Профілактична діяльність

·        Базові навички турботи про себе та інших

·        У стресовій ситуації ми нібито втрачаємо звичні радари та опори, можемо звинувачувати себе та знецінювати свої здобутки. Цей довідник пропонує техніки з допомоги іншим і собі насамперед, бо за будь-яких обставин кисневу маску спершу надягаємо на себе.
Довідник базується на матеріалах ВООЗ та є адаптованим посібником «Базові психосоціальні навички. Довідник для осіб, залучених до реагування на COVID-19».

Базові навички турботи про себе та інших3.pdf

Безпечний Інтернет

Купуючи комп'ютер дитині і підключаючи його до всесвітньої мережі, багато батьків переслідують благі цілі, не замислюючись, наскільки може бути безпечний інтернет для дітей.

Чим небезпечний інтернет для дітей?

За результатами досліджень соціологів основна маса батьків не уявляють, чим займається їх неповнолітня дитина в інтернеті , які сайти відвідує, на яких чатах спілкується. Щоб інтернет був безпечний для дітей, батьки повинні уявляти, які небезпеки підстерігають їх дитини в інтернеті :

Соціальні служби захисту дитинства спільно з інтернет провайдерами, мобільними операторами і міністерством освіти розробили програму, основною метою якої є навчання дітей різного віку правилам безпечного використання інтернету. Але ніяка програма не дасть повної гарантії безпеки вашої дитини, якщо ви самі не прикладете максимум зусиль для захисту його від мережевого негативу.

Як убезпечити інтернет? Поради дітям, батькам, вчителям:

Правила Інтернет-безпеки та Інтернет-етики

ДЛЯ ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ


Майже половина дітей (44,8%) не поділились неприємною ситуацією, що з ними трапилась в інтернеті, згідно з дослідженням, що провели в Україні серед 4700 дітей, віком 6-17 років. Громадська організація #stop_sexтинг представила оновлений освітній портал для дітей та підлітків, що допоможе ознайомитися з темою онлайн-ризиків та в ігровому форматі дізнатися, як себе захистити. Крім того, на порталі описано алгоритм дій для дитини, що стикнулася з проблемами в інтернеті та надані контакти для допомоги. 

На сайті https://stop-sexting.in.ua  (обрати “Підліток”) діти та підлітки можуть знайти відповіді на найпопулярніші питання про безпеку в інтернеті, наприклад, що робити, якщо дитину просять надіслати відверті фото чи відео, що робити, якщо дитину шантажують, як видалити небажане фото з інтернету та багато інших.

Для більшої інтерактивності на порталі представлено короткометражний фільм про безпеку в інтернеті “Онлайн - секрети Open Kids”, у якому взяла участь поп-група Open Kids та мультфільм “Хаппі та її суперсила” для молодших відвідувачів сайту. 

Крім того, за кнопкою “Грати” діти та підлітки можуть завантажити першу у світі віртуальну реальність про безпеку дітей в інтернеті “(Не)дитячі онлайн-стосунки”. У квесті вони можуть крок за кроком відтворити історію про небезпечну ситуацію в інтернеті. Під час подорожі у віртуальний світ дитина опиниться у кімнаті підлітка, який постраждав від спілкування в інтернеті, зможе дослідити його досвід та спільно із ним прийняти рішення про подальші дії, що можуть вплинути на все життя.

Контакти допомоги для дитини:

Про проєкт #stop_sexтинг:

#stop_sexтинг - найбільша в Україні громадська організація про захист дітей в інтернеті. Отримала премію Глобального договору ООН та загалом навчила більше ніж 800 000 дітей та батьків.  В межах інформаційної кампанії торкнулася мільйонів українських родин, а також створила першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті.

НАШІ КОНТАКТИ:

E-mail: stopsexting.ua@gmail.com   

Сайт: https://stop-sexting.in.ua/  

Культура спілкування в інтернеті

10 правил

Мережевий етикет або Нетикет - («netiquette»; від англ. networketiquette) – це правила поведінки, спілкування, традицій у мережі Інтернет.

Правило 1. Пам'ятайте, що ви спілкуєтесь з людиною.

Досить часто люди в мережі порушують дане правило, забуваючи, що по ту сторону екрана з ними спілкується жива людина. Не зловживайте тим, що співрозмовник вас не бачить і не дозволяйте собі того, чого б не зробили у звичайному спілкуванні. У віртуальному світі є таке поняття як тролінг, що являє собою провокаційні повідомлення, які пишуться деякими особами (тролями) з метою викликати конфлікт між учасниками спілкування. Тому, заради свого спокою, уникайте конфліктних ситуацій та не провокуйте їх.

Пам'ятайте, що не потрібно робити для інших те, чого не хочете щоб зробили для вас.

Правило 2. Дотримуйтеся тих самих стандартів поведінки, що і в реальному житті.

У віртуальному світі існує певне відчуття анонімності і в деяких ситуаціях, люди можуть дозволити собі більше, ніж вони дозволяють, спілкуючись у реальному житті. Але, все ж таки, намагайтесь дотримуватись правил спілкування, як в реальному, так і у віртуальному спілкуванні.

Залишайтесь толерантними і пам’ятайте, що Інтернетом користуються і діти.

Правило 3. Пам'ятайте, що ви знаходитесь у кіберпросторі.

Активне спілкування у Мережі має свої нюанси. Так, спілкуючись в чаті або ж форумі, пам’ятайте, що манери спілкування в різних співтовариствах різні. Якщо один стиль спілкування цілком звичний для одного співтовариства, для іншого він буде абсолютно неприйнятним. Обов’язково, перед тим, як щось коментувати в цілком новій для вас темі, озирніться, вивчіть обстановку – послухайте про що і як говорять там люди, і лише після цього долучайтесь до розмови.

Не варто нав'язувати свої правила і не вчіть співтовариство, навіть якщо ви впевнені, що всі не праві.

Правило 4. Поважайте час і можливості інших.

Якщо ви хочете поділитись з усім світом важливою для вас новиною, подумайте, чи всім вона така корисна. Одним з наслідків цього правила є шанобливе ставлення до чужого трафіку.

