НОВИНИ 2024

🎓 У ПНПУ відбувся захопливий та інформативний День відкритих! 🌟

Майбутні абітурієнти мали можливість познайомитися з акредитованими освітніми програмами та умовами вступу, які пропонує кафедра хімії та методики викладання хімії. Вони отримали повну інформацію про навчальні плани, можливості для самореалізації та перспективи кар'єрного зростання.

Незабутнім для всіх стало переглядати цікаві та захоплюючі досліди, які показали студенти. Вони продемонстрували не лише свої знання, а й вміння застосовувати їх на практиці.

День відкритих дверей на кафедрі хімії став чудовим початком для майбутніх хіміків, які прагнуть досягти великих успіхів у своїй професійній кар'єрі! 💼🔬

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА РЕМІ ШОВЕНА (PROF. DR. REMI CHAUVIN) УНІВЕРСИТЕТУ ТУЛУЗИ (М. ТУЛУЗА, ФРАНЦІЯ)

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar).

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 9 травня 2024 року долучитися до чергової відкритої лекції на тему «Керовані ліпідні ацетиленові цитотоксичні засоби (LACs) проти раку та туберкульозу» за участі професора Ремі Шовена (Prof. Dr. Remi Chauvin) Університету Тулузи (м. Тулуза, Франція). Науковець вивчав хімію у Вищій національній школі хімічної промисловості та Вищій національній школі хімії Парижу, ступінь доктора філософії отримав в Університеті Париж-Сакле (University Paris XI). Працював постдоком спочатку у групі Б. Шарплеса в Массачусетському технологічному інституті в США, а потім у Цюрихському університеті в Швейцарії. Упродовж 24 років очолював лабораторію координаційної хімії в Університеті Тулузи. Його наукові інтереси охоплюють дослідження карбобензенів з різноманітними фізичними властивостями, розробку протиракових та протитуберкульозних ліпідних алкінілкарбінолів, вивчення електростатичних ефектів від полярних фосфокарбонових лігандів у каталізі, а також теоретичні дослідження структури органічних сполук. У 2019 році був нагороджений медаллю Національної академії наук України. Ремі Шовен є почесним доктором НТК «Інститут монокристалів» НАН України, Донецького національного університету імені Василя Стуса та Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

ОНЛАЙН ЛЕКЦІЯ НА ТЕМУ «ВІДКРИТТЯ НОВИХ НАНОМАТЕРІАЛІВ – КРИХІТНИХ ПЛАСТІВЦІВ, ЯКІ ВИЗНАЧАЮТЬ МАЙБУТНЄ ТЕХНОЛОГІЙ» ЗА УЧАСТІ ЗАСЛУЖЕНОГО ПРОФЕСОРА МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА ТА ІНЖЕНЕРІЇ, ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ НАНОМАТЕРІАЛІВ ДРЕКСЕЛЯ (США) ЮРІЯ ГЕОРГІЙОВИЧА ГОГОЦІ

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 29 квітня 2024 року долучитися до другої відкритої лекції на тему «Відкриття нових наноматеріалів – крихітних пластівців, які визначають майбутнє технологій» за участі заслуженого професора матеріалознавства та інженерії, директора Інституту наноматеріалів Дрекселя (США) Юрія Георгійовича Гогоці, котрий є відомим науковцем у галузі дослідження й обробки 2D карбідів і нітридів (максенів), наноструктурованого вуглецю та інших наноматеріалів для енергетики, розв'язання проблем водних ресурсів та для біомедичних застосувань. Юрій Гогоці один з найбільш цитованих дослідників українського походження у галузі хімії та матеріалознавства (близько 186 тис. цитувань, індекс Гірша – 195 за даними Scopus). У 2022 році Юрій Георгійович отримав визнання як «Високоцитований дослідник» в авторитетному реєстрі Clarivate одразу в двох категоріях: хімія та матеріалознавство.

У лекції професор Юрій Гогоці порушив питання відкриття нових матеріалів максенів – двовимірних карбідів та нітридів перехідних металів, які згодом будуть застосовувати для зберігання енергії і виготовлення нових електронних пристроїв. Це двовимірні 2D-кристали, дуже тонкі, усього кілька атомних шарів, і мають відносно велику площу. Відкриті наноматеріали складаються із шарів вуглецю або азоту, що розташовані між двома шарами металу. Наприклад, максен Ti3C2 – це такий собі атомний «сендвіч»: шар вуглецю – ніби котлета, затиснута шматками «хліба» з титану. Це найпростіший «сендвіч» такого типу, адже максени бувають справжніми «біг-маками» – коли кілька «котлет» затиснуті кількома «хлібинами». Максени можна буде використовувати в електронних приладах, у системах очищення питної води та медицині.

