Експериментальна діяльність

2023-2024 р.

Першочерговим завданням управлінської діяльності останніх років стало налаштування роботи педколективу на створення педагогічних умов для самореалізації особистості учня, соціальне схвалення його творчої поведінки, вироблення потреб в активно-творчій діяльності психологічно, фізично та соціально здорової особистості.

Гімназія працює в  ключі апробації сучасних освітніх інновацій, зокрема над формуванням громадянських компетентностей, а також над розробкою практичних механізмів  компетентнісного  навчання в умовах модернізації і трансформації системи шкільної освіти.

Організація освітнього простору на засадах демократизації  та гуманізації  впливає на вирішення багатьох нагальних психолого-педагогічних проблем сучасного освітнього процесу, повністю репрезентує ідеї і принципи гуманістичної педагогіки,  створює унікальну ситуацію освітнього простору, що розглядає існування дитини і буття як подію, яка включає в себе співпрацю, ефективну комунікацію, участь. При цьому приділяється велика увага опануванню дитиною засобів спілкування, усвідомленню нею способів міжособистісної взаємодії, взаємодії з суспільством. Враховуються  умови досягнення особистістю автономії та незалежності, належного рівня самовизначення, ідентифікації себе в поняттях індивідуальної унікальності, активного суб’єкта соціальних перетворень.

Працюючи над розробкою практичних механізмів компетентнісного навчання в умовах модернізації і трансформації системи шкільної освіти, педколектив працює над створенням належних умов для організації освітнього  процесу  згідно зі світовими тенденціями в освіті, враховуючи ризики та виклики воєнного часу. 

Науково-методична тема гімназі: 

Практичне застосування педагогічних технологій, спрямованих  на формування громадянських компетентностей в освітньому процесі гімназії. 

Тема виховної роботи:

Набуття громадянських компетентностей учасників освітнього процесу через співпрацю, комунікацію та участь.

Дослідно- експериментальна робота 2017-2022р.

У 2017 році заклад включено у Всеукраїнський проект «Розвиток соціальної згуртованості субʼєктів освітнього процесу». (Наказ МОН від 05.08.16 № 951, додатковий протокол №5 від 26.01.2017).

З 2018 року гімназія успішно реалізує Програму підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа» (2017-2021) за підтримки Європейського центру імені Вергеленда у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Радою Європи, Міністерством закордонних справ Норвегії.

Основна мета проекту - підтримка демократичного розвитку та системних змін середньої освіти в Україні, реалізація принципів Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства. Програма сприяє втіленню Концепції Нової української школи. З 2019 року гімназія продовжує роботу у новому компоненті Програми – Всеукраїнському пілотному проекті «Формування та оцінювання громадянських компетентностей» (Наказ МОН України № 340 від 13.03.2019 «Про реалізацію інноваційного освітнього проекту всеукраїнського рівня за темою «Формування та оцінювання громадянських компетентностей в освітньому процесі на рівні базової середньої освіти» у 2018-2021 роках»)

Наразі гімназія упроваджує в освітній процес досвід набутий  у вищезгаданих проектах та  ефективно долає виклики воєнного часу.


Дослідно-експериментальна робота гімназії

Протягом 2015-2016 н.р. педагогічний колектив розпочав роботу над 3-м (2015 – 2017 р.р.) етапом  опрацювання науково-методичної проблеми закладу «Розвиток інтелектуально-творчого потенціалу та громадянськості учасників навчально-виховного процесу в умовах модернізації освітнього процесу та інновацій»  і зосереджував свою увагу на виконанні наступних завдань:

- впровадженні в освітню практику закладу акмеологічних технологій;

- розробці, апробації та впровадженні комплексу методичного забезпечення ефективності навчально-виховного процесу відповідно до принципів та методів освітньої акмеології, зокрема, суб’єктно-вчинкової освітньої парадигми;

- проведенні моніторингового дослідження інноваційно-психологічного клімату експериментальної школи в умовах реалізації принципів синергетичної моделі освіти;

  - методичному супроводі експериментальної науково-дослідної роботи навчального закладу за темою: «Науково-методичні засади впровадження вітчизняної моделі медіаосвіти в навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів»; 

      - підготовці до експериментальної науково-дослідної роботи навчального закладу за темою: «Організація процесу громадянської едукації дітей та учнівської молоді на засадах суб’єктно-вчинкового підходу» в рамках всеукраїнського проекту «Школа майбутнього».

Таким чином, педколектив працював над технологічними ресурсами організації та здійснення сучасного освітнього процесу, впровадженням та застосуванням в практиці навчально-виховної діяльності закладу інноваційних методів, технологій та форм роботи з учнями, батьківською громадою.

Методичні досягнення педколективу:

Участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції за пілотним проектом «Школа майбутнього», м. Київ, 04.12.2015 р. 