Відправляючи кому-небудь надмірної ваги файл, користуйтеся архіватором. Викладаючи великі зображення, подбайте про те, щоб їх супроводжували невеликі прев'ю (від preview – попередній перегляд зображення, як право, в зменшеному вигляді) із зазначенням розміру файлу. Якщо ви даєте посилання на великий файл, не забувайте вказувати його розмір.

Не слід очікувати миттєвої реакції на повідомлення.

Правило 5. Зберігайте свій імідж.

Ваша репутація в Інтернеті не менш важлива, ніж у реальному житті. Навіть якщо здається, що ніхто в Мережі вас не впізнає, не варто ображати інших, створювати конфліктні ситуації, або відповідати на образу образою. Нехай друзі за інтересами та сайтами знають вас, як ввічливу, толерантну та порядну людину.

Публікуючи якусь інформацію, перевірте її достовірність, пишіть грамотно.

Правило 6. Допомагайте іншим там, де ви це можете зробити.

Мережа не є сховищем всіх можливих у світі знань. Зазвичай в Інтернеті з’являється лише та інформація, яка несе вигоду її автору. Досить часто у людей виникають запитання на які в Мережі відповіді немає, тому, якщо ви є компетентні в якомусь питанні і можете на нього відповісти – відповідайте. Якщо ви виявили, що в Інтернеті відсутня інформація про щось, що визнаєте напевне – обов’язково напишіть про це, ваші знання можуть комусь знадобитись. Якщо в Мережі вас просять допомогти – допоможіть, можливо хтось колись так само допоможе вам.

Обмінюйтесь досвідом у Мережі, адже сам Інтернет виріс завдяки бажанню людей ділитись інформацією.

Правило 7. Не створюйте конфлікти та не допускайте їх.

«Словесну війну», яка іноді виникає між декількома учасниками дискусії, ще називають флеймом (відангл. flame —полум’я). Зазвичай, під час таких суперечок істина не народжується і виникає лише дискомфорт серед учасників обговорення. Інтернет не забороняє флейми, вони можуть нести задоволення, як авторам, так і читачам, а ті, хто їх отримує, цілком можуть на них і заслуговувати. Проте, нетикет не заохочує таких дій, які іноді переростають у справжні інформаційні війни.

Краще уникайте образ і не беріть участі у конфліктних обговореннях.

Правило 8. Поважайте право на приватне листування.

Як і в реальному, так і у віртуальному світі існує право особи на приватне листування, і неповага до цього права – ознака поганих манер. Інколи у бібліотечній практиці виникають моменти, коли користувачі не виходять зі своїх сторінок у соціальних мережах та електронної пошти, або просять бібліотекаря відкрити їх скриньку і роздрукувати якусь інформацію. Бібліотекарю потрібно обов’язково попередити людину про можливі ризики, показати, як самостійно відкрити скриньку та порадити користувачеві не довіряти нікому свій пароль і вводити його самостійно.

І запам’ятайте ще один момент, який також відносять до даного правила: не поширюйте в Мережі інформацію про себе та інших людей –реальні імена, адреси, телефони, фотографії!

Правило 9. Пам’ятайте про авторське право.

Ні в якому разі не привласнюйте собі чуже авторство! Представляти скопійовану з Інтернету інформацію, як авторську, не просто нечесно, але й незаконно. Зверніть увагу й на те, що завантажувати і поширювати фото, відео та музику, які захищені авторським правом теж не варто (звісно, якщо попередньо ви не здійснили оплату копійованого матеріалу), адже це прирівнюється до крадіжки.

Бібліотеки, як публічні установи, повинні поширювати серед своїх користувачів знання авторського права.

Правила 10. Пам’ятайте про безпеку.

Намагайтесь без зайвої потреби не викладати на сторінках Мережі приватну інформацію, щоб не стати жертвою он-лайн злочинців. Якщо все-таки така потреба виникла, перед тим, як написати щось про себе, обов’язково перевірте безпечність сайту. Сайт є безпечним в тому випадку, коли його адреса починається з https (HypertextTransferProtocolSecure).

У разі виникнення в Інтернеті ситуацій, які порушують безпеку комп’ютера або вашу безпеку особисто (листи з погрозами тощо), повідомте про це компетентну особу.

Під порушенням нетикету, які найчастіше виникають в мережі Інтернет, розуміють образи та перехід на особистості, відступ від теми, який робиться зловмисно (офтопік), рекламу, саморекламу у невідповідних місцях. Також, порушенням нетикету вважають наклеп або іншу зловмисну дезінформацію, чи плагіат.

Для того, щоб усім користувачам Інтернет-мережі було комфортно нею користуватись потрібно усвідомити, що Інтернет – це не «дика» зона, яка не має правил. Саме загальнолюдські цінності впливають на якісне формування змісту ресурсів і послуг цієї зони, і саме від її користувачів залежить, як вони будуть співіснувати в ній, незалежно від національності, культурних та релігійних поглядів.

*За матеріалами Культура віртуального спілкування: методичні поради /Упр. культури, національностей та релігій Хмельниц. облдержадмін.; ХОУНБ ім. М. Островського. – Хмельницький, 2014. – 28 с.

Bezpeka_.pdf

Кодекс поведінки в конфлікті

Дванадцять правил

1. Дай партнеру «випустити пару». Доки він роздратований, вам не домовитись. Під час його «вибуху» поводься спокійно, впевнено, але не зверхньо.

2. Вимагай від партнера спокійно обґрунтувати свої претензії.  При цьому скажи, що будеш звертати увагу тільки на факти. Людям властиво плутати факти й емоції. Тому частіше запитуй: «Це факти чи ваша думка?» Емоції відкидай.

3. Збивай агресію неочікуваними засобами. Наприклад, спитай поради, згадай минуле, скажи комплімент... (переключи свідомість на щось інше).

4. Не давай негативних оцінок, а говори про свої почуття. Не кажи: «Ви мене обманюєте»,— скажи: «Я відчуваю себе обманутим».

5. Попроси сформулювати бажаний кінцевий результат. Проблема — це те, що потребує розв'язання. Ставлення до людини — це фон, на якому її треба розв 'язати. Визнач разом з партнером проблему і зосередься на ній.

6. Запропонуй партнеру висловити свої думки щодо проблемного питання і свої варіанти розв'язання. Не шукай винних, а шукай вихід із ситуації. Не зупиняйся на першому ж варіанті, створи спектр, а потім обирайте кращий. Шукайте варіанти, які влаштовують обидві сторони. Ви обидва повинні стати переможцями.