За словами вченого, всі портативні інтернет-пристрої мають зберігати енергію, якщо ми зможемо виробляти достатньо енергії з відновлюваних джерел, і якщо ми зможемо її якісно зберігати, то дуже сильно змінимо оточуючий нас світ. Відкриття нових матеріалів створює моменти натхнення та дає змогу використовувати нові технології. Двовимірні нанолисти, такі як графен, нітрид бору та десятки інших, служать будівельними блоками для нових зібраних матеріалів і цілих пристроїв. Карбіди та нітриди перехідних металів, відомі як MXenes, були відкриті доповідачем та його колегами більше десяти років тому і є найшвидше зростаючим сімейством наноматеріалів. Вони мають унікальні властивості та можуть бути використані в багатьох передових технологіях.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Юрію Георгійовичу Гогоці за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ЗАХИСТ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ З МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ ХІМІЇ ЗДОБУВАЧАМИ ВИЩОЇ ОСВІТИ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНОЇ ПРОГРАМИ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ)»

З 08.04.2024 р. до 19.04.2024 р. студенти ІІІ курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної форми навчання факультету природничих наук та менеджменту спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) освітньо-професійної програми «Середня освіта (Хімія)» проходили начальну практику з методики навчання хімії у Науковому ліцеї №3 Полтавської міської ради.

Під час навчальної практики студенти спостерігали за особливостями організації освітнього процесу з хімії, відвідували та аналізували уроки вчительки хімії, готували роздатковий матеріал та інтерактивні вправи для проведення уроків хімії, допомагали у проведенні позакласного заходу з хімії, хімічного гуртка.

До складу комісії з захисту навчальної практики входили: Шинкаренко В. І. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Криворучко А. В. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Стрижак С. В. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шиян Н. І. завідувач кафедри хімії та методики викладання хімії, Куленко О. А. старший викладач кафедри хімії та методики викладання хімії, Шевченко С. В. учитель вищої категорії, учитель-методист, учитель хімії Наукового ліцею №3 Полтавської міської ради.

Бажаємо здобувачам освіти успіхів і подальших досягнень у науковій та професійній діяльності!

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ЧЛЕНА-КОРЕСПОНДЕНТА НАН УКРАЇНИ ІГОРА ФРИЦЬКОГО, ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ФІЗИЧНОЇ ХІМІЇ ХІМІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

У Інституті біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України відбулося наукове засідання міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 19 квітня 2024 року долучитися до чергової відкритої онлайн-лекції на тему «Біоміметичне моделювання металоензимів: від дослідження механізмів до створення інноваційних каталізаторів» за участі члена-кореспондента НАН України Ігора Фрицького, завідувача кафедри фізичної хімії хімічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У доповіді було розглянуто основні підходи до створення структурних і функціональних моделей металовмісних ферментів та основні принципи розроблення біоміметичних каталізаторів. Науковець проаналізував першочергові причини низької ефективності сучасних біоміметичних каталізаторів порівняно з їхніми природними прототипами і торкнувся можливих шляхів її поліпшення. Зокрема, розглянув застосування багатофакторного підходу під час створення функціональних моделей ферментів, який полягає в одночасному використанні двох або більшої кількості типів взаємодій (зокрема, нековалентних), притаманних активному центру і/чи присутніх в ензим-субстратному комплексі (як, наприклад, у лужній фосфатазі).

На думку Ігора Фрицького, численні біохімічні процеси у живих системах відбуваються за участі ферментів, які містять йони металів в активних центрах. Зокрема, металовмісні активні центри (нерідко у складі кофакторів небілкової природи) є частиною численних гідролаз і оксидоредуктаз. Найважливіший метод вивчення особливостей будови та функціонування металоферментів – дослідження їхніх низькомолекулярних моделей. Створення синтетичних модельних сполук на основі комплексів металів не лише поліпшує розуміння механізмів ферментативного каталізу, а й дає змогу розв’язувати багато практичних завдань: від створення нових фармацевтичних засобів (інгібіторів функції металоферментів) до розроблення біоміметичних каталізаторів. Природа вже давно є джерелом натхнення для створення нових каталітичних систем, а металоензими – взірець досконалих каталізаторів із неперевершеною ефективністю й вибірковістю. Було окреслено перспективи застосування біоміметичних каталізаторів у різних процесах, зокрема, у процесах фіксації азоту, фотокаталітичного розщеплення води й отримання «зеленого» водню («штучного фотосинтезу»), гідролітичного знешкодження фосфорорганічних екотоксикантів і аналогів бойових отруйних речовин тощо.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність члену-кореспонденту НАН України Ігору Фрицькому за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА ТОМАСА МЮЛЛЕРА, ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ ТА МАКРОМОЛЕКУЛЯРНОЇ ХІМІЇ, ОЧІЛЬНИКА ЛАБОРАТОРІЇ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ В УНІВЕРСИТЕТІ ІМЕНІ ГЕНРІХА ГЕЙНЕ (М. ДЮССЕЛЬДОРФ, НІМЕЧЧИНА)

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar).

