Biblioteka Samochodówki w Siedlcach zaprasza.

                                                                                                                                                                                                                                                                                      

             Witamy na stronie  biblioteki szkolnej
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 3
w  Sied
lcac
h. 


        
Zapraszamy do aktualizacji oprogramowania
naszych mózgów.
W bibliotece znajdziesz dane do tego potrzebne.

Na dzień dobry ...
        na dobry dzień ...              
               na dobry humor...             
                         w piątek jeszcze walczymy......


  O bibliotece
Nasza biblioteka zajmuje trzy pomieszczenia:
czytelnię, wypożyczalnię magazyn.
Posiadamy ponad 20 tysięcy książek i innych dokumentów (płyty CD, DVD, kasety VHS).
W bibliotece mieści się Centrum Multimedialne
z 8 stanowiskami komputerowymi
i stałym dostępem do Internetu.
Oferujemy możliwość skanowania i drukowania materiałów edukacyjnych.
Zapraszamy do korzystania z księgozbioru podręcznego i prasy.
W czytelni jest możliwość korzystania
z odtwarzacza DVD, VHS oraz rzutnika multimedialnego.

Zapewniamy miłą atmosferę do cichej pracy      
i rozwoju własnych zainteresowań
Do biblioteki zapraszamy
 w godzinach pracy szkoły.


Sobota - dbamy o formę ....                                                a niedziela - ten dzień poświęcamy oczywiście na odpoczynek....


 I drogie Panie pamiętajmy....

  Czytać każdy może........Czytać każdy może i każdy może zamieścić w naszym internetowym kąciku czytelniczym

swoją opinię na temat ostatnio przeczytanej książki,

nawet takiej, która się nie spodobała.


               BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS

NA NAJCIEKAWSZĄ RECENZJĘ

DO INTERNETOWEGO KĄCIKA CZYTELNICZEGO

„ CZYTAĆ KAŻDY MOŻE…”.

Regulamin.

1. Do 15 kwietnia 2019 roku każdy uczeń naszej szkoły może zgłosić do konkursu 1, 2 lub 3 recenzje przez siebie wybranych różnych rodzajów książek (np. beletrystycznych, przyrodniczych, historycznych, motoryzacyjnych, kucharskich, i.t.d.). Jeśli ktoś przyśle (przyniesie) dwie lub trzy recenzje, to każda z nich musi dotyczyć innego typu książki. Przykładowo – pierwsza recenzja dotyczy powieści; druga – książki kucharskiej; trzecia – przewodnika geograficznego lub motoryzacyjnego.

2.Prace muszą być napisane samodzielnie - nie będą oceniane w konkursie te recenzje, które  będą zawierały przepisane fragmenty cudzych opinii (np. z Internetu).

3. Recenzja  powinna zawierać następujące elementy: imię, nazwisko autora i tytuł wybranej książki, krótkie omówienie jej tematyki (treści) i własna ocena (np. co nam się podoba i dlaczego zachęcamy do przeczytania tej książki). Całość powinna zawierać co najmniej 100 słów i nie więcej niż 250.

4. Ocenie będą podlegać następujące elementy: kompozycja (2 p.), styl (3 p.), spójność tekstu (2 p.), jakość argumentów zachęcających do przeczytania recenzowanej książki czyli tzw. funkcja impresywna (3p.) - łącznie 10 punktów, dodatkowo można uzyskać 2 punkty za własny projekt okładki wykonany dowolną techniką, 1 punkt za recenzowanie książki z naszej biblioteki.

5. Recenzję można przysłać e-mailem na adres: bibliotekazsp3@wp.pl lub przynieść do biblioteki szkolnej.

6. Każda recenzja będzie zamieszczona na stronie biblioteki szkolnej (na okres co najmniej 2 tygodni), jeśli rodzice wyrażą zgodę (wzór oświadczenia w bibliotece).

7. Ogłoszenie wyników 25 kwietnia 2019 roku, a za zajęcie trzech pierwszych  miejsc uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego nagrodę w postaci karty prezentowej sieci wydawniczej  EMPiK.