7. У будь-якому випадку дай партнеру можливість «зберегти своє обличчя». Не дозволяй собі відповідати на агресію агресією. Не чіпай особистість партнера.

8. Відображуй, як луна, зміст висловлювань партнера. Частіше запитуй: «Я правильно зрозумів, що...?», «Ти хотів сказати...?» Ця тактика не тільки унеможливлює непорозуміння, вона демонструє повагу до людини, що зменшує агресію.

9. Тримайся «на лезі ножа», в позиції «на рівних». Тримайся в позиції спокійної впевненості, вона втримує партнера від агресії, допомагає обом не «втратити обличчя».

10. Не бійся вибачитись, якщо відчуваєш, що винен. По-перше, це обеззброює партнера, по-друге, викликає повагу.

11. Обговори взаємостосунки в майбутньому.

12. Незалежно від результату розв’язання конфліктної ситуації, намагайся не руйнувати взаємостосунки. Вислови свою повагу і добрі наміри, шкодування з приводу виникнення конфліктної ситуації. І якщо ти збережеш стосунки і не даси співрозмовнику «втратити обличчя», не треба буде шукати нового партнера. Адже знайти нового надійного, неконфліктного друга (подругу, знайомого...) — завдання не з простих.

Книги допомагають…

Художня література, казки, фантастичні повісті, просто хороші дитячі книжки  стають дійсною підтримкою батькам у спілкуванні з дітьми під час кризи. Сама по собі літературна творчість також є людяним способом переживати страждання, показати шляхи, як впоратись з собою та надати сенс тому, що відбувається під час змін. Тому існує безліч казок, авторських творів, у яких можна знайти теми проживання різних складних ситуацій як внутрішніх, так і зовнішніх. Діти, ідентифікуючись з героями літературних творів, шукають свої способи подолання труднощів. У сучасній літературі з'явилися і спеціальні дитячі книжки, спрямовані на допомогу в переживанні дитиною складних кризових ситуацій.

Приємного і корисного вам читання

1. Сем Макбратні «Знаєш, як я тебе люблю» – книжка для дітей і батьків про любов і способи поговорити про неї.

2. Аппельгрен Туве «Веста-Ліннея і примхлива мама» – чудова книжка для мам і дітей, які іноді виходять з себе і говорять одне одному дурниці. 

3. Аппельгрен Туве «На добраніч, Веста-Ліннея!» – про ніч, сни і батьківське ліжко.

4. Мерві Ліндман «Хоробра крихітка Мемулі» – мамам і татам про дитячу хоробрість. Дітям – про те, що страшного мало не буває.

5. Ліндман Мерві, Нопола Тіна «Сири і Радість з третього поверху» – про стосунки дітей і батьків. Що робити маленькій дівчинці, коли мама і тато зайняті.

6. Бредлі Тревор Грів «Коли тобі сумно…» – хороша книжка для дітей, які сумують і вередують.

7. Анн-Софі Брасм «Я дихаю» – роман 16-річної школярки про підлітків, про складні переживання і непрості стосунки.

8. Марі-Од Мюрай «Oh, boy!» – в романі для підлітків "Oh, boy!" через історію трьох дітей, які залишилися сиротами, Марі-Од Мюрай талановито і з гумором розкриває відразу кілька тем, про які зазвичай не прийнято говорити: сирітство, важка хвороба близької людини, гомосексуалізм, взаємозв'язок між відповідальністю і дорослішанням.

9. Кім Фупс Окесон, Ева Еріксон «Як дідусь став привидом» – книжка про переживання дитиною смерті дідуся. Дуже тонка і глибока книжка.

10. Елеонор Портер «Полліанна» – для читання з дітьми. Про доброту, радість, любов і вміння знаходити позитивний сенс у складних ситуаціях.

11. Пернілла Стальфельт «Книга про смерть» – доступно про важке.

12. Джон Рональд Руел Толкін «Гобіт, або Туди і звідти», «Володар Перснів» – фантастична сага про дружбу, хоробрість, дорослішання, кохання. Боротьба добра і зла.

13. Клайв Стейплз Льюїс, цикл «Хроніки Нарнії» – книжки про ініціювання, випробування, дорослішання, переживання втрати і справжню дружбу:

• Небіж чаклуна (англ. The Magician’s Nephew, 1955),

• Лев, Біла Відбма і шафа (англ. The Lion, the Witch and the Wardrobe, 1950),

• Кінь і його хлопчик (англ. The Horse and His Boy, 1954),

• Принц Каспіан (англ. Prince Caspian: The return to Narnia, 1951),

• Подорож досвітнього мандрівника (англ. The Voyage of the Dawn Treader, 1952),

• Срібне крісло (англ. TheSilverChair, 1953),

• Остання битва (англ. The Last Battle, 1956).

14. Пернілла Стальфельт «Одного поля ягоди» – книжка про те, що всі люди різні, але рівні в правах і однаково гідні поваги, одна із серії книжок про людину.

15. Кристин Нестлінгер «Само собою і взагалі» – сімейний роман, де є про що по-розмірковувати і над чим посміятися. Відносини між сіблінгами і однолітками, відносини мами і тата, відносини між дітьми і бабусями. Про те, що пов'язує людей і надає сенс цим зв'язкам.

16. Роман Романишин, Андрій Лесів «Війна, що змінила Рондо» – книжка про важкий досвід, про біль і втрати. Про відновлення і надію.

17. Давид Калі «Ворог» – книжка про війну, всередині і зовні. Про необхідність примирення і важких рішень.

18. Амелі Фрід «А дідусь у костюмі?» – автор розповідає історію почуттів і розмірковувань маленького хлопчика, який втратив дідуся. Допитлива дитяча голівка шукає відповіді на питання, попри все, і основна їх мета – зберегти зв'язок між онуком і дідом.

19. Джеремі Стронг «Мій тато і зелений алігатор» – веселі історії про життя одної родини. Гумор завжди допомагає.

20. Іван Малкович «Золотий Павучок» – у ніч на Різдво відбуваються різні чудеса. У книжці розповідається одна така зворушлива історія. У ній йдеться, що хоч би як складалися обставини, не можна занепадати духом, здаватися, всьому поганому приходить кінець.