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 9 квітня 2024 року долучитися до чергової відкритої онлайн-лекції на тему «Дитієноанелювання [1,4]тіазинів – історія про збагачення електронної густини для надання редокс-активним люмінофорам незвичайні властивості твердотільних антиароматичних речовин» професора Томаса Мюллера (Prof. Dr. Thomas J.J. Müller), директора Інституту органічної хімії та макромолекулярної хімії, а також очільника лабораторії органічної хімії в Університеті імені Генріха Гейне, м. Дюссельдорф, Німеччина. Томас Мюллер вивчав хімію в Мюнхенському університеті Людвіга Максиміліана, потім проходив стажування у Стенфордському університеті, та розвивав власну наукову кар’єру в Технічному університеті Дармштадта, Мюнхенському університеті та в Гейдельберзькому університеті. Його наукові інтереси охоплюють синтетичну та фізико-органічну хімію функціональних хромофорів, а також розробку нових однореакторних реакцій. У 2021 року Томас Мюллер був обраний іноземним членом Національної академії наук України. Протягом багатьох років Томас Мюллер активно співпрацює з науковою спільнотою України. За його фінансової підтримки чимало українських вчених-хіміків, зокрема молодих, неодноразово стажувалися в Інституті органічної хімії Університету Гайнріха Гайне, де виконували наукові дослідження, що дозволило їм після повернення до України розпочати вітчизняні дослідження у нових сучасних галузях органічної хімії та її суміжних галузях.

На думку відомого вченого, тієно- та бензотієноанельовані [1,4]тіазини більш електронозбагачені, ніж їхні більш відомі аналоги (фенотіазини), що підтверджено розрахунками DFT та циклічною вольтамперометрією. Анти-анти та син-анти-Біс[1]бензотієно[1,4]-тіазини виявляють специфічні електронні властивості і демонструють яскраво виражену зелену люмінесценцію в розчині (ΦF ≈ 20%) і в твердому стані. Рентгеноструктурний аналіз анти-анти похідних виявив копланарне розташування їхньої пентациклічної анельованої системи, підкреслюючи структурну подібність до гетероаценів. Розраховані ядерно-незалежні хімічні зсуви додатково підтвердили, що ці системи з 8π-електронним ядром можна розглядати як антиароматичні системи.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Томасу Мюллеру за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

Школярі Ліцею №32 "Європейський" Полтавської міської ради занурюються у світ хімії!

     Сьогодні, 5 квітня, учні ліцею мали можливість відвідати лабораторії кафедри хімії та методики викладання хімії. Цей захід, організований з метою зацікавлення у вивченні хімії, став дійсно корисним і пізнавальним для всіх учасників.

Учні виконували якісні реакції під керівництвом досвідчених студентів. Вони отримували практичні навички, виконуючи хімічні досліди.

На завершення заходу студенти підготували цікаві досліди, які змусили школярів захоплено спостерігати.

Відбувся захист результатів виробничої практики в ЗЗСО студентів І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія)

Студенти першого курсу другого освітнього рівня денної та заочної форми навчання спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) успішно захистили  свої індивідуальні портфоліо з виробничої практики. Студенти представили свої індивідуальні портфоліо, де відобразили свої досягнення, досвід та навички, отримані під час виробничої практики. Результати проведених досліджень, розроблені методичні матеріали, власні рефлексії та оцінки їх власного розвитку також знайшли своє місце в їхніх портфоліо. Комісія, що складалася з викладачів кафедри хімії та методики викладання хімії та досвідченого педагога Ніни Реви, була задоволена рівнем підготовки студентів та їхнім професійним підходом. Цей успішний захист індивідуальних портфоліо відображає високий рівень підготовки студентів та готовність до подальшої професійної кар'єри у галузі викладання хімії. Університет пишається своїми студентами та вітає їх з успішним завершенням цього важливого етапу у їхньому навчанні. 

Учні Наукового ліцею №3 занурилися у світ хімії! 

3 березня 2023 року став особливим днем для учнів 6 класу Наукового ліцею №3, коли вони відправилися на навчальну практику до лабораторій кафедри хімії та методики викладання хімії.

Під керівництвом тренерів - студентів спеціальності 014.06 "Середня освіта (Хімія)", молоді дослідники отримали можливість ознайомитися з особливостями хімічного експерименту.

