Wyszukaj sobie ocieplenie klimatu

porównywarką NASA.

Kochani mamy prezent od NASA, klikając w powyższy link możemy zestawić sobie temperaturę w różnych zakresach czasowych. Chciałem porównać zimę, która wymroziła Napoleona pod Moskwą z dzisiejszą zimą, ale okazuje się, że człowiek jeszcze wtedy nie posługiwał się powszechnie termometrem i nie mamy danych globalnych z tamtego okresu. Mamy do dyspozycji zakres temperatur od roku 1880. No dobra to porównajmy styczeń, który zamrozi Hitlera pod Stalingradem z obecnym. Zakres danych widać w okienku po lewej.


Mapa ukazująca różnicę temperatur pomiędzy styczniem 1943 i styczniem 2019.

Otrzymaliśmy piękną mapkę. Widzimy, że styczeń 2019 by cieplejszy w Stalingradzie w zakresie temperatur od +4 do +8,5 C, a globalna temperatura wzrosła o 0,97 C.


Kochani każdy spekulant wie, że aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski trzeba porównywać trendy długookresowe, aby wyeliminować krótkoterminowe wahania. No to weźmy dane styczniowe z ostatnich 5 lat i zestawmy z 5 styczniami z przed 50 lat. Dla odmiany obejrzymy zestawienia od strony obu biegunów. Zakres danych widoczny po w formatce lewej stronie


Mapa obydwóch biegunów ukazująca różnicę średniej temperatur stycznia z okresów 1963-1968 i 2013-2018.

Różnica 50 lat czyli krócej niż nic, mierząc epokami geologicznymi, a różnica temperatur idzie w epoki. To jest tak kiedy CO2 zebrany z atmosfery przez miliony lat i odłożony w postaci węgla, ropy naftowej spalimy i wprowadzimy z powrotem w atmosferę w przeciągu 50 lat. Widać szybsze ocieplanie się powierzchni lądów, które nie mają takiej pojemności cieplnej jak oceany. Antarktyda trzyma się mocniej od Arktyki, gdyż oparta jest na stałym lądzie, nie jest podmywana przez cieplejsze oceany. To największe brązowego koloru ocieplenie to "wieczna zmarzlina" i ocean arktyczny, które za moment eksplodują metanem i już się nie pozbieramy. Miłego dnia.


Wykres ukazujący różnicę średniej temperatur stycznia z okresów 1963-1968 i 2013-2018 w podziale dla różnych szerokości geograficznych.


Oczywiście domyśliliście się państwo, że wykres po lewej przedstawia zmianę temperatury dla podanych wyżej założeń w zależności od szerokości geograficznej. +8 C na Arktyce, rety!