Поезія Кременя в музиці краян

Художня рецепція поетичних творів Дмитра Кременя засвідчує емоційне багатство й експресію, походження яких можна пояснити специфічним відчуттям картини світу, де слово взаємодіє з широким колом художніх образів і асоціацій. Тонке відчуття мистецтва є природним для Дмитра Кременя, досвід якого в цій галузі вельми значний. З 1979 по 1991 рр. він був членом художньої ради Миколаївського обласного управління культури, зокрема, брав участь у конкурсних оглядах музичних програм Миколаївської обласної філармонії, виступів колективів Миколаївського об’єднання музичних ансамблів тощо. В публіцистичному доробку Дмитра Кременя численні інтерв’ю з відомими музикантами-виконавцями, серед яких Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Іван Попович, Софія Ротару та багато інших. Не випадково в поетичному доробку Дмитра Кременя присутній широкий спектр музичних образів, що надихає композиторів до музичних інтерпретацій. Більше двох сотень пісень на слова Дмитра Кременя створила заслужена діячка мистецтв України Тетяна Ярова. Концерт до 35-річчя творчої співпраці поета й композиторки відбувся в грудні 2015 р. і став подією культурного життя Миколаївщини. Кращі пісні, створені в цьому тандемі, прозвучали на концерті-презентації третього ліцензованого диску «Тетянин день» 26 січня 2017 р. в концерт-холі «Юність» (м. Миколаїв). В різні часи тексти поета музично опрацьовували Олександр Нежигай (м. Дніпро), Анатолій Миронов (м. Париж, Франція), миколаївські композиториаматори Євгеній Долгов, Олександр Дзюбинський. Багата асоціативними зв’язками з музикою поезія Д. Кременя націлює на створення літературномистецьких проектів. Протягом 2017 – 2019 рр. відбулися заходи «Небесне і земне», «І світла музика звучить над ветхі батьківські пороги», «Світло творчості ювілярів-краян», «О жінко, дамо серця», де звучала музика академічних жанрів, співзвучна поетичним образам митця. 

Музикою пронизаний весь поетичний доробок Дмитра Кременя, зрозуміти який неможливо без знання музичного коду, наявного в багатьох текстах. Розкрити багатозначну роль музики в поезії         Д. Кременя, – образну, символічну, метафоричну, композиційно-драматургічну, – можливо лише за умов комплексного підходу, здатного висвітлити авторський концепт смислового навантаження у співвідношенні лексичних, фразеологічних, семантичних та інших показників. 

Дмитро Кремінь. "Був я генієм слова і музики". Виконує: О. Петренко

Д. КРЕМІНЬ.MP4

Петренко О. М. Культурно-естетичні універсалії поезії Дмитра Кременя

Сучасний вимір дослідження поетичного доробку Дмитра Кременя охоплює безліч аспектів історіософського, культурологічного, філологічного, художньо-естетичного, мистецтвознавчого, педагогічного дискурсів. Феномен творчості поета, есеїста, перекладача постає в розмаїтті обдарувань цієї унікальної особистості, мислення якої охоплювало глобальні проблемами буття і свідомості, органічно поєднувало розуміння національних і загальнолюдських цінностей. Поставлено проблему значення культурно-естетичних універсалій у поетичному доробку Дмитра Кременя, через які можна скласти уявлення про духовно-творчі основи його діяльності й світогляду. Важливим практичним аспектом постає використання поетичного доробку Д. Д. Кременя в міждисциплінарних зв’язках літератури, мистецтва, історії, народознавства та інших дисциплін закладів загальної середньої освіти. Формування стратегій інтегрованого навчання використання культурно-естетичних універсалій сприятиме процесам пізнання рис загального й окремого в методах викладання. У такому напрямі поетичні тексти Дмитра Кременя стають неоціненним матеріалом для опанування проблем міжпредметної інтеграції. Уперше порушено проблему осягнення поетичного доробку Д. Д. Кременя з погляду культурно-естетичних цінностей з метою залучення відповідного методологічного апарату для використання в практиці інтегрованого навчання. 

Петренко О. М. Мистецтво в поетичному логосі Дмитра Кременя: компетентнісно-діяльнісні аспекти міждисциплінарних зв'язків в умовах інтегрованого навчання

У розвідці порушено проблему зв’язків поетики Дмитра Кременя з мистецтвом та доведено вплив музичних творів різних жанрово-стильових традицій на формування своєрідного поетичного логосу митця. Позначено широке коло кореляцій поетичних текстів автора з музикою. Проаналізовано поетичні тексти Д. Д. Кременя у зв’язках з музичними джерелами. Запропоновано низку проблемних питань щодо опанування поезій Д. Д. Кременя на інтегрованих заняттях літератури й мистецтва. Надано приклади використання поезій Д. Д. Кременя в компетентнісно-діяльнісній проєкції. Зазначено перспективи подальшого дослідження поезії митця у зв’язках з мистецтвом. 

Петренко О. М. Музичний код поезій Дмитра Кременя

У статті йдеться про роль музичних образів в поезії Дмитра Кременя. Предмет дослідження – музичний код, який присутній в текстах багатьох творів поета. Музичні знаки, символи, посилання відіграють значну роль в лексиці, фразеології, інших засобах поетичної виразності. Коди впізнання – це предметний рівень знакової системи поезії Дмитра Кременя. Він включає широке коло понять, пов’язаних з мистецтвом звуків. Коди сприймання в поезії Дмитра Кременя – це змістовні навантаження текстів, його семантичні складові, які виокремлюють глибинні смисли текстів. Музичний код поезії засвідчує розуміння творів поета в глибоко метафоричному значенні.