1. Tržišta

Prije početka trgovanja neophodno je definisati tržišta na kojima će se trgovati. Na primjer za povezivanje sa Makedonskom berzom, potrebno je definisati tržište MSE i podesiti njegove parametre. Za ovo se koristi prozor Tržišta u admin mod-u (administrativnom dijelu) brokerske (eBroker) aplikacije.

Nakon što se definiše tržište, neophodno je podesiti određene parametre za tržište. Potrebno je kliknuti na red sa podacima određenog tržišta, a zatim u gornjem meniju na ikonicu Podešavanja. U novootvorenom prozoru je potrebno u polje Dubina tržišta (po cijeni) unijeti vrijednost 5 i u polje Dubina tržišta (po nalogu) unijeti vrijednost 0. Osim toga treba se čekirati opcija Koristiti AGG MD za DailySecurity update.

Pri dodavanju tržišta (Dodaj) potrebno je da mu dodijelite kratki kod (npr. MSE) za jedinstveno identifikovanje i naziv koji će jasnije označavati o kom tržištu je riječ (Makedonska berza). Zatim je potrebno odabrati Knjige naloga koje se prethodno kreiraju u prozoru Knjige naloga. Ove knjige naloga se naknadno mogu birati u svim prozorima koje broker koristi u redovnom poslovanju.

Sve bitne informacije koje brokeru omogućavaju praćenje tržišta (status tržišta, hartije, cijene, stanje naloga, sklopljeni poslovi) dolaze preko posebne vrste FIX klijenta pod nazivom FIX Opserver. Kao i brokerske, i opserverske FIX konekcije za komunikaciju koriste digitalne sertifikate. U prozoru Tržišta može se postaviti digitalni sertifikat kojim će se opserver autorizovati prilikom konekcije.

Postavljanje digitalnog sertifikata za opserver izabranog tržišta će zamijeniti postojeći opserverski sertifikat na tom tržištu, ako postoji.

Napomena: da bi BrokerOffice ispravno funkcionisao, svako tržište koje se prati mora imati pridružen validan opserverski digitalni sertifikat čiji je javni ključ na odgovarajući način asociran sa odgovarajućim opserverskim korisnikom na Trading Engine-u tog tržišta.

Sve informacije koje se ne mogu prikupiti putem FIX protokola se povlače putem servisa Sentral na dnevnoj bazi automatski prilikom inicijalizacije dana trgovanja.

Za ručno osvježavanje ovih podataka može se koristiti opcija Import u prozoru Tržišta.

U podešavanjima za tržište (prozor Tržište, opcija Podešavanja) nalazi se nekoliko vrsta podešavanja i ona su prikazana na narednoj slici.

Podešavanja za tržište obuhvataju neke parametre FIX komunikacije sa serverom kao što su:

  • adresa FIX gejtveja (IP adresa ili naziv mašine),

  • port za komunikaciju između aplikacije i FIX gejtveja (standardno 5001),

  • FIX target - identifikator udaljene strane (MSE za Makedonsku berzu).

U prvom dijelu se nalaze podešavanja vezana za Opserver:

  • Dubina tržišta - prikaz broja redova u dubini tržišta.

  • Zaokruživanje provizije po poslu - unijeti broj decimala, ako se ostavi prazno podrazumjeva se zaokruživanje na dvije decimale.

  • Zaokruživanje kamate po poslu - unijeti broj decimala, ako se ostavi prazno ne zaokružuje se.

  • Zaokruživanje iznosa na obračunu - unijeti broj decimala, na koliko je potrebno da se zaokruži iznos na obračunu.

  • Provizija berze iz FIX poruka - označiti ako podaci o proviziji po transakciji dolaze putem FIX-a, u tom slučaju se ne koristi cjenovnik.

  • Polja koja sadrže URL za Sentral omogućavaju povlačenje i osvježavanje podataka koji ne dolaze putem FIX-a (u prozoru Pregled hartija: označavanje dužničkih hartija, amortizacioni planovi dužničkih hov, količine hov i dane saldiranja hov, u prozoru Tržišni segmenti: nazivi segmenata, kolona specijalna knjiženja).

U prozoru Issuer Status URL potrebno je upisati link https://www.blberza.com/api/issuerstatus/ nakon čega će se na nalozima upisivati da li emitent kasni sa dostavljanjem finansijskog izvještaja, revizorskog izvještaja ili godišnjeg izvještaja o poslovanju. Takođe, upisivaće se i da li je nad emitentom otvoren postupak stečaja ili likvidacije što je obaveza propisana članom 83. Pravila berze.

