Програми

Проект створення бібліотеки «Райдуга» на базі бібліотеки №134 для юнацтва Дніпровської ЦБС.

Ідея проекту : колектив юнацької бібліотеки №134 Дніпровської ЦБС м. Києва.

Керівник проекту: Кметюк Н.С. – завідуюча бібліотекою.

Місце реалізації проекту: м. Київ, ЦБС Дніпровського району, бібліотека №134 для юнацтва.

Строк виконання проекту : три роки з початку його реалізації.

Вступ. Структура бібліотеки: абонемент; читальна зала.

Штат бібліотеки: завідуюча бібліотеки, освіта вища, 22 роки бібліотечного стажу. Читальна зала : бібліотекарь ІІ кат., освіта вища. Абонемент: 2 бібліотекаря ІІ кат., освіта – вища спеціальна. Бібліотекарі мають практичний досвід спілкування з юними користувачами. Це дозволило нам окреслити коло проблем, яке ми спробуємо вирішити. Бібліотека №134 працює з молоддю – головною категорією користувачів бібліотеки є підлітки. Діяльність бібліотеки сприяє інтелектуальному, моральному та соціальному розвитку молоді.

Анотація до проекту:

Пояснення до вибору назви: бібліотека знаходиться біля озера «Радунка» на масиві «Райдужний». Деякі історичні джерела так пояснюють виникнення цих назв: колись ця місцевість використовувалася для обрядів- «радінь - священних діянь про щоб то не було». Від того, що ця земля приносила людям радість, веселощі й утіхи, від її «готовності служити іншим, робити добро й прислуговуватись» походить назва Радунка. За древніми переказами, тут знаходився «райський міст-дуга» між «дольним» і «горним» світами – звідси й найменування Райдуга. Такі чудові легенди надихнули нас долучитися до історії мисцевості і дати бібліотеці назву «Райдуга».

Пояснення до емблеми: Заклик ми головним чином адресуємо основній категорії читачів бібліотеки – молоді. Але думаємо, що ці слова можуть бути об’єднуючими для всіх користувачів бібліотеки різних вікових категорій. Ми трактуємо райдужний міст як сходинки до висот пізнаня, культурного розвитку та духовності. Але набуваючи знання, зростаючи духовно та культурно, людина повинна використовувати набуті можливості у повсякденному житті, у спілкуванні з рідними та друзями, у втіленні своїх мрій. Освічена, культурна, високодуховна людина повинна займати активну громадянську позицію, слугувати прикладом для інших. Така назва не звужує наших завдань тільки як бібліотеки для освітянської молоді – бібліотека може сприяти гармонійному розвитку як молодої людини, так і особистостей різного віку.

Мета проекту : перетворення бібліотеки №134 для юнацтва на сучасну бібліотеку, яка б вдповідала всім критеріям сучасного бібліотечного закладу, не гіршого за аналогічні установи Росії, та Європи, перетворення юнацької бібліотеки на інформаційний та культурний заклад для всіх мешканців мікрорайону, місце спілкування та проведення вільного часу, отримання підтримки в освіті та самоосвіті та соціалізації в суспільстві.

Завдання проекту : збільшення користувачів бібліотеки усіх категорій, особливо юнацтва.

Методи роботи:

- ремонт приміщення бібліотеки, враховуючи, що назву необхідно використати в оформленні приміщення бібліотеки: фасад розмалювати кольорами веселки, веселі, радісні кольори необхідно використовувати і в оформленні внутрішнього простору бібліотеки. Обов’язково мати зручні поручні біля входу для людей похилого віку та пандус для заїзду до приміщення біблотеки на інвалідній колясці або для заїзду мами з дитиною в колясці. Простір бібліотеки переробити, відмовившись від поділу приміщення на абонемент і читальну залу. Простір має бути єдиний і оформлений на 7 окремих зон в кольорах веселки:

- «Екологія природи-екологія душі-екологія тіла» - зелена зона, в якій зібрати літературу на різних носіях по природокористуванню, екології, біології, ботаниці, етиці, спілкуванню, толерантності та літературу про здоровий спосіб життя тощо. В цій зоні проводити роботу з гуртками любителів природи, юних натуралістів, створити «живий куточок» та розмістити «шведську стінку», бату і т.інше. Періодично проводити лекторії, показ ілюструючих відеоматеріалів. Залучити для консультацій психолога.

- у червоній зоні під назвою «Творчість – окраса життя» збирати література на різних носіях з мистецтва, літератури, поезії, народних промислів, рукоділля. В цій зоні організувувати зустрічі юних поетів та прозаїків, любителів живопису, малювання, створення орігамі, плетіння, вишивання. Періодично проводити виставки поробок користувачів, творчих ідей, поезій. Проводити зустрічі з письменниками, поетами, представниками видавництв,художниками, музикантами та іншими цікавими особистостями. Створити драматичний гурток, для постановок якого все повинно робитися відвідувачами цієї зони (сценарії, костюми, декорації). У цій зоні потрібно мати відео- та радіоапаратуру, сучасний відтворювач музичних дисків, великий екран , невеличкий подіум, аудіо та відеотеку, телевізор, підключений до антени, комп’ютер.

