Od autora

Niniejszy katalog jest próbą zgromadzenia i udostępnienia możliwie pełnej informacji o wariantach stempli polskich monet obiegowych od początku XX wieku do czasów najnowszych. Trzy wcześniejsze tomy obejmujące monety Królestwa Polskiego 1917-1918, II Rzeczpospolitej i Generalnego Gubernatorstwa i monety PRL ukazały się w klasycznej, drukowanej formie. Zdecydowałem się na sieciową formę tomu czwartego, obejmującego mennictwo III RP ze względu na otwarty charakter tego okresu. Co roku przybywają kolejne roczniki. Co roku należy katalog uzupełniać.

Ograniczam zakres katalogu zgodnie z moimi zainteresowaniami - ujmując jedynie monety obiegowe w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jako zasadnicze i jedyne kryterium „obiegowości” przyjąłem powtarzalność bicia monet ustalonego wzoru w okresie więcej, niż jednego roku. katalogu nie znajdą więc Państwo monet okolicznościowych (w tym monet okolicznościowych powszechnego stosowania bitych w złotopodobnym stopie nordic gold, tzw. GN lub NG), kolekcjonerskich, bulionowych i prób, chociaż z autopsji mogę potwierdzić, że część z nich (GN) trafia do obiegu.

Starałem się umieścić w wykazie i dokładnie opisać wszystkie monety obiegowe we wszystkich znanych mi odmianach stempla oraz niektóre bardziej spektakularne, powtarzalne usterki bicia. Podałem również informacje o najczęściej spotykanych przypadkach fałszerstw na szkodę emitenta.

Katalog nie zawiera wycen, a jedynie oszacowanie stopnia rzadkości poszczególnych odmian.

Zdjęcia monet (w przeważającej części z mojej kolekcji) wykonywałem w ciągu kilku lat, różnym sprzętem i w różnych warunkach, co niestety zaowocowało ich zróżnicowaną jakością. Mam jednak nadzieję, że wszystkie istotne szczegóły dodatkowo opisane w tekście są na nich wystarczająco dobrze widoczne. Z premedytacją umieściłem w katalogu zdjęcia monet z obiegu obok zdjęć monet znakomicie zachowanych. Zgadzam się, że należy dążyć do tego, aby w kolekcji umieszczać monety zachowane jak najlepiej, ale uważam też, że stan monet nie powinien być dla kolekcjonera najważniejszy. Standardowo na stronach katalogu wyświetlają się miniaturki - klikając w nie można zobaczyć zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Wśród obiegowych monet III RP, jak dotąd nie ma monet rzadkich, więc podawanie stopnia rzadkości w opisach jest bezcelowe. Źródłem informacji o wysokości nakładów jest internetowa strona Narodowego Banku Polskiego.

Bardzo proszę o korespondencję z informacjami o innych, znanych Państwu odmianach, wariantach, usterkach i fałszerstwach. Pisać proszę bezpośrednio na mój na adres monetypolskie@gmail.com

Dostęp do katalogu jest bezpłatny. Możesz korzystać z niego do woli, możesz skopiować go sobie na swój komputer, możesz go drukować, ale pamiętaj, że wykorzystywanie tekstów i grafik umieszczonych w serwisie "Monety obiegowe III RP" w innych publikacjach, niezależnie od ich formy, jest niedozwolone bez mojej pisemnej zgody.

Jeżeli uznasz, że katalog zasługuje na uznanie, możesz wspomóc jego rozwój mniejszą lub większą darowizną korzystając z PayPal lub karty kredytowej - kliknij w przycisk "DONATE" w panelu po lewej.

Możesz również wesprzeć rozwój moich katalogów w taki sposób:

    • dodając link do mojej strony lub bloga na swojej stronie www, blogu, forum itp.,

    • wklejając linki lub udostępniając treści na Facebooku, Twitterze w innych mediach społecznościowych,

Za wszystkie formy wsparcia serdecznie dziękuję!

Sosnowiec, 29 stycznia 2011 r.

Jerzy Chałupski

Czytaj dalej