Welcome to the ACT Chess Association's website



Here you will find information about where to play chess in Canberra. Players of all ages and strengths are invited to play in our clubs.

Annual membership fees are $25 or $15 for juniors and concessionals.

This site also has information and results from upcoming and recent ACT tournaments, and the list of committee members. We also have a list of useful links to other chess related sites in the ACT and Australia.

______________________________________________________________________________________________________________________________________
 

FUTURE EVENTS

For all future events please register early and encourage others to join.
Big tournaments are the most fun for players and organisers.





Vikings Weekender 2018


    17th - 18th November 2018

    Vikings Club, 9 Ricardo St, Erindale

    7 rounds (4 rounds Saturday, 3 rounds Sunday)

    Open and Under 1600 sections

     ACF Grand Prix Class 2 Event

    Further details to be advised


_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 
COMPLETED EVENTS



ANU Chess Festival 2018


    28th - 29th July 2018

    ANU School of Art

    7 rounds (4 rounds Saturday, 3 rounds Sunday)

    Open and Under 1600 sections

     $3300 in Prizes

     Results, including crosstables, etc:  http://tournaments.streetchess.net/anu2




Doeberl Cup 2018


Easter:  29th March - 2 April 2018

Canberra Southern Cross Club, Woden

Results:   

                                Premier

                                                1st Place: GM Timur Gareyev

                                                2nd Place: IM James Morris

                                                3rd Place: IM Igor Bjelobrk

 

                                                Major

                                                1st Place: Matthew VClarke

                                                2nd Place: Sterling Bayaca

                                                3rd Place: Sankeertan Badrinaryan and David Lovejoy

                                                Minor

                                                1st Place: Oliver Yang

                                                2nd Place: Lachlan Lee

                                                3rd: Place: Dashiell Young, Weng Yan Ong, Johnny Hajdu

                                               

U1200

                                                1st Place: James Jiang

                                                2nd Place: Jason Pan

                                                3rd Place: Thomas Lin

 

                                                Lightning

                                                1st Place: GM Timur Gareyev


Detailed results (crosstables, etc):




ACT Championships
 


The ACT Chess Championship 2018 was a 7-round FIDE-Rated Swiss, open to all members of the ACT Chess Association.


Venue:

Campbell High School, Trealoar Crescent, Campbell (next to the War Memorial).  There is plenty of free parking and a café close by in the War Memorial.

Dates:

Friday 9 March (First Round)
Saturday 10 March – Monday 12 March (Rounds 2 to 7)

Time Controls:

90 minutes per game with 30 second per move increment from move one (Fischer)

Director of Play:

FIDE International Arbiter Shaun Press

Results

  =1st Willis Lo, IM Andrew Brown 6.5/7 $400 ea
  =3rd+Under 2000 Sankeertan Badrinarayan, Tim Pearce 5/7 $175 ea

  Under 1500 Lachlan Ho (+Best W-we), Ricky Luo 4.5/7 $150 ea

  Best FIDE unrated Thomas Lin 4/7 $150

  Best new player Liam Miller 3/7 Book prize

  (NB Prize groups based on FIDE Ratings) 

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7    |  Buc1    BucT  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Lo,Willis            2005     ACT  6.5 | +B6   +W8   +B4   =B2   +W3   +W5   +B11   |   30.0    34.0 
  2 Brown,Andrew         2278  IM ACT  6.5 | +B16  +W15  +B11  =W1   +B5   +W7   +W8    |   27.5    31.0 
  3 Badrinarayan,Sankeer 1711     ACT  5.0 | +B17  +W12  +B21  =W5   -B1   +W10  =B6    |   27.5    30.5 
  4 Pearce,Tim           1735     ACT  5.0 | +W37  +B26  -W1   =B18  =W9   +B25  +W15   |   24.0    26.5 
  5 Kethro,Michael       2170  FM ACT  4.5 | +W10  +B9   +W7   =B3   -W2   -B1   +W19   |   31.5    35.0 
  6 Ho,Lachlan           1431     ACT  4.5 | -W1   +B32  +W20  =W15  +B12  =B9   =W3    |   27.5    29.0 
  7 de Noskowski,Adrian  1825     ACT  4.5 | +B27  +W18  -B5   +W12  +B11  -B2   =W9    |   27.0    30.0 
  8 Lee,Joshua           1603     ACT  4.5 | +W23  -B1   +W34  +B29  =BYE  +W15  -B2    |   26.5    28.0 
  9 Egan,Bill            1635  CM ACT  4.5 | +B14  -W5   +B22  +W17  =B4   =W6   =B7    |   25.5    28.5 
 10 Luo,Ricky            1443     ACT  4.5 | -B5   =W29  +W30  +B21  +W18  -B3   +B16   |   22.0    24.5 
 11 Butler,Brian J       1892     ACT  4.0 | +W25  +B20  -W2   +B19  -W7   +B13  -W1    |   29.0    31.5 
 12 Xu,Ruofan            1493     ACT  4.0 | +W24  -B3   +W36  -B7   -W6   +B28  +W21   |   23.0    23.5 
 13 Schafer,Banner       1486      WA  4.0 | =B29  +W22  -B19  +W16  =BYE  -W11  +B17   |   21.5    24.0 
 14 Lin,Thomas            753     ACT  4.0 | -W9   =BYE  -B17  +BYE  =W21  +B24  +W25   |   19.5    21.5 
 15 Radisich,Matt        1641     ACT  3.5 | +W34  -B2   +W25  =B6   +W19  -B8   -B4    |   26.5    28.0 
 16 Cunningham,Campbell  1454     ACT  3.5 | -W2   =B23  +W28  -B13  +W34  +B18  -W10   |   24.5    26.0 
 17 Sun,Marco            1221     ACT  3.5 | -W3   +B33  +W14  -B9   =W20  +B26  -W13   |   24.0    25.5 
 18 Badrinarayan,Siddhan 1542     ACT  3.5 | +W32  -B7   +W24  =W4   -B10  -W16  +B29   |   23.0    24.5 
 19 Diao,Yizhen          1450     ACT  3.5 | =BYE  +B30  +W13  -W11  -B15  +W22  -B5    |   22.5    25.0 
 20 Jochimsen,Erik       1562     ACT  3.5 | +B31  -W11  -B6   +W23  =B17   --   +W27   |   22.0    24.5 
 21 Kong,Dexuan          1456     ACT  3.0 | =BYE  +B28  -W3   -W10  =B14  +W29  -B12   |   23.5    26.0 
 22 Luo,Ramon            1463     ACT  3.0 | +W33  -B13  -W9   +B24  =W29  -B19  =W26   |   20.5    22.0 
 23 Packianathan,Cynthuj  683     ACT  3.0 | -B8   =W16  =B27  -B20  -W24  +W36  +B31   |   20.5    21.0 
 24 Miller,Liam             0     ACT  3.0 | -B12  +W27  -B18  -W22  +B23  -W14  +B32   |   20.0    21.5 
 25 Hathiramani,Athena   1418     ACT  3.0 | -B11  +BYE  -B15  +W36  +B33  -W4   -B14   |   20.0    20.5 
 26 Dunn,Paul            1499     ACT  3.0 | +B36  -W4   -B29  =BYE  +W31  -W17  =B22   |   19.5    20.0 
 27 Feliu,Angelo         1371     ACT  3.0 | -W7   -B24  =W23  =B28  +B32  +W33  -B20   |   19.0    20.5 
 28 Tran,Luu Ha           601     ACT  3.0 | =BYE  -W21  -B16  =W27  +B36  -W12  +B33   |   18.5    19.0 
 29 Minogue,James           0     ACT  2.5 | =W13  =B10  +W26  -W8   =B22  -B21  -W18   |   22.5    25.5 
 30 Grover,Krrish         543     ACT  2.5 | =BYE  -W19  -B10  -BYE  +BYE  -W31  +B36   |   18.5    19.0 
 31 Douglas,Miles           0     ACT  2.5 | -W20  -B34  +W32  =BYE  -B26  +B30  -W23   |   17.0    18.5 
 32 Herzog,Adrian           0     ACT  2.0 | -B18  -W6   -B31  +BYE  -W27  +B34  -W24   |   18.0    19.5 
 33 Shelley,Matthew         0     ACT  2.0 | -B22  -W17  +BYE  +B34  -W25  -B27  -W28   |   17.0    18.5 
 34 Ho,Oscar             1048     ACT  2.0 | -B15  +W31  -B8   -W33  -B16  -W32  +BYE   |   17.0    18.0 
 35 Extross,Eshaan   (W)    0     ACT  1.0 | =BYE  =BYE   --    --    --    --    --    |   20.0    22.0 
 36 Madnure,Sulakshita      0     VIC  1.0 | -W26  +BYE  -B12  -B25  -W28  -B23  -W30   |   18.0    20.5 
 37 Robins,Clyde     (W) 1302     ACT  0.0 | -B4   -BYE   --    --    --    --    --    |   17.5    18.5 


