СПІВПРАЦЯ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ

Обговорення освітніх програм!!!

Шановні стейкхолдери, всі освітні програми є відкритими для обговорення та отримання пропозицій. Всі програми знаходяться на сторінці ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ, усі ваші пропозиції та зауваження надсилайте на електронну пошту kaf_hmvh@gsuite.pnpu.edu.ua, вказавши назву освітньої програми.


Шановний колего!

Запрошуємо Вас взяти участь у моніторингу якості освіти в нашому Університеті. Нам надзвичайно важлива Ваша думка і ми її обов’язково врахуємо при оновленні освітньої програми 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeECW1WgxvGPmDhqLn8ZYe97p_JQO0USyKALwtWxA2hV_UHBA/viewform


Шевченко Світлана  - наставник студентів ІІІ курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) під час навчальної  практики з методики навчання хімії

З 08.04.2024 р. до 19.04.2024 р. студенти ІІІ курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної форми навчання факультету природничих наук та менеджменту спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) освітньо-професійної програми «Середня освіта (Хімія)» проходили начальну практику з методики навчання хімії у Науковому ліцеї №3 Полтавської міської ради.

Під час навчальної практики студенти спостерігали за особливостями організації освітнього процесу з хімії, відвідували та аналізували уроки вчительки хімії, готували роздатковий матеріал та інтерактивні вправи для проведення уроків хімії, допомагали у проведенні позакласного заходу з хімії, хімічного гуртка.

До складу комісії з захисту навчальної практики входили: Шинкаренко В. І. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Криворучко А. В. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Стрижак С. В. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шиян Н. І. завідувач кафедри хімії та методики викладання хімії, Куленко О. А. старший викладач кафедри хімії та методики викладання хімії, Шевченко С. В. учитель вищої категорії, учитель-методист, учитель хімії Наукового ліцею №3 Полтавської міської ради.

Бажаємо здобувачам освіти успіхів і подальших досягнень у науковій та професійній діяльності!

Ніна Рева долучилася до захисту результатів виробничої практики в ЗЗСО студентів І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія)

Студенти першого курсу другого освітнього рівня денної та заочної форми навчання спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) успішно захистили  свої індивідуальні портфоліо з виробничої практики. Студенти представили свої індивідуальні портфоліо, де відобразили свої досягнення, досвід та навички, отримані під час виробничої практики. Результати проведених досліджень, розроблені методичні матеріали, власні рефлексії та оцінки їх власного розвитку також знайшли своє місце в їхніх портфоліо. Комісія, що складалася з викладачів кафедри хімії та методики викладання хімії та досвідченого педагога Ніни Реви, була задоволена рівнем підготовки студентів та їхнім професійним підходом. Цей успішний захист індивідуальних портфоліо відображає високий рівень підготовки студентів та готовність до подальшої професійної кар'єри у галузі викладання хімії. Університет пишається своїми студентами та вітає їх з успішним завершенням цього важливого етапу у їхньому навчанні.

У ПНПУ ВІДБУВСЯ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ «ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ХІМІЇ: РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ»

14 березня 2024 року, у рамках Міжнародної науково-практичної конференції «ХVІІ Менделєєвські читання (ХVІІ Полтавські хімічні читання)», відбувся Всеукраїнський форум «Підготовка вчителя хімії: реалії сьогодення» за участі Міністерства освіти і науки України, Інституту вищої освіти НАПН України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», закладів вищої освіти України: Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Запорізького національного університету, Національного університету Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка, Прикарпатського національний університет імені Василя Стефаника, Українського державного університету імені Михайла Драгоманова.

Форум пройшов у онлайн-форматі і був присвячений обговоренню Проєкту професійного стандарту «Вчитель закладу загальної середньої освіти» та Проєкту професійного стандарту «Викладач закладу вищої освіти». Модераторка заходу Надія Шиян, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, наголосила на важливості такої зустрічі задля обговорення актуальних питань з підвищення якості підготовки майбутніх вчителів хімії.

Під час форуму учасники обговорили сучасні вимоги до підготовки вчителя хімії, а також внесли свої пропозиції та коментарі до проєктів професійних стандартів.

Всі учасники висловили вдячність кафедрі хімії та методики вкладання хімії за організацію форуму та обговорення важливих та актуальних питань.

Учасники форуму запропонували продовжити співпрацю щодо подальшого обговорення Проєкту професійного стандарту «Викладач закладу вищої освіти».

Запрошуємо до наступних заходів кафедри хімії та методики викладання хімії.

Ніна Рева долучилася до захисту результатів навчальної практики з методики навчання хімії студентів ІІ курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія)

З 26 лютого по 1 березня 2024 року студенти другого курсу бакалаврату активно працювали під час начальної практики з методики навчання хімії. Практику студенти успішно пройшли під керівництвом досвідченого вчителя-наставника Ніни Реви у Полтавській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №10 імені В. Г. Короленка. Під час практики студенти вивчали особливості освітнього процесу з хімії, відвідували та аналізували уроки хімії, готували дидактичні матеріали до уроків та інтерактивні вправи, а також активно допомагали в проведенні позакласних заходів та хімічного гуртка.

Ніна Рева не лише надавала студентам цінну підтримку та консультації під час їхньої практики, а й активно брала участь у захисті результатів їхньої роботи. Її досвід та експертність додавали ваги оцінюванню результатів практики та допомагали студентам впевнено демонструвати свої досягнення перед комісією.Бажаємо студентам успіхів та подальших досягнень у навчання!


ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА ТВАНА ЛАМЕРСА ЦЕНТРУ БІОГІБРИДНИХ МЕДИЧНИХ СИСТЕМ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ КЛІНІКИ ААХЕНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ (НІМЕЧЧИНА)

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar).

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 22 лютого 2024 року долучитися до чергової відкритої онлайн-лекції на тему «Наномедицина раку» за участі професора Твана Ламерса (Prof. Twan Lammers) Центру біогібридних медичних систем Університетської клініки Аахенського університету (Німеччина). Наукова лабораторія вченого працює над індивідуалізацією та покращенням лікування захворювань, поєднуючи таргетування лікарських засобів з їх візуалізацією. Саме тут розробляють наносистеми доставки ліків, а також матеріали та методи для моніторингу росту пухлин, ангіогенезу, запалення, фіброзу та метастазування.

Як вважає професор Тван Ламерс, наноліки досить широко застосовуються для лікування раку. Доставляючи молекули лікарських засобів більш ефективно та більш вибірково до патологічних ділянок, а також послаблюючи їх накопичення в здорових органах і тканинах, нанофармацевтичні складові, такі як ліпосоми, полімери та міцели, допомагають покращити баланс між ефективністю і токсичністю хіміотерапевтичних препаратів. Наномедицина також все частіше використовується для забезпечення in vivo використання терапевтичних засобів нуклеїнових кислот, таких як ДНК, siRNA та мРНК. Накопичення пухлиною нанопрепаратів традиційно дорівнює ефекту покращеної проникності та утримання (EPR), який сильно варіюється як на піддослідних тваринах, так і на пацієнтах.

На думку вченого, щоб вирішити проблеми, пов’язані з гетерогенним націлюванням на пухлину, і покращити клінічну трансляцію наномедицини раку, ми працюємо над системами та стратегіями моніторингу, модуляції доставки ліків, спрямованих на боротьбу з пухлиною. У лекції було висвітлено декілька з цих стратегій, включаючи, нові хімічні й фармацевтичні дизайни сучасних ліків, також візуалізаційні втручання для праймування кровоносних судин пухлини та мікрооточення, приведені приклади використання зображень і тканинних біомаркерів для стратифікації пацієнтів. Разом усі ці зусилля в галузі наномедицини допомагають сприяти клінічному втручанню інноваційних наномедичних методів лікування у боротьбу з онкологічними захворюваннями.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Твану Ламерсу за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

СПІВПРАЦЯ ВИКЛАДАЧІВ ПНПУ ЗІ СТЕЙКГОЛДЕРАМИ

Співпраця між викладачами кафедри хімії та методики викладання хімії виявляється ключовим чинником у підвищенні якості освіти. Відповідно до звіту, представленого під час останньої робочої зустрічі, яка відбулася 10 лютого 2024 року, ця співпраця виявилася ефективною та продуктивною.

Захід, організований гарантами освітніх програм Аліною Криворучко та Світланою Стрижак, об'єднав учасників, які спільно працювали над поліпшенням освітніх програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.

Під час зустрічі учасники аналізували сучасні виклики, які стоять перед освітою, та обговорювали можливість доопрацювання освітніх програм з урахуванням новітніх вимог та інноваційних підходів.

Учасники зустрічі висловили подяку за конструктивні пропозиції та зауваження, які допоможуть покращити освітні програми та забезпечити їх відповідність сучасним вимогам.

Щиро дякуємо учасникам за слушні пропозиції щодо покращення ОПП. 

УСПІШНИЙ ЗАХИСТ КВАЛІФІКАЦІЙНИХ РОБІТ ЗДОБУВАЧАМИ ОСВІТИ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) НА ФАКУЛЬТЕТІ ПРИРОДНИЧИХ НАУК ТА МЕНЕДЖМЕНТУ 

24 та 25 січня 2024 року на факультеті природничих наук та менеджменту відбулася важлива подія для студентів спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) денної та заочної форми навчання. Здобувачі освітнього ступеня магістр успішно захистили кваліфікаційні роботи.

Захист проходив перед екзаменаційною комісією, до складу якої увійшли: завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, Надія Шиян, кандидати педагогічних наук, доценти Світлана Стрижак та Аліна Криворучко. Студенти продемонстрували свої компетентності перед комісією, яка оцінила їхні досягнення на високому рівні.

На захисті кваліфікаційних робіт студентів були присутні і стейкголдери освітньої програми «Середня освіта (Хімія)»: консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри розвитку освітніх галузей Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Олена Буйдіна, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Віктор Бур'ян.

Представники стейкголдерів висловили своє позитивне ставлення до якості наукових робіт студентів, відзначивши їхню важливість та значущість у контексті розвитку хімічної освіти. Любов Севастьян підкреслила, що наукові досягнення студентів є важливим етапом у підготовці висококваліфікованих фахівців. Олена Буйдіна висловила надію, що результати досліджень студентів стануть основою для подальших інновацій у галузі хімічної освіти, а Віктор Бур'ян зауважив, що співпраця між освітніми і громадськими інституціями грає ключову роль у формуванні успішної освітньої політики.

Ми щиро вітаємо наших випускників та виражаємо впевненість, що їхні професійні та наукові досягнення будуть сприяти розвитку хімічної освіти. Бажаємо мирного неба, міцного здоров'я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокійно і затишок!

ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТІВ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ «ХІМІЯ»: СТЕЙКХОЛДЕРИ ТА ЗДОБУВАЧІ ВИЩОЇ ОСВІТИ ОБГОВОРИЛИ КЛЮЧОВІ АСПЕКТИ

18 січня 2024 року відзначилося важливою подією на кафедрі хімії та методики викладання хімії ПНПУ. На зустрічі, присвяченій обговоренню проєктів освітньо-професійних програм зі спеціальності 102 Хімія першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, взяли участь гаранти програм, члени робочих груп, викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії, здобувачі вищої освіти першого та другого освітнього рівня, а також стейкхолдери.

На початку зустрічі гаранти освітніх програм, Тетяна Кузнецова та Валентин Шинкаренко, зробили докладну характеристику проектів освітніх програм, які були розміщені на сайті кафедри хімії та методики викладання хімії. Це стало основою для відкритого та об’єктивного діалогу між усіма учасниками. Під час обговорення активно розглядалися питання, пов'язані із змістом і структурою освітньо-професійних програм, змістом освітніх компонентів, форм та методів навчання тощо. Учасники провели аналіз освітніх компонентів, професійних компетентностей та результатів навчання. 

Здобувачі вищої освіти, присутні на заході, висловили свої думки та рекомендації стосовно покращення якості навчання в рамках освітньо-професійних програм. 

Серед учасників були стейкхолдери, такі як Наталія Сіра, начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр», та Марина Галицька, завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу. Їхні висловлювання та думки внесли значний внесок у загальний діалог. Завершуючи обговорення, колектив кафедри хімії та методики викладання хімії висловив щирі слова вдячності за цікаву та змістовну зустріч, підкресливши, що це є важливим кроком на шляху вдосконалення системи університетської освіти в галузі хімії. Заходи такого роду сприяють подальшому розвитку вищої освіти та формуванню кращих умов для навчання студентів на цій важливій спеціальності.


СТЕЙКГОЛДЕРИ ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ЗАСІДАННЯ З АТЕСТАЦІЇ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 102 ХІМІЯ ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) ОСВІТНЬОГО РІВНЯ 

18 січня 2024 року на факультеті природничих наук та менеджменту відбулася важлива подія для студентів спеціальності 102 Хімія. Здобувачі освітнього ступеня магістр завершили своє навчання, успішно склавши підсумкову атестацію, яка передбачала захист кваліфікаційної роботи.