Теоретична та практична частини заняття виявилися дуже захоплюючими та пізнавальними для учнів, які з інтересом опоновували нові знання та намагалися їх застосовувати на практиці.

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА БІЛА МОРАНДІ КАФЕДРИ СИНТЕТИЧНОЇ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ ШВЕЙЦАРСЬКОЇ ВИЩОЇ ТЕХНІЧНОЇ ШКОЛИ

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar).

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 12 березня 2024 року долучитися до чергової відкритої онлайн-лекції на тему «Новітні досягнення в каталізі та за його межами» за участі професора Біла Моранді (Prof. Dr. Bill Morandi) кафедри синтетичної органічної хімії Швейцарської вищої технічної школи (ETH Zürich). Його наукова діяльність спрямована на розробку та розвиток нових каталітичних реакцій для синтезу малих молекул і матеріалів, а також на підвищення ролі відновлюваної сировини та вторинних матеріалів. Вчений має численні нагороди, серед яких премія Novartis Early Career Award в галузі органічної хімії, Меморіальна премія Карла Дуйсберга від Німецького хімічного товариства, а також був обраний до списку C&EN Talented 12. Наразі Біл Моранді є асоційованим редактором Organic Chemistry Frontiers, журналу Королівського хімічного товариства.

У цій лекції науковцем було представлено останні досягнення власної хімічної лабораторії у галузі синтетичних методів, окреслено основні напрями молекулярного редагування. Також було коротко обговорено нові розробки з розділу шатл-каталізу, включаючи його застосування для переробки сировини та відходів. Детально розкрито міждисциплінарний підхід до таких областей хімічної науки як органічний синтез, металоорганічна хімія, супрамолекулярна хімія, медична хімія та неорганічна хімія. Використано раціональне проєктування інноваційних каталітичних реакцій для основних синтетичних проблем хімії.

На думку відомого вченого, каталітичні оборотні реакції, такі як алкеновий метатезис і переносне гідрування, мали сприятливий вплив на розвиток молекулярної хімії. Наразі ми розробляємо реакції «човникового каталізу», які покликані вирішити синтетично актуальні проблеми в каталізі та забезпечити нові відкриття для хіміків-синтетиків. Сучасна дослідницька програма професора Біла Моранді спрямована на проєктування та розробку нових каталітичних реакцій для синтезу малих молекул і матеріалів, а також валоризацію відновлюваної сировини та відходів.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Білу Моранді за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ЗАХИСТ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ З МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ ХІМІЇ ЗДОБУВАЧАМИ ВИЩОЇ ОСВІТИ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНОЇ ПРОГРАМИ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ)» 

З 26.02.2024 р. до 01.03.2024 р. студенти ІІ курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної форми навчання факультету природничих наук та менеджменту спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) освітньо-професійної програми «Середня освіта (Хімія)» проходили начальну практику з методики навчання хімії у Полтавській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №10 ім. В. Г. Короленка Полтавської міської ради Полтавської області.

Під час навчальної практики студенти спостерігали за особливостями організації освітнього процесу з хімії, відвідували та аналізували уроки вчительки хімії, готували роздатковий матеріал та інтерактивні вправи для проведення уроків хімії, допомагали у проведенні позакласного заходу з хімії, хімічного гуртка.

До складу комісії з захисту навчальної практики входили: Шинкаренко В. І. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Криворучко А. В. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Стрижак С. В. доцент кафедри хімії та методики викладання хімії, Шиян Н. І. завідувач кафедри хімії та методики викладання хімії, Куленко О. А. старший викладач кафедри хімії та методики викладання хімії, Рева Н. І. учитель вищої категорії, учитель-методист, учитель хімії Полтавської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка Полтавської міської ради Полтавської області.

Бажаємо здобувачам освіти успіхів і подальших досягнень у науковій та професійній діяльності!

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА ТВАНА ЛАМЕРСА ЦЕНТРУ БІОГІБРИДНИХ МЕДИЧНИХ СИСТЕМ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ КЛІНІКИ ААХЕНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ (НІМЕЧЧИНА) 

Науково-дослідне відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» продовжує роботу Харківського хімічного семінару (Kharkiv Chemical Seminar).

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 22 лютого 2024 року долучитися до чергової відкритої онлайн-лекції на тему «Наномедицина раку» за участі професора Твана Ламерса (Prof. Twan Lammers) Центру біогібридних медичних систем Університетської клініки Аахенського університету (Німеччина). Наукова лабораторія вченого працює над індивідуалізацією та покращенням лікування захворювань, поєднуючи таргетування лікарських засобів з їх візуалізацією. Саме тут розробляють наносистеми доставки ліків, а також матеріали та методи для моніторингу росту пухлин, ангіогенезу, запалення, фіброзу та метастазування.

