Дата публікації допису: May 10, 2017 7:31:14 AM

Упровадження сучасних оздоровчих технологій у роботу ЗДО

Із досвіду роботи Костопільського ДНЗ №4 „Берізка”


Зміцнення фізичного і психічного здоров"я  дошкільників шляхом впровадження сучасних програм і технологій, нетрадиційних методів оздоровлення.

                                                   

Нововведення

 Здоров’я  дитини -  ні з чим незрівняна цінність. В дошкільному віці закладається фундамент здоров”я та довголіття, витривалості та стійкості дитячого організму. Саме цього здоров”я , на жаль, так не вистачає нашим дітям.

Це змусило особливу увагу звернути на проблему оздоровлення дитячого організму.

Спочатку потрібно було вияснити у чому причина повального дитячого нездоров’я. Звинуватити в цьому можна багато кого і чого: і лікарів, і дошкільні заклади та погоду, і екологію та батьків з бабусями і дідусями.

Вченні довели, що причинами хвороб є у  10% - спадковість, у 20% - вроджені вади здоров”я, у 20% - несприятливе довкілля, у 50% - спосіб життя. І саме ці 50% дуже зацікавили нас тим, що їх забезпечення  можливе в умовах дошкільного закладу. Адже інших 50%  від нас не залежать. 

Охорона здоров”я дітей – проблема не тільки медична і педагогічна, це проблема соціальна. Щорічні  поглиблені медичні огляди дітей та обстеження, засвідчили маловтішну картину: майже у 70% дошкільнят нашого міста  спостерігається схильність до захворювання різних органів, багато малят мають ослаблену імунну систему. Це обумовило  необхідність впровадження у ДНЗ організаційних форм  і лікувально-профілактичних методів оздоровлення, введення в дію всіх наявних ресурсів.

Ефективною формою співдії медиків та педагогів  стала  робота по оздоровленню дошкільників у дит’яслах-садку, адже весь комплекс профілактичних, оздоровчих заходів  найоптимальніше проводити на місці щоденного перебування дітей -  в дошкільному закладі.

Почався пошук нових форм і методів оздоровлення дітей, в який крім педагогів, активно включились  медичний персонал і батьки.  

Практика

Для успішної реалізації оздоровчої програми дитячий садок має добру матеріальну базу. У ДНЗ функціонують спортивна зала, кімната водних процедур, кліматотерапії, фізіотерапевтичний кабінет, кабінети масажу, інгаляцій, ЛФК та фітовітальня. Окрім педагогів та психолога в штатному розкладі ДНЗ є інструктор з фізкультури, масажист, лікар-педіатр, медичні сестри    фізіотерапевтичних процедур, інгаляцій, ЛФК.

Збереження та зміцнення фізичного й психічного здоров”я дітей – одне з найважливіших завдань дошкільного закладу. Щоб забезпечити його виконання спланували відповідним чином режим дня із врахуванням вікових психофізіологічних особливостей дітей. 

Прагнемо організувати режим дня в такий спосіб, щоб він був одночасно і упорядкований, і гнучким, і зручним для батьків, вихователів, а насамперед для вихованців.

У ДНЗ , враховуючи його специфіку, розроблено і затверджено режим кожної окремо взятої групи в залежності від періодів проведення оздоровчо – профілактичних заходів, у відповідності до періодів оздоровлення у групах встановлені двотижневі канікули.

Ми створили і застосовуємо власну систему оздоровлення  дітей , схвалену  педагогічною радою закладу.    Ця оздоровча система ґрунтується на елементах інноваційних технологій  А. Уманської, Ю.Антипкіна,  П.Іванова,  , елементи авторської програми  М. Єфименка, методиці Є.Вільчковського, а також на власних спостереженнях, на практичному досвіді працівників ДНЗ.

Визначили чотири основних напрямки:

лікувальний, профілактичний, фізкультурний, загартувальний.     

На кожного вихованця складається індивідуальний  профілактично - оздоровчий план.  

Забезпечення цілісної системи фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми - це норма, якої прагне педагогічний колектив  ДНЗ.  Основний  напрямок у роботі закладу – лікувально-оздоровчий. Більшість дітей належить до другої групи здоров’я – групи „ ризику”, тобто мають функціональні відхилення від норми ( хоч і не страждають на хронічні захворювання), часто хворіють (чотири і більше разів на рік), а також діти , які перенесли гострі захворювання, мають по кілька діагнозів.

Організовуючи лікувально-оздоровчу роботу  намагалися забезпечити :

- увесь комплекс  загальних оздоровчо-виховних заходів відповідно до чинних інструкцій та рекомендацій;

-систематичність  та послідовність   спостережень  та оздоровлення протягом року;

- наступність у роботі медичного персоналу дошкільного закладу і оздоровлення та контроль  за станом здоров’я дітей;

- єдність оздоровчо-лікувальних заходів у дошкільному закладі та родині;

Особливу увагу приділяли дітям які хворіли і їм призначався спеціальний комплекс  доліковування. Окрім  індивідуального лікування у фізіотерапевтичному кабінеті здійснювалися сезонні профілактичні заходи і застосуванням  цілющих трав .