21. Всеволод Нестайко «Країна сонячних зайчиків» – книжка про боротьбу за свободу, про добро і зло, безстрашність і перемогу. 

22. Всеволод Нестайко «Найновіші пригоди їжачка Колька Колючки та Косі Вуханя»  – книжка про пригоди, шкільне життя, про справжню дружбу та підтримку.

23. Жак Томас Билстейн «Пригоди дракона Бульки» – книжка про цікаві пригоди, допомогу іншому.

24. Оскар Бренифье «Что такое чувства» – ілюстрований посібник-мапа для дітей про почуття.

25. Іан Вайброу «Геройська книжка Малого Вовчика» – чудова книжка про різні прояви поведінки та важливість відносин.

26. Джудит Виорст «Александр и ужасный, кошмарный, нехороший, очень плохой день» – у книжці в жартівливій манері автор розповідає про дуже поганий день з життя одного хлопця. Зрозуміло, що іноді в усіх таке трапляється, тож треба почекати і прийде новий день, все буде добре.

27. «Крихітні історії» – це книжка справжніх історій з життя різних людей, про те, як вони подолали труднощі та кризу в своєму житті. 

28. Юлия Ларина «Когда тебе бывает одиноко. Книга для разговоров» – ця книжка розповідає, що всі ми зв’язані одне з одним. Про цінність прихильності в нашому житті. 

29. Міра Лобе, художн. Анґеліка Кауфманн «Що таке справжня дружба?» – що тут ще казати. Дуже відверто і чутливо. 


Кінофільми, що допомагають зрозуміти реакції на фрустрацію, стрес і травму і знайти слова для висловлення почуттів і розради

Іноді мистецтво і культура допомагають нам знайти слова для того, щоб висловити невимовне. Допомагають відчути причетність і розтопити самотність. Дивіться кіно разом з дітьми, колегами і друзями. Відчувайте, думайте і знаходьте нові рішення. Приємного перегляду і цікавих ідей.

1.  «Заборонені ігри» (фр. Jeuxinterdits) – фільм Рене Клемана, випущенний в 1952 році. Екранізація роману Франсуа Буає «Таємні ігри» (фр. Lesjeuxinconnus, 1947). Лауреат премій «Золотий лев» і «Оскар». В основу фільму покладена історія маленької дівчинки, яка втікає з-під бомбардувань у Парижі, яка втратила батьків. Показані архетипічні механізми опрацювання травми.

http://tfilm.me/29379-zapreschennye-igry.html .  

2. Саммерхілл. Режисер Джон Іст, 2008 рік.

В основу фільму покладена історія реальної, створеної 1921 року і розташованої в містечку Лейстоні в Саффолку експериментальної школи «Саммерхілл». Її засновник, Олександр Нілл, автор унікальної методики виховання дітей на основі самоврядування. Школа повністю управляється учнями і славиться своїми досягненнями.

Педагоги і діти живуть душа в душу, в школі панує повна гармонія і освітня, і виховна. Противники цього шкільного експерименту, які називали школу не інакше як «роби-що-хочеш», робили неодноразові спроби її закрити. Однак учителі разом зі своїми учнями (як колишніми, так і нинішніми) відстояли право на існування своєї школи. Адже її заслугою давно стали здорові та вільні діти, чия життя не зіпсоване страхом і ненавистю.

http://tvrips.ru/shkola-sammerxill-summerhill/  .

3. Розповідь верблюда, що плаче. Режисери Бябмасурен Даваа, Луїджі Фалорні, 2003 рік.

Це дуже глибокий фільм про те, як потрібно поводитися з травмою і опором. Потрібно знайти мелодію, яка зможе розтопити лід і висловити біль. Весна в пустелі Гобі, Південна Монголія. Сім'ї кочових племен зупиняють свій рух, щоб допомогти верблюдам народити. І одна з матерів несподівано відмовляється від свого верблюжати. Тепер кочівники змушені годувати і виховувати малюка. Але молока не так багато, а вони в пустелі, надій на його порятунок зовсім мало, але вони є.

http://kinofilms.tv/film/rasskaz-plachushhego-verblyuda/23178/ .   

4. Вінніпух.

5. Чуча. Режисер Гаррі Бардін, 1999 рік.

Якщо ти маленький, а навколо одні дорослі та до тебе всім байдуже – це сумно. Але якщо це ще відбувається в новорічну ніч, то це – просто туга. Фільм про хлопчика, який сам собі змайстрував зі старих, непотрібних речей дуже потрібного йому друга – Чучу. І, як завжди буває в казках, Чуча ожила ...

http://multy.tv/3595-chucha.html .  

6. Думками на виворіт. «Дісней» і «Піксар», 2015 рік.

Фільм про процеси, що відбуваються всередині дитини, яка переживає складні часи (переїзд, дорослішання, конфлікти). Увага приділена емоціям і їх основній ролі в регуляції психічної рівноваги і адаптації до нового досвіду. 

http://multfilmy-dlya-ditey.org.ua/povnometrazhni/dumkamy-navyvorit-online.html.  

7. Конфлікт. Режисер Гаррі Бардін, 1983 рік.

Герої фільму – звичайні сірники. Показані стадії розвитку конфліктів між народами. Історія практично всіх міжнародних конфліктів. Герої фільму – звичайні сірники. Сварка, що почалася через дрібницю, перейшла в справжній бій ...

У фільмі використано музику композитора Алессандро Марчелло «Концерт для гобоя і струнних ре мінор, 2-га частина "Адажіо"» (Concerto for Oboe and Stringsin d-moll, 2nd movement ‘Adagio’).

8. Маленький принц. Режисер Марк Осборн, 2015 рік.

Поки людина вірить у казки, вона щаслива, вона може жити і радіти, як один з головних героїв мультфільму «Маленький принц». Старий авіатор, незважаючи на свій вік, ні на хвилину не припиняв фантазувати. Одного разу поруч з його будинком оселилася родина – досить неприємна, явно зарозуміла дама і її мила дочка. Весь час дівчинки розписано по хвилинах, сувора мама подбала про те, щоб її дитина не тинялася без діла. Тільки вона занадто захопилася, бо дівчинка не має часу навіть просто заплющити очі і помріяти, а це так важливо для дітей!