Як вважає професор Тван Ламерс, наноліки досить широко застосовуються для лікування раку. Доставляючи молекули лікарських засобів більш ефективно та більш вибірково до патологічних ділянок, а також послаблюючи їх накопичення в здорових органах і тканинах, нанофармацевтичні складові, такі як ліпосоми, полімери та міцели, допомагають покращити баланс між ефективністю і токсичністю хіміотерапевтичних препаратів. Наномедицина також все частіше використовується для забезпечення in vivo використання терапевтичних засобів нуклеїнових кислот, таких як ДНК, siRNA та мРНК. Накопичення пухлиною нанопрепаратів традиційно дорівнює ефекту покращеної проникності та утримання (EPR), який сильно варіюється як на піддослідних тваринах, так і на пацієнтах.

На думку вченого, щоб вирішити проблеми, пов’язані з гетерогенним націлюванням на пухлину, і покращити клінічну трансляцію наномедицини раку, ми працюємо над системами та стратегіями моніторингу, модуляції доставки ліків, спрямованих на боротьбу з пухлиною. У лекції було висвітлено декілька з цих стратегій, включаючи, нові хімічні й фармацевтичні дизайни сучасних ліків, також візуалізаційні втручання для праймування кровоносних судин пухлини та мікрооточення, приведені приклади використання зображень і тканинних біомаркерів для стратифікації пацієнтів. Разом усі ці зусилля в галузі наномедицини допомагають сприяти клінічному втручанню інноваційних наномедичних методів лікування у боротьбу з онкологічними захворюваннями.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Твану Ламерсу за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

У Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка майбутні вчителі хімії та хіміки  провели хімчне шоу

Хімічне шоу: спалахи, дим та феєричні реакції - все це у захоплюючому хімічному шоу для учнів ЗЗСО! 

Студенти-хіміки провели майстер-клас "WORD OF WONDERS - НОМЕНКЛАТУРА IUPAC"! 

Учасники заходу мали можливість поглибити свої знання про хімічну номенклатуру за допомогою цікавої методики, підготовленої студентами.

Захоплююча атмосфера та активна участь кожного учасника створили особливий настрій події, який залишив незабутні враження та збагатив знання всіх присутніх.

Майстер-клас "WORD OF WONDERS - НОМЕНКЛАТУРА IUPAC" став важливою складовою частиною науково-освітнього заходу, який покликаний відкривати для учнів нові горизонти знань у світі хімії та навчання. 

 Дата: 16 лютого 2024 року

 Місце: Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка

Студенти влаштували Workshop "Магія в пробірці" під час якого учасники заходу відкрили для себе світ хімії через призму захоплюючих магічних експериментів та дивовижних реакцій. 

Під керівництвом творчих студентів учні виконували хімічні досліди, спостерігаючи за тим, як звичайні речовини перетворюються перед їхніми очима.

Кожен дослід був цікавим та захоплюючим для учнів.

Workshop "Магія в пробірці" не лише розважив, але й навчив гостей цінувати науку, розкриваючи перед ними безмежні можливості світу хімії.  

ВІДБУЛАСЯ НАСТАНОВЧА КОНФЕРЕНЦІЯ З ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ В ЗЗСО

СПІВПРАЦЯ НАУКОВЦІВ ПНПУ ІМЕНІ В.Г.КОРОЛЕНКА ЗІ СТЕЙКГОЛДЕРАМИ

Задля забезпечення якості підготовки здобувачів вищої освіти викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії системно та злагоджено співпрацюють зі стейкхолдерами. Регулярний моніторинг, перегляд і оновлення освітніх програм мають на меті гарантувати, що надання освітніх послуг залишається на високому рівні. Так, гаранти освітніх програм Аліна Криворучко (бакалаврського рівня) та Світлана Стрижак (магістерського рівня) 10 лютого 2024 року зорганізували чергову робочу зустріч з освітянами та обговорили проєкти освітніх програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 014.06 Середня освіта (хімія), що розміщені на сайті кафедри і знаходиться у публічному доступі.

Учасники зустрічі достатньо ретельно проаналізували освітні програми у відповідності до сучасних викликів. Засідання відбулося в конструктивному форматі, за його результатами будуть проаналізовані отримані пропозиції від колег.

Щиро дякуємо учасникам за слушні пропозиції щодо покращення ОПП.

