MG Interns Info


Tuesday January 24, 2017

8:30 am to 10:00 am

Program Orientation - Introductions and Pre-Test

10:00 am to 10:15 am 

Break 

10:15 am to 12:30 pm

Program Orientation - John Baker

Tuesday, January 31, 2017

8:30 am to 10:00 am

Introduction to Horticulture - Taylor Vandiver (Regional Extension Agent)

10:00 am to 10:15 am 

Break 

10:15 am to 12:30 pm

Introduction to Horticulture - Taylor Vandiver (Regional Extension Agent)

Tuesday, February 7, 2017

8:30 am to 10:00 am

Soils and Plant Nutrition with Dr. Charles Mitchell (Extension Specialist)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Soils and Plant Nutrition with Dr. Charles Mitchell (Extension Specialist)

Tuesday, February 14, 2017

8:30 am to 10:00 am

Pruning and Pruning Safety with Bethany O’Rear (Regional Extension Agent)

10:00 am to 10:15 am 

Break 

10:15 am to 12:30 pm

Pruning and Pruning Safety with Bethany O’Rear (Regional Extension Agent)

Tuesday, February 21, 2017

8:30 am to 10:00 am

Plant Physiology with Dr. Rudy Pacumbaba (Extension Specialist)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Plant Physiology with Dr. Rudy Pacumbaba (Extension Specialist)

Tuesday, February 28, 2017

8:30 am to 10:00 am

Backyard Fruit Production with Doug Chapman (Regional Extension Agent)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Backyard Fruit Production with Doug Chapman (Regional Extension Agent)

Tuesday, March 7, 2017

8:30 am to 10:00 am

Entomology Basics with Chris Becker (Regional Extension Agent) 

10:00 am to 10:15 am 

Break 

10:15 am to 12:30 pm

Entomology Basics with Chris Becker (Regional Extension Agent) 

Tuesday, March 14, 2017

8:30 am to 10:00 am

Home Vegetable Production with Mike Reeves (Regional Extension Agent)

10:00 am to 10:15 am 

Break 

10:15 am to 12:30 pm

Home Vegetable Production with Mike Reeves (Regional Extension Agent)

Friday, March 17, 2017

8:30 am to 3:00 pm

Attend the Urban Forestry Conference @ Crosspoint Church of Christ (Florence, AL)

Tuesday, March 21, 2017

8:30 am to 10:00 am

Turf Maintenance and Weed Management with Tim Crow (Regional Extension Agent)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Turf Maintenance and Weed Management with Tim Crow (Regional Extension Agent)

Tuesday, March 28, 2017

8:30 am to 10:00 am

Plant Propagation with Rudy Pacumbaba (Extension Specialist)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Plant Propagation with Rudy Pacumbaba (Extension Specialist)

Tuesday, April 4, 2017

8:30 am to 10:00 am

Native Plants and Wildflowers with Margie Anderton (Master Gardener) @ TVA Trail

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Native Plants and Wildflowers with Margie Anderton (Master Gardener) @ TVA Trail

Tuesday, April 11, 2017

8:30 am to 10:00 am

Helpline Training with Donnie Daugherty (Helpline Coordinator)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Wildlife and Pesticides with Taylor Vandiver (Regional Extension Agent)

Tuesday, April 18, 2017

8:30 am to 10:00 am

Landscape Design with Renee Thompson (State Specialist)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Landscape Design with Renee Thompson (State Specialist)

Tuesday, April 25, 2016

8:30 am to 10:00 am

Final Class and Post-Test with Taylor Vandiver (Regional Extension Agent)

10:00 am to 10:15 am 

Break

10:15 am to 12:30 pm

Final Class and Post-Test with Taylor Vandiver (Regional Extension Agent)

Tuesday, November 21, 2017

10:30 am to 1:30 pm

Graduation Luncheon, Presentation of Certificates


Shoals Master Gardeners Class of 2017 

Cathy Anderson       Joyce Bates       Linda Brewer     
Patty Collier       Doug Evans     Mikie Green
David Henke     Gloria Huff      James Huff 
Ken Irby     Nicholas Jaynes       Claire LeCroy
Rachel Linton     Kathryn MacNeil       Lisa Maples
Gail McDonnel       Sally McGuire    Bradley McMartney
Lynn Melson     Susan Nale       Foy Persell 
David Phillips       Keith Rylant     Joe Tate


Shoals Master Gardeners Class of 2016

Jean Batson      Tony Couch 
Kathy Darby      Alan George 
Linda Gilliam      Scott Hickman 
Kathy Hickman      Mary Hill 
Inge Johnson      Cam (Camilla) Jones 
Michael Knight      Kevin McCarley 
Nancy O’Neal      Teresa Peck 
Ann Taylor      Jacob Thompson 
Juanda Wylie      Barbara Yeilding


Shoals Master Gardeners Class of 2015 

Candy Pankhurst            Pam Belew
Jacqueline Bretherick    Steve Chenault
Myra Collum          Jennifer Garrett
Rhonda Hellums    Jimmy Johnson
Jerry Lewis        Tom McMurtrey
Gilbert Melson        Sharon Melson
Sara Moseley        Sandy Newton
Paul Smith        Cleveland Watkins 


Shoals Master Gardeners Class of 2014 

Debra Barnes            Cheryl Bennett 
James Berry                   Viki Burns 
Hali Black                Donnie Daugherty 
Bonnie Deason             Mark Deason 
Melanie Fuller             Jennifer Halen 
Theresia Harris             Rachael Haygood 
Carolyn Hudson             Wendy Infanger 
Cynthia Kershaw            Mariam Kraemer 
Craig Linhoss             Sheila Linsday 
Mickey Lollar             Kathy McCarthy 
Doritta McDaniel             Helen Mininger
Mike Mininger             Berry Robertson
Brenda Smith             Audrey White
Susan Williams


Shoals Master Gardeners Class of 2013 

Michael Thomason               Charles Peck 
Leeann Stewart               Stephanie Brown 
Pam Ruggles               Chet Orlik 
Reeda Lee               Amanda Moody 
Paula Kelley                Robert Head 
Kelly Balentine                Glen Henry 
Nancy Jones                John Norton 
Robert Rutledge               Jenny McKinney


Ċ
Wray Dillard,
Oct 18, 2016, 6:25 PM
Ċ
Wray Dillard,
Feb 4, 2017, 10:20 AM
Comments