In het midden van Rome, naast het Forum Romanum en de Fori Imperali bevindt zich het Piazza Venezia. Het is één van de belangrijkere verkeersknooppunten in de binnenstad van Rome. Hier komen een aantal grote, belangrijke wegen samen, en hier bevindt zich ook een groot busstation. Momenteel wordt het plein volledig overhoop gehaald door archeologische opgravingen. De bedoeling is namelijk dat er een derde Metrolijn door Rome komt te lopen, met een metrohalte op dit plein, maar dan moet er eerst onderzoek gedaan worden naar mogelijke archeologische vondsten op deze plek. Op dit plein zijn een aantal beroemde gebouwen te vinden, waarover verderop meer te vinden is.
Ø De “Via del Plebiscito”. Deze weg loopt vanuit het Piazza Venezia naar het westen, naar de Largo Argentina. Deze weg is vernoemd naar de in 1946 gehouden volksstemming, waarin besloten werd dat Italië na de blamage in de tweede Wereldoorlog van een monarchie een republiek te worden. Dat de weg juist op deze plek ligt, is omdat het Palazzo Venezia door Mussolini in de tweede wereldoorlog werd gebruikt als zijn werkpaleis.
Ø De “Via del Fori Imperali”. Deze straat loopt vanuit het Piazza Venezia naar het zuidoosten, naar het Colosseum. Deze weg is vernoemd naar de fora (fora imperali en forum romanum) waar deze weg dwars door heen loopt. Deze weg is door Mussolini in de tweede wereldoorlog aangelegd, met de bedoeling dat hij gebruikt zou worden voor militaire parades, als hij een slag gewonnen had. Helaas voor hem, heeft hij geen successen beleefd in de oorlog. Door de aanleg van deze weg zijn veel delen van het forum vernield of verdwenen onder de weg.
Ø De “Via del Corso”. Deze, ietwat smalle straat loopt vanuit het Piazza Venezia naar het noorden, rechtstreeks naar het Piazza del Populo. Deze weg is vernoemd naar de wagenrennen die in de Romeinse tijd op deze weg werden gehouden, deze liepen van het Piazza del Populo naar het Piazza Venezia. Dit is ook de reden dat deze weg zo kaarsrecht loopt; wagenrenners moesten namelijk goed snelheid kunnen maken op de rechte stukken.
Ø De “Via Quatro Novembre”. Deze, zeer korte weg loopt naar de via Nazionale, in het westen. Het is vernoemd naar de Italiaanse overwinning op de dubbelmonarchie Oostenrijk-Hongarije in de eerste wereldoorlog.
Het Palazzo Venezia is een groot paleis aan het Piazza Venezia, en het staat in de noordwestelijke hoek van het plein.
Het Palazzo Venezia is aan het einde van de middeleeuwen gebouwd als woning van de Venetiaanse kardinaal in Rome. In 1451 werd er een nieuwe kardinaal gekozen, en dit werd ene Pietro Barbo. Deze vond zijn nieuwe woning echter niet groot genoeg, dus besloot hij om het gebouw te gaan verbouwen; het werd vele malen groter, totdat hij vond dat het voor iemand van zijn status groot genoeg was. Deze kardinaal gebruikte ook een redelijk deel van het gebouw om de kunst in onder te brengen die hij verzamelde, want hij was een verwoed kunstverzamelaar.
Dertien jaar nadat hij tot kardinaal gekozen werd, werd Pietro Barbo in 1464 gekozen als nieuwe paus van het Katholieke rijk, en hij nam de naam “Papa Paolo II” aan, wat in het Nederlands Paus Paulus II is. Ook nu vond hij zijn paleisje te klein voor zijn ambt, en werd het opnieuw verbouwd. Na een vijf jaar durende verbouwing was de oppervlakte ten opzichte van het oorspronkelijke gebouw vervijftienvoudigd. Slechts vier jaar later echter werd een samenzwering bekend tegen de nieuwe paus, en daarbij besloot hij om zich “op te sluiten” in het Vaticaan, zodat hij geen gevaar liep. Daar leefde hij nog twee jaar verder voordat hij stierf. Dat was doordat hij te veel meloen had gegeten.
