Rodzaje pojazdów według Kodeksu drogowego
Zgodnie z art. 2 pkt 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym, rower to:
Pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m;
Poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem;
Rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h
Rowerzysta ma prawo poruszać się po drodze dla rowerów, a w szczególnych przypadkach – po jezdni lub chodniku. Nie jest wymagane prawo jazdy ani rejestracja.
Zgodnie z obowiązującym prawem, taki pojazd nadal klasyfikowany jest jako rower. Jednak po przekroczeniu tych parametrów, pojazd traci status roweru i może zostać zakwalifikowany jako motorower lub motocykl.
Zgodnie z art. 2 pkt 46, motorower to pojazd dwu- lub trzykołowy:
zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h lub;
zaopatrzony w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, motorower musi być zarejestrowany, posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, a kierujący powinien posiadać prawo jazdy co najmniej kategorii AM. Motorower nie może poruszać się po drogach dla rowerów ani po chodnikach.
Pojazd samochodowy;
dwukołowy kategorii L3e albo;
dwukołowy z bocznym wózkiem kategorii L4e, albo;
trójkołowy kategorii L5e o symetrycznym rozmieszczeniu kół, spełniający kryteria klasyfikacji dla pojazdów odpowiednio dla kategorii L3e albo L4e, albo L5e, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców (Dz. Urz. UE L 60 z 02.03.2013, str. 52, z późn. zm.2):
O pojemności silnika powyżej 50 cm³ lub prędkości konstrukcyjnej powyżej 45 km/h.
Motocykl wymaga prawa jazdy kat. A (lub A1/A2/B – z ograniczeniami), rejestracji oraz ubezpieczenia OC. Kierujący nie ma prawa korzystać z infrastruktury przeznaczonej dla rowerów lub pieszych.
Nadmierna prędkość jazdy (w szczególności na chodnikach)
Ignorowanie sygnalizacji świetlnej, przejazdy na czerwonym świetle,
Nieustępowanie pierwszeństwa pieszym na przejściach,
Wjazdy na teren galerii handlowych lub budynków bez zejścia z pojazdu,
Parkowanie rowerów lub skuterów na środku chodnika – utrudnienie ruchu pieszym i innym rowerzystom,
Wszelkie ingerencje techniczne w pojazd, odbiegające od parametrów i ustawień producenta, mogą skutkować zmianą klasyfikacji pojazdu, a w konsekwencji — zmianą przepisów prawa mających do niego zastosowanie
Rowerzysta może jechać po chodniku tylko wtedy, gdy:
Opiekuje się dzieckiem do 10. roku życia poruszającym się na rowerze,
Panują trudne warunki atmosferyczne (np. śnieg, gołoledź),
Brakuje drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni przekracza 50 km/h, przy szerokości chodnika co najmniej 2 m.
Rowerzysta nie ma prawa przejeżdżać przez przejście dla pieszych (bez przejazdu dla rowerów) – należy zejść z pojazdu i przeprowadzić go przez jezdnię.
Kierujący rowerem podlega kontroli drogowej na takich samych zasadach jak kierowca samochodu: może być poddany badaniu trzeźwości, kontroli technicznej pojazdu oraz legitymowaniu.
Znaki zakazu dla rowerów
B-9 – Zakaz wjazdu rowerów
Rowerzysta nie może poruszać się po drodze oznaczonej tym znakiem.
B-1 – Zakaz ruchu w obu kierunkach
Dotyczy również rowerzystów, jeśli nie ma wyjątków na tabliczkach.
B-2 – Zakaz wjazdu
Rowerzysta nie może wjechać, np. w drogi jednokierunkowe z zakazem ruchu.
Znaki nakazu dla rowerów
C-16/C-13 – Droga dla pieszych i rowerów
Jeśli podział jest pionowy, rowerzysta może korzystać z całej powierzchni, ale musi ustępować pierwszeństwa pieszym.
C-16/C-13 – Droga dla pieszych i rowerów
Jeśli podział jest poziomy, rowerzysta i pieszy mają swoje wydzielone części.
C-13 – Droga dla rowerów
Rowerzysta musi korzystać z tej drogi, jeśli jest dostępna.
Znaki informacyjne i organizujące ruch rowerowy
D-6a – Przejazd dla rowerzystów
Miejsce, w którym rowerzysta ma prawo przejechać przez jezdnię.
D-6b – Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów
Należy zachować ostrożność, pieszy ma pierwszeństwo.
D-3 – Droga jednokierunkowa
ℹ️ Rowerzysta musi stosować się do kierunku ruchu, chyba że wyznaczono kontrapas.
T-22 – Inne niebezpieczeństwo + tabliczka „Nie dotyczy rowerzystów”
ℹ️ Oznacza, że ostrzeżenie dotyczy wszystkich, ale rowerzyści mogą mieć inne zasady ruchu.
D-40 i D-41 – Strefa zamieszkania / koniec strefy zamieszkania
W strefie zamieszkania rowerzysta może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi.
A-7 – Ustąp pierwszeństwa
⚠️ Rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.
A-24 – Rowerzyści
⚠️ Informuje o zwiększonym ruchu rowerowym – stosowany np. przy drogach dla rowerów krzyżujących się z jezdnią.
D-9 – Droga ekspresowa
❌ Rowerzysta nie może poruszać się po drodze ekspresowej.