Оцінювала знання студентів екзаменаційна комісія у складі: кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Валентин Шинкаренко (голова), доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Тетяна Кузнецова.

На атестаційних екзаменах були присутні стейкголдери освітньої програми «Хімія» кандидат геологічних наук, начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра та завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Полтавського державного аграрного університету Марина Галицька.

Стейкголдери позитивно характеризували не лише виступи здобувачів вищої освіти, а й актуальні у практичному й науковому плані наукові роботи, які супроводжувалися цікавими та доказовими презентаціями. Екзаменаційна державна комісія всі роботи оцінила позитивно.

Щиро вітаємо наших випускників та бажаємо їм мирного неба, міцного здоров’я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокій і затишок!

ОБГОВОРЕННЯ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ): КРОК ДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

18 січня 2024 року на кафедрі хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка відбулася важлива зустріч – обговорення проєктів освітньо-професійних програм зі спеціальності 014.06 «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Участь у заході взяли гаранти програм, члени робочих груп, викладачі кафедри, здобувачі вищої освіти та стейкхолдери.На самому початку зустрічі гаранти освітніх програм, Аліна Криворучко та Світлана Стрижак, представили детальну характеристику проєктів освітніх програм, які були розміщені на сайті кафедри. Це стало основою для відкритого та об’єктивного діалогу між усіма учасниками, спрямованого на подальше вдосконалення вищої освіти в галузі хімії. Під час обговорення основні питання стосувалися змісту та структури освітньо-професійних програм, а також змісту освітніх компонентів та методів навчання. Учасники здійснили аналіз професійних компетентностей та результатів навчання, активно висловлюючи свої думки та рекомендації для подальшого покращення якості освіти. На заході також були стейкхолдери, які грають важливу роль у формуванні ефективної освітньої практики. Серед них – Любов Севастьян, консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради, Олена Буйдіна, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри розвитку освітніх галузей Полтавської академії неперервної освіти та Віктор Бур'ян, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти. Завершуючи обговорення, колектив кафедри висловив щирі слова вдячності за цікаву та змістовну зустріч, визначивши її як важливий крок на шляху вдосконалення системи університетської освіти. Такі заходи є ключовими для подальшого розвитку вищої освіти та забезпечення кращих умов для навчання студентів на цій важливій спеціальності.

СТЕЙКГОЛДЕРИ ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ЗАСІДАННЯ З АТЕСТАЦІЇ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) ОСВІТНЬОГО РІВНЯ 

17 та 18 січня магістранти освітньої програми «Середня освіта (Хімія)» денної та заочної форми навчання складали атестаційний екзамен з професійної підготовки.

До складу атестаційної комісії зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) ввійшли: доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян (голова), кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Світлана Стрижак, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Аліна Криворучко.

На атестаційних екзаменах були присутні зовнішні стейкголдери освітньої програми «Середня освіта (Хімія)»: консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри розвитку освітніх галузей Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Олена Буйдіна, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Віктор Бур'ян.

Екзаменаційна комісія підкреслили високий рівень підготовленості магістрантів, оскільки, здобувачі продемонстрували ґрунтовні теоретичні знання, давали чіткі та професійні відповіді на питання. Стейкголдери позитивно характеризували відповіді здобувачів вищої освіти. Екзаменаційна державна комісія всі роботи оцінила позитивно.

Щиро вітаємо наших випускників та бажаємо їм мирного неба, міцного здоров’я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокій і затишок!

Марина Галицька долучилася до захисту результатів навчальної практики з хімічного контролю об’єктів довкілля  студентів ІІ курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 102 Хімія

На кафедрі хімії та методики викладання хімії відбувся успішний захист результатів навчальної практики з хімічного контролю об’єктів довкілля студентами ІІ курсу освітньої програми «Хімія» другого (магістерського) освітнього рівня денної форми навчання, що тривала з 25.09.2023 р. до 29.09.2023р.

Під час навчальної практики з хімічного контролю об’єктів довкілля студенти поглибили теоретичні та практичні знання з організації наукового дослідження; оволоділи практичними уміннями і навичками роботи з хімічними реактивами, посудом, обладнанням; підвищили навички ефективної роботи шляхом поєднання самостійної та командної діяльності; набули досвіду виконувати розрахунки для приготування розчинів та готувати розчини для проведення наукових досліджень з хімічного контролю об’єктів довкілля; удосконалили уміння використовувати методики для хімічного контролю об’єктів довкілля; сформували уміння обробляти результати досліджень і складати висновки; набули досвіду вести необхідну лабораторну документацію; розширили та вдосконалили навики практичної роботи на науковому обладнанні кафедри; удосконалили вміння проводити хімічний аналіз; оволоділи алгоритмами проведення хімічного аналізу різних видів; набули досвіду самостійно підбирати хімічні прилади, обладнання, посуд, реактиви та виконувати хімічний аналіз різних об’єктів; оволоділи найбільш раціональними способами організації й проведення хімічного контролю об’єктів довкілля; удосконалили уміння проводити розрахунки.

Для захисту результатів практики було створено комісію, до складу якої увійшли: Стрижак С.В., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Криворучко А. В., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шинкаренко В. І., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Кузнецова Т. Ю., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шиян Н. І., завідувач кафедри хімії та методики викладання хімії, Куленко О. А., старший викладач кафедри хімії та методики викладання хімії. Викладачі були задоволені належним рівнем підготовки практикантів та професійним підходом до організації навчальної практики з хімічного контролю об’єктів довкілля.

Захист портфоліо з практики був проведений у присутності стейкголдера Марини Галицької, завідувачки наукової лабораторії агроекологічного моніторингу. Вона виступила експертом досягнень студентів, оцінюючи їхні презентації, дослідницькі звіти та виконані роботи.

СТЕЙКГОЛДЕРИ ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ЗАСІДАННЯ З АТЕСТАЦІЇ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ПЕРШОГО (БАКАЛАВРСЬКОГО) ОСВІТНЬОГО РІВНЯ 

19 та 26 червня 2023 року на факультеті природничих наук та менеджменту відбулася важлива подія для студентів спеціальності 014.06 «Середня освіта (Хімія)». Здобувачі освітнього ступеня бакалавр завершили своє навчання, успішно склавши підсумкову атестацію, яка передбачала виконання як теоретичних, так і практичних завдань.

Оцінювала знання студентів екзаменаційна комісія у складі: голова – доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри хімії та методики викладння хімії Надія Шиян, члени комісії – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Світлана Стрижак, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Аліна Криворучко. Технічним секретарем було призначено старшого лаборанта кафедри хімії та методики викладання хімії Валентину Лозу. 

На атестаційних екзаменах були присутні стейкголдери освітньої програми «Середня освіта (Хімія)» консультант центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян та кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти ПАНО ім. М.В. Остроградського Олена Буйдіна.

Усі допущені до складання підсумкової атестації випускники бакалаври продемонстрували високі знання і вміння, які набули протягом навчання за освітньою програмою «Середня освіта (Хімія)». Їхні знання були перевірені на практиці, під час виконання практичних завдань, що підтвердило їх професійну підготовку.

Ця успішна атестація студентів свідчить про готовність молодих фахівців впроваджувати свої знання у практичну діяльність.

Завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Марина Галицька долучилася до захисту портфоліо з практики студентів ІІ курсу спеціальності 102 Хімія

На кафедрі хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбувся важливий і успішний захист портфоліо з навчальної практики з фізико-хімічних методів аналізу студентів ІІ курсу першого (бакалаврського) освітнього рівня денної та заочної форми навчання.

З 8 травня 2023 року по 16 червня 2023 року студенти спеціальності 102 Хімія мали змогу застосувати свої знання та навички, проводячи дослідження в хімічних лабораторіях університету. Захист портфоліо став фінальним етапом навчальної практики. Портфоліо з практики включав результати виконаних лабораторних робіт, аналіз проведених експериментів, висновки та пропозиції.

Захист портфоліо з практики був проведений у присутності стейкголдера Марини Галицької, завідувачки наукової лабораторії агроекологічного моніторингу. Вона виступила експертом і свідком досягнень студентів, оцінюючи їхні презентації, дослідницькі звіти та виконані роботи.

На захисті практики були також присутні студенти груп ПХ-11 та ПХ-12. Приклад студентів, які успішно пройшли практику та захистили свої досягнення, мотивує інших студентів до активного навчання та дослідницької роботи.

Захист портфоліо з навчальної практики став своєрідним виробничим етапом у процесі підготовки студентів до професійної діяльності в галузі хімії. Він не тільки підтверджує їхні здібності та знання, але й допомагає визначити сильні та слабкі сторони у навчанні. Також, в процесі захисту, студенти мали змогу продемонструвати свою вміння працювати в команді, аргументувати свої результати та ділитися знаннями з іншими учасниками заходу.

Завдяки цій практиці студенти отримали цінний досвід роботи в лабораторних умовах, поглибили свої теоретичні знання і ознайомилися з сучасними методиками аналізу в хімії. Вони також набули практичних навичок, які є важливими для подальшої професійної діяльності в галузі хімії.

Кафедра пишається своїми студентами і надалі працюватиме над підвищенням рівня навчання та вдосконаленням методів викладання, щоб забезпечити якісну підготовку майбутніх хіміків.

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar).

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 22 червня 2023 року долучитися до чергової відкритої лекції на тему «Молекули життя: ДНК, РНК, білки – історія в перспективі» за участі професора Курта Вютріха, швейцарського хіміка, лауреата Нобелівської премії з хімії 2002 року за розробку методів ідентифікації та аналізу структур біологічних макромолекул, зокрема за розробку застосування ЯМР-спектроскопії для визначення тривимірної структури біологічних макромолекул, професора структурної біології в Scripps Research (США) та професора біофізики в ETH Zürich (Швейцарія).

У лекції професор Курт Вютріх порушив питання розвитку досліджень дезоксирибонуклеїнових кислот (ДНК), рибонуклеїнових кислот (РНК) та білків у сучасній хімічній науці. Вчений показав, що до біологічних макромолекул можна застосувати метод ЯМР – ядерного магнітного резонансу, суть якого полягає у тому, що атоми, поміщені в сильне постійне магнітне поле з накладеним на них слабким змінним електромагнітним полем, резонують на певній частоті. Ця частота залежить від характеристик самого атома та оточуючих його атомів. Інтерпретуючи дані методу ядерного магнітного резонансу, можна зрозуміти, з яких атомів складається молекула, і розрахувати, яким чином вони випливають один на одного. Але робити такі розрахунки можна було тільки для кількості порівняно простих молекули.

Курт Вютріх розробив спосіб визначення того, від якого саме атома великої молекули іде кожний резонансний сигнал. Метод Вютріха дозволяє розрахувати відстань між сусідніми атомами однієї молекули і в кінцевому результаті представити її структуру. Зараз відома будова кількох тисяч білкових молекул, і близько 20% даних отримано методом Вютріха. До цього єдиним способом розшифровки структури макромолекул служив рентгеноструктурний аналіз. Отримання кристалічного білка – справа досить складна і не завжди вдається, а ЯМР-метод дозволяє отримати білок у розчині, в найбільш природній його формі. Комбінація двох методів дає більш точні результати. Науковець широко відомий в наукових колах своїми дослідженнями «неправильних білків» – пріонів, відповідальних за виникнення страшного захворювання сказу, смертельно небезпечного не тільки для тварин, але й для людей.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Курту Вютріху за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar). Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 07 червня 2023 року долучитися до чергової відкритої лекції на тему «Захоплюючий світ двовимірних карбідів та нітридів (максенів)» за участі заслуженого професора матеріалознавства та інженерії, директора Інституту наноматеріалів Дрекселя (США) Юрія Георгійовича Гогоці, котрий є відомим науковцем у галузі дослідження й обробки 2D карбідів і нітридів (максенів), наноструктурованого вуглецю та інших наноматеріалів для енергетики, розв'язання проблем водних ресурсів та для біомедичних застосувань. Юрій Гогоці один з найбільш цитованих дослідників українського походження у галузі хімії та матеріалознавства (близько 186 тис. цитувань, індекс Гірша – 195 за даними Scopus). У 2022 році Юрій Георгійович отримав визнання як «Високоцитований дослідник» в авторитетному реєстрі Clarivate одразу в двох категоріях: хімія та матеріалознавство.

У лекції професор Юрій Гогоці порушив питання відкриття нових матеріалів максенів – двовимірних карбідів та нітридів перехідних металів, які згодом будуть застосовувати для зберігання енергії і виготовлення нових електронних пристроїв. Це двовимірні 2D-кристали, дуже тонкі, усього кілька атомних шарів, і мають відносно велику площу. Відкриті наноматеріали складаються із шарів вуглецю або азоту, що розташовані між двома шарами металу. Наприклад, максен Ti3C2 – це такий собі атомний «сендвіч»: шар вуглецю – ніби котлета, затиснута шматками «хліба» з титану. Це найпростіший «сендвіч» такого типу, адже максени бувають справжніми «біг-маками» – коли кілька «котлет» затиснуті кількома «хлібинами». Максени можна буде використовувати в електронних приладах, у системах очищення питної води та медицині.