Викладачі університету – члени журі ІІІ етапу всеукраїнської учнівської олімпіади хімії

Викладачі факультету природничих наук та менеджменту отримали патент на корисну модель

Науковці з кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка здобули визнання за свій інноваційний підхід до вирішення проблеми обробки деградованих хімічних джерел. Вчені отримали патент на «Хіміко-механічний спосіб переробки деградованих хімічних джерел», що відкриває нові перспективи у відновленні та використанні вторинних ресурсів.

Команду винахідників, що працювала над розробкою та вдосконаленням цього методу, представляють: Валентина Крикунова, Тамара Сахно, Надія Шиян, Валентин Шинкаренко, Аліна Криворучко, Світлана Стрижак, Діана Стрижак, Олег Іванов та Таміла Ромашко.

Патент є важливим кроком у напрямку інновацій та сталого розвитку у галузі хімії. Винахід відкриває нові можливості для ефективного використання ресурсів, підсилюючи роль університетських досліджень у вирішенні глобальних проблем.

Вітаємо шановних викладачів та зичимо їм подальших наукових та творчих здобутків!

ВІДБУЛАСЬ ЗУСТРІЧ СТУДЕНТІВ ІЗ ПРАКТИЧНИМ ПСИХОЛОГОМ

31 січня студенти спеціальностей 102 "Хімія" та 014.06 "Середня освіта (Хімія)" зустрілися онлайн із практичним психологом Наталією Степаненко для обговорення психологічної підтримки у новому навчальному семестрі.

Практичний психолог розповіла студентам про основні завдання та функції психологічної служби. Під час зустрічі обговорювались актуальні питання психологічної адаптації до нового навчального семестру. 

Наталія Степаненко наголосила на важливості психологічної підтримки для усіх учасників освітнього процесу та вислухала конкретні проблеми, з якими стикаються студенти обраних спеціальностей. Обговорення включало в себе питання психологічного благополуччя, стресу та ефективних стратегій роботи зі стресом під час навчання. 

Студенти висловили подяку практичному психологові за цінні поради та висловили бажання проводити подібні зустрічі регулярно. Зауважимо, що ця ініціатива вписується в загальний контекст розвитку психологічної підтримки серед студентської громади. Практичний психолог Наталія Степаненко висловила надію, що зустріч стане початком продуктивного діалогу та сприятиме покращенню психологічного клімату серед студентів. Вона також запропонувала створення психологічної групи для тих, хто бажає долучитися до обговорень та отримати додаткову підтримку.

УСПІШНИЙ ЗАХИСТ КВАЛІФІКАЦІЙНИХ РОБІТ ЗДОБУВАЧАМИ ОСВІТИ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 014.06 СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) НА ФАКУЛЬТЕТІ ПРИРОДНИЧИХ НАУК ТА МЕНЕДЖМЕНТУ 

24 та 25 січня 2024 року на факультеті природничих наук та менеджменту відбулася важлива подія для студентів спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) денної та заочної форми навчання. Здобувачі освітнього ступеня магістр успішно захистили кваліфікаційні роботи.

Захист проходив перед екзаменаційною комісією, до складу якої увійшли: завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії, Надія Шиян, кандидати педагогічних наук, доценти Світлана Стрижак та Аліна Криворучко. Студенти продемонстрували свої компетентності перед комісією, яка оцінила їхні досягнення на високому рівні.

На захисті кваліфікаційних робіт студентів були присутні і стейкголдери освітньої програми «Середня освіта (Хімія)»: консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри розвитку освітніх галузей Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Олена Буйдіна, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Віктор Бур'ян. Стейкхолдери оцінили позитивно якість наукових робіт студентів, відзначивши їх важливість та значущість у контексті розвитку хімічної освіти.

Ми щиро вітаємо наших випускників та виражаємо впевненість, що їхні професійні та наукові досягнення будуть сприяти розвитку хімічної освіти. Бажаємо мирного неба, міцного здоров'я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокійно і затишок!

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА ТЕОРЕТИЧНОЇ ХІМІЇ ОЛЕКСАНДРА ІСАЄВА УНІВЕРСИТЕТУ КАРНЕГІ-МЕЛЛОНА, ПІТТСБУРГ, США

У новому році продовжує свою роботу Харківській квантовий семінар у онлайн-форматі.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 23 січня 2024 року долучитися до чергової відкритої лекції на тему «Прискорення квантової хімії за допомогою машинного навчання (ML) і штучного інтелекту (AI)» за участі доктора теоретичної хімії Олександра Ісаєва (Університет Карнегі-Меллона, Піттсбург, США). Лабораторія Олександра Ісаєва працює на стику кількох наук: теоретичної хімії, фармацевтики та інформатики.