Дивлячись на це, авіатор зібрав з паперу літачок і запустив його в напрямку сусідів. Дівчинка, піймавши його, дізнається про те, що старий хоче розвеселити її. Він давно шукав дитину, якій можна розповісти легенду про Маленького Принца і зірки, так далеко розташовані від Землі. Юна героїня занадто захопилася цією новиною, вона з радістю забула про всі накази матері і справи, які повинна встигнути виконати до сну. Залишається тільки відремонтувати старий літак і відправитися в незвичайну подорож разом з новим другом. Їх чекають небезпеки і чарівництво, сміх і сльози, а головне – дівчинка дізнається, що таке справжня дружба.

http://kinokrad.ru/72005-malenkiy-princ-the-little-prince-2015.html.  

9. Понетт. Режисер Жак Дуайон, 1996 рік.

Фільм про переживання втрати. Мати головної героїні загинула в автокатастрофі. Дівчинка пробує впоратися з різними власними почуттями і відновити внутрішню рівновагу. Дорослі та діти навколо іноді не зовсім здатні співпереживати і підтримувати дівчинку, часто через власний страх перед смертю, втратою близьких і горювання. Для батьків і фахівців.

http://kinofilms.tv/film/ponett/2835/ .

10.  Джон. Режисери Джеймс Робертсон, Джойс Робертсон, 1969 рік.

Фільм розповідає про значення прихильності, вплив розлуки на психофізіологічний розвиток дитини.

Дослідження, зроблені на основі цього фільму, підтвердили взаємозв'язок присутності близької людини на подальше життя дітей, а також підтвердили факт того, що рання розлука може привести до психічної травми. Для батьків і фахівців.

http://articles.shkola-zdorovia.ru/dzhon/.


КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» 

ПСИХОТРАВМА


Психотравма виникає  в наслідок:

1) безпосереднього переживання травмівної події (-ій);

2) перебування свідком подій, які трапилися з іншими;

3) знання того, що травмівна подія (-ії) трапилась із членом сім’ї чи близьким другом – у випадках смерті чи загрози життю члену сім’ї чи другові, якщо ця подія була насильницькою або непередбаченою;

4) переживання багаторазової або надмірної експозиції до нестерпних деталей травмівної події (-ій).

Прояви психологічної травматизації у дітей та молоді не завжди легко виявити через те, що їх можна сплутати з іншими порушеннями.

 

Також ситуація ускладнюється через те, що:

- дорослі ігнорують можливість психотравми у дітей;

- дорослі оберігають дітей, спираючись на ідею про те, що  «час лікує»;

- діти мають хибне сприйняття того, що сталося;

- діти не завжди можуть розповісти про пережите (власний досвід/свідок/чув);

- діти можуть соромитися  говорити про пережите («зі мною щось не так»)

 

Ознаки психотравми

Загальні тенденції:

• регресивні форми поведінки / нетипове дорослішання;

• тривожний тип симптоматики / депресивний тип симптоматики;

• зміни у способах регуляції емоцій і поведінки;

• порушення моделі прив’язаності;

• зміни у можливостях пізнання.

 

 

Дихальна гімнастика вирівнює внутрішній баланс в організмі, гармонізує енергію, добре впливає на психічний стан людини.

Вправа «Почергове дихання через ніздрі».

Спину тримаємо прямо, сидячи на стільці, великим пальцем правої руки закриваємо праву ніздрю і робимо глибокий вдих через ліву ніздрю, потім безіменним пальцем затуляємо ліву та видихаємо через праву.

Намагайтеся наповнювати та спорожняти легені до кінця. Виконайте 3 таких цикла.

Вправа «Лимон»

Сядьте зручно: руки вільно розмістіть на колінах (долонями вгору), плечі та голова опущені, очі заплющені. Уявіть собі, що у Вас у правій руці - лимон. Починайте повільно його стискати до тих пір, поки не відчуєте, що «вичавили увесь сік». Розслабтеся. Запам’ятайте свої відчуття.

Тепер уявіть, що лимон знаходиться у вашій лівій руці. Повторіть вправу. Знову розслабтеся і запам’ятайте свої відчуття.

Після цього виконайте вправу одночасно обома руками.

Повернути собі відчуття у тілі можемо  за допомогою наступної вправи, яка буде цікава як дітлахам, так і дорослим.

Вправа «Муха»

Сядьте зручно: руки вільно покладіть на коліна, плечі і голова опущені, очі заплющені. Подумки уявіть, що на ваше обличчя намагається сісти муха. Вона сідає то на ніс, то на рот, то на лоб, то на очі. Ваше завдання: не відкриваючи очей, задіявши тільки м'язи обличчя, зігнати настирливу комаху. Після кількох хвилин такої "гри" розплющте очі, і побачите, що мухи не існує.

Вправа «Ситечко»

Уявіть, що Ви стоїте ногами на величезному ситечку з дрібними отворами. Уявіть, що ситечко повільно починає підніматися вгору, проходячи крізь Вас. Відчуйте як стрес відбивається в Вашому тілі - де болить або ниє. На ситечку залишаються всі Ваші нездужання і фізичний дискомфорт. Проходячи через голову, це ситечко залишає на собі всі Ваші негативні думки, переживання. Уявіть собі цей негатив як крупинки сміття, що залишаються на ситечку. Коли ситечко повністю піднялося над головою - уявіть золотий світло, що йде зверху, від великого Сонця. Нехай воно розчиняє весь негатив разом з ситечком. Після цього золоте світло наповнює все Ваше тіло і свідомість. Ви повністю розслаблені.

 

Наслідки тривалого стресового стану

- Відбуваються порушення у роботі серцево-судинної системи.

- Можуть розвинутись цукровий діабет, запалення підшлункової та щитоподібної залоз.

- У жінок порушується менструальний цикл, може передчасно настати клімактеричний період.

- Страждає шлунково-кишковий тракт: можуть бути діагностовані коліти, жовчнокам'яна хвороба, гастрит та виразкова хвороба шлунка. і дванадцятипалої кишки

- Знижується імунітет.

 

Коли у дитини накопичуються емоції - дуже важливо їх вчасно виразити. Рух - це саме те, що потрібно.