За словами вченого, всі портативні інтернет-пристрої мають зберігати енергію, якщо ми зможемо виробляти достатньо енергії з відновлюваних джерел, і якщо ми зможемо її якісно зберігати, то дуже сильно змінимо оточуючий нас світ.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Юрію Георгійовичу Гогоці за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

24 травня 2023 року відбулась бінарна лекція з дисципліни «Фізико-хімічні методи аналізу» для студентів спеціальностей 102 Хімія та 014.06 Середня освіта (Хімія) у ДП «Укрнаукагеоцентр».

Лекцію на тему «Хроматографія» провели начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр», к.г.н Наталія Сіра, заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В’ячеслав Мельник, к.п.н, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Аліна Криворучко. Бінарна лекція була організована завдяки відкритості та прагненню до постійного співпраці стейкголдерів ДП «Укрнаукагеоцентр» з кафедрою хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка.

Лекція почалась з надихаючої розповіді В’ячеслава Мельника, про шлях до успіху у підприємстві ДП «Укрнаукагеоцентр». Далі В’ячеслава Мельник ознайомив студентів із специфікою лабораторій, високоякісним обладнанням та методиками аналізу. Особлива увага під час лекції була приділена роботі сучасного хроматографічного комплексу “Хроматэк Кристалл 5000.2” для визначення індивідуального вуглеводневого складу нафти і конденсату. Наталія Сіра під час лекції показала роботу оптичного емісійного спектрометра з індуктивно зв’язаною плазмою SPECTROBLUE – EOP –TI.

Під час лекції студенти мали можливість співвідносити свої теоретичні знання з практикою, оскільки наочно бачили роботу сучасного обладнання підприємства, активно брали участь у дискусійному діалозі з лекторами.

Бінарні лекції зі стейкголдерами сприяють кращому засвоєнню студентами теоретичних знань і практичних навичок, які вони отримують протягом навчання в ПНПУ на лекційних заняттях та лабораторних роботах.

Викладачі та студенти відмітили змістовну наповненість даного заходу та його чудову організацію ДП «Укрнаукагеоцентр». Особлива подяка висловлюється В’ячеславу Мельнику та Наталії Сірі.

24 травня студенти другого курсу спеціальності 102 Хімія відвідали підприємство «Укрнаукагеоцентр» та його хімічні лабораторії. Підприємство «Укрнаукагеоцентр» виконує повний комплекс науково-дослідних та виробничо-тематичних робіт, проведення геолого-розвідувальних робіт на нафту і газ, як на традиційні, так і нетрадиційні типи покладів (сланцевий газ, газ ущільнених колекторів, газ (метан) вугільних родовищ та ін.).

Мета візиту – знайомство з лабораторіями, їх завданнями, об’єктами аналітичного контролю, обладнанням та устаткуванням лабораторій, методами аналізу, а також спілкування з роботодавцями.

Екскурсію провів заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В’ячеслав Мельник. Під час екскурсії студенти мали змогу побачити, як проводяться аналізи та вимірювання, познайомитися з широким спектром методів визначення фізико-хімічних властивостей нафти та конденсатів таких як густина, в’язкість, вміст води, механічних домішок, асфальто-смолистих речовин, парафіну, сірки, хлористих солей, фракційного складу, молекулярної ваги, температури застигання, тиску насичених парів тощо.

Зустріч організована в межах проведення навчальної практики з фізико-хімічного аналізу.

5 травня 2023 року о 16:00 відбулося онлайн-засідання Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), започаткованого Науково-дослідним відділенням хімії функціональних матеріалів Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу долучитися до чергової відкритої лекції на тему «Functional Materials by Design: Developing Treasure Maps with Quantum Chemistry» за участі професора фізики Маттіаса Вуттіга з Аахенського технічного університету (Німеччина), котрий є відомим науковцем у галузі розробки нових функціональних матеріалів широкого спектру застосування. Маттіас Вуттіг був запрошеним професором у лабораторії Белла, Мюррей Хіллі, Лабораторії Лоуренса Берклі, Стенфордському університеті, Університеті Ханчжоу, IBM, Інституті зберігання даних (DSI), Китайській академії наук у Шанхаї. Має понад 450 наукових публікацій у провідних міжнародних виданнях, а індекс Гірша відомого фізика за даними Scopus становить 82.

У лекції професор Маттіас Вуттіг порушив питання розробки шляхів проектування матеріалів, зокрема, передових функціональних матеріалів з привабливими оптико-електронними властивостями, включаючи матеріали з фазовими змінами, термоелектричні перетворювачі енергії, фотонні перемикачі та матеріали для фотовольтаїки. Матеріали з фазовою зміною використовуються в усіх поширених перезаписуваних оптичних носіях (CD-RW, DVD+-RW, DVD-RAM, BD-RE). Інформацію можна зчитувати за допомогою відбивної здатності сучасних функціональних матеріалів. У галузі прикладних досліджень було виготовлено прототипи органічних тонкоплівкових транзисторів (OTFT) і органічних сонячних елементів (OSC), які відрізняються між собою різними видами вимірювання.

За словами вченого, науковці та практики вже давно мріють про створення матеріалів з необхідними властивостями, проте, навіть через сто років після того, як квантова механіка заклала основи систематичного опису властивостей твердих тіл, все ще неможливо передбачити найкращий матеріал для певних галузей застосування.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Маттіасу Вуттігу за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

4 травня 2023 року відбулося чергова зустріч робочих груп освітньо-професійних програм «Хімія» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти з викладачами, студентами та стейкхолдерами з оновлення та супроводу освітно-професійних програм «Хімія».

На запрошення членів робочих груп до обговорення долучились стейкхолдери: начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра, заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В’ячеслав Мельник; заступник завідувача відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів Полтавського НДЕКЦ МВС Віктор Ілляшенко, судовий експерт відділу КВД Полтавського НДЕКЦ МВС України Катерина Сколота.

Розпочала дискусію завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії проф. Надія Шиян, яка проінформувала учасників про пропоновані зміни у представлених до обговорення проєктах освітньо-професійних програм, відмітила відповідність зроблених уточнень щодо попередніх пропозицій та внесених змін.

Під час дискусії учасники обговорили відповідні зміни до освітньо-професійних програм, проаналізували освітні компоненти, їх змістове наповнення, результати навчання.

Ділячись враженнями, висловлюючи думки, побажання і пропозиції щодо змістовної частини освітньо-професійної програми, стейкхолдери відмітили її актуальність, доречність і правильність.

Під час обговорення питань стосовно змісту підготовки фахівців освітньо-професійної програми «Хімія» висловлено багато ґрунтованих думок від студенів, які будуть враховані задля покращення якості їх підготовки за вказаними ОПП першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.

Кафедра хімії та методики навчання висловлює щиру вдячність за цікаву та змістовну зустріч, допомогу у вдосконаленні освітньо-професійних програм, за приділену увагу, відгуки, конструктивні рекомендації та пропозиції.

     Університетська спільнота вітає студентів кафедри хімії та методики викладання хімії з успішним захистом їх індивідуальних портфоліо з навчальної практики з методики навчання хімії в старшій школі. Захист відбувся 21 та 28 квітня 2023 року на кафедрі і був успішним для всіх студентів І курсу другого освітнього рівня денної та заочної форми навчання. Студенти представили свої індивідуальні портфоліо, в яких відображали свої досягнення, досвід та навички, отримані на навчальній практиці. Їхні портфоліо містили результати проведених досліджень, розроблені методичні матеріали, власні рефлексії та оцінки їх власного розвитку.

     Комісія (Криворучко А. В., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Стрижак С.В., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шиян Н.І., завідувач кафедри хімії та методики викладання хімії, Рева Н.І, учитель вищої категорії, учитель-методист, учитель хімії Полтавської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка Полтавської міської ради Полтавської області), яка оцінювала портфоліо студентів, була дуже задоволена їх рівнем підготовки та професійним підходом до навчальної практики.

    Захист індивідуальних портфоліо став першим етапом у формуванні професійних компетенцій майбутніх вчителів хімії. Він дозволив студентам продемонструвати свої здібності та навички у практичній діяльності та отримати корисний досвід для майбутньої кар'єри.

24 квітня 2023 року відбулося онлайн-обговорення проєктів освітньо-професійних програм «Хімія» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі стейкхолдерами задля удосконалення підготовки майбутніх фахівців.

У зустрічі взяли участь гаранти програм, члени робочих груп, викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії, здобувачі вищої освіти першого та другого освітнього рівня та стейкхолдери, зокрема: начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра, заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В’ячеслав Мельник; заступник завідувача відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів Полтавського НДЕКЦ МВС Віктор Ілляшенко, судовий експерт відділу КВД Полтавського НДЕКЦ МВС України Катерина Сколота.

Першою з вітальним словом до учасників звернулась завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, яка зауважила, що на кафедрі хімії та методики викладання хімії періодично обговорюються діючі освітні програми бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти з роботодавцями та академічною спільнотою, акцентувавши увагу на важливості відкритого, об’єктивного діалогу між учасниками зустрічі. Після чого гаранти охарактеризували зміст та основні компетентності, що представлені в проєктах відповідних програм.

Під час дискусії учасники обговорили зміст і структуру освітньо-професійних програм, конкретизували перелік освітніх компонентів, проаналізували професійні компетентності та результати навчання. підкреслили важливість забезпечення відповідності програмних результатів навчання запитам роботодавців і підготовки фахівців з хімії конкурентоспроможних на ринку праці. Присутні здобувачі вищої освіти підтримали запропоновані зміни до освітніх програм.

Колектив кафедри хімії та методики викладання хімії висловлює щиру вдячність за цікаву, змістовну зустріч та допомогу на шляху вдосконалення системи університетської освіти.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 5 квітня 2023 року долучитися до шостої відкритої лекції на тему «Для чого потрібні монокристали і як їх продукують» за участі доктора технічних наук, професора, завідувача відділу технології вирощування монокристалів, Інституту сцинтиляційних матеріалів Олега Цезаревича Сідлецького.

Лектор ознайомив всіх присутніх з основними напрямами діяльності відділу технології вирощування монокристалів, пошуком нових оксидних сцинтиляторів, їх вирощуванням і особливостями використання, розробкою технологій вирощування великогабаритних кристалів та шляхами вивчення сцинтиляційних механізмів в оксидах, зокрема, в кристалах твердих розчинів. Охарактеризував технологічне обладнання відділу: установки для вирощування кристалів за методом Чохральського, установки для вирощування кристалів методом Бріджмена-Стокбаргера, печі для підготовки шихти та післіростової термообробки монокристалів.

За словами Олега Цезаревича, дослідженню особливостей міжмолекулярних взаємодій та їх впливу на надмолекулярне впорядкування та властивості бінарних систем на основі рідких і органічних молекулярних кристалів у різних фазових станах присвячена значна частина наукових праць. У системах ціанобіфеніл – азометин і ціанобіфеніл – немезогенна домішка виявлено позитивні відхилення концентраційних залежностей діелектричної проникності від адитивних значень як у рідкокристалічних, так і в ізотропній фазах Це є свідченням зв’язку цього ефекту із ближнім впорядкуванням молекул. Методами квантової хімії визначені енергії взаємодії, дипольні моменти, міжмолекулярні відстані, а також оптимізовані геометрії експериментально досліджених нами систем рідких та органічних молекулярних кристалів при різних співвідношеннях компонентів. Отримані експериментальні свідчення існування КПЗ в розплавах ряду систем органічний молекулярний кристал – хлораніл. Розраховані фізичні і хімічні властивості цих комплексів, запропоновано модель утворюваних надмолекулярних структур із урахуванням специфічних і неспецифічних взаємодій. Також запропоновано конструкції експериментальних установок та комірок, що дозволяють вимірювати електрофізичні властивості рідких і органічних молекулярних кристалів у різних фазових станах із достатньою відтворюваністю результатів.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність доктору технічних наук, професору, завідувачу відділу технології вирощування монокристалів, Інституту сцинтиляційних матеріалів Олегу Цезаревичу Сідлецькому за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

31 березня 2023 року кафедрою хімії та методикою викладання хімії проведено круглий стіл з обговорення проєкту стандарту вищої освіти зі спеціальності 014 середня освіта (Хімія) другого (магістерського) рівня вищої освіти з академічною спільнотою Житомирського державного університету імені Івана Франка, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Запорізького національного університету, Національного університету Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка, Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського. Зустріч було проведено у форматі відеоконференції.

Під час чергової зустрічі обговорили пропозиції закладів вищої освіти України до проєкту стандарту вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти. Під час активної дискусії було розглянуто конкретні компетентності та програмні результати, визначено пропозиції до їх удосконалення.

У дискусії академічна спільнота торкнулися багатьох актуальних питань, в тому числі професійних компетентностей вчителя хімії.

Дякуємо учасників за активність та зворотній зв'язок!