ACT Lightning Championships 2018


Tuesday 30 January 2018

Venue:  University of Canberra - Belconnen Chess Club Rooms, Belconnen 

First:  Willis Lo

Second:  FM Michael Kethro

Third:  IM Andrew Brown

Standings

Place Name                     Feder Rtg Loc  Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Lo, Willis               ACT       2023 8.5      37.0  46.5   41.5
  2   Kethro, Michael          ACT       2246 7.5      37.5  48.0   37.5
  3   Brown, Andrew            ACT       2263 7        37.5  50.5   33.5
  4   Badrinarayan, Sankeertan ACT       1958 6        39.5  51.0   30.0
  5   Patterson, Miles         ACT       1881 5.5      36.0  44.5   28.5
 6-8  Braguine, Victor         ACT       1912 5        35.5  44.0   25.0
      Hosking, Ian             ACT       1798 5        33.5  42.0   25.0
      Ho, Lachlan              ACT       1480 5        28.0  34.0   21.0
9-13  Reading, Jeremy          ACT       1901 4.5      35.0  44.5   25.0
      Lee, Joshua              ACT       1731 4.5      33.5  45.0   20.5
      Badrinarayan, Siddhant   ACT       1376 4.5      33.5  42.0   24.5
      Clouston, Bevan          NSW       1660 4.5      27.5  35.0   20.5
      Fasakin, Oladoyin        VIC       1893 4.5      22.5  29.5   20.5
14-15 Jochimsen, Erik          ACT       1428 3        30.0  37.0   19.0
      Scully, Mark             ACT       1451 3        26.5  31.5   15.0
 16   Popiel, Jonathan         TAS       1552 2        28.5  37.0   12.0
 17   Cunningham, Campbell     ACT       1321 1        26.5  32.0    6.0
 18   Ho, Oscar                ACT       649  0        28.5  35.0    0.0

Cross Table

No  Name                     Feder Rtg  1    2    3    4    5    6    7    8    9

1.  Brown, Andrew            ACT       10:W  6:D  4:W  3:L 16:W  2:W  8:D  5:W  7:W
2.  Kethro, Michael          ACT       11:W  5:W  3:D 16:W  8:W  1:L  4:W  9:W 12:W
3.  Lo, Willis               ACT       12:W  8:W  2:D  1:W  4:W  9:W  6:W 10:W 16:W
4.  Badrinarayan, Sankeertan ACT       13:W  9:W  1:L 15:W  3:L  5:W  2:L  8:W  6:W
5.  Braguine, Victor         ACT       14:W  2:L 10:W  8:L  6:W  4:L 13:W  1:L 17:W
6.  Reading, Jeremy          ACT       15:W  1:D 16:L  9:W  5:L  7:W  3:L 17:W  4:L
7.  Fasakin, Oladoyin        VIC       16:D 10:L 15:L 14:W 17:W  6:L 18:W 12:W  1:L
8.  Patterson, Miles         ACT       17:W  3:L 13:W  5:W  2:L 11:W  1:D  4:L 18:W
9.  Hosking, Ian             ACT       18:W  4:L 14:W  6:L 13:W  3:L 11:W  2:L 15:W
10. Lee, Joshua              ACT        1:L  7:W  5:L 13:L 14:W 16:W 15:W  3:L 11:D
11. Clouston, Bevan          NSW        2:L 16:L 18:W 12:W 15:W  8:L  9:L 14:W 10:D
12. Popiel, Jonathan         TAS        3:L 15:L 17:W 11:L 18:W 13:L 14:L  7:L  2:L
13. Ho, Lachlan              ACT        4:L 18:W  8:L 10:W  9:L 12:W  5:L 15:W 14:W
14. Scully, Mark             ACT        5:L 17:W  9:L  7:L 10:L 18:W 12:W 11:L 13:L
15. Jochimsen, Erik          ACT        6:L 12:W  7:W  4:L 11:L 17:W 10:L 13:L  9:L
16. Badrinarayan, Siddhant   ACT        7:D 11:W  6:W  2:L  1:L 10:L 17:W 18:W  3:L
17. Cunningham, Campbell     ACT        8:L 14:L 12:L 18:W  7:L 15:L 16:L  6:L  5:L
18. Ho, Oscar                ACT        9:L 13:L 11:L 17:L 12:L 14:L  7:L 16:L  8:L