За допомогою комплексу психологічних вправ можна (і потрібно) позбавити дитину зайвої напруги, негативних емоцій та допомогти регулювати стресові реакції. До того ж, вправи, подані дитині у вигляді яскравого мультфільму сприймаються як гра, та не потребують присутності спеціаліста з психології. Це прості техніки саморегуляції, які в умовах постійного стресу вкрай потрібні. Також будуть корисними і для дорослих.

 

Методики підібрані групою психологів з КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» кафедра психології, соціальної роботи та інклюзивної освіти.

https://www.youtube.com/watch?v=DmRCrz111Vw

 

Руханки (для дошкільнят)

"Пташки полетіли, на доріжку сіли. Зернятка клювали"

"Зайчик сіренький сидить і вухами ворушить. Зайкі холодно сидіти, треба лапоньки  погріти. Зайкі холодно стояти, требі зайкі поскакати. Зайчика хтось налякав, зайка стриб і ускакав"

"Ведмедик потягнувся, раз нахилився, два нахилився, ручки в сторони розвів - він малинку розгубив. щоб малинку нам дістати, треба на пальчики стати"

 

Репертуар тілесних вправ психоемоційної стабілізації можна збагатити вправою "Силач".

Вправа «Силач»

Уявіть, що Ви піднімаєте штангу. Це дуже важко, Ви відчуваєте напругу в тілі все більше і більше. Підняли штангу - максимально напружуємо тіло, руки вгору. Потім різко «кидаємо» штангу, і повністю розслаблюємо тіло, відпочиваємо.

 

Вправа «Скриня» / «Сейф»

Уявіть, що всередині Вас, в області сонячного сплетіння, знаходиться велика скриня. Подумки складіть у неї всі свої образи, тривоги, печалі. Різко видихніть, уявляючи, що Ваша скриня відправляється в міжгалактичний політ до зірок, можете навіть дати їй якесь уявне напуття, на кшталт «в чорну діру, на переробку». Видихайте стільки разів, скільки потрібно, щоб Ви повністю звільнилися від обтяжливого стану.

 

Принципи реагування в кризовій ситуації:

1. Діяти. Наша активність дає силу, енергію та допомагає встояти

Поставьте собі питання: Що я можу зараз зробити?

2. Взяти на себе обов'язки. Обов'язки дають відчуття потрібності.

Питання до себе: За що я відповідаю? За що я можу відповідати?

3. Рутина. Звичні, регулярні, повторювальні дії, ритуали дають відчуття неперервності. Якість речі відбуваються так як завжди.

Питання до себе: Що я сьогодні можу зробити з того, що я робив завжди?

4. Організація. Важливо відновити відчуття впливати та контролювати ситуацію.

Питання до себе: Які завдання потрібно зараз вирішувати? Що потрібно зараз врегулювати та які процеси налагодити?

5. Відчуття власних потреб. Важливо не забувати про себе, задовольняти власні потреби і турбуватися про себе.

Питання до себе: Що я зараз відчуваю? Чого я хочу? Що дає мені сили?

6. Бути на зв'язку. Важливо зберігати соціальні контакти.

Питання до себе: З ким я маю підтримувати зв'язок? Як? Коли?

7. Безпека.

Питання до себе: Чи відчуваю я себе у безпеці? Де я можу відчувати безпеку?

8. Разом. Важливо не залишатися на одинці, важлива підтримка.

Питання до себе: З ким мені спокійно і безпечно? Кого я можу підтримати? Кому потрібна моя підтримка?

9. Спілкування. Важливо зберігати та підтримувати соціальні контакти, ділитися та проговорювати думки, емоції та почуття.

 

Турбуймося про себе і допомагаймо іншим.

 Сподіваємось, що цей новий досвід стане для Вас цікавим і корисним.

Бережіть себе та близьких!

Все буде Україна!

10 вересня — всесвітній день запобігання самогубствам

 

Щороку 10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам. Ключова мета цієї міжнародної дати – підвищити обізнаність людей про значення самогубств як глобальної моральної проблеми; поліпшити знання про те, як можна запобігти суїциду самогубцями.

Поговоримо як допомогти близькій людині в біді, розвінчаємо головний міф щодо цієї табуйованої теми.

Міф:До суїциду схильні тільки люди з психічними розладами

Це не так. Не всі люди, які вчиняють спроби суїциду, – психічно хворі. Найчастіше це відбувається імпульсивно: у розпал внутрішньої або зовнішньої кризи, коли не вдається впоратися зі стресом і життєвими випробуваннями, такими як фінансові проблеми, розлучення або хвороби.

З суїцидальними нахилами тісно пов'язані переживання конфліктів з коханими, стихійних лих, насильства стосовно себе, відчуття ізоляції або втрати. Також рівень самогубств вищий серед уразливих груп, яких піддають дискримінації: біженці, мігранти, ЛГБТІ-спільнота.

Причин може бути багато, але важливо інше – людина не може дати собі раду, тому самогубство для неї є спробою припинити страждання.

Спроба самогубства часто є спробою контролювати глибокі, болючі емоції та думки. Щойно вони зникають, ідея про самогубство перестає бути нав'язливою.

Ми звикли бачити лише зовнішні прояви життя іншої людини. І думаємо, що людина зі здоровою сім'єю, хорошою роботою, красивим будинком взагалі не може скаржитися на життя. Утім, ви ніколи не дізнаєтесь, що ця людина відчуває насправді.

 

Але ось кілька ознак того, що у людини може бути не все гаразд:

Щоб запобігти самогубству близької людини, можна поділитися номером спеціалізованої гарячої лінії

Дуже важливо допомогти потенційному самогубцю вжити заходів для його порятунку.

Найкраще запитати прямо, як і чим ви можете допомогти. Можливо, варто запропонувати звернутися до знайомого психіатра або відвезти людину в пункт невідкладної допомоги (якщо ситуація критична).

В Україні працюють локальні гарячі лінії допомоги, які допомагають людям справлятися з думками про самогубство:

 

·  телефон Довіри благочинного фонду "Ставропігіон" у Львові – 1558;

·  телефони екстреної психологічної допомоги при Кризовому Центрі медико-психологічної допомоги: (068) 770 37 70, (099) 632 18 18, (093) 609 30 03;

·  "Лiнiя допомоги": (067) 975 76 76, (066) 975 76 76, (093) 975 76 76;

·  "Ла Страда-Україна": 0 800 500 335 або 386 (з мобільного);

·  лінія психологічної допомоги для учасників АТО та членів їхніх сімей: 0 800 505 085.