У ПНПУ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ З ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТУ СТАНДАРТУ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ 014 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ)

21 березня 2023 року кафедрою хімії та методикою викладання хімії проведено круглий стіл з обговорення проєкту стандарту освіти з академічною спільнотою Житомирського державного університету імені Івана Франка, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Запорізького національного університету, Національного університету Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка, Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського. Зустріч було проведено у форматі відеоконференції.

Під час чергової зустрічі обговорили пропозиції закладів вищої освіти України до проєкту стандарту вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта (Хімія). Під час активної дискусії було розглянуто конкретні компетентності та програмні результати, визначено пропозиції до їх удосконалення.

У дискусії академічна спільнота торкнулися багатьох актуальних питань, в тому числі сучасних підходів до підготовки майбутніх учителів хімії.

Дякуємо учасників за активність та зворотній зв'язок!

У ПНПУ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ «ЯКІСТЬ ОСВІТИ ОЧИМА СТЕЙКХОЛДЕРІВ»

17 березня 2023 року кафедрою хімії та методики викладання хімії з метою взаємодії та співпраці з академічною спільнотою в онлайн-режимі відбувся круглий стіл «Якість освіти очима стейкхолдерів» за участі Міністерства освіти і науки України, Інституту вищої освіти НАПН України, Інституту педагогіки НАПН України, закладів загальної середньої та вищої освіти України: Житомирського державного університету імені Івана Франка, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Запорізького національного університету, Національного університету Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка.

Модераторка заходу Надія Шиян, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, наголосила на важливості такої зустрічі задля обговорення актуальних питань з підвищення якості підготовки майбутніх вчителів хімії. Зокрема, увага була закцентована на формах і методах роботи у вищій школі, на тих основних компетентностях, які необхідні майбутньому вчителю хімії НУШ.

До обміну думками долучилися науковці Світлана Фіцайло, заступник начальника відділу змісту освіти мовної політики та національних меншин Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства освіти і науки України, Ольга Ярошенко, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, головний науковий співробітник відділу інтеграції вищої освіти і науки, Інститут вищої освіти НАПН України Тетяна Коршевнюк, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу біологічної, хімічної та фізичної освіти Інституту педагогіки НАПН України, Олег Блажко, доктор педагогічних наук, професор, декан природничо-географічного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Юлія Бохан, доцентка кафедри природничих наук та методик їхнього навчання Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, Наталія Горбатюк, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії, екології та методики їх навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Лілія Мідак кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії середовища та хімічної освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Вікторія Перетятько, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії Запорізького національного університету, Ірина Курмакова доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри хімії, технологій та фармації Національного університету Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка, учителі-практики, директори ЗЗСО. 

Досить активно академічна спільнота обговорила проєкт стандарту вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта, а саме кореляцію запропонованих компетентностей та програмних результатів навчання з Професійним стандартом учителя.

Спілкування учасників круглого столу відбулося в доброзичливому та конструктивному руслі. Всі учасники висловили вдячність кафедрі хімії та методики вкладання хімії за організацію круглого столу та обговорення важливих та актуальних питань.

Щиру вдячність за якісну підготовку вчителів хімії висловила Тетяна Веркалець директорка комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 38 Полтавської міської ради Полтавської області» та Наталія Поцяпун, вчителька хімії ліцею №17 «Інтелект» Полтавської міської ради.

Учасники круглого столу запропонували продовжити співпрацю щодо підвищення якості вищої педагогічної освіти, зокрема шляхом проведення гостьових лекцій, постійно діючих семінарів, обміну досвідом.

Дякуємо учасникам і виступаючим за цікавий матеріал та досвід. Запрошуємо до наступних заходів кафедри хімії та методики викладання хімії.

16 березня 2023 року в рамках тижня факультету природничих наук та менеджменту кафедра хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка спільно з Полтавською академією неперервної освіти ім. М. В. Остроградського провели науково-практичний семінар «Хімічна освіта: стан, досвід, проблеми та перспективи». До заходу долучилися викладачі, вчителі хімії закладів загальної середньо м. Полтави, здобувачі освітньої програми «Середня освіта (Хімія)» першого та другого рівнів вищої освіти.

Захід проведений з метою обговорення актуальних проблем хімічної освіти:

·   Організація ефективної взаємодії всіх учасників освітнього процесу.

·   Особливості навчально-методичного забезпечення з хімії для ЗЗСО, професійно-технічної, вищої школи.

·   Використання онлайн сервісів та ресурсів у навчанні хімії.

·   Підходи до оцінювання результатів навчання учнів та студентів під час онлайн, офлайн, змішаної форм навчання.

·   Практична підготовка здобувачів вищої освіти.

Відбулася цікава дискусія стосовно професійних компетентностей учителя хімії, компетентностей здобувачів вищої освіти, необхідних для подальшої професійної діяльності. Студенти ділилися своїми враженням і проблемами, які у них виникали на під час проходження виробничої педагогічної практики у школі. Рефлексія з учасниками заходу показала, що питання професійних компетентностей учителя хімії отримує нові виклики, пошук відповідей на які формує нові підходи у навчанні.

Дякуємо учасникам і виступаючим за цікавий матеріал та досвід. Запрошуємо до наступних заходів кафедри хімії та методики викладання хімії 

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 15 березня 2023 року долучитися до п’ятої відкритої лекції на тему «Рідкі кристали як сенсорні та біоеквівалентні матеріали» за участі провідного наукового співробітника відділу наноструктурних матеріалів імені Ю. В. Малюкіна Інституту сцинтиляційних матеріалів, доктора фізико-математичних наук, професора Лисецького Лонгіна Миколайовича.

За словами Лонгіна Миколайовича, сучасний розвиток науки, техніки та промисловості неможливий без розроблення, виробництва та застосування широкого класу різноманітних сенсорів для вимірювання фізичних величин, визначення складу хімічних і біохімічних сполук. Для створення нових сенсорів широко досліджуються електрофізичні властивості неорганічних та органічних матеріалів із використанням останніх досягнень у технології мікро- та наноелектроніки, інтеркаляції. У цьому напрямі можна виділити широкий клас оптичних сенсорів зі структурою первинних перетворювачів «джерело світла – оптично активний матеріал – фотоприймач». Серед органічних матеріалів вирізняють рідкокристалічні матеріали – нематичні, холестеричні рідкі кристали та їхні суміші, для яких досліджено оптичні, електрооптичні, магнітооптичні ефекти. На основі цих матеріалів розроблено оптичні рідкокристалічні сенсори температури, тиску й газів. Їхні основні параметри визначаються фізичними властивостями рідкокристалічних матеріалів, а саме, величиною діелектричної анізотропії, петлі гістерезису, константами пружності та орієнтаційними ефектами.

Одним із перспективних напрямів створення сенсорних структур є модифікація рідких кристалів через інтеркалювання їх наночастинками, однак ця галузь на сьогодні мало вивчена. Для його реалізації необхідно дослідити спектральні характеристики таких рідкокристалічних структур, а також їхню зміну під впливом зовнішніх факторів.

За словами вченого, попередні дослідження показали можливість створення сенсорних структур на основі інтеркаляції рідкого кристала наночастинками оксиду заліза (ІІ) Fe2O3 та оксиду заліза (ІІІ) Fe3O4, а також внесення допованих наночастинками рідких кристалів у пористі структури на основі Al2O3. Проведення теоретичних та експериментальних досліджень у цьому напрямі дозволить цілеспрямовано модифікувати та створювати нові активні середовища для сучасних сенсорних пристроїв.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність доктору фізико-математичних наук, професору, провідному науковому співробітнику відділу наноструктурних матеріалів імені Ю. В. Малюкіна Інституту сцинтиляційних матеріалів Лонгіну Миколайовичу Лисецькому за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

14 березня 2023 року на кафедрі хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбулася щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «ХVI Менделєєвські читання».

У роботі конференції взяли участь викладачі та студенти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», Полтавського державного аграрного університету, Полтавського державного медичного університету, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини; науково-педагогічні працівники Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського, Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради, учителі та учні закладів загальної середньої освіти м. Полтави та області.

На пленарному засіданні учасників науково-практичної конференції привітали проректор з наукової роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Василь Фазан, декан факультету природничих наук та менеджменту Сергій Новописьменний, головний науковий співробітник відділу інтеграції вищої освіти і науки Інституту вищої освіти НАПН України Ольга Ярошенко, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського Віктор Бур’ян, консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян. Науковці доповідали із презентаційними матеріалами і дискутували щодо актуальних проблем методики навчання хімії та хімічної науки. Вони окреслили проблеми сучасної хімічної освіти та орієнтири Нової української школи.

Зокрема, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, головний науковий співробітник відділу інтеграції вищої освіти і науки Інституту вищої освіти НАПН України Ольга Ярошенко доповіла про кроки дуальної форми навчання на теренах вітчизняної вищої освіти.

Завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян розкрила основні тенденції, виклики та технології в освіті, особливості підготовки майбутнього вчителя хімії до їх реалізації.

Консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян розкрила сутність взаємодії центрів професійного розвитку педагогічних працівників із закладами загальної середньої освіти.

Методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського Віктор Бур’ян аналізував питання оновлення змісту шкільної хімічної освіти, освітні програми для закладів загальної середньої освіти Нової української школи.

Спілкування учасників по секціях пройшло в конструктивному руслі: обмін досвідом, обговорення актуальних питань розвитку хімічної науки та освіти, представлення результатів наукових досліджень. Усі учасники зібрання висловили вдячність доповідачам та організаторам конференції.

СТУДЕНТИ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ПРОДОВЖУЮТЬ ВИКОНУВАТИ ПРАКТИКО-ОРІЄНТОВАНІ ЗАВДАННЯ НА БАЗІ ЗЗСО

У другому навчальному семестрі студентів гостинно зустрічає Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10 ім. В.Г.Короленка Полтавської міської ради Полтавської області на чолі з директоркою Аллою Ширай. Учитель хімії Ніна Рева залучатиме студентів до виконання різних практико-орієнтованих завдань.

Так, 10 березня, студенти кафедри хімії та методики викладання хімії провели захоплюючий захід для учнів 3-Л класу (учителька Олена Луценко), де занурили їх у дивовижний світ хімії.

Студенти розповіли дітям про те, як важливо і цікаво вивчати хімію та яку роль вона відіграє у розвитку науки та технологій. З використанням простих дослідів показали перетворення речовин, продемонстрували ознаки хімічної реакції, які цікаві і неочікувані явища можуть відбутися під час хімічного експерименту. Діти були захоплені тим, як речовини, що часто використовуються вдома (до прикладу, спиртовий розчин йоду, лимонна кислота сода), можуть стати корисними у проведенні наукових досліджень.

Цей захід став досить пізнавальним для дітей, а для студентів – корисним у становлення їх як майбутніх учителів хімії.


Під час російської війни проти України багато українських студентів не мають можливості виконувати свої дослідження в хімічних лабораторіях та брати участь у наукових конференціях. Тому науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), на який постійно запрошують з доповідями провідних науковців-хіміків.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 2 березня 2023 року долучитися до чергової відкритої лекції за участі професора Каліфорнійського університету Берклі Омара М. Ягі (University of California, Berkeley), котрий займається широким спектром наукових проблем сучасної хімії та був неодноразово визнаний одним із найвпливовіших хіміків світу.

Під час лекції професор Омар М. Ягі розповів про сучасну галузь ретикулярної хімії матеріалів, що дала світові новітні види нанопористих металоорганічних каркасів і ковалентних органічних каркасів. Гнучкість та доступність, з якими ці матеріали можна виготовляти, модифікувати і масштабувати, є гарною ознакою їх інтеграції у сучасні пристрої. За тридцять років створення фундаментальної науки про ретикулярні матеріали привели нас до уловлювання вуглецю та димових газів з повітря, а також збирання водяної пари з атмосфери для виробництва питної води у різних частинах світу незалежно від температури навколишнього середовища та вологості. Створення MOF і COF як глобальної дослідницької діяльності призвело до синтезування значної кількості пористих матеріалів, які в поєднанні з сучасними пристроями, пропонують нові, неперевершені можливості для вирішення тих природних проблем, з якими сьогодні стикається наша планета. У перспективі, збільшивши пористість MOF, можна створити матеріал із величезною кількістю внутрішніх каналів і отворів. Подібний матеріал розміром з один кубик цукру може мати внутрішню площу поверхні розміром із шість футбольних полів. Саме за допомогою такого матеріалу, який вчені називають супергубкою, можна зібрати воду навіть із найсухішого повітря. Пристрій, що називають харвестером, створила команда з Каліфорнійського університету в Берклі. Харвестер працює за технологією, яка має чудову здатність видобувати чисту воду з повітря та перетворювати її на питну. Дану розробку часто реалізовували у тропічних регіонах, де досить вологе повітря. Наразі планується застосування харвестеру в посушливих регіонах нашої планети.

За словами вченого: «Збирати воду в пустелі можна за температури навколишнього середовища, із доступом сонячного світла та без додаткової подачі енергії. Існує величезна зацікавленість у комерціалізації харвестера, і вже є декілька стартапів, що займаються розробкою комерційного пристрою для збору води. Алюмінієвий MOF робить харвестер практичним для виробництва води, тому що це дешево».