ACT Rapid Championships 2017


Saturday 16 December 2017

Venue:  Street Chess - King O'Malleys, Garema Place, Civic

Results
=1st FM Michael Kethro, IM Andrew Brown 6/7 $92.50 ea
=3rd Willis Lo, Miles Patterson, Victor Braguine, Jeremey Reading 5/7 $10 ea
Under 1800 Bazli Karattiyattil, Leron Kwong 4/7 $30 ea
Under 1500 Yutta Mantoro 4/7 $60
Best Junior Sankeertan Badrinarayan 4/7 $30

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7    |  Buc1    BucT  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Kethro,Michael       2246  FM ACT  6.0 | +B15  +W6   +B9   +W7   -B2   +W4   +B3    |   29.5    33.0 
  2 Brown,Andrew         2263  IM ACT  6.0 | =BYE  +B22  +W14  +B3   +W1   +B10  =W7    |   26.5    29.5 
  3 Lo,Willis            2023     ACT  5.0 | +B20  +W8   +B5   -W2   +B6   +W7   -W1    |   31.0    34.0 
  4 Patterson,Miles      1881     ACT  5.0 | +B29  -W7   +B20  +W12  +B9   -B1   +W17   |   25.0    26.5 
  5 Braguine,Victor      1912     ACT  5.0 | +B24  +W18  -W3   +B14  -W10  +B11  +B9    |   24.0    27.0 
  6 Reading,Jeremy       1901     ACT  5.0 | +W27  -B1   +W21  +B26  -W3   +B14  +W10   |   23.5    25.5 
  7 Litchfield,Frederick 2108     ACT  4.5 | +W31  +B4   +W10  -B1   +W16  -B3   =B2    |   29.5    31.5 
  8 Sidiqi,Wais          1825     ACT  4.5 | +W19  -B3   +W30  -W9   +B20  =B17  +W16   |   22.5    23.5 
  9 Bennett,Matthew      1972     ACT  4.0 | +W21  +B11  -W1   +B8   -W4   +B12  -W5    |   28.5    31.5 
 10 Badrinarayan,Sankeer 1958     ACT  4.0 | +B23  +W12  -B7   +W18  +B5   -W2   -B6    |   28.0    31.0 
 11 Karattiyattil,Bazli  1777     ACT  4.0 | +B25  -W9   +B23  -W16  +B21  -W5   +B15   |   22.0    25.0 
 12 Kwong,Leron          1674     ACT  4.0 | +W26  -B10  +W28  -B4   +W22  -W9   +B20   |   21.0    23.0 
 13 Mantoro,Yutta        1042     ACT  4.0 | -W14  -B30  +B29  -W21  +B23  +W27  +W22   |   16.0    17.0 
 14 Ingham,Glenn         1588     ACT  3.5 | +B13  +W16  -B2   -W5   +B27  -W6   =B19   |   27.0    29.0 
 15 Hellmann,Oskar       1559     NSW  3.5 | -W1   +B17  -W26  +B28  +W18  =B16  -W11   |   22.5    24.5 
 16 Chibnall,Alana       1949 WFM ACT  3.5 | +W28  -B14  +W31  +B11  -B7   =W15  -B8    |   22.0    24.0 
 17 Pearce,Tim           1587     ACT  3.5 | =BYE  -W15  =B24  +B30  +W26  =W8   -B4    |   21.5    22.5 
 18 Serfontein,Louis      917     ACT  3.5 | +W30  -B5   +W22  -B10  -B15  +W25  =B24   |   21.5    22.5 
 19 Van Sebille,Sulia    1296     ACT  3.5 | -B8   -W23  +B32  -W20  +W30  +B21  =W14   |   18.5    19.5 
 20 Mugford,Stephen      1522     ACT  3.0 | -W3   +B27  -W4   +B19  -W8   +B26  -W12   |   24.0    26.0 
 21 Tomlin,Josh          1505     ACT  3.0 | -B9   +W25  -B6   +B13  -W11  -W19  +B27   |   23.5    25.5 
 22 Hoek,Keeley          1556     ACT  3.0 | +B32  -W2   -B18  +W23  -B12  +W24  -B13   |   23.5    25.0 
 23 McPherson,Erick      1451     ACT  3.0 | -W10  +B19  -W11  -B22  -W13  +B28  +W26   |   20.5    22.5 
 24 Yoon,Sunny           1351     ACT  3.0 | -W5   -B26  =W17  +B29  +W31  -B22  =W18   |   19.0    20.5 
 25 Extross,Eshaan       1237     ACT  3.0 | -W11  -B21  -W27  +B32  +W28  -B18  +W29   |   16.0    17.5 
 26 Kong,Dexuan          1155     ACT  2.0 | -B12  +W24  +B15  -W6   -B17  -W20  -B23   |   22.0    25.0 
 27 Watson,Frank         1333     ACT  2.0 | -B6   -W20  +B25  +B31  -W14  -B13  -W21   |   21.5    23.5 
 28 Scully,Mark          1451     ACT  2.0 | -B16  +W32  -B12  -W15  -B25  -W23  +W30   |   18.5    19.5 
 29 Cunningham,Campbell  1321     ACT  2.0 | -W4   -B31  -W13  -W24  +BYE  +B30  -B25   |   18.0    19.0 
 30 Marks,Joe            1456     ACT  1.0 | -B18  +W13  -B8   -W17  -B19  -W29  -B28   |   21.0    22.5 
 31 Archer,Saffron   (W) 1530     ACT  1.0 | -B7   +W29  -B16  -W27  -B24   --    --    |   17.5    19.0 
 32 Wong,Kevin       (W)    0     ACT  0.0 | -W22  -B28  -W19  -W25   --    --    --    |   15.0    16.0

Vikings Weekender

11-12 November 2017 

Open Winner:  GM Anton Smirnov 6/6

Open Second:  IM Andrew Brown 5/6

Open Third (Shared):  Angelio Camer, Dillon Hathiramani and Donato Mallari 4/6

Minor Winner:  Amol Kiran 5.5/6

Minor Second: Athena Hathiramani and Lachlan Ho 4.5/6

Minor Under 1050:  Carl Nater 3/6

Minor Best Female:  Sulia Van Sebille 3/6


Detailed results for both divisions and top board games from each round of the Open:




ANU Open and Minor

29-30 July 2017


ANU Open 

   Winner (and First Prize):  Fred Litchfield

   Second (and Second Prize):  IM Andrew Brown

   Third (and shared Third Prize):  Oladoyen Fasakin and WIM Emma Guo

ANU Minor:

   Winner: John Adams (Best Unrated Prize) and Ruofan Xu (First Prize)

   Third (and shared Second  and Third Prizes):  Athena Hathiramani and Kamal Jain



Detailed results can be found at:




Doeberl Cup 2017

13-17 April 2017

Doeberl Cup 2017 (Easter)

   Participants:       279 (Premier, Major, Minor, U1200)

                                   116 (Lightning)

                Winner:                Premier

                                                1st Place: GM Surya Shekhar Ganguly

                                                2nd Place: GM Michal Krasenkow

                                                3rd Place: GM Zong-Yuan Zhao

                                                Best Female: WGM Irene Kusandar

                                                Bedi Cup (Best Australian Junior): Luis Chan

                                                U2000 Medallion: Thomas Leyrer

                                                U2200 Medallion: Fedja Zulfic



                                                Major

                                                1st Place: Brendan Zou

                                                2nd Place: Kayson Wang

                                                3rd Place: Birkir Sigurdssen

                                                Best Female: Lillian Lu

                                                U1600 Medallion: Axel Ahmer

                                                U1800 Medallion: Rad Chmiel



                                                Minor

                                                1st Place: Ranganathan Parunithan

                                                2nd Place: Aidan Odenthal

                                                3rd: Place: Kabilan Manuneedhi

                                                Best Unrated: Adam Rowland

                                                Pooja Cup (Best Female Australian Junior): Anshika Jain

                                                U1200 Medallion: Sze-Yong Ng

                                                U1400 Medallion: Ethan Hooi

 

                   U1200

                                                1st Place: Leyao Zha

                                                2nd Place: Raymon Luo

                                                3rd: Place: Joshua Mallari

                                                Best Unrated: Bayley Chan

                                                Best Female: Katherine Pan


                                                Lightning

                                                1st Place: IM Junta Ikeda





ACT Championships 2017 - Canberra Day Long Weekend


The first ACT Chess Association FIDE-rated long time control event for 2017 took place over the Canberra Day long weekend.

The tournament was played over seven rounds with the first round on the evening of Friday,10 March, and two rounds per day for the three following days. The time control of 90m30s made for some long games and fatigue became increasingly prevalent as the rounds ground on.

There was a good turnout of thirty players though there was a disappointing absence of several higher-rated local players - maybe next year. A high level of participation from players already holding FIDE ratings means that several previously unrated players will now secure their international ratings.

The winner of the 2017 ACT Championships was IM Andrew Brown who won all seven of his games.

Second place was secured by IM Junta Ikeda on six points, losing just the one game to Andrew Brown.

Third place was shared by Dillon Hathiramani and Tim Pearce on five points each.


Saffron Archer and Siddhant Badrinarayan shared the 1400-1699 prize, while Amol Kiran won the Under 1400 prize. Canberra veteran Joe Marks also picked up a prize, with the best score by a non FIDE rated player.  Joe has also secured a potentially solid FIDE rating, ruling him ineligible to win this prize again next year.

Detailed results, including games, are available at:

http://tournaments.streetchess.net/actchamp2017/


Many thanks are due to Championship Arbiter Shaun Press IA, who also catered for the event and uploaded all the games, some of which from grossly illegible score sheets. If you find any of the games missing moves, please blame the players, not Shaun.


Thanks to all participants.  Everyone seemed to enjoy their chess and all played with good spirit and respect.



ACT Lightning Championships 2017

The ACT Chess Association held the 2017 ACT Lightning Championship on the evening of Monday,16 January 2017

It was held at the Vikings Erindale (same venue as the recent Vikings Weekender) courtesy of the Tuggeranong Chess Club who generously volunteered to also host this important event. It wasa 9 round swiss, with a time limit of 5m per player per game.

The tournament winner was Fred Litchfield, undefeated on 8 points, a clear point ahead of Tor Lattimore and Matthew Bennett, both on 7 points.
 

Results

 

Cross Table

No  Name                  Feder Rtg  1    2    3    4    5    6    7    8    9

1.  Litchfield, Frederick ACT       11:W  6:W  4:W  3:D  5:W  2:D 12:W 20:W 10:W
2.  Lattimore, Tor        ACT       12:W  5:L 20:W  7:W 10:W  1:D  4:W  3:D 15:W
3.  Patterson, Miles      ACT       13:W  8:W  5:W  1:D  4:L 12:L 15:W  2:D 20:W
4.  Braguine, Victor      ACT       14:W  7:W  1:L  9:W  3:W 20:W  2:L  5:L 12:W
5.  Bennett, Matthew      ACT       15:W  2:W  3:L 12:W  1:L  9:W 10:W  4:W 11:W
6.  Arsanis, Isaac        ACT       16:W  1:L 12:L 11:L 17:W 15:L 14:L 10:L 19:W
7.  Plane, Jared          ACT       17:W  4:L 10:W  2:L 12:L 14:W 13:W 15:L 18:W
8.  Saint, Graham D       ACT       18:W  3:L 14:L 19:W 20:L 11:W 16:L 17:W 13:L
9.  Pearce, Tim           ACT       19:W 10:L 13:W  4:L 14:W  5:L 20:L 18:W 17:W
10. Radisich, Matt        ACT       20:D  9:W  7:L 14:W  2:L 13:W  5:L  6:W  1:L
11. Jones, Mitchell       ACT        1:L 20:L 18:W  6:W 13:L  8:L 17:W 14:W  5:L
12. Lee, Joshua           ACT        2:L 17:W  6:W  5:L  7:W  3:W  1:L 16:W  4:L
13. Whitely, Michael      ACT        3:L 16:W  9:L 18:W 11:W 10:L  7:L 19:W  8:W
14. Rojahn, Jack          ACT        4:L 19:W  8:W 10:L  9:L  7:L  6:W 11:L 16:L
15. Tisserand, Nathalie   ACT        5:L 18:W 16:D 20:L 19:W  6:W  3:L  7:W  2:L
16. Jochimsen, Erik       ACT        6:L 13:L 15:D 17:L 18:W 19:W  8:W 12:L 14:W
17. Galli, Karl           ACT        7:L 12:L 19:L 16:W  6:L 18:W 11:L  8:L  9:L
18. Whitely, Max          ACT        8:L 15:L 11:L 13:L 16:L 17:L 19:L  9:L  7:L
19. Wu, Jacob             ACT        9:L 14:L 17:W  8:L 15:L 16:L 18:W 13:L  6:L
20. Kwong, Leron          ACT       10:D 11:W  2:L 15:W  8:W  4:L  9:W  1:L  3:L