RECENZJE UCZNIÓW

1. Recenzja Mai Rejenciak z 1lb.

                     Utwór „Wolontariuszka” opowiada o uczuciu dwojga młodych ludzi z dwóch różnych światów. Oboje nie są obojętni na los młodych, pogubionych ludzi i podchodzą ze zrozumieniem do ich trudnych, życiowych wyborów czy nawet złych decyzji. Mimo bardzo młodego wieku są ludźmi dojrzałymi, odpowiedzialnymi i ciekawymi świata.
                    Agnieszka to dziewczyna z tak zwanego dobrego domu, wychowana bez ograniczeń i uprzedzeń. Dostaje od życia wszystko czego pragnie, ale wciąż czegoś jej brakuje. Jej nowa zachcianka to praca z narkomanami, których uznawała za ludzi nieszczęśliwych. Chce zostać streetworkerką i brać udział w programie wymiany strzykawek.
                        Na „jej drodze” pojawia się o kilka lat od niej starszy Michał, który całe życie walczy o siebie i o innych, a potem – charyzmatyczny Szymon terapeuta, którego metody pracy nie wszystkim odpowiadają.
                   Różne wyobrażenia, wzorce i kanony dobra, ale ten sam zapał do udzielania pomocy i wsparcia innym, nieszczęśliwym ludziom.

             Książkę tę polecam wszystkim a szczególnie tym, którzy wiedzą co to znaczy poświęcenie i potrzeba bliskości drugiego człowieka. Od trzech lat jestem wolontariuszką i uważam, że ta historia świetnie ukazuje istotę pracy na rzecz innych. Ofiarować bezinteresownie swój czas to jest coś niesamowitego! Ty nic nie musisz, TY chcesz i to jest piękne właśnie.
        W tej książce najbardziej spodobała mi się piękna relacja dwojga ludzi. Pomimo tego, że każde z nich pochodziło z innego środowiska, z innego świata, naprawdę potrafili ze sobą nawiązać kontakt i świetnie się rozumieli.

Wolontariuszka Maja Rejenciak 1lb


Nowe książki w naszej bibliotece.W październiku do biblioteki szkolnej zakupiono wiele nowych beletrystycznych książek o różnej tematyce,
między innymi są kryminały, książki przygodowe i romantyczne czy fantastyczne.

   

Z serii „Moja historia” polecamy jeszcze jedną książkę p.t.  „Byłam żoną seryjnego mordercy”.

Bohaterką tej opowieści jest jej autorka, Cathy Wilson. Ona także, jak Sarah Forsyth,  miała koszmarne dzieciństwo. Dorastała w tak zwanym szemranym środowisku, gdyż jej matka, uzależniona od narkotyków,  nie była w stanie zapewnić jej normalnego życia. Rodzina zastępcza też nie otoczyła jej należytą opieką.

Po kilku miesiącach jej matce jeszcze raz dano szansę, by mogła wychowywać córkę, ale już nie dała rady uwolnić się od narkotyków i umarła z przedawkowania.

        Cathy  zajęli się  dziadkowie. Robili wszystko, co w ich mocy, by zapewnić jej jak najlepsze życie. Niestety, Cathy, jak wiele młodych ludzi, nie potrafiła tego docenić i postanowiła od nich się wyprowadzić w wieku 16 lat i zamieszkać z niewiele od siebie starszym chłopakiem. Szybko okazało się, że nie tak łatwo sprostać szarej rzeczywistości, gdy traci się pracę i pieniądze.  Jej chłopak też nie był w stanie ich oboje utrzymać, więc gdy na swej drodze spotkała dużo starszego mężczyznę, uznała, że wreszcie znalazła kogoś, kto się nią zaopiekuje…

       W swej naiwności nie zauważyła faktu, że popełnia ten sam błąd, co jej matka i zbyt szybko obdarza zaufaniem mężczyznę, który na to nie zasługuje. A potem nie potrafi się mu przeciwstawić, gdy stopniowo uzależnia ją od siebie, by na końcu znęcać się nad nią w obecności ich syna.  Cathy „przebudziła” się dopiero, gdy zrozumiała, że Peter, jej mąż – oprawca, nienawidzi ich syna i wykorzystuje go, by ona robiła wszystko, czego zażąda. W końcu, dla dobra swojego dziecka postanawia uciec….