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка висловлюють вдячність професору Омару М. Ягі за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ПРОДОВЖУЄТЬСЯ ЦИКЛ ЛЕКЦІЙ «БАЧИТИ НЕВИДИМЕ» У РАМКАХ СПІВПРАЦІ ПНПУ З ІНСТИТУТОМ СЦИНТИЛЯЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії ПНПУ імені В. Г. Короленка мали змогу 22 лютого 2023 року долучитися до четвертої відкритої лекції на тему «Наномедицина: «Жива та мертва вода» за участі члена-кореспондента НАН України, завідувача відділу наноструктурних матеріалів імені Ю. В. Малюкіна Інституту сцинтиляційних матеріалів, доктора фізико-математичних наук, професора Світлани Леонідівни Єфімової.

За словами Світлани Леонідівни, найперше завдання науки – сприяти поліпшенню життя людини у всіх аспектах. Передусім це стосується здоров’я – подолання тяжких захворювань, подовження життя та підвищення його якості. Останніми роками, коли йдеться про проблеми лікування окремих захворювань, найчастіше онкологічних, можна почути термін «тераностика». Ідеться про цілком новий підхід, коли в одному лікарському засобі поєднано терапевтичну та діагностичну складові. Надзвичайно важлива роль у створенні нових тераностичних лікарських засобів належить наноматеріалам, тобто матеріалам з розмірами від 1 до 100 нм (1 нм = 10-9 м). Через їх застосування у біомедичній галузі навіть з’явився термін «наномедицина». Прогрес у нанотехнологіях, що спостерігаємо у світі, забезпечує стрімкий розвиток цієї галузі й дає змогу розглядати тераностику не як невідоме майбутнє, а як сьогодення. В Україні, попри проблеми з фінансуванням науки, існують наукові колективи, здатні працювати на високому рівні в галузі створення наноматеріалів для тераностики. У відділі наноструктурних матеріалів синтезують та досліджують широке коло багатофункціональних наноматеріалів, перспективних для застосування у наномедицині та тераностиці. По-перше, ці наноматеріали люмінесцентні, тобто вони можуть інтенсивно випромінювати світло під дією лазера чи іншого джерела. Це дає змогу розглядати їх як діагностичний засіб, здатний візуалізувати біологічні об’єкти, наприклад, пухлину. По-друге, їх можна використати як наноконтейнери, які можуть доставити лікарський засіб всередину клітини. Наприклад, у світі активно використовують як наноконтейнери ліпосоми – крапельки рідини нанометрового розміру, оточені ліпідними мембранами. Мембрану ліпосом зазвичай формують з ліпідів, які входять до складу мембран клітин, тому ліпосоми досить ефективно взаємодіють з клітинами і можуть доставляти до них різні речовини, зокрема ліки, які вводять у рідину чи ліпідний шар. Саме так було створено РНК-вакцини від COVID-19 компаніями Pfizer та Moderna. Але простежити за безпосередньою взаємодією ліпосом із клітиною та виведенням із ліпосом ліків – непросте завдання. Було запропоновано методику мічення ліпосом люмінесцентними барвниками, яка дала змогу спостерігати взаємодію ліпосом з окремими клітинами раку молочної залози у динаміці, тобто в реальному часі, й виявити важливі закономірності. Наноматеріали, крім функції наноконтейнера та діагностичного агента, можуть виконувати ще й функцію лікарського засобу. Ідеться про неорганічні наночастинки оксидів рідкісноземельних елементів, які також синтезують та досліджують у відділі наноструктурних матеріалів. Експерименти, які виконували науковці впродовж кількох років, показали, що ці наноматеріали здатні уповільнювати процеси старіння, продовжуючи тривалість активного життя піддослідних тварин. Ці дуже цікаві властивості наноматеріалів пов’язані саме з їх здатністю впливати на рівень активних форм кисню у клітинах живих організмів.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність доктору фізико-математичних наук, професору, завідувачу відділу наноструктурних матеріалів імені Ю.В. Малюкіна Інституту сцинтиляційних матеріалів Світлані Леонідівні Єфімовій за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

БЕЗПЕРЕРВНА ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА СТУДЕНТІВ НА БАЗІ ЗЗСО

На кафедрі хімії та методики викладання хімії для студентів спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія), починаючи з першого тижня навчання, організовується безперервна практична підготовка на базі ЗЗСО. Уже з першого курсу процес засвоєння студентами знань під час аудиторних занять доповнюється практичною тренувально-виконавчою діяльністю в ЗЗСО.

У другому навчальному семестрі студентів гостинно зустрічає Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10 ім. В.Г.Короленка Полтавської міської ради Полтавської області на чолі з директоркою Аллою Ширай. Учитель хімії Ніна Рева залучатиме студентів до виконання різних практико-орієнтованих завдань.

СПІВПРАЦЯ НАУКОВЦІВ ПНПУ ІМЕНІ В.Г.КОРОЛЕНКА ЗІ СТЕЙКГОЛДЕРАМИ 

Задля забезпечення якості підготовки здобувачів вищої освіти викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії системно та злагоджено співпрацюють зі стейкхолдерами. Регулярний моніторинг, перегляд і оновлення освітніх програм мають на меті гарантувати, що надання освітніх послуг залишається на високому рівні. Так, гаранти освітніх програм Аліна Криворучко (бакалаврського рівня) та Світлана Стрижак (магістерського рівня) 18 лютого зорганізували чергову робочу зустріч з освітянами та обговорили проєкти освітніх програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (хімія), що розміщені на сайті кафедри і знаходиться у публічному доступі.

Учасники зустрічі достатньо ретельно проаналізували освітні програми у відповідності до сучасних викликів. Засідання відбулося в конструктивному форматі, за його результатами було прийнято рішення доопрацювати ОПП з урахуванням отриманих пропозицій, зауважень та рекомендацій.

Щиро дякуємо учасникам за слушні пропозиції щодо покращення ОПП.

ОНЛАЙН-ЗАНЯТТЯ ДЛЯ СЛУХАЧІВ КУРСІВ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ВЧИТЕЛІВ ХІМІЇ МІСТА ТА ОБЛАСТІ 

25 січня та 1 лютого для освітянської спільноти курсів підвищення кваліфікації були проведеніо заняття у рамках співпраці ПНПУ імені В.Г.Короленка з ПАНО ім. М. В. Остроградського. Аліна Криворучко ознайомила колег з досвідом використання цифрових інструментів у навчанні хімії та створення інтерактивних вправ інструментами Jamboard. До уваги педагогів було запропоновано кілька лайфхаків з використання Google сервісу. Світлана Стрижак продемонструвала методику титриметричного аналізу, зокрема кислотно-основне титрування, поділилася практичними порадами, які педагоги зможуть використати у власній професійній діяльності!

Також під час проведення занять обговорили вимоги до професійної кваліфікації вчителя хімії.

ЛЕКЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО ВЧЕНОГО ЮРІЯ ГОГОЦІ ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ НАНОМАТЕРІАЛІВ AJ DREXEL, PH.D., D.SC., DR.HC.

Викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії та студенти освітніх програм «Середні освіта (Хімія)» та «Хімія» освітніх рівнів бакалавр та магістр  відвідали лекцію «Наноматеріали для зберігання електроенергії» найцитованішого у світі українського вченого Юрія Гогоці директора Інституту наноматеріалів AJ Drexel, Ph.D., D.Sc., Dr.hc.

Наноматеріали забезпечують кращий іонний транспорт та електронну провідність порівняно зі звичайними матеріалами акумуляторів і суперконденсаторів. На лекції викладачі та студенти ознайомилися знизкою принципово нових двовимірних наноматеріалів – максенів (MXenes – двовимірні карбіди та нітриди перехідних металів – нові матеріали з новими властивостями, про які було невідомо раніше і які можуть стати основою для зберігання електричної енергії та виготовлення нових електронних пристроїв).

Крім того, профессорЮрій Гогоціознайомив слухачів з новими алотропними формами карбону – конічними та полігонними кристалами.

Цікавими для студентів стали перспективи досліджень науковців з розроблень такихбатарей, в комп’ютері, телефоні чи інших приладах, які можна зарядити за хвилину-дві і які триматимуть заряд значно довше від звичайних, а перезаряджатися можуть мільйони разів замість теперішніх кількох сотень чи двох-трьох тисяч. І все це за температури до мінус 40 градусів, за якої звичайні смартфони вже ледь дихають.

Такі батареї частково уже використовують у промисловості, а згодом без них  складно буде уявити нашу цивілізацію.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти природничого факультету висловлюють вдячність професору ЮріюГогоці за надзвичайно цікаву лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Першу з великою цікавістю прослухали другу лекцію циклу «Бачити невидиме». Лектор - заступник директора з наукової роботи Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Олександр Сорокін.

Провідними фахівцями Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України було започатковано дистанційний цикл лекцій «Бачити невидиме», на який планується запрошувати з доповідями провідних учених та науковців.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 16 листопада 2022 року долучитися до першої відкритої лекції на тему «Люмінесценція та сцинтиляція: основні поняття та приклади застосування» за участі доктора фізико-математичних наук, старшого наукового співробітника Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України Олександра Васильовича Сорокіна.

За словами вченого, сцинтиляція – короткочасний спалах світла, що виникає під час проходження окремої зарядженої частинки крізь деякі речовини, що їх називають сцинтиляторами. Атоми або молекули сцинтилятора за рахунок енергії заряджених частинок переходять у збуджений стан; наступний перехід зі збудженого в нормальний стан супроводжується випромінюванням світла – сцинтиляцією.

Лектор детально розкрив поняття «сцинтиляційний матеріал» як органічна або неорганічна речовина, яка входить до складу сцинтилятора. Це можуть бути монокристали антрацену, транс-стильбену, деякі неорганічні монокристали, полімери й люмінесцентні домішки до розчинів і полімерів, розчинники.

Як стверджує Олександр Васильович, пошук нових сцинтиляційних матеріалів упродовж останніх десятиліть не втрачає своєї актуальності. Розроблення сучасних та оновлення існуючих детекторів у фізиці високих енергій у зв’язку зі збільшенням світимості в прискорювачах елементарних часток, розвиток техніки візуалізації від екранів до медицини та розширення галузі використання реєструючих систем потребує створення сцинтиляційних матеріалів із поліпшеними характеристиками. Особливе місце серед таких матеріалів посідають неорганічні оксидні сцинтиляційні кристали, що леговані додатковими елементами. Завдяки своїм фізико-хімічним властивостям оксиди металів третьої групи технічно досить перспективні системі. Тому багато уваги приділяють як створенню нових сцинтиляційних систем (монокристалів, композиційних матеріалів, тонких плівок), так і їх дослідженню, адже необхідно не лише мати матеріал, а й добре розуміти його властивості.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність доктору фізико-математичних наук, старшому науковому співробітнику Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України Олександру Васильовичу Сорокіну за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ДО ЗАХИСТУ РЕЗУЛЬТАТІВ ПРАКТИКИ ДОЛУЧАЮТЬСЯ ПРЕДСТАВНИКИ УСТАНОВ СТЕЙКХОЛДЕРІВ 

З 19.09.2022 до 28.10.2022 р. студенти ІІ курсу другого освітнього рівня денної форми навчання природничого факультету спеціальності 102 Хімія освітньої програми «Хімія» успішно пройшли виробничу практику з фізико-хімічних методів дослідження в Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка.

Під час практики студенти поглибили свої знання про фізико-хімічні методи дослідження, що дозволяє їм більш якісно і точно проводити дослідження в цій галузі науки.

До складу комісії з захисту практики входили: Мельник В.Т., заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП«Укрнаукагеоцентр»,  Криворучко А. В., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шинкаренко В. І., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Кузнецова Т. Ю., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії. Комісія високо оцінила рівень підготовки та професійний підходом до виконання завдань практики.

Бажаємо успіху та подальших досягнень у науковій та професійній діяльності наших студентів!

ЛЕКЦІЯ ЛАУРЕАТА НОБЕЛІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ З ХІМІЇ ПРОФЕСОРА ЖАН-П’ЄРА СОВАЖА З УНІВЕРСИТЕТУ СТРАСБУРГУ (ФРАНЦІЯ)

Під час російської війни проти України багато українських студентів не мають можливості виконувати свої дослідження в хімічних лабораторіях та брати участь у наукових конференціях. Тому науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), на який постійно запрошуються з доповідями провідні науковці-хіміки.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 07 – 09 вересня 2022 року долучитися до чергової дводенної відкритої лекції за участі основоположника координаційної й надмолекулярної хімії, лауреата Нобелівської премії з хімії, професора Жан-П’єра Соважа з Університету Страсбургу (Франція).