 

Коли людина вмирає внаслідок самогубства, вона залишає після себе величезний біль для близьких. Часто ті, хто думають про самогубство або намагаються його скоїти, вважають себе тягарем для близьких. Коли людина мало піклується про власне життя, їй важко уявити, що інші глибоко турбуються про неї.

Суїцидальні думки виникають не через відсутність бажання жити – це засіб покласти край стражданням. Це не як вибір, а як вимушена реакція. Мислення такої людини спотворене відчайдушним депресивним сприйняттям світу. Зі свого боку ви можете допомогти, якщо виявите увагу та спробуєте зрозуміти чужі проблеми.

Самогубство – табуйована тема, тому дехто боїться говорити про неї з іншими. Але такі розмови допомагають людям звернутися по допомогу, переосмислити свій емоційний стан і поділитися своєю історією, можуть дозволити поглянути на самогубство під іншим кутом – з точки зору розуміння і співчуття до людини, яка переживає внутрішню боротьбу. Можливо, вони борються з психічним захворюванням, а може, перебувають під екстремальним тиском і не володіють здоровими навичками виживання або навіть банальною підтримкою близьких.

 Як почати розмову про самогубство:

1.    Оберіть слушний час. Переконайтеся, що можете цілковито приділити увагу бесіді, не відволікаючись на телефон або роботу.

2.    Почніть з висловлення стурбованості, використовуючи конкретні приклади з власних спостережень. Наприклад: "Останнім часом ти маєш стурбований вигляд і став замкнутим навіть у компанії друзів".

3.    Не бійтеся запитати прямо. Головне — не заганяйте людину в глухий кут різкими твердженнями та не змушуйте її займати оборонну позицію. Питання "Тобі трапляються думки про те, щоб заподіяти собі шкоду?" або "Ти коли-небудь думав про самогубство?" допоможуть почати розмову і спрямувати її в потрібний бік.

4.    Поцікавтесь, як ви можете допомогти. Ще ніхто не навчився читати думки, тому найкращий спосіб дізнатися, чим ви можете бути корисні в цей важкий час, – запитати прямо.

5.    Якщо людина визнає, що схильна до суїциду, то зверніться по допомогу до фахівців. Запропонуйте разом поїхати до лікаря моральної підтримки.

6.    Якщо людина заперечує суїцидальні наміри або каже, що не збирається завдавати собі шкоди, то просто нагадайте, що ви поруч і підтримаєте її в разі потреби.


превентивне виховання.pptx

Ігри з дітьми

Не вистачає фантазії, чим зайняти дитину вдома? Тримайте підказки!

https://www.youtube.com/watch?v=dUe9NUtSxFg 


Відеоматеріали для роботи з дітьми від психологічної служби міста Києва.docx
Творчі завдання для роботи з обдарованими молодшими школярами.pptx

Анкета на  виявлення ступеню емоційних переживань в зв’язку з проведенням 

бойових дій на території України

 (Шкала диференціальних емоцій (адаптація О. Леонової, М. Капіци))

Ми живемо в страшні часи. І якщо дорослі відчувають хвилювання з приводу поточних подій, уявіть, що мають відчувати наші діти.

Оскільки країна знаходиться в розпалі війни, природно, що діти відчувають занепокоєння.

 У дітей є вагомі причини це переживати:

-Діти стресують, коли починаються розмови про повномасштабну війну, про те, що один з батьків може податися в армію.

-Додається напруга й через те, що діти думають, що через проблеми в економіці мама чи тато можуть залишитися без роботи.

-Ще більше, коли диктори новин розповідають про обстріли шкіл на лінії розмежування, а батьки закуповують продукти, перетворюють будинки та квартири на бункери. 

 

В квітні учням 7-11 класів Кам’янського ЗЗСО було запропоновано пройти анкетування  для виявлення ступеню емоційних переживань в зв’язку з проведенням бойових дій на території України.

 

                                  За результатами анкетування виявлено:

Індекс позитивних емоцій (ПЕМ): характеризується ступенем позитивного

емоційного ставлення людини до наявної ситуації.

ПЕМ

·                  Слабкий ступінь - 34%

·                  Помірний ступінь – 54%

·                  Виражений ступінь – 12%

·                  Сильний ступінь – 0%

Сильний ступінь позитивного емоційного ставлення дитини до наявної ситуації дорівнює нулю.

Індекс гострих негативних емоцій (НЕМ): відображає загальний рівень негативного емоційного ставлення людини до наявної ситуації.

 

НЕМ

·                  Слабкий ступінь - 15%

·                  Помірний ступінь – 32%

·                  Виражений ступінь – 32%

·                  Сильний ступінь – 21%

Індекс гострих негативних емоцій показує нам, що всі учні,  в різному ступені, відчувають негативні емоції стосовно ситуації в країні.

Індекс тривожно-депресивних емоцій (ТДЕМ): визначає рівень відносно стійких індивідуальних переживань тривожно-депресивного комплексу, що опосередковують об’єктивне ставлення людини до наявної ситуації.

ТДЕМ

·                  Слабкий ступінь - 7%

·                  Помірний ступінь – 49%

·                  Виражений ступінь – 27%

·                  Сильний ступінь – 17%

За результатами анкетування ми бачимо, що індекс тривожно-депресивних емоцій вираженого та сильного ступеню достатньо високі (27% та 17%), що говорить про те, що діти знаходяться в стані тривоги та депресії в зв’язку з проведенням бойових дій на території нашої країни.

 

Ми можемо спостерігати наявність так званої депресивної тріади: зниження настрою та втрата здатності переживати радість, порушення мислення (негативні судження, песимістична оцінка минулого й майбутнього), рухова загальмованість. Саме наявність цих трьох симптомів одночасно є основою для того, аби запідозрити з високою імовірністю депресію. Крім обов’язкових вищезазначених ознак, додатковими симптомами можуть бути песимізм, почуття провини, тривоги та/або страху, зниження самооцінки, нездатність концентруватися і приймати рішення, думки про смерть та/чи самогубство, нестабільний апетит, зменшення або збільшення маси тіла, порушений сон, безсоння чи пересипання. Усі ці симптоми можуть додатково персоніфікувати наявність депресії у дитини.

