Уроки літератури рідного краю за творами Дмитра Кременя

2006 р. З О. Сизоненком

2006 р. З В. Бойченком

Поетична творчість Дмитра Кременя в рецепції закарпатських педагогів

Шуляр В. І. Істинний українець-патріот як цінність (соціокультурна рецепція творчого доробку Дмитра Кременя)

Розвідка присвячена лавреатові Державної премії імені Т. Г. Шевченка Дмитрові Кременю, уродженцеві Закарпаття, творче становлення якого відбулося на Миколаївщині. Поет. Письменник. Публіцист. Просвітянин. Патріот. У першій частині статті розміщено есей – спогади про Дмитра Кременя за часів навчання в університеті, враження від спілкування під час співпраці в Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, думки і переживання під час драматичних ситуацій, що були в житті митця. Друга есейна частина представлена науково-теоретичним обґрунтуванням ціннісної моделі життя і творчості Дмитра Кременя з позиції соціокультурної рецепції, проведеним аналізом понять і термінів, авторським розумінням категорій «рецепція», «соціокультурна рецепція», «соціокультурна компетентність», визначенням функції та форми творчої рецепції. На основі філософії тріадності розроблені логіко-семіотичні моделі, що увідповіднені до позицій соціокультурної рецепції. Уперше представлені авторські варіанти моделей «Рецепція як поняття та його складники», «Характерні особливості рецепції», «Модель пошуку «ключа до серця читача», за твердженням Дмитра Кременя», «Модель «людяності» як позачасова художня «істинність» за поемою Дмитра Кременя «Меморандум Герштейна». У розвідці запропоновано новий підхід до вивчення лірики Дмитра Кременя для вчителів літератури, заснований на комплексному використанні різних методів і технологій конструювання літературного заняття з позицій соціокультурної рецепції, що сприятиме розвиткові творчих здібностей учнів-читачів. Перспективу дослідження вбачаємо в систематизації практичного досвіду реалізації різних типів літературних занять, моделі яких будуть зорієнтовані на вивчення лірики Дмитра Кременя в початковій та базовій середній школі.

Шуляр В. І. Вивчення епістолярію Дмитра Кременя під час лабораторного заняття у старшій профільній школі

У статті автор розкриває інноваційний підхід до організації літературної освіти старшокласників в умовах профільної диференціації; запропоновано методику вивчення епістолярію Дмитра Кременя під час проведення лабораторного заняття.

Шуляр В. І. Кремінь допомагає "світ по-новому відкривати" (за М. Рильським)

Слова, як люди кожного свого y історія. Іноді, вживаючи їх, ми й не підозрюємо, який глибинний зміст наповнює їх. Цей зміст вини несуть віки. Одні прийшли до нас, як прийнято казати, з молоком матері, інші одкрилися зі сторінок букварів і читанок. Проте є й такі, що входили в нашу повсякденність із вуст учителя чи газетної шпальти, усвідомлювалися нами в міру обопільного мужніння. До них належить постать і слово про Дмитра Дмитровича Креміня.

Гич Г. М. Поезія Дмитра Кременя на уроках літератури рідного краю : на прикладі вірша «Шукаю історичну Батьківщину…»

У практико орієнтованій статті висвітлено методичні аспекти вивчення творчості видатного українського поета, публіциста, перекладача і есеїста, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка Дмитра Дмитровича Кременя. Запропоновано авторське змістове структурування сайту «Безмежжя Дмитра Кременя в усемережжі» (технічне виконання - Центр цифрової культури і медіаосвіти МОІППО), створеного з метою популяризації творчості ювіляра, інформаційні ресурси якого можна використовувати для ознайомлення учнів із життєвим та творчим шляхом лауреата Шевченківської премії. Представлено авторські інноваційні види роботи з текстом поезії «Шукаю історичну батьківщину…», спрямовані на роботу як з традиційними, так і з електронними текстами. Визначено основні шляхи подальшого науково-методичного вивчення спадщини лауреата Шевченківської премії Дмитра Дмитровича Кременя. 

Гич Г. М. Клаптярка до вивчення поезії "Шукаю історичну батьківщину..."

Пономаренко Г. В., Діордіца Д. П. Методичні аспекти вивчення  поезії Д. Д. Кременя : з досвіду роботи обласної творчої групи

У науково-методичній статті здійснено теоретико-методологічний аналіз побудови уроків літератури рідного краю. Акцентовано на інтегративності та суб’єкт-суб’єктній взаємодії як важливих принципах вивчення творчості митців-краян. Визначені особливості методики проведення уроків / занять (із) літератури рідного краю: компетентнісно-діяльнісний та інтегрований підходи (пріоритетні освітні напрями), дослідницька діяльність учнів, зв’язок із життям, урахування історико-регіональних особливостей, відбір творів високої художньо-естетичної якості, що відображають українську ідентичність. Виокремлені особливості уроків / занять (із) літературного краєзнавства в школі. З’ясовані умови успішного осягнення творчої спадщини поета: занурення у творчість Дмитра Кременя; узяті до уваги особливості методики проведення уроків / занять (із) літератури рідного краю, психології читання; мотивування учнів-читачів до дослідницької діяльності, створення умов для розвитку творчих здібностей учнів-читачів; формування і розвиток емоційного інтелекту; використання інформаційно-комп’ютерних технологій. Продемонстровано досвід роботи обласної творчої групи вчителів української і зарубіжної літератур «Література рідного краю в постатях: Дмитро Кремінь» над проблемною темою: «Методичні аспекти вивчення поезії Д. Д. Кременя». Уперше запропоновано зразок моделі компетентнісно-діяльнісного літературного заняття «Ліричні послання Україні. Дмитро Кремінь «Літа мої і зими…» (розробник С. А. Кисленко) за авторською концепцією В. І. Шуляра. 

Мхитарян О. Д. Особливості наукового дослідження учнів-членів МАН лірики Дмитра Кременя

У статті висвітлено методологію й методику організації наукової діяльності учнів у структурі Малої академії наук із української літератури. Уточнено ключові поняття, з’ясовано умови роботи й визначено компоненти методичної моделі формування компетентного дослідника під час вивчення поезії Д. Д. Кременя. Методологічними основами наукового пошуку учнів є ідеї: профілізації освіти, особистісно орієнтованого й компетентнісного підходів; літературної обдарованості учнів; опори на основи наукових досліджень; моделювання формування компетентного дослідника; виховного потенціалу літературного краєзнавства. Оптимальні умови такої роботи забезпечуються: методичною моделлю формування читацької й пошукових компетентностей учнів; їх тьюторським супроводом; етапністю підготовки й захисту науково-дослідницької роботи; актуальністю тематики дослідження; філософсько-історичним підґрунтям формування читацьких умінь; орієнтовною основою розумових дій; урахуванням правил конкурсу-захисту НДР учнів-членів МАН. 

Назаренко Л. А. Специфіка реалізації світоглядних позицій Д. Кременя в збірці "Елегія троянського вина"

У статті зроблено спробу аспектно осмислити поетичну майстерність Д. Кременя, його світобачення, звернути увагу на їхню актуальність, довести смислову значущість алюзії, її нерозривний зв’язок зі змістом, спроєктувати влив художніх творів на свідомість учнів-читачів.

Текст статті