Під час лекції професор Жан-П’єр Соваж розкрив поняття «хімічної топології», яке тісно пов'язане із молекулами, що можуть бути представлені родиною катенанів. Катенани – це хімічні сполуки, молекули яких складаються з двох або більше циклів, зв'язаних між собою як ланцюг, тобто за допомогою топологічного зв'язку. Сюди відносять вуглеводні, їх функціональні похідні та гетероаналоги. Справжні катенани, містить два замкнуті кільця, які мають вигляд ниткоподібних ациклічних фрагментів. Лектор детально пояснив процес синтезу, аналізу будови та вивчення властивостей катенанів і особливості їх поведінки в хімічних реакціях з окремими молекулами, а також їх групами. За їх допомогою можна проводити «молекулярні операції», доставляти у клітини лікарські препарати, а також безліч інших маніпуляцій на клітинному та тканинному рівнях. Крім того, вони знайдуть широке застосування і в інших галузях хімічної науки.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти природничого факультету висловлюють вдячність професору Жан-П’єру Соважу за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar), на який постійно запрошуються з доповідями провідні науковці-хіміки.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 13 – 14 червня 2022 року долучитися до чергової дводенної відкритої лекції за участі основоположника супрамолекулярної хімії, лауреата Нобелівської премії з хімії, професора Жан-Марі Лена з Університету Страсбургу (Франція).

У лекції професор Жан-Марі Лен детально розкрив процес синтезу, аналізу будови та вивчення властивостей і поведінки в хімічних реакціях окремих молекул, а також їх груп, у яких молекули пов'язані слабкими міжмолекулярними взаємодіями. На думку Нобелівського лауреата, супрамолекулярна хімія по суті є динамічною хімією з огляду на лабільність взаємодій, що з'єднують молекулярні компоненти надмолекулярного утворення, і результуючу здатність супрамолекулярних видів обмінюватися своїми складовими. Це стосується й молекулярної хімії, коли молекулярне утворення містить ковалентні зв’язки, які можуть утворювати та порушувати оборотність, щоб забезпечити безперервну зміну структури шляхом реорганізації та обміну будівельними блоками. Ці особливості визначають конституційну динамічну хімію (CDC) як на молекулярному, так і на супрамолекулярному рівнях. Як зазначив вчений,галузь застосування наукових здобутків супрамолекулярної хімії досить широка – від молекулярної електроніки (органічні метали, напівпровідники, суперпровідники, молекулярні комп'ютери) до фармацевтичної хімії (синтез і модифікація властивостей лікарських препаратів, забезпечення їх адресної доставки у потрібну частину людського організму, лікування генетичних захворювань) і моделювання біологічних процесів у цілому.

Чого вартують відомі слова Жан-Марі Лена: «Подібно тому, як існує галузь молекулярної хімії, заснованої на ковалентних зв'язках, існує й галузь супрамолекулярної хімії – хімії молекулярних груп, міжмолекулярних зв'язків і сил. Супрамолекулярная хімія – це хімія «за межами молекул», що вивчає структуру та функції асоціацій двох чи більше хімічних частинок, що утримуються разом молекулярними силами».

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти природничого факультету висловлюють вдячність професору Жан-Марі Лену за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

8 червня 2022 року відбулась чергова онлайн-зустріч викладачів кафедри хімії та методики викладання хімії, стейкхолдерів, студентів з метою врахування попередніх пропозицій та зауважень щодо удосконалення підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня зі спеціальності 102 Хімія.

У засіданні взяли участь стейкхолдери: Наталія Сіра, начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр», В’ячеслав Мельник, заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр», Віктор Ілляшенко заступник завідувача відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів Полтавського НДЕКЦ МВС України; Марина Галицька, завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Полтавської державної аграрної академії.

Гарант освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня Надія Шиян та гарант освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня Валентин Шинкаренко ознайомили присутніх із зібраною інформацією (відгуки, пропозиції) про удосконалення змісту та якості підготовки здобувачів вищої освіти за освітньо-професійними програмами.

Робочі групи особливу увагу приділили таким питанням як перегляд компонент діючих освітньо-професійних програм; удосконалення програмних результатів навчання, переліку загальних і фахових компетентностей здобувачів вищої освіти; обґрунтування логічної послідовності та взаємозв’язку компонент та дисциплін; оновлення освітньої програми зважаючи на пропозиції, висновки роботодавців та випускників, удосконалення освітньої програми необхідними ресурсами; обговорення баз практики; планування та координація подальших спільних дій щодо покращення підготовки здобувачів вищої освіти. 

Колектив кафедри хімії та методики викладання хімії висловлює щиру вдячність учасникам зустрічі за цікаву, змістовну роботу.

7 червня 2022 року кафедрою хімії та методики викладання хімії було проведено обговорення освітніх програм підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія).

На онлайн-захід були запрошені стейкхолдери – роботодавці та випускники. Серед запрошених: Олена Буйдіна, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського, Віктор Бур’ян, методист біології та хімії відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського, Любов Севастьян, учитель-методист, заслужений вчитель України, учитель хімії комунального закладу «Полтавська гімназія № 32 Полтавської міської ради Полтавської області», методист центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради, Ніна Рева, учитель хімії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка. Окрім членів робочої групи до обговорення ОПП долучились студенти зазначених програм.

Гарант освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня Аліна Криворучко та гарант освітньої програми підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня Світлана Стрижак ознайомили присутніх зі змінами освітніх компонентів та практичної підготовки здобувачів освіти.

Любов Севастьян, методист центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради відмітила, що директори хочуть залучати до роботи кваліфікованих фахівців, які б володіли професійними компетентностями з методики навчання хімії та достеменно орієнтувалися в сучасних педагогічних технологіях. Віктор Бур’ян, методист біології та хімії відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського акцентував увагу на важливості збільшення практичної підготовки в  освітніх програм здобувачів вищої освіти. Ніна Рева, учитель хімії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка відзначила, що освітні програми першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня зі спеціальності «Середня освіта (Хімія)» є актуальними, особливо в сучасних умовах. Олена Буйдіна, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського, зокрема відмітила необхідність вивчення дисциплін «Інформаційні технології у навчанні хімії», «Методика використання цифрових лабораторій у навчанні хімії» та ін.

Після обговорення важливих підходів у підготовці майбутніх учителів хімії виступаючі схвалили перелік освітніх компонентів освітніх програм.

Щиро дякуємо нашим стейкхолдерам за цінні поради, розуміння і співпрацю!

ВИКЛАДАЧІ ТА СТУДЕНТИ ПРИРОДНИЧОГО ФАКУЛЬТЕТУ ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ОНЛАЙН ЛЕКЦІЇ ПРОФЕСОРА ТОМАСА ГЕРМАНСА НА ТЕМУ «CONTROLLINGSELF-ASSEMBLYBYCHEMICALFUELS»

Кожний вчений знає, як важливо залишатися частиною світової наукової спільноти, мати доступ до результатів досліджень інших науковців. Зараз, коли значна частина хіміків України позбавлена можливості брати участь у Міжнародних конференціях за межами України очно, а, часто, й в онлайн режимі, Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» започаткувало Харківський хімічний семінар (KharkivChemicalSeminar), на який будуть запрошені з доповідями провідні науковці-хіміки.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014,06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 17 травня 2022 року долучитися до першої відкритої лекції за участі професора Томаса Германса з м. Страсбурга (Франція) на тему «Controllingself-assemblybychemicalfuels».

У лекції професор Томас Германс детально розкрив природу живих матеріалів з біологічно активною функціональністю, таких як цитоскелетна мережа актину або мікротрубочки, які досягають динамічних надмолекулярних структур з такими ж білковими будівельними матеріалами. Вчений довів, що ці природні компоненти можуть збиратися і вступати в реакцію, тобто тубуліновий фермент гідролізує гуанозинтрифосфат. Таким чином, живі системи здатні використовувати хімічне паливой самостійно збиратися для створення внутрішньомолекулярної хіміко-механічної взаємодії. Більше того, такі мережі працюють у стійких позарівноважних станах на початку коливань, що призводить до швидкої реакції та адаптивності. Біохімік представивсхеми циклічнихреакцій у розчинах та гелях, де були знайдені нові цікаві особливості поведінки біологічно активних речовин, такі як коливання супрамолекулярного розміру, рухлива полімеризація або тимчасове розбирання. Професор Томас Германс сподівається, що такі циклічні реакції ляжуть в основу інноваційних, схожих на природні, матеріалів, де їх властивості будуть залежатисаме від хімічного палива.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти природничого факультету висловлюють вдячність Томасу Германсу за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ВІДБУЛОСЯ ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТІВ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ І МАГІСТРІВ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ 102 ХІМІЯ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ

20 квітня 2021 року відбулося в онлайн режимі відбулися зустрічі робочих груп з обговорення проєкту освітньо-професійних програм «Хімія» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності 102 Хімія з метою їх вдосконалення та приведення у максимальну відповідність програмних результатів навчання вимогам сучасного ринку праці.

У засіданні взяли участь гаранти програм – завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян (доктор педагогічних наук, професор), Валентин Шинкаренко (кандидат хімічних наук), члени робочих груп: заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В.Т. Мельник; заступник завідувача відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів Полтавського НДЕКЦ МВС України В.Г. Ілляшенко; завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Полтавської державної аграрної академії М.А. Галицька, а також здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) освітнього рівня.

Першою з вітальним словом до учасників звернулась завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, яка звернулася до гостей з проханням щиро та відкрито обговорити зміст освітньо-професійних програм «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Після чого гаранти охарактеризували зміст та основні компетентності, що представлені в проєктах відповідних програм.

Під час дискусії учасники зібрання обговорили зміст і структуру освітньо-професійних програм, конкретизували перелік освітніх компонентів, проаналізували професійні компетентності та результати навчання. У ході виступів та обговорення зовнішні стейкголдери наголосили на тому, що освітня програма дозволяє підготувати майбутніх фахівців до роботи у хімічній галузі.

Стейкголдери висловили готовність сприяти практичній підготовці здобувачів вищої освіти спеціальності 102 Хімія, надавати їм можливість проходження виробничої практики у хімічних лабораторіях підприємств та виконання наукових досліджень.

Колектив кафедри хімії та методики викладання хімії висловлює щиру вдячність за цікаву, змістовну зустріч та допомогу на шляху вдосконалення системи університетської освіти.

ВІДБУЛОСЯ ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТІВ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ І МАГІСТРІВ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ

Задля удосконалення якості підготовки бакалаврів та магістрів 17 березня на кафедрі хімії та методики викладання хімії в онлайн режимі відбулися зустрічі робочих груп з оновлення та супроводу освітньо-професійних програм «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія).

На заході були присутні колектив кафедри хімії та методики викладання хімії, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім. М. В. Остроградського Олена Буйдіна, методист відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського Віктор Бур’ян, учитель-методист, заслужений вчитель України, учитель хімії комунального закладу «Полтавська гімназія № 32 Полтавської міської ради Полтавської області», методист центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, учитель хімії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка Ніна Рева. Окрім членів робочої групи до обговорення ОПП долучились студенти зазначених програм.

Першою з вітальним словом до учасників звернулась завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, яка звернулася до гостей з проханням щиро та відкрито обговорити зміст освітньо-професійних програм «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) та напрацювати пропозиції щодо їх удосконалення.

Розглядаючи кожну освітньо-професійну програму, гаранти коротко характеризували її зміст та основні компетентності. Під час дискусії учасниками зустрічі обговорено шляхи оновлення і покращення змісту, окреслено перспективи розвитку освітньо-професійних програм «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти .

Організатори зустрічі щиро подякували гостям за відгуки, пропозиції щодо змісту освітньої програми та запросили до подальшої співпраці.

11 лютого 2022 року студенти спеціальностей 102 Хімія, 014 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії відвідали відкриту лекцію на тему: «Матеріали з графену: минуле, сучасність, майбутнє» випускника Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, засновника шведської компанії виробів із графену «GRAFREN AB» Влада Храновського.

Онлайн-лекція проходила в межах співпраці кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка та кафедри загальної хімії та хімічного матеріалознавства Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича з міжнародною науковою спільнотою. Зустріч була спрямована на обговорення актуальних питань сучасної хімічної науки. Розглянуто основні галузі застосування графену у машинобудуванні, хімічній промисловості, електротехніці, енергетиці, електроніці, інформаційних і комп'ютерних технологіях, біології й медицині, а також у галузі охорони навколишнього середовища. Зокрема, студенти дізнались про новітні способи використання матеріалів з графену у медицині для запровадження нових засобів діагностики; використання у будівництві при застосуванні лакофарбових засобів, для очищення води й повітря, а також використання наноматеріалів для захисту будівель від вогню. Особливої уваги заслуговують вуглецеві нанотрубки, графен, так званий нобелівський графіт, аерогель, що є полегшеною матерією для теплоізоляції, а також сплави з ефектом пам'яті та високотемпературні надпровідники. Студентів зацікавило питання будови, принципу роботи та використання сонячних батарей як нового перспективного альтернативного джерела енергії. Окрім того вони мали можливість безпосередньо долучитись до обговорення зв'язку графеноматеріалів, текстильної та хімічної промисловості. У ході діалогу науковець довів, що матеріали з графену мають велике значення у сучасній фармакологічній та біологічній сфері, а саме для виготовлення лікарських засобів, які допоможуть людству подолати вірус ковіду.