- «Освіта протягом усього життя»- синя зона, в якій збирати літературу на різних носіях на допомогу освіті, самоосвіті, самопізнанню, самовдосконаленню, профорієнтуванню, входженню у соціум для всіх категорій користувачів, але найбільше для молоді. В цій зоні проводити зустрічі з носіями цікавих знань, альтернативних наук, з громадськими діячами, з переможцями шкільних олімпіад, різних конкурсів, освітянами різних рівнів та батьками. У цій зоні потрібно організувати різноманітні гуртки та обладнати «Інформбюро», де збирати різноманітну інформацію про діяльність бібліотеки та інформацію по праву, громадському життю міста і района і т.інше. У цій зоні обладнати місце з компьютером та доступом до Інтернету, ( в подальшому на всьому просторі бібліотеки повинен бути бездротовий Інтернет – WI-FI), принтером, ксероксом та сканером. В окремі дні тут може надавати консультації юрист для всіх мешкаців мікрорайону та можуть проходити уроки комп’ютерної грамотності для всіх бажаючих.

- у блакитній зоні –«І все це наша Україна» зібрати літературу на різних носіях по історії і географії України, інформація з економіки і політики, література та відеоматеріали про культуру і мистецтво нашої країни, матеріали по краєзнавству і народним промислам, нац. меншинам, які мешкають в Україні і т. ін.

- «Всесвіт людини – людина у Всесвіті» - фіолетова зона, в якій накопичувати літературу на різних носіях по релігії, духовній культурі людства, філософії, літературу, яка висвітлює людськи стосунки - дружбу, кохання, а також літературу про освоєння космічного простору та альтернативним наукам пізнання Всесвіту.

- «Бути громадянином» - жовта зона, в якій зібрати література на різних носіях по праву, політиці, державному устрою України та інших країн, по правах та обов’язках громадянина Україні. В цій зоні також накопичується література та інформація по профілактиці правопорушень, детективна література та проходять зустрічі з представниками правоохоронних органів, з громадськими діячами, з представниками керівництва району.

- «Світи реальні та нереальні»- помаранчева зона, в якій знаходиться література різних жанрів: від казок до научної фантастики, від фентезі до пригодницької літератури. В цій зоні обладнати місце для розвиваючих комп’ютерних ігор з інфотекою та створити гурток «Світ юнацьких фантазій» для юних читачі-любителів фантастики, фентезі, та пригод.

Бібліотечна робота для кожної зони буде відображена у Плані роботи бібліотеки на рік. Акції, які будуть проводитися у цих зонах, будуть доповнювати одна одну, створюючи єдиний творчий простір.

Також необхідно:

- обладнати бібліотеку сучасними стелажами-трансформерами та меблями в кольорах веселки;

- на всьому просторі бібліотеки обладнати зони відпочинку та релаксу: пуфи, крісла, м’яки куточки.

- в кожній зоні біля джелел живлення (розетки) обладнати 2-3 столи та стільці з легких конструкцій .

- мати достатнє освітлення: центальне та точкове;

- мати достатнє комплектування потрібною літературою на всіх можливих носіях для всіх зон є головною умовою функціонування бібліотеки «Райдуга». Якщо ми хочемо пропагувати набуття знань та загальної культури через читання потрібно мати книги різноманітні, в достатній кількості, для всіх категорій користувачів і, головне, комплектуватися дуже оперативно, щоб книги «модних» авторів читачу порадили прочитати у бібліотеці. Також, необхідно створити медіатеку, відеатеку – користувачі повинні мати змогу, послухати музику, передивитися новий або «ретро» фільм (наприклад для школярів кінофільми за програмними творами) ;

- періодичні видання повинні надходити у бібліотеку оперативно, їх повинно бути багато по різних галузях знань та літератури для всіх категорій користувачів;

- працівники бібліотеки повинні пройти курси підвищення кваліфікації, оволодіти досвідом створення таких бібліотек в Україні та в Росії, ознайомитися з методичними матеріалами, навчитися працювати в бібліотечних електронних програмах;

- створити електронну базу данних фондів бібліотеки;

- створити базу данних користувачів бібліотеки в електронному

вигляді;

- мати комп’ютер на кожному робочому місці бібліотекаря з доступом

до Інтернету;

- створити повноцінний сайт бібліотеки з можливістю спілкування з

користувачами on-line;

- мати базу для створення друкованої продукції та відеореклами,

бібліотеки:

лазерний кольоровий принтер, професійний сканер.

- мати підтримку керівництва на всіх рівнях;

В разі виникнення сприятливих умов для здійснення проекту, підтримки його на вищому рівні, його реально здійснити за 3 роки. Кожного року бібліотека може розробляти і втілювати проект, розрахований на 1 рік.