Standings

Place Name                  Feder Rtg Loc  Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Litchfield, Frederick ACT       2087 8        37.0  47.0   40.0
 2-3  Lattimore, Tor        ACT       2052 7        38.0  50.5   34.0
      Bennett, Matthew      ACT       1814 7        38.0  50.0   33.0
 4-5  Braguine, Victor      ACT       1828 6        39.5  50.5   33.0
      Patterson, Miles      ACT       1902 6        39.0  51.0   32.0
 6-9  Lee, Joshua           ACT       1435 5        38.5  48.5   26.0
      Plane, Jared          ACT       1676 5        30.0  37.0   24.0
      Whitely, Michael      ACT       1370 5        29.0  35.0   22.0
      Pearce, Tim           ACT       1625 5        27.0  34.0   24.0
10-13 Kwong, Leron          ACT            4.5      37.0  49.0   26.5
      Radisich, Matt        ACT       1571 4.5      36.5  47.5   24.5
      Tisserand, Nathalie   ACT       1241 4.5      32.0  39.0   22.5
      Jochimsen, Erik       ACT       1180 4.5      23.5  28.5   16.5
14-15 Jones, Mitchell       ACT       1437 4        28.5  36.5   18.0
      Saint, Graham D       ACT       1627 4        25.0  31.0   21.0
16-17 Rojahn, Jack          ACT       1274 3        30.0  38.0   18.0
      Arsanis, Isaac        ACT       1800 3        27.5  37.5   15.0
18-19 Galli, Karl           ACT       796  2        27.5  32.5   10.0
      Wu, Jacob             ACT       756  2        26.0  31.0   10.0
 20   Whitely, Max          ACT       766  0        29.0  36.0    0.0


ACT Rapid Championships 2016

Street Chess Venue - O'Malleys, Garema Place 
11am - 17 December 2016

Thank you to the 33 players who played in the ACT Rapid Championship today in Garema Place. After a slightly slow start we had an enjoyable tournament which was very competitive right through to the last round. The event paid out a total of $350 in prizes. Congratulations to Michael Kethro for winning this year's event on 6.5/7!

Prizes



1st Michael Kethro 6.5/7 $100
2nd Victor Braguine 6/7 $80
3rd Frederick Litchfield 5.5/7 $50

=1st 1650-1999 Peter Gmizic, Miles Patterson $20 each
1st 1350-1649 Allen Setiabudi 5/7 $40
1st Under 1350 Saffron Archer 3.5/7 $40


 

Cross Table

No Name                  Feder Loc  Total  1    2    3    4    5    6    7

1  Kethro, Michael       ACT   2220 6.5   22:W  5:W  6:W  2:W  4:D  3:W  9:W
2  Braguine, Victor      ACT   1885 6     26:W  8:W 28:W  1:L 20:W  4:W  5:W
3  Litchfield, Frederick ACT   2059 5.5   12:W 24:W  4:D  7:W 11:W  1:L 10:W
4  Gmizic, Peter         ACT   1869 5     31:W 19:W  3:D  6:W  1:D  2:L 17:W
5  Setiabudi, Allen      ACT   1641 5     32:W  1:L 23:W 26:W  8:W  7:W  2:L
6  Patterson, Miles      ACT   1874 5     29:W 15:W  1:L  4:L 22:W 21:W 13:W
7  Winkelman, Albert     ACT   2010 4.5    0:  18:W 20:W  3:L 21:W  5:L 15:W
8  Whitely, Michael      ACT   1556 4     11:W  2:L  9:W 28:W  5:L 10:L 24:W
9  Farrell, Roger S      ACT   2012 4     15:L 29:W  8:L 16:W 24:W 14:W  1:L
10 Sengstock, Steven A   ACT   1858 4     23:W 20:L 15:L 19:W 26:W  8:W  3:L
11 Bennett, Matthew      ACT   2066 4      8:L 16:W 22:W 15:W  3:L 13:L 20:W
12 Egan, Bill            ACT   1552 4      3:L 32:W 17:W 20:L 14:L 23:W 21:W
13 Teki, Elwyn           ACT   1791 4      0:   0:  21:L 29:W 28:W 11:W  6:L
14 Patterson, Mark       ACT   1641 4     33:W 28:L 26:L 31:W 12:W  9:L 22:W
15 Mugford, Stephen      ACT   1504 3.5    9:W  6:L 10:W 11:L 17:D 18:W  7:L
16 Unger, David          ACT   1643 3.5    0:  11:L 19:W  9:L 18:D 26:D 27:+
17 Lee, Joshua           ACT   1698 3.5   28:L 31:W 12:L 23:W 15:D 20:W  4:L
18 Archer, Saffron       ACT   1230 3.5   27:W  7:L 24:W 21:L 16:D 15:L 29:W
19 Marks, Joe            ACT   1353 3.5   30:W  4:L 16:L 10:L 27:D 33:W 26:W
20 Tisserand, Natalie    ACT   1241 3     21:W 10:W  7:L 12:W  2:L 17:L 11:L
21 Radisich, Matt        ACT   1627 3     20:L 30:W 13:W 18:W  7:L  6:L 12:L
22 Hellmann, Oskar       NSW   1597 3      1:L 33:W 11:L 25:W  6:L 29:W 14:L
23 Radford, Nick         ACT   1372 3     10:L 27:W  5:L 17:L 32:W 12:L 28:W
24 Kwong, Leron          ACT   1639 3     25:W  3:L 18:L 30:W  9:L 28:W  8:L
25 Kuswardi, Tyo                    3     24:L 26:L  0:W 22:L 31:L 30:W 32:W
26 Scully, Mark          ACT   1501 2.5    2:L 25:W 14:W  5:L 10:L 16:D 19:L
27 Ninchich, Milan       ACT   1656 2.5   18:L 23:L 30:L 33:W 19:D 32:W 16:-
28 Ho, Lachlan           ACT   1308 2     17:W 14:W  2:L  8:L 13:L 24:L 23:L
29 Jochimsen, Erik       ACT   1461 2      6:L  9:L 33:W 13:L 30:W 22:L 18:L
30 Tobler, Peter         ACT   1251 2     19:L 21:L 27:W 24:L 29:L 25:L 33:W
31 Kiran, Amol           ACT   1449 2      4:L 17:L 32:W 14:L 25:W  0:   0:
32 Ho, Oscar             ACT   577  1      5:L 12:L 31:L  0:W 23:L 27:L 25:L
33 Whitely, Max          ACT   766  1     14:L 22:L 29:L 27:L  0:W 19:L 30:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com


Vikings Weekender 2016 - "Canberra's Biggest Little Weekender"


Open
 
1st  IM Anton Smirnov 6/7 $1000
2nd IM Junta Ikeda, Frederick Litchfield 5.5/7 $375 each

1st Under 1800 – Saffron Archer, Tim Pearce $75 each
Best Performing Junior – Joshua Lee +48 $50
 