У лекції вчений представив результати молекулярного моделювання та штучного інтелекту (ШІ) для вирішення складних завдань сучасної хімії. Має відбуватися прискоренням молекулярних відкриттів за допомогою поєднання штучного інтелекту, інформатики і високопродуктивної квантової хімії, та зосередження як на генеративних, так і на прогнозованих моделях машинного навчання для обробки хімічних і біологічних даних. На думку лектора, такі атомістичні потенціали є високоточними порівняно з еталонними розрахунками QM. Показано, що потенціали нейронної мережі досить точно представляють базову фізичну хімію молекул за допомогою різних тестів, включаючи хімічні реакції, кінетику, термохімію, структурну оптимізацію та моделювання молекулярної динаміки. На разі існує проблема молекулярного дизайну хімічних сполук, яка й передбачає створення нових молекулярних структур або сфокусованих молекулярних бібліотек із заданими властивостями. А застосування методу штучного інтелекту дозволяє проєктувати нові хімічні сполуки з відповідними фізико-хімічними та біологічними властивостями.

Матеріальна інформатика – наука, що базується на даних та знаннях, необхідних для ідентифікації нових матеріалів, для цілого ряду пристосувань, включаючи перетворення сонячної енергії, яка вирішує питання наукових відкриттів у хімічних й біологічних базах даних, запроваджуючи новітні аналітичні підходи, засновані на широкомасштабному аналізі даних та машинному навчанні.

Професорсько-викладацький склад кафедри хімії та методики викладання хімії й студенти факультету природничих наук та менеджменту висловлюють вдячність професору Олександру Ісаєву за актуальну й змістовну лекцію, яка викликала значний інтерес і мотивувала слухачів до подальшого професійного саморозвитку та самовдосконалення.

ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТІВ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ «ХІМІЯ»: СТЕЙКХОЛДЕРИ ТА ЗДОБУВАЧІ ВИЩОЇ ОСВІТИ ОБГОВОРИЛИ КЛЮЧОВІ АСПЕКТИ

18 січня 2024 року відзначилося важливою подією на кафедрі хімії та методики викладання хімії ПНПУ. На зустрічі, присвяченій обговоренню проєктів освітньо-професійних програм зі спеціальності 102 Хімія першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, взяли участь гаранти програм, члени робочих груп, викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії, здобувачі вищої освіти першого та другого освітнього рівня, а також стейкхолдери.

На початку зустрічі гаранти освітніх програм, Тетяна Кузнецова та Валентин Шинкаренко, зробили докладну характеристику проектів освітніх програм, які були розміщені на сайті кафедри хімії та методики викладання хімії. Це стало основою для відкритого та об’єктивного діалогу між усіма учасниками. Під час обговорення активно розглядалися питання, пов'язані із змістом і структурою освітньо-професійних програм, змістом освітніх компонентів, форм та методів навчання тощо. Учасники провели аналіз освітніх компонентів, професійних компетентностей та результатів навчання. 

Здобувачі вищої освіти, присутні на заході, висловили свої думки та рекомендації стосовно покращення якості навчання в рамках освітньо-професійних програм. 

Серед учасників були стейкхолдери, такі як Наталія Сіра, начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр», та Марина Галицька, завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу. Їхні висловлювання та думки внесли значний внесок у загальний діалог. Завершуючи обговорення, колектив кафедри хімії та методики викладання хімії висловив щирі слова вдячності за цікаву та змістовну зустріч, підкресливши, що це є важливим кроком на шляху вдосконалення системи університетської освіти в галузі хімії. Заходи такого роду сприяють подальшому розвитку вищої освіти та формуванню кращих умов для навчання студентів на цій важливій спеціальності.

ОБГОВОРЕННЯ ОСВІТНІХ ПРОГРАМ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ): КРОК ДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

18 січня 2024 року на кафедрі хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка відбулася важлива зустріч – обговорення проєктів освітньо-професійних програм зі спеціальності 014.06 «Середня освіта (Хімія)» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Участь у заході взяли гаранти програм, члени робочих груп, викладачі кафедри, здобувачі вищої освіти та стейкхолдери.На самому початку зустрічі гаранти освітніх програм, Аліна Криворучко та Світлана Стрижак, представили детальну характеристику проєктів освітніх програм, які були розміщені на сайті кафедри. Це стало основою для відкритого та об’єктивного діалогу між усіма учасниками, спрямованого на подальше вдосконалення вищої освіти в галузі хімії. Під час обговорення основні питання стосувалися змісту та структури освітньо-професійних програм, а також змісту освітніх компонентів та методів навчання. Учасники здійснили аналіз професійних компетентностей та результатів навчання, активно висловлюючи свої думки та рекомендації для подальшого покращення якості освіти. На заході також були стейкхолдери, які грають важливу роль у формуванні ефективної освітньої практики. Серед них – Любов Севастьян, консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради, Олена Буйдіна, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри розвитку освітніх галузей Полтавської академії неперервної освіти та Віктор Бур'ян, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти. Завершуючи обговорення, колектив кафедри висловив щирі слова вдячності за цікаву та змістовну зустріч, визначивши її як важливий крок на шляху вдосконалення системи університетської освіти. Такі заходи є ключовими для подальшого розвитку вищої освіти та забезпечення кращих умов для навчання студентів на цій важливій спеціальності.

