Poznajemy tajemnice starożytnego Egiptu

Poznajemy tajemnice starożytnego Egiptu

- wycieczka w ramach innowacji pedagogicznej

„Wędrówki po świecie starożytnym”

21 października klasa 2b wraz z wychowawczynią, p.Joanną Szendzielarz-Rączką oraz p. Małgorzatą Molą, udała się do Muzeum Archeologicznego, które mieści się w Krakowie. Celem wycieczki było podsumowanie cyklu zajęć, które uczniowie realizowali w ramach bloku tematycznego, poświęconego starożytnemu Egiptowi.

Uczniowie w wyśmienitych humorach i z ogromnym zaciekawieniem udali się na długo wyczekiwane zwiedzanie wystawy. Mogli tam podziwiać wybrane elementy bogatej kolekcji zabytków z kraju nad Nilem. Największe wrażenie zrobiły na nich sarkofagi oraz mumia egipskiej tancerki. Przy tej okazji mieli możliwość zobaczenia świętego pisma Egipcjan- hieroglifów. Były one umieszczone m.in. na wcześniej już wspomnianym sarkofagu. Zaciekawieni, próbowali uzyskać od pani archeolog odpowiedź na pytanie, co dokładnie jest napisane na starożytnej trumnie.

Młodzi tropiciele podziwiali również kolekcję obiektów związanych z wieloma dziedzinami życia codziennego i sztuki starożytnych Egipcjan, m.in. gliniane naczynia, fragmenty koptyjskich tunik i prawdziwy rarystas dla pasjonatów historii- monetę z wizerunkiem najsławniejszej kobiety-faraon, Kleopatry.

Zwieńczeniem pobytu w muzeum były warsztaty plastyczne. Uczniowie na glinianych tabliczkach rylcem próbowali napisać swoje imię oraz datę urodzenia. Żeby zadanie nie było zbyt łatwe, mieli to uczynić pismem hieroglificznym. Odpowiednią „ściągawkę” otrzymali od pani archeolog. Przy okazji dowiedzieli się, gdzie i dlaczego były używane hieroglify oraz w jaki sposób je zapisywano.

Korzystając z pięknej pogody, po zakończonej przygodzie w Muzeum Archeologicznym, klasa udała się na Wawel, podziwiając piękną panoramę dawnej stolicy Polski. Poznali historię tego jakże ważnego miejsca w historii naszego kraju.

Ta wycieczka na pewno zapadnie naszym uczniom na długo w pamięć.

Galeria

/Joanna Szendzielarz-Rączka/