Робота з оздоровлення та фізичного виховання проводилась на основі спільних спостережень, пошуків педагогів  медиків та батьків. Було розроблено програму оздоровлення дітей. Згідно з програмою оздоровлення дітей  ми поставили  перед собою  мету: 

-втілення нових організаційно-педагогічних нетрадиційних форм і методів оздоровлення дошкільнят;

-залучення батьків  до активної участі в навчально-оздоровчій роботі;

- збереження та зміцнення фізичного й психічного  здоров’я дітей, підвищення фізичної та розумової працездатності;

-розвиток кожної дитини  за індивідуалізованою програмою оздоровлення дитячого організму;

-формування життєво важливих видів  основних рухових дій;

-розвиток сили, швидкості, координації рухів, гнучкості;

-сприяння формування правильної постави, профілактика плоскостопості;

-загартування  та  профілактика застудних захворювань;

-формування системи  валеологічних знань про свій організм, про користь занять з фізичної культури, про гігієну;

-орієнтація на оздоровчу психолого-педагогічну підготовку до школи.

Однією з найважливіших умов повноцінного фізичного розвитку педагогічний колектив вважає систематичний медико-педагогічний контроль, створення умов для емоційного благополуччя дитини; побудова навчальної діяльності  в динамічному режимі,  а також спеціальні оздоровчі заходи, як от:  вправи формування правильного дихання; вправи з вироблення швидкості рухів, витривалості, гнучкості, сили; загартовуючи процедури; вправи формування правильної постави, профілактики плоскостопості; різновиди масажу. А також аромотерапія, водні процедури, психологічні ігри з розвитку рухової активності та розвитку пластики, спортивні свята , розваги, збалансоване харчування. Велика увага приділяється загально-зміцнювальним та  загартувальним заходам: контрастні повітряні ванни, ЛФК з елементами дихальної гімнастики, точковий масаж за методикою Уманської,   сухе і вологе розтирання рукавичкою, полоскання горла,  ходіння босоніж. Після денного сну  на дітей чекає „доріжка здоров”я”, гімнастика пробудження, психогімнастика. 

Лікувально-профілактична робота включає фітотерапію, медикаментозну корекцію, курси масажу, індивідуальні інгаляції за призначенням лікаря.

У навчальному році  розпочали оздоровлення й розвиток особистості дитини за допомогою комплексу фізичних вправ за системою „ігрового  стрейтчингу”, які дадуть можливість розвинути у дітей гнучкість, пластичність, рухливість у суглобах поліпшать кровообіг, підвищать гвидкість обміну речовин.

З цією метою проведено цикл занять, практикумів по ознайомленні із досвідом роботи педагогів центру фізичного розвитку дітей  „Гармонія” м. Донецьк.       

Найголовнішим у проведенні нетрадиційного оздоровлення ми вважаємо науково-обгрунтований  розпорядок дня з максимальним урахуванням  потреб дітей у русі та систематичний контроль за станом здоров’я . За дотриманням призначеного режиму та виконанням процедур стежать штатний лікар і старша медична сестра.                  

Значна робота проводилася в напрямку поглиблення знань педагогів з питань охорони та        зміцнення  здоров"я  дітей. 

Вихователі під контролем медпрацівників опанували методи первинної профілактики захворювань, поглибили свої знання з фізичного виховання дітей. Також вирішується проблеми взаємодії дитячого садка з родиною щодо формування здорової особистості. Батьків навчають як створити вдома належні умови для повноцінної рухової діяльності дітей, проводяться семінари-практикуми. При садку відкрито школу для батьків „Вчимося бути здоровими”. 

Збереження ,формування і зміцнення здоров’я дітей було і залишається пріоритетним завданням ДНЗ. Для подальшої реалізації цього завдання педагогічним працівникам особливо важливо сформувати  у дітей відповідальне ставлення до власного здоров’я і знання про  нього, формувати у дітей готовність бути здоровим. 

На новий навчальний рік педагогічний колектив поставив мету – пошук шляхів удосконалення процесу збереження, зміцнення та формування здоров’я дітей.     Оскільки здоров’я є найважливішою цінністю,  установка на його збереження залишиться  основою світогляду як вихователів так і вихованців, а завданням дошкільного закладу – формування у дітей  світоглядно-оздоровчої поведінки – на основі  принципів: пізнай себе, створи себе і допоможи собі сам. „Адже здоров’я є  тією вершиною, на яку  кожна людина сходить самостійно”.     Найголовніше створити простір збереження здоров’я.

 

Результати

 Для успішної реалізації оздоровчої програми  в  дошкільному навчальному  закладі створено добру матеріальну базу.  

Все обладнання відповідає вимогам та фізіологічним особливостям дітей. 

Робота з фізичного виховання здійснюється  з урахуванням стану здоров’я, самопочуття, рівня фізичного розвитку і підготовленості дітей під дієвим медико-педагогічним контролем.

Надається кваліфікована допомога  в корекції здоров’я ослаблених та частохворіючих дітей.    Поєднання різних форм роботи в ДНЗ, сім’ї, правильна організація і методика проведення забезпечують повноцінне вирішення усіх завдань оздоровлення дітей дошкільного віку. 

Позитивним результатом проведеної роботи є тенденція до зниження захворюваності серед вихованців та  зменшення  кількості пропущених через  хворобу днів.

Профілактичні огляди  всіх дітей у встановленій  періодичності та рання діагностика   зрушень в стані здоров”я дітей,  дозволяють попередити переростання цих хвороб у хронічні форми.

 

Інформація для контактів 

Завідувач ДНЗ №4 - Олійник Світлана Євгенівна. 

Тел.2-25-46