УСПІШНЕ СКЛАДАННЯ ПІДСУМКОВОЇ АТЕСТАЦІЇ ЗДОБУВАЧАМИ ОСВІТИ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 102 ХІМІЯ НА ФАКУЛЬТЕТІ ПРИРОДНИЧИХ НАУК ТА МЕНЕДЖМЕНТУ

18 січня 2024 року на факультеті природничих наук та менеджменту відбулася важлива подія для студентів спеціальності 102 Хімія. Здобувачі освітнього ступеня магістр завершили своє навчання, успішно склавши підсумкову атестацію, яка передбачала захист кваліфікаційної роботи.

Оцінювала знання студентів екзаменаційна комісія у складі: кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Валентин Шинкаренко (голова), доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян, кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Тетяна Кузнецова.

На атестаційних екзаменах були присутні стейкголдери освітньої програми «Хімія» кандидат геологічних наук, начальник комплексної аналітичної лабораторії ДП «Укрнаукагеоцентр» Наталія Сіра та завідувачка наукової лабораторії агроекологічного моніторингу Полтавського державного аграрного університету Марина Галицька.

Стейкголдери позитивно характеризували не лише виступи здобувачів вищої освіти, а й актуальні у практичному й науковому плані наукові роботи, які супроводжувалися цікавими та доказовими презентаціями. Екзаменаційна державна комісія всі роботи оцінила позитивно.

Щиро вітаємо наших випускників та бажаємо їм мирного неба, міцного здоров’я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокій і затишок!

УСПІШНО ЗАВЕРШИВСЯ АТЕСТАЦІЙНИЙ ЕКЗАМЕН ДЛЯ МАГІСТРАНТІВ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (ХІМІЯ) ДЕННОЇ ТА ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

17 та 18 січня магістранти освітньої програми «Середня освіта (Хімія)» денної та заочної форми навчання складали атестаційний екзамен з професійної підготовки.

До складу атестаційної комісії зі спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) ввійшли: доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри хімії та методики викладання хімії Надія Шиян (голова), кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Світлана Стрижак, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри хімії та методики викладання хімії Аліна Криворучко.

На атестаційних екзаменах були присутні зовнішні стейкголдери освітньої програми «Середня освіта (Хімія)»: консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради Любов Севастьян, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри розвитку освітніх галузей Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Олена Буйдіна, методист відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Віктор Бур'ян.

Екзаменаційна комісія підкреслили високий рівень підготовленості магістрантів, оскільки, здобувачі продемонстрували ґрунтовні теоретичні знання, давали чіткі та професійні відповіді на питання. Стейкголдери позитивно характеризували відповіді здобувачів вищої освіти. Екзаменаційна державна комісія всі роботи оцінила позитивно.

Щиро вітаємо наших випускників та бажаємо їм мирного неба, міцного здоров’я, щастя й добробуту, професійних успіхів, нових перемог та досягнень! Нехай у житті панують мир, спокій і затишок!

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ СОНІ ГЕРРЕС-ПАВЛІС, ДОКТОРКИ ХІМІЧНИХ НАУК,

ЗАВІДУВАЧКИ КАФЕДРИ БІОНЕОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ ІНСТИТУТУ НЕОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ, РЕЙНСЬКО-ВЕСТФАЛЬСЬКОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ААХЕНА (НІМЕЧЧИНА)

На Міжнародній освітній платформі Ukraine Global Faculty продовжується цикл відкритих онлайн-лекцій відомих усьому світу науковців-практиків.

Студенти спеціальностей 102 Хімія, 014.06 Середня освіта (Хімія) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а також викладачі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка мали змогу 09 січня о 19:00 долучитися до онлайн лекції завідувачки кафедри біонеорганічної хімії Інституту неорганічної хімії (Рейнсько-Вестфальський технічний університет Аахена (Німеччина) Sonija Herres-Pawlis на тему «From lactide to Polylactide, mechanisms and catalysts».

Під час лекції лекторка розглянула такі поняття як: синтез лактиду, біопохідні ресурси, синтез PLA, типові каталізатори, координаційно-вставний механізм, механізм активованого мономеру, кінетика, одноцентрові каталізатори, переваги та недоліки каталізаторів.