Психологічні травми порушують нормативну організацію психіки і можуть зумовити межові (тимчасове відчуття дискомфорту) або клінічні стани (зниження імунітету, втрата працездатності, порушення когнітивних процесів). Гострий стрес  призводить до виснаження організму людини, а також зумовлює психологічний дистрес, головний біль, втрату апетиту, зменшення працездатності, емоційний дистрес (поєднання гніву та роздратування, тривоги та депресії); м’язові проблеми (головний біль напруги, болі в спині, кінцівках, щелепі, розтягненні м’язів і сухожиль); проблеми зі шлунком і кишківником (печія, підвищення кислотності, метеоризм, закрепи, діарея, синдром роздратованого кишківника); гіперактивність ЦНС (підвищення тиску, прискорення серцебиття, мігрені, холодні кінцівки, запаморочення, задишка, біль у грудях).

Психологічні симптоми психотравми: шок, заперечення, невіра, гнів, дратівливість, перепади настрою, почуття провини, сорому, самозвинувачення, сум, відчуття безнадійності, труднощі із концентрацією уваги, занепокоєння і страх, відокремлення від інших. Фізичні симптоми психотравми: безсоння або нічні жахи, переляк за відсутності причин, сильне серцебиття, біль, втома, знервованість, ажитація, напруження м'язів.

Всі ці симптоми впливають на здатність дитини до навчання, концентрацію уваги на уроках, погане запам’ятовування, незібраність та ін.

 

Одним з найважливіших факторі, що допомагає дитині впоратися із стресом під час війни, є домашнє середовище. Варто зазначити, що всі діти, які особисто відчули військову агресію, мають психологічні проблеми. 

Найчастіше зустрічаються наступні:

§ нервозність;

§ тремор;

§ нічні кошмари, безсоння, часті прокидання вночі;

§ страхи, хвилювання, тривожність;

§ страх смерті інших членів сім’ї;

§ швидка і часта зміна настрою;

§ ознаки горювання;

§ напади гніву, агресії, дратівливість, імпульсивність;

§ знижена концентрація уваги;

§ депресія, апатія, плаксивість;

§ істерики, вередування;

§ відсутність бажання грати та спілкуватися з іншими дітьми.

Батьки мають знати, що такі прояви поведінки дитини є нормою в умовах війни. Проте важливо, щоб психологічний стан дитини відновлювався, а не погіршувався. Для цього батьки можуть особисто надати дитині необхідну психологічну підтримку. 

Ось як це можна зробити:

1.     Обговорювання та заспокоювання. Деякі батьки не розмовляють з дитиною про війну, вважаючи, що так захищають її від стресу. Це помилка! Діти розуміють, що навколо багато небезпеки, про це вони чують з новин, розмов дорослих, явних хвилювань батьків. Якщо батьки не говорять з дитиною про військову агресію, вона відчуває себе самотньою та стає більш вразливою до стресу. Тому говоріть про переживання малечі, її страхи та турботи.

2.     Щоденні справи та гра. Щоб розвивати дитяче почуття безпеки, необхідно виконувати буденні справи, відновити нормальний розпорядок дня: готуйте обіди разом, наводьте лад в будинку, поливайте кімнатні рослини тощо. Також не забувайте, що гра має велике значення для дітей. Під час гри дитина відволікається, проявляє позитивні емоції, моделює життєві події тощо.

3.     Доторки та фізичний комфорт. Ваша дитина має відчути вас фізично. Ваші доторки, обійми, погладжування створюють атмосферу захищеності, підтримки та єдності, що стає головним ресурсом для дитини в подолання стресів.

Психолог Гасанова Лейла

 

ЯК ЗНЯТИ СТРЕС У ДИТИНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ: 7 СПОСОБІВ

Поради від псіхологині Марії Малихіної

1. Діти  реагують у першу чергу на емоційний стан дорослих. Важливо при дітях бути спокійними, зібраними. За можливості, грати у звичні ігри, читати книжки у голос, грати в «слова» і інші варіанти цієї гри. Співайте разом пісні, всі разом діти і батьки. 

2. Не треба повністю закривати свої емоції від дитини, не вийде, діти усе відчувають. Пояснюйте, що мама/тато також може бояться, це нормально, боятися зараз нормально. Якщо хочете плакати, обійміть дитину, поплачте разом, дайте собі час на поплакати, але без істерики. Потім разом заспокойтеся, зробіть декілька вдихів і повільних видихів разом, можна триматися за руки, або обійматися.

3. Погладьте одне одного, прохлопайте, розітріть, особливо, якщо є відчуття, ніби морозить. Погрійте стопи ніг. Ноги — це відчуття безпеки. Зробіть масажик живота, розслаблення животика знімає страх. Подихайте у дитину (в ушко, щічку, лоб) гарячим видохом — «наповнюємо любов`ю, сміливістю, впевниністю, а виходять всі погані емоції» (у дітей гарна фантазія, вони вірять і візуалізують).

4. Зі старшими важливо говорити про те, що відбувається. Але пояснюйте, що наші дії направлені на захист і нас захищає наша армія. Не все, що бахає, то атака, коли відбивають атаку, теж бахає. Проговорюйте емоції.

5. Якщо дитина плаче, це нормально, заспокоюємо. Звертаємо увагу на те, коли НЕ плаче, хоча мала би. Це шокова реакція, з неї треба виводити. При страху і тривозі часто морозить — даємо пити щось тепле, закутуємо в ковдру/ плед, обіймаємо!

6. Гаджети: ігри на телефонах (але ігри без насилля), на проходження рівней, будуємо міста, тетріс; мультики- все можна, гарно відволікає увагу. Але не забувайте про книжки, ігри і особливо, безпеку у мережі.

7. Зараз слова батьків закон, так і кажемо: «Ти робиш, як я кажу, потім поясню». Потім пояснюєте на доступному рівні.

Батьки, як янголи-охоронці, захищають свої дітей від небезпеки військової агресії не тільки фізично, але й психологічно. Бажаємо сил всім батькам вистояти на варті щасливого життя всіх дітей України!

Бережіть себе та близьких. Частіше обіймайте рідних та підтримуйте один одного.

 


sexting.pptx
5-6-клас_презентація.pptx