Witam!

Odra płynie swoją doliną od wieków, tym samym raz leniwym, raz rwącym nurtem. Od zawsze łączy południowe tereny Europy Środkowej z Północą. Nad jej wodami spotyka się Wschód z Zachodem. To tędy wiódł Szlak Bursztynowy oraz droga wodna na Zachód. Teraz, gdy transport wodny w Polsce nie odgrywa pierwszoplanowej roli, powstał pomysł zachowania dla przyszłych pokoleń historii rzeki i transportu wodnego. W ramach tej idei powstał projekt dokumentowania historii żeglugi śródlądowej i rozwoju regionów nadrzecznych. 

Efektem było zorganizowanie w 2008 roku wystawy Rzeka-Miasto-Ludzie.

Zapraszamy do nowego działu: Historie z życia...

Na tej stronie możesz zapoznać się z elementami ekspozycji która przeszło 2 lata była prezentowana na pokładzie barki we Wrocławiu oraz Szczecinie. 
         
    Wystawa Rzeka-Miasto-Ludzie zorganizowana przez Wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość na pokładzie zabytkowej barki "Złotej Kaczka" nawiązuje do historii z lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to z inicjatywy Muzeum Etnograficznego w Warszawie na pokładzie barki, w różnych latach, prezentowane były wystawy o sztuce ludowej i kulturze poszczególnych regionów polski: Podhala, Mazowsza, Śląska, Kaszub. W ramach tej akcji przez blisko 20 lat poszczególne ekspozycje odwiedziły porty na Odrze, Warcie i Wiśle. Zawędrowały na Wielkie Jeziora Mazurskie oraz do Berlina i Hamburga. 
    12 października 2008 roku historia się odwróciła. Złota Kaczka na swoim pokładzie zaprezentowała wystawę o żegludze śródlądowej.