Включення у Всеукраїнський експеримент «Упровадження науково-педагогічного проекту «Школа майбутнього» ((2016 – 2020 р.р)  Наказ МОН України від 04.03.2016 р. № 216 «Про проведення всеукраїнського експерименту з упровадження науково-педагогічного проекту «Школа майбутнього»

Визначення інноваційного розвитку навчального закладу (напрямок: громадянська освіта).

Очікувані результати: розробка та апробація вітчизняної моделі громадянської освіти на засадах суб’єктно-вчинкового підходу; забезпечення внесення змін до змісту і форми освіти, їх зорієнтованість на моделювання освітнього процесу, що поєднує в собі європейські стандарти та власне українські ментальні корені навчання та виховання підростаючого покоління; розробка та апробація навчально-розвивальних посібників з громадянської освіти в рамках успішної реалізації Проекту.

 Очікувальні результати :

Визначення інноваційного розвитку навчального закладу (напрямку).

Створення програми і концепції розвитку навчального закладу у межах Проекту

Забезпечення внесення змін до змісту і форми освіти, їх зорієнтованість на моделювання освітнього процесу, що поєднує в собі європейські стандарти та власне українські ментальні корені навчання та виховання підростаючого покоління.

Розробка та апробація навчально-розвивальних посібників в рамках  успішної реалізації Проекту.

 Завдання (стратегічні) на 2016 – 2017 н.р.:

1.  Продовжити роботу педколективу над науково-методичною проблемою «Розвиток інтелектуально-творчого потенціалу особистості учасників навчально-виховного процесу в умовах освітнього експерименту та впровадження синергетичної моделі освіти» згідно поетапного плану її реалізації.

2.   Мотивувати вчителів до самоосвіти через участь у вебінарах  та інтернет-заходах, всеукраїнську і міжнародну співпрацю (адміністрація закладу).

3.   Продовжити роботу шкільних секцій МАН, долучивши до цієї роботи усіх вчителів, що мають педзвання.

4. Продовжити науково-експериментальну роботу педколективу щодо впровадження в практику роботи закладу вітчизняної моделі медіаосвіти та вироблення форм і методів громадянської едукації дітей та учнівської молоді на засадах суб’єктно-вчинкового підходу.

5.     Брати участь у різносторонніх педагогічних проектах, (вчителі закладу).

 

Інноваційна дослідно-експериментальна робота

В основу діяльності Канівської гімназії імені Івана Франка  покладено розроблену і апробовану на базі школи з 2008 по 2012 р. р. модель Школи вчинку як модель інноваційного навчального закладу, в якому враховується, що в сучасних умовах школа має бути відкритою для соціумного середовища і, насамперед, для батьків, для їхньої безпосередньої участі в процесі  виховання дітей, що завжди було першоосновою для виховання людської особистості в українській ментальності.

З 2007  по 2012 р.р.  на базі закладу проводилася дослідно-експериментальна робота всеукраїнського рівня «Організація навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу на засадах суб’єктно-вчинкового підходу» (наказ Міністерства освіти і науки України № 472 від 11.06.2007 року «Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Канівської гімназії імені Івана Франка Черкаської області»). Науково-методичний супровід дослідно-експериментальної роботи здійснювався Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України. Науковим керівником інноваційного психолого-педагогічного проекту був доктор психологічних наук, професор, головний науковий співробітник лабораторії методології психосоціальних та політико-психологічних досліджень Інституту соціальної і політичної психології НАПН України Татенко Віталій Олександрович, відповідальним членом адміністрації навчального закладу за проведення експериментальної роботи - аспірантка Інституту соціальної і політичної психології НАПН України, заступник директора гімназії з навчально-виховної роботи, вчитель-методист Шульга Вікторія Дмитрівна.

У 2011 році за підсумками конкурсу-захисту на кращу модель навчального закладу «Школа майбутнього», що проводився на всеукраїнському рівні серед педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності, авторська модель Школи вчинку була відзначена серед 8-ми кращих проектів-переможців конкурсу (Наказ МОНмолодьспорту № 33 від 18.01.2011).

Очікуваними і досягнутими результатами діяльності Школи вчинку стали:

1) випускник Школи вчинку – самодостатня, духовно розвинена, цілісна особистість, готова до вчинкування, що проявляється у її творчо-дієвому ставленні до себе, сім’ї, громади, держави, світу природи, Всесвіту.

2) створення моделі сучасного навчального закладу як осередку духовності й моральності в суспільстві шляхом співзв’язку та співпраці на засадах суб’єктно-вчинкового підходу трьох китів соціалізації учнівської молоді: сім`ї, школи, громади.

3) розробка, апробація та впровадження в діяльність закладу рефлексивно-вольових механізмів та механізмів зовнішнього підкріплення розвитку суб`єктності вчителя і учнів на вчинковій основі (через систему індивідуальних та спільних вчинків).

4) розробка, апробація та впровадження психологічних механізмів подолання стереотипності підходів до соцієтальних функцій школи як інституту освіти та організації освіти в умовах трансформаційних процесів сьогодення;

5) розробка та апробація психотехнології виховання особистості на засадах суб’єктно-вчинкової парадигми та діагностичної методики суб’єктної готовності учнівської молоді до вчинку.