O2C Under 1600
 
1st Mark Patterson, Amol Kiran 6/7 $375 each
3rd / Best 950-1200 = Ruofan Xu, Benjamin Gianquitto 5.5/7 $100 each
Best Under 950 = Lachlan Ho, Sulia Van Sebille 3.5/7 $25 each
Best Unrated = Thomas McMenamin, Wallace Tan 4/7 $25 each
Best Female = Anshika Jain 4.5/7 $100 (Sponsored by Jim Flood)
Best Junior Performance = Max Whitley +46 $50


 
Open Cross Table at round 7 sorted by score
 
Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7    |  Buc1    BucT  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Smirnov, Anton       2535     NSW  6.0 | +B15  +W14  =B3   +W2   +B10  +W7   =B4    |   26.0    29.0 
  2 Ikeda, Junta         2436     ACT  5.5 | +W20  +B9   +W4   -B1   +W6   +W3   =B5    |   29.0    31.5 
  3 Litchfield, Frederic 2008     ACT  5.5 | +W21  +B18  =W1   +B4   +W5   -B2   +B8    |   27.0    29.0 
  4 Hu, Jason            2246     NSW  4.5 | +B12  +W17  -B2   -W3   +B9   +W10  =W1    |   28.0    30.5 
  5 Brown, Andrew        2276     ACT  4.5 | -B24  +W19  +B20  +W17  -B3   +W14  =W2    |   23.0    25.0 
  6 Hathiramani, Dillon  1829     ACT  4.5 | +B23  =W11  =B7   =W14  -B2   +W18  +W13   |   22.0    23.5 
  7 Bennett, Matthew     1841     ACT  4.0 | -W18  +B21  =W6   +B12  +W13  -B1   =W11   |   23.5    25.5 
  8 Winkelman, Albert    1865     ACT  4.0 | -B17  -B10  +W21  +W15  +B16  +B11  -W3    |   21.0    23.0 
  9 Braguine, Victor     1809     ACT  4.0 | +B22  -W2   =B17  =BYE  -W4   +W12  +B14   |   20.5    20.5 
 10 Archer, Saffron      1177     ACT  3.5 | =B19  +W8   +B11  =BYE  -W1   -B4   =W16   |   23.0    23.0 
 11 Khorsandi, Mehrdad      0     ACT  3.5 | +W16  =B6   -W10  +B22  =B14  -W8   =B7    |   22.0    23.5 
 12 Pearce, Tim          1603     ACT  3.5 | -W4   =B16  +W18  -W7   +B19  -B9   +W17   |   20.5    22.5 
 13 Lee, Joshua          1356     ACT  3.5 | -B14  +W15  =BYE  +W19  -B7   +W17  -B6    |   19.0    19.0 
 14 Press, Shaun P       1815     ACT  3.0 | +W13  -B1   +W22  =B6   =W11  -B5   -W9    |   26.0    27.5 
 15 Badrinarayan, Sankee 1610     ACT  3.0 | -W1   -B13  +W23  -B8   -B17  +W19  +B18   |   20.5    22.0 
 16 Radisich, Matt       1613     ACT  3.0 | -B11  =W12  -B19  +B23  -W8   +W21  =B10   |   18.5    20.0 
 17 Yuan, Ziqi           1554     ACT  2.5 | +W8   -B4   =W9   -B5   +W15  -B13  -B12   |   24.0    27.0 
 18 Shen, Fiona          1523     NSW  2.5 | +B7   -W3   -B12  =BYE  +W20  -B6   -W15   |   23.0    23.0 
 19 Jain, Kamal          1692     NSW  2.5 | =W10  -B5   +W16  -B13  -W12  -B15  +BYE   |   21.0    22.5 
 20 Ingham, Glenn        1604     ACT  2.5 | -B2   +W23  -W5   =BYE  -B18  =W22  =B21   |   17.5    17.5 
 21 Shen, Kevin          1570     NSW  2.0 | -B3   -W7   -B8   =BYE  +W23  -B16  =W20   |   20.5    20.5 
 22 Badrinarayan, Siddha 1265     ACT  2.0 | -W9   +BYE  -B14  -W11  =BYE  =B20  -B23   |   17.0    17.0 
 23 Stevenson, Daniel Lu 1483     NSW  2.0 | -W6   -B20  -B15  -W16  -B21  +BYE  +W22   |   16.5    17.0 
 24 Smirnov, Vladimir(W) 2386     NSW  1.0 | +W5    --    --    --    --    --    --    |   22.0    24.0 
 25 Nwosu, Nnaemeka  (W) 1689     ACT  0.5 | =BYE   --    --    --    --    --    --    |   16.5    16.5 
 
