ARD-SCOM-TC-12V nastavení pomocí JMRI DecoderPro

Nastavení dekodéru ARD-SCOM-TC-12V pomocí programu JMRI DecoderPro. Popis instalace programu je zde https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/2-decoderpro.

Uživatele verze JMRI nižší než 4.16 si musí stáhnout definiční soubor dekodéru z adresy http://jmri.org/xml/decoders/Public_Domain_dccdoma_ARD_SCOM_TC.xml. Import definice dekodéru se provede pomocí tohoto návodu https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/7-import-definice-dekoderu.

Nastavení dekodéru

Přidání nového dekodéru

Na svorky Programovací kolej centrály připojíme svorky DCC dekodéru. K dekodéru také připojíme napájení. V programu DecoderPro tlačítkem Nová lokomotiva spustíme okno pro výběr dekodéru. Režim programování zvolíme Přímý bytový. Poté klikneme na tlačítko Přečíst typ z dekodéru. Program začne vyčítat CV proměnné z dekodéru a po chvíli nám nabídne dekodér ARD-SCOM-TC od e-shopu dccdoma.cz.

Okno výběru dekodéru se nám rozšířilo a my můžeme vyplnit první pole.

Do pole Seznam ID vyplníme název dekodéru tak, jak jej chceme mít v evidenci.

Do pole Aktivní adresa vyplníme DCC adresu našeho dekodéru.

ID dekodéru uložíme do databáze tlačítkem Uložit. DCC adresu dekodéru zapíšeme do dekodéru tlačítkem Zapsat.

V programování pokračujeme klikem na tlačítko Otevřít úplný programátor.

Záznam evidence

Otevře se nám okno programování dekodéru na první záložce Záznam evidence. V této záložce můžeme vyplnit evidenční údaje o dekodéru.

Na této kartě je důležité tlačítko Vrátit výchozí nastavení formuláře. Tímto tlačítkem se provádí obnovení nastavení formuláře dekodéru. Na CV v samotném dekodéru to nemá žádný vliv.

Pokud chceme obnovit výchozí tovární nastavení všech CV v dekodéru, potom v menu Výchozí nastavení zvolíme položku Tovární nastavení. S touto volbou je třeba zacházet opatrně.

V tuto chvíli jsou v dekodéru zapsány hodnoty z výroby, ale program DecoderPro o nich ještě neví. Proto následuje důležitý krok. Klikneme na tlačítko Přečíst všechny listy, čím se provede přečtení všech CV z dekodéru. Tato operace bude trvat asi patnáct minut. V budoucnu tuto operaci již nebude potřeba opakovat.

Základní

Na této kartě můžeme vyplnit Adresa dekodéru, pokud jsme tak již neučinili dříve. Dílčí změny v konfiguraci dekodéru zapisujeme tlačítkem Zapsat změny listu. Po skončení celého programování zapíšeme všechny změny tlačítkem Zapsat změny všech listů. Po zapsání změn CV do paměti dekodéru nezapomeneme restartovat dekodér červeným tlačítkem na Arduinu nebo odpojením napájení.

Dekodér

Na této kartě zvolíme základní chování dekodéru.

V poli Adresování vyplníme buď ROCO nebo NMRA, v závislosti na centrále kterou používáme.

V poli Zpoždění startu zadáváme čas po který bude dekodér po zapnutí čekat než vyšle první návěst do dekodéru návěstidla. Touto návěstí je výchozí návěst návěstidla. Je to čas, který potřebuje dekodér návěstidla než začne přijímat povely. Výsledný čas se vypočítá jako součin zadaného čísla a konstanty 0,128 s.

V poli Perioda bitu se nastavuje délka bitu v S-com komunikaci. Pokud jsou použity dlouhé vodiče k návěstidlu tak je z důvodu vyššího možného rušení vhodné nastavit větší hodnotu. V prostředí bez rušení je možno nastavit kratší hodnotu. Zadaná hodnota je udána v ms.

Dekodér můžeme zamknout proti nechtěnému přepsání parametrů. To je vhodné provést u centrál, které nemají odděleně vyvedené svorky na programovací kolej. Dekodér se zamkne zápisem nenulového čísla do pole Zámek. Dekodér se odemkne zapsáním stejného čísla do pole Klíč. Pokud klíč zapomeneme, tak můžeme použít univerzální klíč, který má hodnotu 255. Pokud budeme dekodér zamykat, můžeme tak udělat až po vyplnění všech parametrů na všech kartách.

Návěstidlo N

Na kartě Návěstidlo 0 – 15 zadáváme parametry připojených návěstidel.

