavu jednotlivých snímačů. To je rozdíl od sběrnice S88, která se periodicky stále dokola ptá na stavy jednotlivých snímačů. Takže sběrnice S88 je neustále v plném provozu i v případech, kdy se na kolejišti nic neděje. V tomto ohledu je převodník ARD-LN-S88 v komunikaci s centrálou velmi úsporný.

Jsou dva případy kdy převodník odešle do centrály stav všech připojených snímačů. Prvním případem je zapnutí napájení. V tuto chvíli převodník počká až centrála začne komunikovat a potom odešle výchozí stav všech snímačů. Druhý případ nastane, když centrála oznámí že zapíná napájení do kolejí kódem OPC_GPON. Tento okamžik nastává v případě, že dojde ke zkratu v kolejišti a centrála vypne napájení. Při opětovném zapnutí napájení centrála odešle tento kód.

Konfigurace ARD-LN-S88

Převodník ARD-LN-S88 je jednoduše konfigurovatelný. Pro nastavování systémových proměnných používá standard LocoNet System Variables format 2http://embeddedloconet.sourceforge.net/SV_Programming_Messages_v13_PE.pdf.

Na převodníku se nastavují pouze tři proměnné:

Adresa zařízení v LocoNet SV – při prvním nastavení je dobré adresu zařízení změnit. Při použití více než jednoho zařízení LNSV v síti LocoNet je žádoucí aby každé zařízení mělo svoji jedinečnou adresu, ale pro samotný provoz převodníku to není bezpodmínečně nutné

Adresa prvního snímače – spolu s Počtem snímačů musí uživatel zajistit aby v síti LocoNet spolu nekolidovali žádné dvě adresy různých snímačů bez ohledu na to, zdali se jedná o zařízení ARD-LN-S88 nebo zařízení jiné.

Počet snímačů – spolu s Adresou prvního snímače musí uživatel zajistit aby adresa posledního snímače s ohledem na adresu prvního snímače nepřekročila hodnotu 2044.

Nastavování systémových proměnných je možné provádět za normálního provozu kolejiště a není potřeba vyhrazovat nějakou obdobu programovací koleje nebo odpojovat kolejiště. Nastavení systémových proměnných je nejjednodušší provádět programem JMRI, protože ten má k tomu příslušné nástroje.

Tabulka systémových proměnných

Převodník má kromě výše uvedených třech proměnných všechny ostatní proměnné nastaveny z výroby a ty jsou určené pouze pro čtení.

Konfigurace pomocí JMRI DecoderPro

Aby bylo nastavování převodníku co nejvíce uživatelsky přátelské je dobré k tomu použít vhodný program. Nejlepším programem pro nastavování parametrů LNSV zařízení je JMRI DecoderPro.

Převodník ARD-LN-S88 připojíme k napájení a k centrále do sítě LocoNet. Spustíme JMRI DecoderPro a klikneme na tlačítko Přidat lokomotivu.

Otevře se nám okno se seznamem podporovaných dekodérů. Otevřeme složku Public-domain and DIY – sidlo – ARD-LN-S88. Vyplníme pole ID evidence. V poli Aktivní adresa ponecháme výchozí hodnotu 0 (nula).

Klikneme na tlačítko Otevřít úplný programátor.

Zobrazí se nám chybové hlášení Nelze nastavit režim LOCONETSV2MODE. To znamená, že v tomto okamžiku není programátor nastaven do požadovaného režimu. Chybové hlášení odklepneme a otevře se okno se záznamem evidence.

Volitelně můžeme vyplnit další identifikační údaje záznamu evidence. Do ostatních záložek záznamu evidence v tuto chvíli nevstupujeme. Klikneme na tlačítko Uložit do evidence a zavřeme okno.

V hlavním okně v evidenci dekodérů máme nyní záznam s naším převodníkem ARD-LN-S88. Nyní zvolíme Režim programování Cmd Station Op Switches a Programování na hlavní koleji. Klikneme na tlačítko Programovat. Znovu se otevře okno programátoru, nyní již bez chybového hlášení.

Nastavení parametrů S88

Otevřeme kartu nastavení S88.

Klikneme na tlačítko Přečíst úplný list, abychom srovnali stav SV hodnot v převodníku a v záznamu evidence. Nyní můžeme zahájit nastavování programovatelných hodnot. Ty jsou dvě – Adresa snímačů a Počet snímačů. Jejich význam byl popsán výše. Klikneme na tlačítko Zapsat změny listu a nové hodnoty se zapíší do převodníku.

Změna LNSV adresy převodníku

Přejdeme na kartu Základní.

Při prvním spuštění má převodník LNSV adresu 0. Do pole Změna adresy zapíšeme naši novou adresu. Do pole Aktivní adresa nezapisujeme nic. Klikneme na tlačítko Zapsat změny listu. Po změně adresy už nelze měnit hodnoty na ostatních kartách. Uložíme hodnoty do záznamu evidence a zavřeme okno.

Pokud jsme zapomněli uložit hodnoty do záznamu evidence, tak jsme na to upozorněni a můžeme to napravit.

Po změně adresy LNSV musíme provést restart převodníku ARD-LN-S88. To provedeme odpojením a opětovným připojením napájení nebo stiskem tlačítka na Arduinu.

Reset továrního nastavení

V případě že ztratíme nebo zapomeneme adresu zařízení, tak se k této hodnotě budeme obtížně dostávat. Pro tyto případy má převodník vyvedené svorky pro Reset továrního nastavení.

Převodník odpojíme od napájení. Vyzkratujeme svorky RESET a zapneme napájení. Chvíli počkáme než proběhne inicializace Arduina. Potom vypneme napájení a zkratovací kablík odpojíme. Tím je reset zařízení hotový. Zařízení má opět LNSV adresu 0. Vrátíme se na začátek tohoto návodu a provedeme znovu nastavení zařízení.

Schema zapojení

Schema zapojení je dostupné pro stažení na konci stránky.

Program pro Arduino

Program pro arduino je dostupný ke stažení na konci stránky.

vytvořeno 3. 9. 2020