szobahomersekletukezmosovizazonnal

szobahőmérsékletű kézmosóvíz azonnal

A probléma: pl. családi házakban, ahol egy mosdócsaptól messze van a (központi, kombi)cirkó, sokat kellhet folyatni a vizet, mire odaér a meleg, a hidegvíz viszont télen kellemetlenül hideg kézmosásra, fogmosásra.

Megoldás: a mosdócsaphoz a hidegvíz cső ne közvetlenül vezessen, hanem egy tartályon keresztül, azért, hogy a tartályban a hidegvíz felmelegedjen szobahőmérsékletűre. A tartály a plafonhoz közel van a falon (ott nem foglal értékes helyet, és fentebb magasabb a léghőmérséklet). A tartály jó hőcserélő legyen (hővezető anyagú, nagy felületű), tkp. egy (fordított) radiátor; amelynek belső faláról nem válik le semmi (ivóvíz tisztaságú maradjon), nem poshad meg benne (antibakteriális?) (egy többhetes nyaralás alatt – végülis most is áll a csövekben a víz). A tartály (5-10-)20 literes (ha fürdőszobai csap, akkor mondjuk 20 literes, ha wc-beli kézmosó, kevesebbet használt, akkor kisebb). Ha nagyobb a tartály, több idő van a felmelegedésre, kevésbé jó hővezető, hőcserélő->olcsóbb tartály is elég.

Nyáron amikor túl meleg van, a tartályon keresztül vezetve a hidegvíz némi levegőhűtést végez. Az ivásra használt konyhai csapból jönne az igazi hideg víz.

(Az átfolyós vízmelegítő ha gázos akkor nagy, ha elektromos akkor költséges: kb. 30 ezer Ft a készülék+a fogyasztása (3 kW, 1.6 perc, 33 Ft/kWh: 2.5 Ft/kézmosás, napi 4-20 kézmosás (wc/fürdőben): havi 300-1500 Ft/ csap, évi (6 hó) 1800-9000 Ft/ csap.) Ez talán túlzás, végülis csak annyit nyerünk, h a fűtés gázzal olcsóbb, mint árammal.

Kialakítási ktg.: kb. 15 ezer Ft munka, 15 ezer Ft cső+tartály+rögzítések?

((Megoldás2: a mosdócsaphoz vezető hidegvíz csőre egy párhuzamos ágat tenni: 2 T-elágazás csap között mehet a víz az eredeti egyenes ágan, vagy pedig egy elkanyarodó, hosszú, párhuzamos ágon, egy tartályon keresztül. Télen és kánikulában a tartályon keresztül vezető ágon folyatjuk a vizet (télen a vízmelegítés, nyáron a léghűtés céljából), máskor pedig az egyenes ágon. Tavasszal le kéne ereszteni a vizet az egész párhuzamos ágból, kiüríteni, hogy ne poshadjon bele. De hogy engedünk a helyére levegőt? A kerti, vízaknabeli T-csapokon van egy járat, ahol a kerti csaphoz vezető csőből elzárás után lefolyik a víz, így nem fagy meg a cső. De ezt kicsit macerás vödörbe felfogni és kiönteni. Legegyszerűbb lenne, ha nem is lenne 2 T-csap, nem is lenne egyenes ág, hanem mindig a tartályon keresztül menne a víz. Ez mindig léghűtést okoz, amit néha nem kívánunk (a fűtési idény határán kerülhetnénk ezt el az átkapcsolással, de még akkor is hideg a hidegvíz, úgyhogy úgysem kapcsolnánk át, tehát nem vesztünk azzal, ha mindig a tartályon keresztül megy.))

főoldalra