  • Start opservera – vrijeme kada se opserver automatski startuje i konektuje na tržište.

  • Stop opservera – vrijeme kada se opserver diskonektuje sa tržišta (treba da bude kasnije od zatvaranja tržišta).

  • Period provjere opservera i Broj pokušaja konekcije – za ispravan rad BrokerOffice-a, FIX opserver mora biti konektovan na tržište sve vrijeme dok se očekuju bilo kakvi događaji na tržištu. U slučaju neočekivanih grešaka (mrežni problemi, privremeni pad gejtveja,...) moguće je da FIX opserver izgubi konekciju prema tržištu. Ukoliko se to desi, BrokerOffice će poslije vremena definisanog prvim parametrom pokušati ponovo uspostaviti komunikacija FIX opservera s tržištem. Ukoliko rekonekcija ne uspije, BrokerOffice će pokušavati u ravnomjernim intervalima onoliko puta koliko je zadano drugim parametrom.

  • Resetuj FIX sesiju nakon pokušaja – po pravilu, rekonekcija FIX opservera se vrši tako što se iskoristi ista FIX sesija (koja je bila prekinuta), što znači da će se FIX poruke koje su u međuvremenu generisane na tržištu sinhronizovati automatski, kako je definisano FIX protokolom. Ukoliko ovo iz nekog razloga nije moguće (problem s FIX gejtvejem na strani berze), BrokerOffice će pokušati uspostaviti novu sesiju, ali tek nakon onoliko pokušaja koliko je definisano ovim parametrom. Nakon uspostavljanja nove sesije, BrokerOffice ponovo eksplicitno traži kompletno stanje na tržištu da bi se osigurala kompletna sinhronizacija.

  • Automatsko isključenje brokera – ovaj parametar nije vezan za opserverske FIX sesije, već za brokerske. Slično parametru Stop opservera, ovim se definiše kada će BrokerOffice prekinuti brokerske FIX konekcije koje su ostale otvorene prema tržištu.

U drugom dijelu nalazi se opcija za izbor Post-trade menadžera. Ovo podešavanje je u vezi sa formatom zaključnica koje se importuju na kraju dana.

Trenutno su podržani formati koje pruža:

  • Centralni registar hartija od vrijednosti a.d. Banja Luka (BLSE 1.9+);

  • Centralni Depozitar za hartije od vrijednosti Skoplje (MSE).

U trećem dijelu se nalaze podešavanja vezana za automatsko knjiženje brokerskih poslova. Ovaj dio je potrebno usaglastiti sa podešavanjima u knjigovodstvenom programu.

Takođe je potrebno izabrati opciju da li je dozvoljeno da klijenti trguju sa dospjelim sredstvima.

Nakon aktiviranja ili deaktiviranja nekog tržišta u prozoru Tržište, potrebno je restartovati eBroker web aplikaciju (odnosno Internet preglednik) da bi se promjene primjenile.

Omnibus račun

Za slanje naloga na INO tržišta mogu se koristiti klijentski računi registrovani na tom tržištu ili Omnibus računi. U slučaju Omnibus računa lokalna brokerska kuća otvrara jedan ili više računa kod INO brokerske kuće i naloge svojih klijenata prosljeđuje na INO tržite preko tih Omnibus računa čime klijentima čini jednostavnijim i povoljnijim pristup INO tržištu.

Nakon što se dobije račun u INO brokerskoj kući selektovati INO tržište i kliknuti na Omnibus računi. Unijeti Račun i Opis.

Za svako tržište moguće je napraviti više Omnibus računa.

Nakon kreiranja Omnibus računa potrebno je za svakog klijenta napraviti novi portfelj koji će biti vezan za Omnibus račun.

Broj klijent računa će biti automatski generisan i dodijeljen. Budući da se broj ovog računa ne koristi za trgovanje na većini mjesta gdje se inače pojavljuje broj klijent računa stajaće [OmnibusRačun] - broj Omnibus računa u uglastim zagradama.

Može se napraviti i jedan grupni portfelj za strano tržište (kao što postoji za lokalno). Nalozi nad više omnibus portfelja mogu se onda grupisati na ovaj portfelj i izdavati preko omnibus računa tog grupnog portfelja (umjesto preko individualnih omnibus računa). Taj omnibus račun, u zavisnosti od pravila na udaljenom tržištu, može biti poseban, ili isti kao i omnibus račun koji se koristi za pojedinačne naloge.