Generated by Vega - www.vegachess.com


 
Minor Cross Table at round 7 sorted by score
 
Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7    |  Buc1    BucT  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Patterson, Mark      1454     ACT  6.0 | +B25  +W32  +B16  +W3   +B11  +W10  -B2    |   27.0    29.0 
  2 Kiran, Amol          1036     ACT  6.0 | -W21  +B19  +W24  +B5   +W17  +B6   +W1    |   25.0    28.0 
  3 Xu, Ruofan           1102     ACT  5.5 | +W35  +B21  +W12  -B1   =W4   +B16  +W10   |   26.0    26.5 
  4 Gianquitto, Benjamin 1045     ACT  5.5 | +B33  -W10  +B32  +W21  =B3   +W18  +B12   |   22.0    23.0 
  5 Clouston, Bevan      1589     NSW  4.5 | +B15  -W16  +B7   -W2   +B22  =W8   +B20   |   26.0    29.0 
  6 Teymant, Roy         1267     ACT  4.5 | +W19  +B22  -W11  =BYE  +B23  -W2   +B18   |   24.0    24.0 
  7 Egan, Bill           1587     ACT  4.5 | +W18  =B20  -W5   =BYE  +B21  =B17  +W16   |   21.5    21.5 
  8 Hellmann, Oskar      1390     NSW  4.5 | -W22  =B23  +W28  =BYE  +B13  =B5   +W17   |   20.0    20.0 
  9 Jain, Anshika        1211     NSW  4.5 | -B32  +W31  +B27  =W23  -W16  +B14  +B19   |   19.5    21.5 
 10 Jones, Mitchell      1463     ACT  4.0 | +W24  +B4   +W17  -B11  +W12  -B1   -B3    |   29.5    32.5 
 11 McMenamin, Thomas(W)    0     ACT  4.0 | +B28  +W26  +B6   +W10  -W1    --    --    |   28.5    30.5 
 12 Whitely, Michael     1464     ACT  4.0 | +B36  +W27  -B3   +W14  -B10  +W24  -W4    |   25.0    27.5 
 13 Tan, Wallace            0     ACT  4.0 | +W14  -B17  -W18  +B35  -W8   +B22  +B25   |   21.5    22.0 
 14 Hathiramani, Athena  1029     ACT  4.0 | -B13  +W34  +B30  -B12  +W25  -W9   +B24   |   21.0    23.0 
 15 Tobler, Peter         960     ACT  4.0 | -W5   +B35  -W22  -B25  +W32  +B23  +B27   |   18.5    19.0 
 16 Watson, Frank        1016     ACT  3.5 | +W40  +B5   -W1   =BYE  +B9   -W3   -B7    |   27.0    27.0 
 17 Franze, John         1178     ACT  3.5 | +B31  +W13  -B10  +W22  -B2   =W7   -B8    |   26.0    28.5 
 18 Ho, Lachlan           949     ACT  3.5 | -B7   +W33  +B13  =BYE  +W29  -B4   -W6    |   22.5    22.5 
 19 Van Sebille, Sulia    552     ACT  3.5 | -B6   -W2   +B34  =BYE  +W30  +B29  -W9    |   22.5    22.5 
 20 Dunn, Paul           1077     ACT  3.5 | +B34  =W7   -B29  -W26  +W27  +B31  -W5    |   21.0    23.5 
 21 Tan, Tony               0     ACT  3.0 | +B2   -W3   +B36  -B4   -W7   -W26  +B33   |   27.5    28.5 
 22 Phan, Minh            780     ACT  3.0 | +B8   -W6   +B15  -B17  -W5   -W13  +B32   |   25.0    27.0 
 23 Diao, Yizhen          876     ACT  3.0 | =BYE  =W8   +B26  =B9   -W6   -W15  =B29   |   24.0    24.0 
 24 Yan, Jason            844     NSW  3.0 | -B10  +W28  -B2   +W32  +B26  -B12  -W14   |   23.5    25.5 
 25 Moore, Bjorn          839     ACT  3.0 | -W1   -B29  +W35  +W15  -B14  +B30  -W13   |   23.0    23.5 
 26 Jochimsen, Erik  (W) 1185     ACT  3.0 | +W30  -B11  -W23  +B20  -W24  +B21   --    |   21.5    23.5 
 27 Whitely, Max          713     ACT  3.0 | +W29  -B12  -W9   +W36  -B20  +B28  -W15   |   21.5    23.5 
 28 Cunningham, Campbell 1059     ACT  3.0 | -W11  -B24  -B8   +BYE  +BYE  -W27  +W31   |   20.0    21.5 
 29 Liporada, Alejandro  1288     ACT  3.0 | -B27  +W25  +W20  =BYE  -B18  -W19  =W23   |   19.5    19.5 
 30 Van Sebille, Tom        0     ACT  2.5 | -B26  +BYE  -W14  =BYE  -B19  -W25  +W35   |   17.0    17.0 
 31 Ho, Oscar             222     ACT  2.5 | -W17  -B9   +W40  =BYE  +B33  -W20  -B28   |   16.5    16.5 
 32 Blake, Ryan           405     ACT  2.0 | +W9   -B1   -W4   -B24  -B15  +W33  -W22   |   26.0    27.0 
 33 Milne, Erin             0     ACT  1.5 | -W4   -B18  +BYE  =BYE  -W31  -B32  -W21   |   18.5    18.5 
 34 Johnston, Kasinda(W)    0     ACT  1.5 | -W20  -B14  -W19  =BYE  +B35   --    --    |   17.0    17.0 
 35 Harris, Niobe           0     ACT  1.0 | -B3   -W15  -B25  -W13  -W34  +BYE  -B30   |   21.0    21.5 
 36 Galli, Karl      (W)  904     ACT  1.0 | -W12  +B40  -W21  -B27  -BYE   --    --    |   17.5    19.5 
 37 Laidlaw, Kathleen(W)  477     ACT  1.0 | =BYE  =BYE   --    --    --    --    --    |   15.0    15.0 
 38 Enright, Malick  (W)  454     ACT  1.0 | =BYE  =BYE   --    --    --    --    --    |   15.0    15.0 
 39 Boyce, Sophia    (W)  312     ACT  0.0 | -BYE   --    --    --    --    --    --    |   16.5    17.5 
 40 Vessey, Ella     (W)    0     ACT  0.0 | -B16  -W36  -B31   --    --    --    --    |   14.5    15.5 
 
Generated by Vega - www.vegachess.com

Many thanks are owing to the sponsors - Vikings Club, O2C and Jim Flood -  to the Tuggeranong Chess Club, DOP Alana Chinball and ACTCA Treasurer Paul Dunn.



ANU Chess Festival 2016

29 July - 3 August 2015 

ANU Open Championship 30-31 July 2016 (Two tournaments - Open and Under 1600 Minor)

An ACF Grand Prix Class 4 event (total prize money exceeding $3000)

Venue: School of Art, ANU

Four rounds Saturday (first starting 10am) and three rounds Sunday (first starting 9:30am)

Time Control: 60 mins with 10 secs per move increment from first move (Fisher)

Results can be found here:  http://tournaments.streetchess.net/anu2016/



Doeberl Cup 2016


Results of this event for 2016:

Premier

1st Place: IM James Morris

2nd Place: GM Surya Shekhar Ganguly

3rd Place: GM Hrant Melkumyan

Best Female: WIM Heather Richards

Bedi Cup (Best Australian Junior): IM Anton Smirnov

U2000 Medallion: CM Shunkai Peng

U2200 Medallion: IM Andrew Brown


Major

1st Place: David Cannon

2nd Place: Peter Grinyer

3rd Place: Jared Louie

Best Female: Rebecca Stones

U1650 Medallion: Jamie-Lee Guo

U1800 Medallion: Tony Zhong


Minor

1st Place: Mark Stokes

2nd Place: Hamish Jones

3rd: Place: Gordon Yang

Best Unrated: Wayne Grinyer

Pooja Cup (Best Female Australian Junior): Anshika Jain

U1200 Medallion: Jacob Chan

U1400 Medallion: Kabilan Manuneedhi


Further details available at:

       http://www.doeberlcup.com.au/
 


ACT Championships 2016


The ACT Championships 2016 was played over two weekends in mid-February.


The tournament was FIDE-rated and played over nine rounds. Time controls were 90 minutes per game with 30 seconds increments and IA Shaun Press officiated.


This was an excellent opportunity for players, especially, juniors seeking to achieve a FIDE rating. Many previously unrated players have now either qualified or are very close to qualifying.