Семінари, науково-практичні конференції за участі науковців, представників іноземних делегацій та територіальної громади стали з 2008 року постійним атрибутом діяльності Школи вчинку. Так, протягом 2008 – 2011 років на базі закладу відбулися 4 науково-практичні конференції учасників навчально-виховного процесу Школи вчинку з науковими співробітниками ІСПП НАПН України.

Остання, звітна всеукраїнська науково-практична конференція «Школа вчинку: організація навчально-виховного процесу на засадах суб’єктно-вчинкового підходу» (28.04.2011 р.) - за участі І.Д.Беха, академіка НАПН України, директора Інституту проблем виховання НАПН України, голови Комісії з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради з питань освіти МОНМС України, доктора психологічних наук, інших представників вищезазначеної Комісії, а також М.М.Слюсаревського, члена-кореспондента НАПН України, директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, кандидата психологічних наук, В.О.Татенка, члена-кореспондента НАПН України, головного наукового співробітника Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, доктора психологічних наук, інших співробітників зазначеного інституту.

25.02.2010 року відбулася зустріч учнів гімназії з представниками німецької сторони (студентами, керівниками громадської організації «Друзі Канева» м. Фірзена (міста-побратима Канева) в рамках ток-шоу «Особливості світосприйняття сучасної учнівської молоді».

15.04.2010 року в рамках обласного семінару методистів українського мови та літератури проведено дослідницьку літературно-психологічну студію «Істини життя за І. Франком» за участі внука І. Франка, Роланда Тарасовича Франка, перекладача творчості І. Франка, доцента кафедри іноземних мов Львівського національного університету імені І.Франка І.М.Теплого,  доктора філологічних наук Дрогобицького педуніверситету ім. Івана Франка Г.П.Сабат.

26.09.2010 року відбулася зустріч з представниками польської сторони в рамках міжнародного проекту «Тщебятув – Канів: співпраця для прозорого самоврядування» за участі заступника директора Польського навчального центру Фундації Розвитку Місцевої Демократії Пшемислава Фенриха та директора Центрального українського регіонального навчального центру «Інституту демократії імені Пилипа Орлика» Олени Газізової.

На базі закладу 02.12.2012 року проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Управління дослідно-експериментальною роботою у загальноосвітніх закладах: реалії і перспективи (Черкаси-Канів);

27.04.2012 року – Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Феномен Івана Франка», за участі наукових співробітників ІСПП НАПН України, викладачів Львівського державного університету імені Івана Франка, кандидата технічних наук, онука Івана Франка, Р. Т. Франка, представників ЧОІПОПП.

Протягом 2007-2012 років технологію організації навчально-виховного процесу в школі на засадах суб’єктно-вчинкового підходу презентовано на 7 міжнародних та всеукраїнських виставках, міжнародних та міжрегіональних фестивалях, а саме: IV Всеукраїнській виставці-презентації «Освіта України, інноваційні технології навчання» (Київ, 2007), 11-й міжнародній виставці навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2008», Всеукраїнському Фестивалі інноваційних педагогічних технологій (Черкаси, 2009), міжрегіональному фестивалі педагогів-новаторів «Інновації в навчально-виховному процесі» (Севастополь, 2011), III-му Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій (Черкаси, 2011), Перших та Других Різдвяних педагогічних зустрічах, присвячених популяризації ідей творчої спадщини О. Захаренка у дослідно-експериментальній діяльності сучасного закладу освіти (Черкаси, 2009, 2010). Майстер-класи щодо поширення досвіду науково-експериментальної діяльності закладу були проведені на міжрегіональному Фестивалі педагогів-новаторів «Інновації в навчально-виховному процесі» в м. Севастополі (12-13.10.2011 р.) та на 3-му Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій в м. Черкасах (20-21.10.2011 р.).

За результатами науково-дослідної діяльності педагогічного колективу підготовлено і видано 2 науково-методичні посібники «Школа вчинку як модель школи майбутнього» (2008) та «Школа вчинку: від теорії до практики» (2011); Почесними грамотами НАПН України нагороджено членів адміністрації, подяками НАПН України – вчителів.

За п’ять років експериментальної діяльності Школи вчинку (2007 – 2012 р. р.)  у 1,5 рази зріс творчий потенціал педагогів (з 30 % до 45 %),  у 1,6 рази зросла педагогічна майстерність (з 50 % до 82 %), у 1,5 рази – здатність вчителів до саморефлексії (з 35 % до 54 %), у той же час рівень нереалізованих здібностей та можливостей зменшився у 1,4 рази (з 59 % до 41 %). Відтак, значно підвищився рівень психологічної культури педагогічного колективу, якісно змінився стиль організації освітнього процесу в гімназії.

Професійному зростанню вчителів сприяв дієвий методичний супровід вищеописаного етапу інноваційного розвитку гімназії, створення належного інноваційно-психологічного клімату, що забезпечило ефективність впровадження освітніх інновацій.