Кібербулінг

ЩО ТАКЕ КІБЕРБУЛІНГ.

Кібербулінг - це умисні образи, погрози, залякування, неприємні коментарі, повідомлення, поширення чуток, які відбуваються за допомогою ґаджетів з метою принизити, образити або іншим чином дошкулити дитині.

Кібербулінг може відбуватися через SMS, додатки, соціальні мережі, форуми, ігри та інші джерела.

Якщо ваші діти стикнулися з кібербулінгом, Ви завжди можете звернутися по допомогу до Національної гарячої лінії для дітей та молоді за номером:

116 111 або 0 800 500 225

Види кібербулінгу

Існує аж 10 видів кібербулінгу. До них належать:


Курс для школярів та студентів 

"Про кібербулінг для підлітків" 

(На порталі «Дія. Цифрова освіта»)

У відео Ви дізнаєтесь про причини та потенційні наслідки кібербулінгу, як припинити онлайн-травлю та що робити, якщо хтось із друзів став жертвою кібербулінгу.

КІБЕРБУЛІНГ. Поради для батьків.

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ 

ПРОТИДІЇ КІБЕРБУЛІНГУ

Загальні настанови батькам можна узагальнити до двох принципів:

1. УВАЖНІСТЬ ДО ДИТИНИ


Необхідно завжди бути уважним до дитини та її віртуальних практик. Наші дослідження медіакультури молоді показують, що підлітки мають відокремлені від дорослих віртуальні практики. Навіть щодо телевізійного перегляду підлітки переважно не обговорюють з батьками свій досвід спілкування з медіа.

On-line практики підлітків ще більш відокремлені, батьки фактично відсутні у тому віртуальному світі, де проводить час їхня дитина: в Інтернеті вони ходять до різних місць різними маршрутами. Чомусь нікого не дивує, що батьки добре інструктують дитину щодо маршрутів руху і правил користування, наприклад, велосипедом, натомість, привносячи в родину нові елементи технологій (смартфон, планшет, відеоплеєр, комп’ютер тощо) залишають дитину наодинці із новою реальністю.

Канали до віртуального світу потребують регулювання, введення чітких правил користування, що запобігає небезпекам і роз’яснює, в яких випадках і яка поведінка вважається нормальною і буде безпечною. Важливим елементом батьківського контролю є розташування комп’ютера в зоні спільного користування (вітальня, кухня), де, займаючись паралельно власними справами, дорослі можуть ненав’язливо спостерігати час від часу за реакціями дитини, коли вона перебуває в Інтернеті, а також легше контролювати час роботи з комп’ютером (особливо критичним це є для молодших підлітків, у яких власна довільна поведінка і вольові процеси знаходяться на етапі формування).

Батьки мають: 

Важливо звертати увагу на тривожні ознаки, які можуть вказувати на можливість віктимізації (від англ. victim - жертва) вашої дитини внаслідок кібербулінгу

Важливо відслідковувати “On-line-репутацію” власної дитини (для цього час від часу здійснюйте пошук, наприклад, в Гуглі за ім’ям вашого сина чи доньки). Постійний підтримка контакту, певні ритуали і сімейні традиції обговорення підсумків дня чи тижня дають змогу здійснювати моніторинг проблем, в тому числі й тих, які виникають у віртуальній частині соціального світу Вашої дитини.

2. РЕАГУВАННЯ НА ПРОБЛЕМУ

Важливі кроки, які потрібно зробити у відповідь на випадок виявленого кібербулінгу вашої дитини.


Медіа-імунітет, як і біологічний імунітет до інфекції, не формується раз і назавжди, а потребує періодичного оновлення. Пам’ятайте, що найкращим жанром бесіди з підлітком є дискусія на рівних, а не виховне нав’язування правил. Створюйте правила разом, домовляйтесь, укладайте конвенції.


Найпростіші правила безпеки користування Інтернетом 

ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ КІБЕРБУЛІНГУ 

Якщо ви стали очевидцем кібербулінгу, існує три типи правильної поведінки:

4 ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ 

У ВИПАДКУ КІБЕРБУЛІНГУ

5 КОРИСНИХ ПРАВИЛ 

ПРОТИДІЇ КІБЕРБУЛІНГУ

Не поспішай, не виплескуй свій негатив у кіберпростір. Важливо не відповідати на образливі повідомлення. А перед тим, як писати і відправляти повідомлення, потрібно заспокоїтись, притишити роздратування, злість, образу, гнів. Емоції - погані порадники, вони минають, а написане і відправлене в Інтернет продовжує нести і помножувати негатив уже без Вашої волі і контролю. Здійняті одним негативним «постом» (повідомленням) хвилі можуть призвести до зовсім неочікуваних трагічних наслідків, які буває дуже важко виправити, а інколи і не можливо. Тому конфлікти і незгоди з найменшими витратами вирішуються особисто, «в реалі», без залучення кібертехнологій.

Будуй власну онлайн-репутацію, не тішся ілюзією анонімності. Інтернет - це особливе середовище із своїми правилами поведінки - «нетикетом» (новоутворення від англ. «net» -мережа і «етикет»). Хоча кіберпростір і надає додаткові можливості відчути свободу і розкутість завдяки анонімності, існують способи довідатись, хто саме відправив повідомлення, хто стоїть за певним ніком (анонімним псевдонімом). І якщо некоректні дії у віртуальному просторі призводять до реальної шкоди - від анонімності залишається лише ілюзія: все таємне стає явним. У віртуальному просторі, як і в реальному, діє золоте правило: стався і дій стосовно інших так, як хотів би, щоб ставились до тебе. Крім того, Інтернет фіксує історію, яка складається із публічних дій учасників і визначає його онлайн-репутацію - накопичений образ особистості в очах інших учасників: заплямувати її легко, виправити - важко.

Зберігати підтвердження факту нападів. Якщо тебе неприємно вразило якесь повідомлення чи картинка на сайті (фото, відео, будь що), правильна реакція - вимкнути екран (щоб зупинити негативний вплив, але не комп’ютер!) і негайно звертатися до батьків за порадою. Можна зберегти чи роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитись з батьками в зручний час.

Часто можна почути думки на кшталт «найефективніша боротьба з тролінгом - ігнор», «не годуйте тролів, вони харчуються вашими емоціями». Це доречна позиція, проте її не можна і переоцінювати. Найкраще зберігати продуманий баланс, розуміючи діапазон ефективності і доречні межі кожного із способів реагування на проблему.

Що ігнорувати? Доречно ігнорувати поодинокий негатив. Одноразові образливі повідомлення найкраще ігнорувати, часто в результаті цього кібербулінг на початковій стадії і зупиняється. Якщо ж реагувати на негативні коментарі, комунікація продовжується.

Коли ігнорувати не варто? Не дивлячись на те, що відправник Вам не відомий, якщо листи систематично містять загрози життю і здоров’ю, або порнографічні сюжети, то варто поставити до відома телефонного або Інтернет-провайдера, інспектора місцевого відділку міліції із роботи з неповнолітніми (для цього й важливо копіювати повідомлення із загрозами). Якщо образлива інформація розміщена на сайті, варто зробити запит адміністратору щодо видалення цієї інформації. У цьому можуть допомогти дорослі.

Програми, що забезпечують миттєвий обмін повідомленнями, мають можливість тимчасового відключення, можна заблокувати отримання повідомлень з певних адрес, навіть змінити телефонний номер. Пауза в спілкуванні руйнує взаємопідсилювані автоматизми кібербулінгу, особливо якщо він мотивований втечею булерів від нудьги і не супроводжується булінгом у реальному житті.