Zijn neef Marco werd de nieuwe kardinaal van Venetië, en hij ging door met de verbouwingen, totdat hij vond dat het af was, wat pas in 1491 gebeurde. Zijn opvolger, Lorenzo Cybo, voltooide het gebouw; hij verfraaide het paleis, legde straten aan om het paleis, en liet onder andere een beeld van de godin Isis plaatsen. Dit beeld staat tegenwoordig bekend als “Madame Lucrezia”, waarover verderop meer verteld zal worden.
Sinds de dood van Pietro Barbo werd de kunst in het paleis nogal verwaarloosd, totdat de toenmalige kardinaal in 1503 weer kunst onderbracht in dit palazzo, maar helaas werd deze collectie al in 1517 vernield, omdat in dat jaar de Spaanse koning Italië binnenviel, en daarbij werd Italië voor een redelijk deel geplunderd, waaronder ook Rome. Daarbij werd een groot deel van de kunstcollectie uit het Palazzo Venezia meegenomen naar Spanje. Paus Leo X heeft echter al snel weer de collectie, voor zover mogelijk, hersteld, en andere zaken toegevoegd.
Papa Pio IV, in het Nederlands paus Pius IV, probeerde om de al gespannen relatie met Venetië een beetje te ontspannen door het palazzo als een schenking aan de Venetiaanse diplomaten te geven. Dit echter met de voorwaarde, dat het appartement, gebouwd door Lorenzo Cybo, van de paus zou blijven, evenals de trappen en gangen naar dat appartement.
De Venetianen konden echter nooit echt in tevredenheid ervan gebruik maken, omdat er veel onenigheid was tussen hen en de pauselijke orde over het gebruik van dit gebouw. Vele ruzies volgden, tot aan 1797, met de val van Venetië. Vanaf dat moment werd het de Oostenrijkse ambassade.Tegenwoordig is hier het Museo Nazionale di Palazzo Venezia in ondergebracht.
Dit monument ter ere van de eerste Italiaanse Koning, Victor Emanuel II, is gebouwd aan de zuidkant van het Piazza Venezia, op de door het monument nagenoeg geheel verdwenen Capitolijn.
In 1820 is Victor Emanuel II geboren als kroonprins van Sardinië. Tijdens zijn hele leven streefde hij naar een verenigd Italië, en op het moment dat hij de Sardijnse koning werd, besloot hij dat hij zijn levenswens moest vervullen.
Als eerste poogde hij het noorden van Italië te veroveren, maar Oostenrijk, een belangrijke speler in het Noorden van Italië wou het niet hebben dat er een groot, machtig rijk onder hen zou worden gesticht, daarom vielen ze Noord-Italië binnen. Omdat Victor Emanuel II toch Noord-Italië erbij hebben wou, besloten ze de hulp van het Franse koningshuis in te roepen, want samen zaten ze in het huis van Savoye. Samen met Frankrijk versloegen de Sardijnen Oostenrijk en veroverden ze Noord-Italië. Zuid-Italië wou graag samen met Sardinië en Noord-Italië één land vormen, dus de “verovering” van Zuid-Italië ging zeer snel. In 1849 was het Koninkrijk Italië gesticht. Victor Emanuel II werd de eerste koning van verenigd Italië, en regeerde van 1849 tot 1861
Het monument zelf is ontworpen door Guiseppe Sacconi. Hij begon met de bouw van het monument in 1885, maar al in 1905 stierf hij, 6 jaar voor de voltooiing van het monument.