Do pole Počet DCC adres vyplníme kolik bude dané návěstidlo poslouchat DCC adres. Počet adres je dán požadovaným počtem návěstí které má dané návěstidlo zobrazit. Se změnou hodnoty Počet DCC adres se nám zpřístupní příslušný počet řádků pro kódy návěstí.

Do pole Kód výchozí návěsti zadáme kód návěsti S-com podle Tabulky návěstí, která má být zobrazena po zapnutí dekodéru.

Následující tabulka má dva sloupce a počet řádků podle počtu zvolených DCC adres. Každý řádek odpovídá jedné DCC adrese příslušenství a každý sloupec odpovídá poloze příslušenství Přímo nebo Do odbočky. Pozor, systémy LocoNet a XpressNet mají otočený význam pojmů Přímo a Do odbočky. Při nastavování je třeba vyzkoušet, který systém používáte. Podle definice v tabulce Návěstidla v JMRI PanelPro (nebo jiného programu) je pak třeba do každého pole přiřadit správné číslo návěsti podle S-COM.

Na konci programování zvolíme Zapsat změny všech listů, aby se nám všechny změny zapsaly do dekodéru. Nezapomeneme také na kartě Záznam evidence zvolit Uložit do evidence, aby se nám naše nastavení uložilo do databáze dekodérů.

Tovární nastavení

Nastavení dekodéru lze kdykoliv vrátit do továrního nastavení. To se provede v okně programátoru v menu Výchozí nastaveníTovární nastavení...

K dispozici je 1 + 10 různých připravených nastavení.

Reset všech CV Výchozí

Při tomto resetu se nastaví na každý výstup 1 adresa, což jsou 2 návěsti Stůj a Volno. Pozicím 0 – 31 se přiřadí návěsti S-COM v pořadí 0 – 31. Toto nastavení předpokládá další nastavení dekodéru přesně podle potřeb uživatele.

Počet adres 1 – 10

Při tomto resetu se nastaví na každý výstup takový počet adres, který je uveden v názvu nastavení. Tomu odpovídá nastavení dvojnásobného počtu návěstí. Návěsti S-COM se přiřadí podle Pořadí často používaných adres. Toto nastavení bude vyhovovat většině aplikací.

Otestování funkčnosti

Příklad otestování funkčnosti nastavení dekodéru.

Nastavení dekodéru

Pro příklad zvolíme návěstidlo, které je připojené k výstupu H, jedná se tedy o Návěstidlo 7.

Zvolíme počet DCC adres 8. To odpovídá celkovému počtu návěstí 16. Pořadí návěstí S-COM máme přednastaveno podle nejčastěji používaných návěstí.

Vypočítáme si adresy příslušenství (výhybek), které budou ovládat naše návěstidlo. K tomu můžeme využít soubor adresy.xml/adresy.ods který slouží jako pomůcka pro výpočet adres jednotlivých připojených návěstidel.

Nastavení výhybek

V menu SouborOtevřít okno PanelPro spustíme program PanelPro. Tam v menu NástrojeTabulkyVýhybky otevřeme tabulku Výhybky. Tlačítkem Přidat... přidáme novou výhybku.

Vyplníme pole Systém připojení, Hardwarová adresa a Uživatelský název. V mém případě to byly výhybky XT108, XT109, XT110, XT111, XT112, XT113, XT114 a XT115.

Nastavení návěstidla

Přepneme se do tabulky Návěstidla. Tlačítkem Přidat... přidáme nové návěstidlo. V tabulce nového návěstidla postupně vyplníme pole:

Uživatelský název – uživatelský název návěstidla.

Návěstní systém – pro návěstidla s S-com je nejvhodnější SŽDC 2015 základní návěstidla.

Typ návěstidla – vybereme vhodný typ, pro otestování jsem zvolil Odjezdová návěstidla.

Ovladač návěstidla – tady musíme zvolit Návěstidlo řízené výhybkami.

Dále pro každou návěst z nabídky návěstí vybereme příslušnou adresu DCC příslušenství z Tabulky výhybek a jení pozici Přímo nebo Do odbočky pro kterou se má příslušná návěst zobrazit. U nepoužitých návěstí zvolíme volbu Znepřístupněno.

Editaci ukončíme klikem na tlačítko Vytvořit.

Otestování návěstidla

V tabulce Návěstidla v příslušném řádku návěstidla v poli Návěst postupnou změnou návěsti odesíláme povely do cetrály. Na návěstidle sledujeme změnu návěstí.

vytvořeno 10. 3. 2019