Історія закладу


У 1926 р. школа починає функціонувати як єдина в Каневі трудова однокомплектна селищна школа (семирічка).

У 1927 році отримує статус фабрично-заводської школи (ФЗС), перший директор навчального закладу Михайло Висоцький доповідає Канівській селищній раді про готовність стати до роботи 7 вчителів та навчання 264 учнів.

У 1933 році школу визнано як правофлангову у Канівському районі (за відомостями районної газети «Соціалістична перемога» від 12 грудня 1933 р.)

1938 рік був позначений переходом у нове збудоване приміщення на площі Соборній, школа імені Івана Франка (до того часу школа функціонувала в трьох приміщеннях на різних вулицях). З того ж таки року за рішенням педради школа іменується як школа імені Івана Франка.

У 1941 році після зустрічі сонця випускники школи у повному складі пішли на фронт. В роки війни приміщення школи було зруйновано і відбудовано лише у 1946 році.

У 1975 році за рішення Ради Міністрів СРСР школі присвоєно ім'я Бориса Котова.

У 1992 році у молодшій школі введено експериментальну комплексну програму «Росток» Т.Пушкарьової.

У листопаді 1995 року відкрито Літературно-меморіальний музей братів Вараввів.

У серпні 1999 року навчальний заклад отримує статус гімназії імені Івана Франка. З цього часу є дійсним членом Асоціації відроджених гімназій України.

У 2001 році на базі закладу проводиться VIII-а конференція відроджених ліцеїв та гімназій України.

У квітні 2002 року відбулося святкове відкриття створеної в навчальному закладі кімнати-музею Івана Франка за участі внука І. Франка Роланда Франка. З цього-таки року директор гімназії імені Івана Франка Ольга Ліворук стає членом Асоціації керівників шкіл України.

У 2004 році навчальний заклад вступає до Європейської мережі Шкіл сприяння здоров’ю. З 2005 року гімназія входить до Національної мережі Шкіл сприяння здоров’ю. З січня 2006 року – опорна Школа сприяння здоров’ю по місту Каневу. З грудня 2006 року гімназію визнано інформаційно-освітнім центром з розвитку Національної мережі Шкіл сприяння здоров’ю (наказ Міністерства освіти і науки України № 740 від 02.11.06 р.).

У 2006 році підписано угоду про співпрацю з ІСПП АПН України (Інститут соціальної та політичної психології АПН України). У 2007 році затверджено заявку Канівської гімназії імені Івана Франка на проведення дослідно-експериментальної роботи за темою «Організація навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу на засадах суб’єктно-вчинкового підходу». Навчальний заклад отримує статус експериментального загальноосвітнього навчального закладу всеукраїнського рівня з символічною назвою «Школа вчинку».

З 2008 року директор навчального закладу стає членом Черкаської Асоціації керівників шкіл України.

У 2009 році Канівська гімназія визнана як одна з кращих шкіл Черкащини (всього 21 школа: МОН України).

2011 р. (2-4 березня 2011 р.) – Канівська гімназія імені Івана Франка нагороджена Дипломом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та Національної академії педагогічних наук за активну участь в інноваційній модернізації національної системи освіти.

З 2011 р. заклад працює над проблемною темою: «Науково-теоретичні засади впровадження вітчизняної моделі медіа-освіти в навчально-виховний процес ЗНЗ України» (Наказ МОН України від 27.07.11. р. № 886).

2016 р. - Канівську гімназію включено у Всеукраїнський експеримент «Упровадження науково-педагогічного проекту «Школа майбутнього» (2016 – 2020 рр.). Наказ МОН України від 04.03.2016 р. № 216 «Про проведення всеукраїнського експерименту з упровадження науково-педагогічного проекту «Школа майбутнього», визначено інноваційний розвиток навчального закладу за напрямком «Громадянська освіта».

У 2017 році заклад включено у Всеукраїнський проект «Розвиток соціальної згуртованості субʼєктів освітнього процесу». (Наказ МОН від 05.08.16 № 951, додатковий протокол №5 від 26.01.2017).

З 2018 року гімназія успішно реалізує Програму підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа» (2017-2021) за підтримки Європейського центру імені Вергеленда у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Радою Європи, Міністерством закордонних справ Норвегії.

Основна мета проекту - підтримка демократичного розвитку та системних змін середньої освіти в Україні, реалізація принципів Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства. Програма сприяє втіленню Концепції Нової української школи. З 2019 року гімназія продовжує роботу у новому компоненті Програми – Всеукраїнському пілотному проекті «Формування та оцінювання громадянських компетентностей» (Наказ МОН України № 340 від 13.03.2019 «Про реалізацію інноваційного освітнього проекту всеукраїнського рівня за темою «Формування та оцінювання громадянських компетентностей в освітньому процесі на рівні базової середньої освіти» у 2018-2021 роках»)

Гордість школи – колишні випускники:

Бованенко Віктор Володимирович, випускник 1959 року, кандидат в майстри спорту з боксу, головний санітарний лікар Бориспільського району Київської області, головний лікар фізкультурного диспансеру України (Київ), обслуговував спортивні збірні України);

Приходько Людмила Іванівна, випускниця 1963 року, заслужена артистка України, працює в Чернівецькому обласному драматичному театрі;

Маяк Микола Михайлович, випускник 1966 року, срібний медаліст, професор, доктор технічних наук, зараз працює за межами України;

Кашвін Борис Аронович, випускник 1966 року, дитячий хірург-травматолог;

Корчака Павло Якович, випускник 1981 року, бойовий офіцер, учасник військових подій в Афганістані, загинув у 1987 році, нагороджений посмертно орденом Бойового Червоного Прапора;

Оржеховська Валентина Михалівна, доктор педагогічних наук, професор, науковий співробітник Інституту проблем виховання НАПН України;

Тулін Володимир Васильович, випускник 1996 року, випускник Гарварду, нині працівник Світового банку.