Voor het gebouw is wit marmer gebruikt, waarvan Sacconi hoopte dat na loop van tijd het zou verkleuren naar “Romeins bruin”, dat wil zeggen; beige/bruinachtig, net als de rest van de gebouwen in Rome. Dit is echter niet gebeurd, waardoor het gebouw nog net zo wit is, als het vroeger was. Dit is één van de redenen dat het gebouw soms ook wel de “Suikertaart” genoemd wordt.
Het monument zelf is zeventig meter diep, honderd vijfendertig meter breed en ruim 80 meter hoog.
Tegenwoordig is hier een museum, gewijd aan de éénwording gevestigd.
Het gebouw bestaat uit, vooraan, een enorme trap die leidt naar het “Altare della Patria”, of in het Nederlands “Altaar des Vaderlands”. Daar is het graf van de onbekende soldaat van Italië te vinden. Dit is een in de eerste wereldoorlog gestorven Italiaanse soldaat.
Achter het graf is een beeld van de godin Roma geplaatst; zij moet als het ware over de Italiaanse soldaten waken. Links van haar staat een reliëf van de triomftocht van de arbeid, ren rechts een waarop de liefde voor het vaderland op is uitgebeeld.
Links en rechts van de trap zijn twee fonteinen te vinden, die de twee zeeën van Rome voor moeten stellen. De oostelijke fontein (links op plaatje verderop) stelt de Adriatische zee voor en de westelijke fontein (rechts op zelfde plaatje) stelt de Tyrrheense zee voor.
In het midden van de foto, ter hoogte van de zuilengalerij staat een beeld. Dit is het ruiterstandbeeld van Victor Emanuel II. Het beeld is ruim twaalf meter hoog, en negentien meter lang. Het bronzen beeld alleen al weegt ruim vijftig ton. Op de sokkel van het beeld staan afbeeldingen van de in de tijd van de “Risorgimento” (de Italiaanse éénwording) belangrijke steden.
Paus Marcus heeft in 336 na Christus opdracht gegeven om deze basiliek te bouwen, ter ere van de evangelist Marcus. In deze basiliek is een beroemd apsismozaïek te zien, waarop het “Lam Gods” afgebeeld is.
In de linker hoek van het Palazzo Venezia vinden we het beeld Madame Lucrezia. Dit beeld is één van de sprekende beelden van Pasquino, en zij “sprak” vooral over liefdesproblemen.
Er zijn twee verschillende theorieën over wie zij voorstelt:
Isis
Egyptische moedergodin, en godin van de vruchtbaarheid, uitvindster van de landbouw.
Pasquino’s sprekende beelden
Al sinds 1501 worden een aantal beelden in Rome gebruikt om satirische / grappige teksten op te plakken.
Het palazzo Bonaparte is een klein woonpaleis, dat links van het begin van de “Via del Corso staat. Het is op zich niet een bijzonder gebouw, maar de bewoonster was wel bijzonder. Het was namelijk de moeder van Napoleon Bonaparte. Toen Napoleon inzag dat het voor hem nogal lastig zou kunnen worden in Noord-Europa, besloot hij dat zijn moeder op een veilige plek zou moeten zitten.
Daarom besloot hij dat ze zou komen te wonen in het Palazzo Bonaparte.
http://www.rome.nl/main.php?id=1:269
Algemene informatie Piazza Venezia
http://reizen-en-recreatie.infonu.nl/attracties/
Informatie over Monument Victor Emanuel II
http://nl.wikipedia.org/wiki/Piazza_Venezia
Informatie over het plein zelf en gebouwen eromheen
Villa’s en Palazzi in Rome
Könemann Verlagsgesellschaft mbH, Köln
ISBN 3 8290 1709 X
Capitool Reisgidsen Rome
Capitool
ISBN 9041033459
Reitsma's route naar Rome deel 1
Pirola
ISBN 9064554110
Dominicus Stedengidsen Rome
Dominicus
ISBN 9025734901
Tekst: Manuel Spier
Contact: peter.webmaster @ gmail.com