Професорсько-викладацький склад та студенти природничого факультету висловлює вдячність Владу Храновського за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

28 та 29 грудня 2021 р. на природничому факультеті Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбувся захист магістерських кваліфікаційних робіт випускників освітніх програм «Середня освіта (Хімія)» (група ПХ-61) та «Хімія» (група ПХ-62). 

Для організації та проведення захисту магістерських кваліфікаційних робіт зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) створено екзаменаційну комісію, до складу якої ввійшли докторка педагогічних наук, професорка, ректорка ПНПУ імені В. Г. Короленка Марина Гриньова (голова), докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри хімії та методики викладання хімії Світлана Стрижак. Технічною секретаркою призначено завідувачку навчальної лабораторії кафедри хімії та методики викладання хімії  Валентину Лозу. 

Для організації та проведення захисту магістерських кваліфікаційних робіт зі спеціальності 102  Хімія було створено екзаменаційну комісію, до складу якої ввійшли кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Валентин Шинкаренко (голова), докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, кандидатка хімічних наук, доцентка кафедри хімії та методики викладання хімії Тетяна Кузнецова. Технічною секретаркою призначено завідувачку навчальної лабораторії кафедри хімії та методики викладання хімії Валентину Лозу.

На атестаційних екзаменах були присутні зовнішні стейкголдери освітніх програм «Середня освіта (Хімія)» і «Хімія»: консультантка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, кандидатка педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім. М.В. Остроградського Олена Буйдіна, кандидатка геологічних наук, начальниця комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра, завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Полтавського державного аграрного університету Марина Галицька.

Всі представлені на захист роботи отримали позитивні відгуки наукових керівників, рецензії досвідчених науковців та вчасно пройшли перевірку на плагіат. 

Під час захисту магістерських кваліфікаційних робіт члени державної екзаменаційної комісії поставили досить багато різних запитань, на які отримали чіткі, лаконічні та аргументовані відповіді. Присутні на захисті стейкголдери позитивно характеризували як виступи здобувачів вищої освіти, так і виконані ними роботи. Екзаменаційна комісія всі роботи оцінила позитивно.

Вітаємо випускників і бажаємо їм міцного здоров’я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокій і затишок!


СТЕЙКХОЛДЕРИ НА ЗАХИСТІ  РЕЗУЛЬТАТІВ ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ПЕРШОГО (БАКАЛАВРСЬКОГО) ТА ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) РІВНІВ 

З 17 по 20 грудня 2021 року на кафедрі хімії та методики вкладання хімії були проведені захисти звітів з виробничих практик здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Здобувачі під час захисту продемонстрували отримані практичні навички та компетенції, які набули в рамках виробничих практик. На засідання були запрошені стейкхолдери освітніх програм «Середня освіта (Хімія)» і «Хімія»: В’ячеслав Мельник, заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП«Укрнаукагеоцентр», Олена Буйдіна, завідувачка кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім. М. В. Остроградського, Володимир Поцяпун, вчитель Дейкалівського опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Зіньківської міської ради Полтавської області.

У рамках Договору про співпрацю між Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка та Інститутом органічної хімії НАН України 27 жовтня 2021 року за сприяння завідувача кафедри хімії та методики викладання хімії, доктора педагогічних наук, професора Надії Шиян для студентів спеціальностей 014.06 Середня освіта (Хімія), 102 Хімія, 014.15 Середня освіта (Природничі науки) та викладачів відбулась відкрита лекція кандидата хімічних наук, старшого наукового співробітника відділу № 3 хімії елементоорганічних сполук Інституту органічної хімії НАН України Андрія Бездудного на тему «Органічна хімія - Quo vadis?».

Під час відкритої лекції Андрій Васильович ознайомив усіх присутніх зі структурою та основними напрямами наукових досліджень Інституту органічної хімії НАН України; представив потужну хімічну школу з органічної хімії, що готова до сучасних викликів світової фармацевтичної промисловості; поділився інноваційними відкриттями у галузі ліків біологічної природи, їх синтезом та застосуванням біологічно активних препаратів при різних захворюваннях; розкрив особливості реакційної здатності фторидів металів у високих ступенях окиснення та їх фізичні й хімічні властивості.

Цікавість підібраного матеріалу та оригінальний стиль викладення залишили позитивне враження у студентської аудиторії. Бажаємо нам усім подальшої плідної співпраці!

НА КАФЕДРІ ХІМІЇ ТА МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ ХІМІЇ ВІДБУЛАСЯ ЛЕКЦІЯ ДОКТОРА ХІМІЧНИХ НАУК ЗАЙЦЕВА ВОЛОДИМИРА МИКОЛАЙОВИЧА 

22 вересня 2021 року студенти спеціальностей 102 Хімія, 014 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня освіти а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії відвідали відкриту лекцію на тему: «ВУГЛЕЦЕВІ НАНОМАТЕРІАЛИ ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ» доктора хімічних наук, провідного професора Католицького університету Ріо-де-Жанейро (Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro O departamento de Química) Зайцева Володимира Миколайовича.

Лекція проходила в режимі on-line у межах співпраці викладачів кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та кафедри хімії, технологій та фармації НУЧК імені Т.Г. Шевченка, кафедри природничих наук та методик їхнього навчання Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка з міжнародною науковою спільнотою.

Зустріч була спрямована на обговорення актуальних питань хімії.

Розглянуто основні галузі застосування наноматеріалів у машинобудуванні, хімічній промисловості, електротехніці, енергетиці, електроніці, інформаційних і комп'ютерних технологіях, біології й медицині, а також в галузі охорони навколишнього середовища. Зокрема, студенти дізнались про новітні способи використання наноматеріалів у медицині для запровадження нових засобів діагностики; використання у будівництві при використанні нанофільтрів для очищення води й повітря, а також використання наноматеріалів для захисту будівель від вогню.

Особливої уваги заслуговують топ-10 наноматеріалів, до яких відносять вуглецеві нанотрубки, графен (нобелівський графіт), аерогель, що є полегшеною матерією для теплоізоляції, а також сплави з ефектом пам'яті та високотемпературні надпровідники.

Студентів зацікавило питання будови, принципу роботи та використання сонячних батарей, як нового перспективного альтернативного джерела енергії. Окрім того вони мали можливість безпосередньо долучитись до обговорення зв'язку наноматеріалів та хімічної промисловості. У ході діалогу професор довів, що ДНК-нанотехнології мають велике значення у сучасній фармакологічні та біологічній сфері.

СТЕЙКГОЛДЕРИ УЧАСНИКИ ЗАСІДАННЯ З АТЕСТАЦІЇ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ПЕРШОГО (БАКАЛАВРСЬКОГО) ОСВІТНЬОГО РІВНЯ 

16 червня завершилося засідання екзаменаційної комісії з атестації студентів спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) освітнього рівня.

До складу екзаменаційної комісії ввійшли: декан природничого факультету, проф. Марина Гриньова (голова комісії), Надія Шиян, д.п.н., професор, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, Світлана Стрижак, к.п.н., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Валентин Шинкаренко, к.п.н., доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Наталія Нечипоренко, асистент кафедри ботаніки, екології та методики навчання біології, Анатолі Бажан, старший викладач кафедри біології та основ здоров’я людини.

Окрім членів комісії, на екзамені була присутня Любов Севастьян, заслужена вчителька України, учителька хімії КЗ «Полтавська гімназія №32».

ВІДБУЛОСЯ ЗАСІДАННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ ЗІ СТВОРЕННЯ / ОНОВЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ І МАГІСТРІВ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ 102 ХІМІЯ

17 травня 2021 року відбулося засідання робочих груп зі створення / оновлення освітньо-професійної програми «Хімія» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності 102 Хімія.

У засіданні взяли участь гаранти програм – завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян (доктор педагогічних наук, професор), Валентин Шинкаренко (кандидат хімічних наук), члени робочих груп: заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В.Т. Мельник; заступник завідувача відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів Полтавського НДЕКЦ МВС України В.Г. Ілляшенко; завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Полтавської державної аграрної академії М.А. Галицька та а також здобувачки вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) освітнього рівня.

Учасники зібрання обговорили зміст і структуру освітньо-професійних програм, конкретизували перелік освітніх компонентів, проаналізували професійні компетентності та результати навчання. У ході виступів та обговорення зовнішні стейкголдери наголосили на необхідності цільової спрямованості змісту освітньої програми відповідно до специфіки Полтавського регіону. Жваву дискусію викликало питання забезпечення відповідності програмних результатів навчання запитам сучасного нафтогазового виробництва. Учасники зустрічі підкреслили, що освітня програма дозволяє підготувати майбутніх фахівців до роботи у хімічній галузі. Також відзначалася необхідність посилення вивчення і поглиблення практичних знань із сучасних інформаційно-комунікаційних технологій та вміння їх застосовувати для аналітичної обробки даних.

Стейкголдери висловили готовність сприяти практичній підготовці здобувачів вищої освіти спеціальності 102 Хімія, надавати їм можливість проходження виробничої практики у хімічних лабораторіях підприємств та виконання наукових досліджень.

Колектив кафедри хімії та методики викладання хімії висловлює щиру вдячність за цікаву, змістовну зустріч та цінні рекомендації щодо удосконалення освітньо-професійної програми.

СПІЛЬНО ЗІ СТЕЙКГОЛДЕРАМИ ВІДБУЛОСЯ ЗАСІДАННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ ЗІ СТВОРЕННЯ / ОНОВЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ І МАГІСТРІВ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) 

16 травня 2021 року відбулося засідання робочих груп зі створення / оновлення освітньо-професійної програми «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія).

В обговоренні актуальних питань підготовки бакалаврів і магістрів спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) взяли участь учитель хімії, учитель-методист, заслужений вчитель України, комунального закладу «Полтавська гімназія № 32 Полтавської міської ради Полтавської області», методист центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян; методист відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського Віктор Бур’ян; учитель хімії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені В.Г. Короленка Ніна Рева, студентка групи П-31 спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Вікторія Поцяпун; студентка групи П-31 спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Дар’я Тристан; студентка четвертого курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти з предметної спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) групи П-41 Владислава Гусар; студентка четвертого курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти з предметної спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) групи П-41 Діана Стрижак та колектив кафедри хімії та методики викладання хімії.

Учасники зібрання обговорили зміст і структуру освітньо-професійних програм, перелік та обсяг обов’язкових і вибіркових компонентів.

На засіданні проаналізували професійні компетентності та результати навчання майбутніх фахівців. Учасники зустрічі підкреслили важливість забезпечення відповідності програмних результатів навчання запитам Нової української школи.

Обговорення проходило у неформальній та дружній атмосфері з конкретними діловими пропозиціями, що, безумовно, знайдуть своє відображення як в освітньо-професійних програмах, так і в навчальному процесі.


СПІВПРАЦЯ КАФЕДРИ ХІМІЇ ТА МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ ХІМІЇ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ

8 червня 2021 р. студенти спеціальності 014 Середня освіта (Хімія) та 102 Хімія Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відвідали ДП «Укрнаукагеоцентр». Студентів радо зустріли начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра та заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В’ячеслав Мельник. 

В’ячеслав Мельник провів пізнавальну екскурсію лабораторіями підприємства, розповів про діяльність лабораторій, особливості роботи хіміків, окреслив можливості щодо проходження практики студентами та подальшого працевлаштування. Зустріч виявилась надзвичайно цікавою та пізнавальною, оскільки дала можливість майбутнім фахівцям спостерігати виконання досліджень на сучасному високотехнологічному обладнанні. 

Співпраця кафедри хімії та методики викладання хімії зі стейкголдерами створює необхідні умови для ефективного розвитку особистості майбутнього фахівця, сприяє оволодінню студентами комплексом професійних компетенцій, які відповідають вимогам сучасного ринку праці. 

ПОСТДОК УНІВЕРСИТЕТУ ПОРТУ (ПОРТУГАЛІЯ) ПРОЧИТАВ ЛЕКЦІЮ ДЛЯ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ХІМІЇ

15 березня 2021 р. кандидат хімічних наук, постдок Університету Порту (Португалія) Володимир Ткач прочитав лекцію на тему «Хімічна освіта в Бразилії» в онлайн-форматі для здобувачів освітньої програми «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів. Насамперед тематика лекції для викладачів та студентів була актуальна в розрізі проблем порівняльної педагогіки. Лектор розкрив особливості хімічної освіти в Бразилії, наводив приклади цікавих задач у бразильському стилі з органічної хімії та хімії елементів, прикладного застосування окисно-відновних реакцій. Особливе зацікавлення аудиторії викликали приклади оригінальних задач, що здійснюються через переосмислення текстів відомих пісень з точки зору хімічних речовин або процесів. Методичні підходи у навчанні хімії, про які йшлися на лекції, надихнули майбутніх учителів хімії на їх апробацію у практичній діяльності. Лекція видалася досить цікавою і пізнавальною.