Prizes totalling $1450 were awarded after the final round on Sunday 21 February:

  IM Junta Ikeda – 1st Place 8.5 points

  IM Andrew Brown – 2nd Place 7 points

  Andrey Bliznyuk  –  3rd Place 6.5 points

  Tim Pearce – Equal highest score U1700 (ACF Rating)

  Albert Winkelman – Equal highest score U1700 (ACF Rating)

  James Sheehan – Highest score U1000 (ACF Rating)

  Josh Walker – Highest score for non FIDE-rated player


Detailed results are available at http://chess-results.com/tnr207218.aspx?lan=1


ACT Lightning Championships 2016

This annual event was held on 20 January at the Hellenic Club, Canberra City courtesy of the Canberra Chess Club. It was a 9 round swiss, with a time limit of 5m per player per game.

Winner was Junta Ikeda with a perfect 9 points, ahead of Michael Kethro on 8, and IM Andrew Brown on 7/9. 
Matthew Bennett on 6/9 finished fourth and won the under 1800 section, while Benjamon Woo and Philip Vels shared the Under 1200 prize with 5/9.


ACT Rapid Play Championships 2015

The traditional end of year ACT Chess tournament, the ACT Rapidplay Championship was held on Saturday 19th December 2015, in City Walk, Canberra City. 

It was a 7 round swiss played with a time limit of G/15m. 


1st IM Junta Ikeda 7/7 $150
=2nd Willis Lo, Matthew Bennett 5.5 $75

Rating Group 1 (1800-1900)
Ashley Oakes 4.5 $50

Rating Group 2 (1550-1799)
Elwyn Teki, Joshua Lee, David Unger 4.0 $16 ea

Rating Group 3 (1300-1499)
WFM Megan Setiabudi 5.0 $50

Rating Group 4 (Under 1300)
Nick Radford, Siddhant Badrinarayan, Reza Rafizadeh 2.5 $16 ea



Vikings Weekender 2015 - "Canberra's Biggest Little Weekender"


A Class 2 ACF Grand Prix Event


Organisers

ACT Chess Association in conjunction with Tuggeranong Chess Club


Dates

14-15 November 2015


Location

Erindale Vikings Club, 6 Ricardo Street, Wanniassa ACT 2903


Schedule

7 round Swiss held over two days. Round 1 at 10:30am. Two divisions - Open for all players, Minor for players rated under 1600 ACF


Time Control

60 minutes + 10 seconds per move from the start


Prizes and Final Standings

Vikings Open (Sponsored by Vikings Sports Club)

=1st IM Moulthun Ly 6/7 $750
=1st IM Anton Smirnov 6/7 $750
3rd IM Junta Ikeda 5.5/7 $250

Under 1800 Albert Winkelman 4.5/7 $100
=2nd Nnaemeka Nwosu, Dillon Hathiramani, Victor Braguine, Kamal Jain 3/7 $12.50 ea

Best Junior  Michael Kethro +37 $50

O2C Under 1600 (Sponsored by O2C)

=1st Thomas Johnston, Jamie-Lee Guo, Tim Pearce, Bazli Karattiyattil 5.5/7 $225 ea

900-1299 Karl Galii, Erik Jochimsen 4/7 $100 ea

Under 900 Keanu Matsasura, Yizhen Diao 3.5/7 $50 ea

Best Female (sponsored by Jim Flood)
Athena Hathiramni, Anshika Jain 3.5 $50 ea

Best Junior  Siddhant Badrinarayan +42 $50


Full results plus DGT games can be found at http://tournaments.streetchess.net/vikings2015/


ANU Chess Festival 2015

Prizes

Open

1st IM Andrew Brown 6/7 $1000


2nd IM Anton Smirnov 5.5/7 $500


3rd IM Junta Ikeda (also Best ANU Player) 5/7 $175

=3rd Michael Kethro $175


1800-1999 Andrey Bliznyuk, Alana Chibnall, Steven Sengstock, William Booth, Matthew Bennett 3.5/7 $40 ea

1600-1799 WFM Vaness Reid 4/7 $150 


Minor

1st  Nhorvel Valle 6.5/7 $400

=2nd Hikaru Oka , Jared Plane, Bazli Krattiyattil (also best 1200-1399) 5.5/7 $167 ea

1000-1199 Joshua Lee 5/7 $100

Under 1000 Ruofan Xu 4.5/7 $100


Results (including final standings, cross-tables):    http://vesus.org/festivals/2015-anu-chess-festival/ 


Doeberl Cup 2015

Results

Visit http://www.doeberlcup.com.au/ for detailed prize list and all results.


ACTCA members featured in the prize list.


    Premier:    Willis Lo - Medallion for best player rated under 2000

    Major:        Shay Keinan - Medallion for best player rated under 1600

    Minor:        Erik Jochimsen - Medallion for best player rated under 1400

                      Ziqui Yuan - Medallion for best player rated under 1200

    U1200:      Angelo Feliu - First

                      Matthew Bruer - Third

 

ACT Championships 2015

Results

http://www.chess-results.com/tnr163932.aspx?lan=1

Adrian de Noskowski is the ACT Champion 2015


ACT Lightning Championships 2015


Date

4 Feb 2015, ANU

Results

IM Junta Ikeda 9/9


ACT Rapidplay Championships 2014


Dates

20 December 2014, King O'Malleys, City Walk, Canberra

Results

FM Endre Ambrus 6.5/7

Alana Chibnall, Michael Kethro 5.5

Ashley Oakes, Miles Patterson, Sherab Guo-Yuthok 5 - Under 1850

Albert Winkelman 4 - Under 1500

Harry Press 4 - Best Junior


            32 Players 
            $345 in prizes.

Vikings Chess Weekender 2014
 

The Vikings Weekender is an Australian Chess Federation Grand Prix Event – Class 2


Venue & Major Sponsor

Tuggeranong Vikings Rugby Union Club, Ricardo Street, Wanniassa, ACT

The club opens at 10am.

Dates

Saturday 15 November 2014 and Sunday 16 November 2014

Sections

Open (No ACF rating restriction)


Minor (Under 1600 ACF rating)

Arbiter

IA Shaun Press


Time limit

G/60m+10s

Entry Fee

$65, $45 concession (Free for GM, WGM, IM, WIM)

Results

            Prize winners and results can be viewed by clicking on  Vikings 2014 Results

ANU Chess Festival 2014

 
The 22nd ANU Chess Festival took place over the period 25th July to 6 August.
 
The festival comprised several events including:
 
    .  Chess Exhibition - Team Event (Friday 25 July - King O'Malleys, Civic)
    .  ANU Open Chess Championship (26-27 July)
    .  ACT 'Go' Championship
    .  ANU Primary Schools Chess Championship
    .  ANU High Schools/Colleges Chess Championship
 
Results of the ANU Open and ANU Minor tournaments can be found at the following site:

 



Results from older events may be found in the archive.