Zpětný ohlas výhybky lze realizovat více způsoby. Jeden ze způsobů je realizace pomocí dvou snímačů. Ty snímají koncové polohy přestavníku. Pokud přestavník není ani v jedné z koncových poloh, potom se nachází v nekonzistentním stavu. Tato metoda se nejvíce blíží ohlasu velké železnice, kdy je indikován nekonzistentní stav během přestavování.
Tento způsob indikace polohy přestavníku se dá využít pouze při počítačem řízeném kolejišti. Navíc ne všechny počítačové programy umí tuto metodu skutečně využít. Programem, který umí nekonzistentní stav zpracovat je JMRI PanelPro.
Abychom mohli detekovat všechny stavy dekodéru, budeme potřebovat další čtyři výstupní piny. Ty získáme tak, že čtyři piny tlačítek 2 a 3 přepneme z režimu Vstup na režim Výstup. To provedeme v programátoru DecoderPro. Můžeme použít buď servisní režim Na programovací koleji nebo také provozní režim Na hlavní koleji.
Před tím, než přepneme režim pinů na Výstup se ujistíme, že nemáme připojená žádná tlačítka. V režimu zpětného ohlasu TWOSENSOR nesmí být připojeno žádné tlačítko.
Na záložce Dekodér v poli Režim tlačítek přepneme hodnotu z Vstup na hodnotu Výstup. Změnu zapíšeme klikem na tlačítko Zapsat změny listu.
Podobně jako při metodě ONESENSOR, budou všechny signálové vodiče připojeny přes ochranné odpory 2,7 kΩ. Společný vývod S88 bude přiveden na pin - mínus dekodéru.
Na první čtyři svorky enkodéru S88 přivedeme piny RELE * hvězdička. Na další čtyři piny přivedeme z dekodéru piny BUTTON 2 a 3 označené * hvězdička.
Tím jsme obsadili všechny svorky enkodéru S88.
V okně PanelPro otevřeme tabulku snímačů v menu Nástroje ⇒ Tabulky ⇒ Snímače. Snímače, které odpovídají servům 1 – 4 nastavíme Uživatelské názvy např. ZO-V1 – ZO-V4. Tyto snímače snímají stav pinů RELE, které určují polohu páky serva.
Další čtyři vstupy enkodéru S88 označíme např. ZO-V1-A – ZO-V4-A. Tyto snímače snímají stav pinů BUTTON. Piny BUTTON 2 a 3 indikují aktivitu příslušného serva. Pokud je servo v procesu přestavování, potom je příslušný snímač ve stavu neaktivní. Pokud je servo dokončilo svůj běh a je v koncové poloze potom je příslušný snímač ve stavu aktivní.
Přestavování fyzických snímačů XpressNet (nebo LocoNet)si můžeme vyzkoušet s dekodérem. Přepneme se do tabulky Výhybky a přestavujeme jednotlivé výhybky. Při tom sledujeme jak se chovají fyzické snímače.
Nyní si na rozhraní Internal vytvoříme dalších osm snímačů. Nazveme je např. OH-V1-P, OH-V1-O – OH-V4-P, OH-V4-O. Tyto interní virtuální snímače nám budou indikovat dosažení koncové polohy Přímo nebo Do odbočky pro výhybky 1 – 4. Pokud je výhybka v některé z koncových poloh, potom je vždy jeden z dvojice snímačů v poloze aktivní a druhý snímač je v poloze neaktivní.
Interní snímače budeme řídit jednoduchým LogixNG skriptem. Pro každou výhybku uděláme skript.
Budeme sledovat stavy fyzických snímačů a podle nich budeme nastavovat virtuální interní snímače. Skript je velmi jednoduchý. Při změně stavu snímače aktivity, např. ZO-V1-A, spustíme vyhodnocování skriptu.
Pokud se stav snímače ZO-V1-A změní na neaktivní, tak to znamená že se servo přestavuje. Potom oba virtuální snímače OH-V1-O a OH-V1-P nastavíme do stavu neaktivní.
Pokud se stav snímače ZO-V1-A změní na aktivní, tak to znamená že servo dokončilo svůj běh. Potom se podíváme na stav dalšího snímače, což je ZO-V1. Podle jeho stavu nastavíme virtuální snímače OH-V1-O a OH-V1-P do dvou opačných poloh aktivní a neaktivní.
Máme připravené všechny snímače a můžeme nastavit ohlas výhybky. V tabulce výhybek vybereme příslušnou výhybku, v našem příkladu je to Vyh-1. Otevřeme úpravy výhybky a na záložce Zpětný ohlas. V poli Režim zpětného ohlasu nastavíme TWOSENSOR. K výhybce připojíme dva virtuální snímače. V poli Zpětný ohlas snímače 1 nastavíme OH-V1-O a v poli Zpětný ohlas snímače 2 nastavíme OH-V1-P.
Tím máme u výhybky nastavený ohlas dvou snímačů.
Tím, že máme u výhybky dva snímače zpětného ohlasu, tak jsme rozšířili stav výhybky známý o další stav. Kromě stavu Přímo a Do odbočky umí výhybka zobrazovat i stav Nekonzistentní. Na panelu se tento stav zobrazí nevykreslením žádné z větví výhybky ani přímé ani odbočné. Při řízení vlakových cest v Layout Editoru metodou dvou tlačítek NX Odkud-Kam bude na návěstidle zobrazen volnoznak až poté, co všechny výhybky ve vlakové cestě dosáhnou své koncové polohy.
10. 3. 2025 vytvoření dokumentu