Płocka rzeź drzew

Maniakalna potrzeba betonozy - studium przypadku

Ustalenie przyczyn wycinki drzew i krzewów na działce 395 przy ulicy Kossobudzkiego w celu ustalenia zaleceń mających zapobiec takim katastrofom w przyszłości.

Zapraszamy do rzeczowej dyskusji w grupach Płock dla Drzew i Nowy Zielony Płock

Miasto Płock stało przed procesem likwidacji starej siedziby przedszkola nr 17 i utworzenia go w nowej siedzibie. Ze wstępnych analiz wynika, że powinniśmy przyjrzeć się dwóm obszarom.

1. Dlaczego nie wybrano najbardziej optymalnej finansowo. ekologicznie, uwzględniającej szerokie korzyści wszystkich mieszkańców decyzji, aby adaptować część pustoszejącej SP 3 na na siedzibę przedszkola?

2. Dlaczego rezygnując z powyższego wariantu nie pobudowano przedszkola na miejscu starego budynku tylko wybrano najmniej korzystny ekologicznie wariant, to znaczy postanowiono wybudować przedszkole na porośniętej drzewami i krzewami działce 395, na której mógł powstać park?

Gdyby przedszkole umieszczono w adoptowanej SP 3 wówczas park można by utworzyć zarówno z działki 395 jak i opuszczonej działki 396.

Podczas naszej pracy musi być spełnić następujący warunek: nie wchodzimy w interakcje z żadnym badanym podmiotem, ani Ratuszem, ani Mieszkańcami Osiedla, ani osobami fizycznymi, ani dowolnie innym. Spory, tarcia, wskazywanie winnych, nic tu już nie pomoże ściętym drzewom, może za to poważnie utrudnić rozpoznanie przyczyn tej katastrofy. Ograniczamy się do zbierania faktów, wnioski wyciągniemy w zaciszu.

20 grudnia

Wizja lokalna

Wirusa Betonozy należy zidentyfikować, przebadać, opracować szczepionkę i zaszczepić kogo się tylko da!

Dokumentacja przyczyn katastrofy,

w trakcie tworzenia.

Co się stało w ciągu 442 dni pomiędzy 26 września 2017 kiedy to prezydent Terebus prezentował koncepcję adaptacji części szkoły SP3 na przedszkole kosztem 4 mln zł i równocześnie stworzenia na działkach 395 i 396 rekreacyjnego terenu zieleni, a 12 grudnia 2018 gdy prezydent Nowakowski oznajmił, że miasto pobuduje nowy budynek przedszkola na działkach 395 i 396 kosztem wycięcia prawie wszystkich drzew, krzewów i likwidacji prawie całej powierzchni zielonej? Na koniec 2020 roku już wiadomo, że ten projekt pochłonie przeszło 12,5 mln zł. Powierzchni biologicznie czynnej pozostało tak mało, że połowę drzewek wysadzanych w ramach tzw. "rekompensacji" trzeba będzie wysadzić w odległej o kilka kilometrów części Płocka "Podolszyce Północ".

Katastrofa ekologiczna, Płock, Kossobudzkiego

Wyobraźcie sobie państwo taką sytuację. Wszystko co na mapce jest na zielono to własność miasta Płocka. Mamy dwie przylegające do siebie działki. Po lewej działka 395 w kształcie trapezu, na której znajdują się drzewa i zieleń, przestrzeń w sam raz do stworzenia parku kieszonkowego. Po prawej działka 396 w kształcie prostokąta, na której wybudowane jest kończące żywot przedszkole, czekające na rozbiórkę, na mapie w kształcie litery H.

Zadanie do wykonania to wybudowanie nowego przedszkola.

My byśmy to rozwiązali w następujący sposób. Rozbieramy stare przedszkole, na jego miejscu stawiamy nowe. Tworzymy Park, niechaj dzieciarnia zdrowo rośnie w okolicznościach przyrody. Oczywiście na czas budowy trzeba dzieci rozesłać po innych placówkach, albo stworzyć tymczasowe w SP 3. Rozwiązań na czas budowy można obmyślić wiele.

Co postanowiło miasto? Zrównamy drzewa i zieleń na działce 395 z ziemią, pobudujemy na niej przedszkole. Potem na działce 396 po starym przedszkolu zrobimy plac zabaw z plastikowym podłożem i parking, aby mieć czyste sumienie nasadzimy patyczki imitujące drzewa. Wykonawca miał czas na wycięcie drzew do końca roku 2020. Jak widać we wcześniejszym poście, pracę wykonał sumiennie i przed czasem.

Dokument ze stycznia 2020. Prawdopodobnie jeśli Rada Osiedla Łukasiewicza pochyliłaby się nad nim choć raz, to by zauważyła, że miejsce drzew na działce 395 prawie w 100% pokrywać będzie budynek przedszkola. Może się pochyliła tylko nie pamięta i teraz publicznie lamentuje nad wyciętymi drzewami?

https://nowybip.plock.eu/zp/5476/Projekt%20budowlany/dokumenty%20orginalne/02.pdf

"Opiniuję pozytywnie projekt usunięcia 84 szt. drzew i 284,50 m2 krzewów kolidujących z planowaną inwestycją tj: budową budynku miejskiego przedszkola nr. 17 w Płocku

~Ogrodnik Miasta, Główny Specjalista Koordynator zespołu Zieleni Miejskiej, Ochrony Przyrody, Leśnictwa i Łowiectwa."

Inwestprojekt kielecki zadaje się, że nie mógł uwierzyć w to, co w Płocku wyrabiają i prawdopodobnie poprosił o opinię na piśmie!

Będzie 100% Betonozy za 3 razy większe pieniądze.

A mogło być tak dobrze dla wszystkich ludzi. Od 22 minuty prezydent Jacek Terebus prezentuje koncepcje adaptacji na przedszkole części budynku SP 3 i utworzenia zielonego terenu rekreacyjnego z parkingami wokół na działkach 395 i 396. Już słychać Radną Wiolettę Kulpę, która będzie torpedowała ten projekt z determinacją Kamikadze ... bo betonoza nam się należy.