У СПІВПРАЦІ ІЗ ЗОВНІШНІМИ СТЕЙКГОЛДЕРАМИ ТРИВАЄ РОБОТА НАД УДОСКОНАЛЕННЯМ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ "ХІМІЯ"

13 березня 2021 року з метою перегляду та оновлення освітньо-професійної програми «Хімія» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня освіти відбувся «круглий стіл» за участі гарантів, членів робочої групи освітніх програм, здобувачів вищої освіти та стейкголдерів, які зацікавлені у спеціалістах даної освітньої програми. Під час зустрічі обговорювалися особливості програми, її компоненти, що є визначальними у формуванні сучасного фахівця хімії.

До обговорення представлених програм долучилися: заступник завідувача відділу досліджень матеріалів, речовин та виробів Полтавського НДЕКЦ МВС України Віктор Ілляшенко, начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра, заступник начальника комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» В’ячеслав Мельник, завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Марина Галицька, судовий експерт відділу КВД Полтавського НДЕКЦ МВС України Катерина Сколота.

У цілому, всі зауваження та побажання були слушними та доречними. Зустріч відбулася конструктивно та була корисною, як розробникам освітніх програм, так і здобувачам. Члени робочої групи сподіваються на залучення більш широкого кола роботодавців під час публічного обговорення освітньої програми, що буде розміщена на сайті університету. 

ЗАСІДАННЯ РОБОЧИХ ГРУП З ПЕРЕГЛЯДУ ТА ОНОВЛЕННЯ ПРОГРАМ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ)» ПЕРШОГО (БАКАЛАВРСЬКОГО) ТА ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) РІВНІВ ОСВІТИ

3 березня 2021 на кафедрі хімії та методики викладання хімії відбулися онлайн-засідання робочих груп з перегляду та оновлення освітньо-професійних програм «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня освіти, стейкхолдерів, а також студентів.

До обговорення представлених програм долучилися: кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім. М. В. Остроградського Олена Буйдіна, методист відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського Віктор Бур’ян, учитель-методист, заслужений вчитель України, учитель хімії комунального закладу «Полтавська гімназія № 32 Полтавської міської ради Полтавської області», методист центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, учитель хімії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка Ніна Рева.

Зустріч була присвячена обговоренню основних компонентів освітньо-професійної програми, особливостей вивчення дисциплін і їх програмних результатів, важливості дисциплін, що запропоновані у межах освітніх програм. Члени робочої групи також залучилися підтримкою стейкхолдерів у правильності формування фахових вмінь майбутніх спеціалістів. Студенти зауважили, що такі зустрічі дають розуміння всіх аспектів професії і ще більше мотивують до навчання.

У цілому, всі зауваження та побажання були слушними та доречними. Члени робочої групи сподіваються на залучення більш широкого кола роботодавців під час публічного обговорення освітніх програм, що будуть розміщені на сайті університету.

ЗАВІДУВАЧКА КАФЕДРИ МЕТОДИКИ ЗМІСТУ ОСВІТИ ПОІППО ІМ. М.В. ОСТРОГРАДСЬКОГО ОЛЕНА БУЙДІНА ПРОЧИТАЛА ЛЕКЦІЮ СТУДЕНТАМ 

10 грудня 2020 року на кафедрі хімії та методики викладання хімії в рамках співпраці зі стейкхолдерами та набуття студентами навичок soft skills, залучення роботодавців в навчальний процес відбулася лекція Буйдіної Олени Олександрівни, кандидата педагогічних наук, завідувача кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім. М.В. Остроградського на тему «Інноваційні практики в освітньому процесі». На зустрічі були присутні студенти спеціальності 014 Середня освіта (Хімія) та викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії.

На відкритій лекції, що проходила в режимі он-лайн, увага акцентувалася на новітніх практиках у навчанні, їх перевагах, на розвитку освіти в Україні, у якій необхідно зберегти кращі тенденції вітчизняної освіти й одночасно врахувати світові тенденції розвитку освітніх систем. Лекція видалася досить цікавою і дуже пізнавальною.

Зустріч з науковцем завершилася дискусію, під час якої студенти та викладачі мали змогу задати лектору різнопланові запитання. Спікеру вдалося мотивувати студентів на подальший саморозвиток і навчання.

Заплановані наступні онлайн-зустрічі та тематичні лекції зі студентами, попереду ще безліч цікавих і захоплюючих заходів та подій, які допоможуть студентам в подальшому працевлаштуванні.


ПРОФЕСІОНАЛИ-ПРАКТИКИ У ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ТА 102 ХІМІЯ

Сьогодні для підвищення якості освіти та набуття нашими випускниками кваліфікованих конкурентних переваг на ринку праці необхідне переосмислення традиційних форм, методів і змісту навчання, що є пріоритетним у роботі кафедри хімії та методики викладання хімії. Онлайн-навчання, звісно, має певні недоліки, але поряд з цим є і переваги: студенти мають значно більший доступ до заходів міжнародного співробітництва. Один з таких заходів відвідали студенти спеціальності 014 Середня освіта (Хімія) та 102 Хімія.

У рамках реалізації співпраці із закордонними установами 26 листопада своїм професійним досвідом поділилася випускниця природничого факультету Лілія Качарова, науковий співробітник University of Minnesota (США), провівши online лекцію у межах викладання дисципліни «Органічна хімія».

Під час розповіді Лілія Качарова розкрила особливості розвитку науки у США, сучасні науково-технічні досягнення у сфері використання композиційних матеріалів, технологічні аспекти одержання і дослідження полімерних речовин, склад компонентів, який буде стійким до дії зовнішніх та внутрішніх факторів, обґрунтувала сучасний підхід до проведення досліджень, а також важливість сучасного інструментарію для роботи. 

Лекція проходила у форматі дискусії. Студенти та викладачі адресували лектору різноманітні запитання щодо наукової діяльності у США, її переваги і недоліки. Цікавими й пізнавальними стали дискусії щодо системи грантів, можливостей, які потенційно можуть надавати університети своїм студентам.

У кінці лекції Лілія Миколаївна наголосив на важливості хімічних знань, які студенти зараз здобувають в університеті, і відсутності часу в умовах виробництва наздоганяти прогалини через неефективну самоорганізацію навчання. 

Лекція, проведена професіоналом-практиком, ще раз переконала студентів, що вони обрали цікаву професію, затребувану на ринку праці, яка постійно від них вимагатиме професійного розвитку і ефективного використання сучасних досягнень науки.

Тож, щиро дякуємо Лілії Качаровій за інформацію та професійний досвід. Бажаємо їй продуктивної роботи і чекаємо на нові зустрічі!

ДЛЯ СТУДЕНІВ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ 014 СЕРЕДНЯ ОСВІТА ХІМІЯ ТА 102 ХІМІЯ ВІДБУЛАСЯ ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ЗОВНІШНОГО СТЕЙКГОЛДЕРА ДП «УКРНАУКАГЕОЦЕНТР» МЕЛЬНИКА ВЯЧЕСЛАВА ТАРАСОВИЧА, ВИПУСКНИКА ПРИРОДНИЧОГО ФАКУЛЬТЕТУ

Навчання студентів на кафедрі хімії та методики викладання хімії  наповнене зустрічами із зовнішніми стейкголдерами. Зокрема, 19 листопада 2020 р. кафедрою хімії та методикою викладання хімії було організовано відкриту лекцію провідного практика, заступника начальника аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Мельника Вячеслава Тарасовича. Зустріч проведена в режимі он-лайн конференції на платформі Zoom. Відкрита лекція була спрямована на підвищення якості підготовки та професійне спрямування студентів. Тема лекції – «Інструментальні методи досліджень в хімії». Лектор фахово та доступно поєднав теорію та практику.

Під час даного заходу було розглянуто такі основні питання:

Всі учасники відзначили актуальність та користь отриманих знань, важливість проведення подібних лекцій для вивчення та використання в науковій роботі та практичній діяльності.

Дякуємо студентам за активну участь у дискусії та стейкголдеру за змістовну і цікаву розповідь!

ЗАСІДАННЯ РОБОЧИХ ГРУП З РОЗРОБКИ ТА ОНОВЛЕННЯ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ПЕРШОГО (БАКАЛАВРСЬКОГО) І ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) ОСВІТНІХ РІВНІВ 

21-22 травня 2020 р. відбулися чергові засідання робочих груп із розробки та оновлення освітньо-професійних програм Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) і другого (магістерського) освітніх рівнів. Зовнішніх стейкхолдерів представляли Олена Буйдіна, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри методики змісту освіти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, Ніна Рева, учитель вищої категорії, учитель-методист, учитель хімії Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 імені В.Г Короленка Полтавської міської ради Полтавської області.

На засіданнях в онлайн-режимі було детально проаналізовано проєкти освітньо-професійних програм. Завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, доктор педагогічних наук, професор Надія Шиян зосередила увагу учасників на фахових компетентностях, змісті компонентів освітніх програм, що їх формують та питаннях оптимізації змісту професійно-орієнтованих дисциплін.

Завідувачка кафедри методики змісту освіти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, член робочої групи Олена Буйдіна зауважила, що в умовах сьогодення майбутній учитель хімії має бути підготовлений до впровадження дистанційного навчання, об’єктивно оцінювати навчальні й розвиваючі можливості комп’ютерних програм для вивчення шкільного курсу хімії. Відповідно, ці вимоги мають ураховуватися у розробці освітньо-професійних програм Середня освіта (Хімія).

Стейкголдер Ніна Рева акцентувала на важливості дослідницького підходу у навчанні хімії, відповідно, організації науково-дослідницької діяльності студентів з хімії.

На засіданні також врахуванні пропозиції студентів щодо покращення освітньо-професійних програми. Студентів представляли Наталія Поцяпун, студентка першого курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти, Катерина Німченко, студентка першого курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти, Наталія Поцяпун, студентка другого курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, Гусар Владислава, студентка третього курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.

Щиро дякуємо студентам, роботодавцям, викладачам за участь у засіданні робочих груп!

У РАМКАХ ЗАСІДАННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ «ХІМІЧНА ОСВІТА: СТАН, ДОСВІД, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ» ВІДБУЛОСЯ ОБГОВОРЕННЯ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ТА «ХІМІЯ» ПЕРШОГО ТА ДРУГОГО РІВНІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ

11 березня 2020 року відбулося засідання круглого столу «Хімічна освіта: стан, досвід, проблеми, перспективи». Методичний захід відкрила Н. Шиян завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, д.п.н., професор та В. Бур`ян методист відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського. Учасники круглого столу обговорили актуальні проблеми хімічної науки, освіти та окреслили для себе методичні орієнтири навчання хімії у новій українській школі.

На засідання круглого столу «Хімічна освіта: стан, досвід, проблеми, перспективи» проведено чергове засідання з обговорення освітніх програм за участю професорсько-викладацького складу кафедри, стейкголдерів, студентів та випускників. На засіданні обговорили шляхи вдосконалення освітніх програм зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) та 102 Хімія, зокрема, загальні та фахові компетентності майбутніх фахівців, перелік навчальних дисциплін, їх зміст та програмні результати навчання. Активним учасниками стали студенти, які розкрили своє бачення необхідних професійних компетентностей майбутніх учителів хімії та професійного портрета вчителя хімії. 

ВИКЛАДАЧІ, СТУДЕНТИ І СТЕЙКХОЛДЕРИ ОБГОВОРИЛИ ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ)

30 січня 2020 р. у ПНПУ імені В. Г. Короленка відбулось чергове засідання групи забезпечення спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія)  за участю професорсько-викладацького складу кафедри, стейкхолдерів, студентів та випускників. Стейкхолдерів представляли В. Бур`ян методист відділу природничо-математичних дисциплін та технологій Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, Л. Севастьян заслужена вчителька України, учителька хімії КЗ «Полтавська гімназія №32», методистка міського методичного кабінету управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради, Н. Тупиця учителька хімії КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Полтавської міської ради Полтавської області», Н. Рева учителька хімії загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів №10 імені В.Г Короленка. 

На засіданні обговорювались питання щодо змісту й структури освітньо-професійних програм підготовки майбутніх учителів хімії до професійної діяльності, переліку навчальних дисциплін, професійних компетенцій та результатів навчання.

Стейкхолдери висловили підтримку викладачам кафедри з головних напрямів професійної підготовки студентів зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія).


13 БЕРЕЗНЯ 2019 РОКУ ПРОВЕДЕНО РЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР «ХІМІЧНА ОСВІТА: СТАН, ДОСВІД, ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ»

13 березня 2019 року на кафедрі хімії та методики викладання хімії у рамаках регіонального науково-практичного семінару «Хімічна освіта: стан, досвід, проблеми і перспективи» в рамках тривала робота з обговорення та удосконалення освітньо-професійних програм «Середня освіта (Хімія) першого та другого рівнів освіти.