      Dlaczego warto przeczytać tę opowieść? Warto ją przeczytać przede wszystkim dlatego, by poznać mechanizmy manipulacji psychopatów, którzy potrafią na początku znajomości przedstawić swoją osobę w bardzo korzystnym świetle i niepostrzeżenie przywiązać do siebie dziewczynę, a potem stopniowo pozbawić poczucia własnej wartości i zniewolić. Ta książka powinna być w kanonie lektur dla wszystkich, młodych dziewczyn, by poznały pierwsze sygnały niewłaściwych zachowań i by potrafiły od razu odpowiednio na nie reagować i nie bały się prosić o pomoc. Właśnie,  to jest bardzo ważne, by nie wstydzić się prosić o pomoc rodzinę czy instytucje zajmujące się przemocą, a nawet obcych ludzi, ponieważ brak reakcji na złe zachowanie psychopata traktuje jako przyzwolenie lub akceptację jego poczynań.

Zachęcamy do wypożyczenia książek z serii „Moja historia” i podzielenia się opinią na ich temat na stronie internetowej naszej biblioteki.
 


                      
Komiksowy hołd na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o  książkę
„100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”.

"W pełni świadomi spuścizny pokolenia,
które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość,
uczciliśmy to wydarzenie w szczególny sposób.
Przygotowaliśmy wyjątkową publikację, która uczy, rozwija i .... cieszy.
NA skrzyżowaniu edukacji, historii i sztuki, spotkaliśmy się z komiksem,
który podejmuje wyzwanie połączenia wiedzy i estetyki.
I tak narodził się pomysł antologii...."
 
Jerzy Garlicki Prezes WSiPZapraszamy do zapoznania się z ta wyjątkową książką.


100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”.
Scenariusz: Grzegorz Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maciej Parowski

Rysunek: Henryk Jerzy Chmielewski, Zbigniew Kasprzak, Andrzej O. Nowakowski, Bogusław Polch, Marek SzyszkoTomasz Biernacki

Wydawnictwo: WSiP
9/2018
Liczba stron: 231
Druk: kolor
ISBN-13: 9788302180446
Wydanie: I
na podstawie: https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/100-na-100/1

                   
       Łamańce językowe....  Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa..
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.
                            
                          Juliusz Słowacki
Na stronie wykorzystano materiały zamieszczone na:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTZqcHAh3nnNOZISMq4Lb5rZW5aPQxR9nCTuY-Ml3UdD-KjAebr
https://rozpasaniwzartach.wordpress.com/
https://www.google.com/search?client=firefox-b&biw=1600&bih=766&tbm=isch&sa=1&ei=LCSOW5b5BMGbsAHtzoSADg&q=pocz%C4%85tek+roku+szkolnego&oq=pocz%C4%85tek+roku+szkolnego&gs_l=img.3..0l10.677512.683167.0.683426.23.10.0.13.13.0.171.919.8j2.10.0....0...1c.1.64.img..0.23.1118...0i67k1j35i39k1.0.rcZuPV9fukw#imgrc=tZku9Rz0_vd4bM:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTqUILt-ixJ5TVAT6ye7u6v-vm4_q1Yfi3EMTcLnw2CUOcDICmk
http://adonai.pl/relaks/zagadki/
https://www.google.pl/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACRlIvs9i-uMRIjgN8O4kP8uYdqlczOqzyPBHwrSVidn2OP9nhD6fCCXz_1KT-4atWFYUiottO3-EsEM1GWX72wdgE9SoSCQ3w7iQ_1y5h2EfV2vh8P4gBKKhIJqVzM6rPI8EcRlCYvbBkLDwgqEgnCtJWJ2fY4_1xH8qEdntKvJkSoSCWeEPp8IJfP8EbtgeqLRphShKhIJpP7hq1YVhSIRBYD6hoI_1L7wqEgmi207f4SwQzRFWXSSp461OMyoSCUZZfvbB2AT1EVZdJKnjrU4z&q=wiosna%20obrazki&ei=1H_1VKraCef7ywP5zYDgBw&ved=0CAkQ9C8wAA
https://www.youtube.com/watch?v=ZAOmiE14vlg