Innowacja matematyczna

Od września 2018 roku w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. "Matematyka w praktyce, czyli myśl logicznie i działaj!", w której uczestniczą uczniowie z klasy szóstej pod opieką p. Dagmary Dobosz.

Myślą przewodnią programu jest rozwijanie aktywności matematycznej wśród uczniów oraz pobudzenie ich zaangażowania w proces dydaktyczny. Poprzez realizację innowacji uczniowie kształtują nawyki niezbędne w nauce każdego przedmiotu: umiejętność skupienia uwagi, koncentracji oraz wolę doprowadzenia do końca podjętego działania.

Wrzesień

Temat: Łamigłówki z zapałek

Marketingowcy z Fabryki Zapałek „Czechowice” S.A. wpadli na świetny pomysł reklamowania wyrobów. Firma wypuściła na rynek serię opakowań opatrzonych łamigłówkami. Od czasów wynalezienia zapałek, te małe patyczki poza swoją pierwotną funkcją były i są wykorzystywane jako zaskakujące

i zdumiewające elementy łamigłówek, które rzucają wyzwania i sprawiają radość.

W ramach wrześniowych zajęć uczniowie z klasy szóstej z wielkim zapałem rozwiązywali ,,zapałkowe równania’', które polegały na przekładaniu jednej zapałki tak, by działanie i wynik były zgodne z regułami matematycznymi. Poprzez rozwiązywanie tego typu łamigłówek uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale przede wszystkim kształtowali umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia.

Październik

Temat: Mozaika matematyczna

Mozaika to najczęściej kafelki terakotowe lub marmurkowe - formy płytek, z których można tworzyć niesamowite kombinacje. Mozaika matematyczna składa się z figur geometrycznych, a dokładniej figur foremnych, czyli trójkątów, kwadratów, sześciokątów. Wykonanie mozaiki nie jest trudne, jednak wymaga dużo czasu i cierpliwości. Na zajęciach uczniowie z klasy szóstej rozwijali przede wszystkim swoje zdolności manualne, wycinali i sklejali figury wycięte z kolorowych kartek, z których powstały bardzo ciekawe prace.

Efekty pracy szóstoklasistów uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać podczas wystawy prac zorganizowanej w szkolnym korytarzu.

Listopad

Temat: Tangramy

Układanie tangramów to świetna okazja, aby pokazać, że matematyka to nie tylko liczby i zadania tekstowe, ale także kraina, w której można dobrze się bawić. Zabawy z t0angramem pomagają zrozumieć podstawy geometrii. To klasyczna układanka logiczna. Wykorzystując wszystkie jego elementy można ułożyć niezliczoną ilość sylwetek ludzi, zwierząt, przedmiotów, czego dowodem są prace uczniów.

Wśród tych prac nie zabrakło lisa, kota, żółwia, konia, rakiety, lamy czy ducha. Układanie tangramu ma sporo zalet: rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy logicznego myślenia, skłania do poszukiwania rozwiązań i wyzwala kreatywność uczniów. Z prac szóstoklasistów powstała niewielka wystawa

w szkolnym korytarzu.

Grudzień

Temat : Bryły

W grudniu klasa szósta zgłębiła wiadomości na temat figur przestrzennych. Uczniowie wycinali siatki figur z papieru ,sklejali i otrzymywali ciekawe bryły.

Zajęcia miały w interesujący i niemal namacalny sposób ułatwić poznawanie brył i odkrywanie ich własności. Uczeń dzięki tym zajęciom mógł zobaczyć bryłę w różnych położeniach oraz dostrzec z jakich elementów powstała. Warsztaty miały przybliżyć geometrię przestrzenną, a dzięki konkretnym czynnościom manualnym uczniowie mogli łatwiej zrozumieć prawidłowości matematyczne.

Styczeń

Temat : Origami

Origami to piękna sztuka składania papieru, która uczy logicznego myślenia, systematyczności, dokładności i precyzji manualnej oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną i zdolności twórcze. Przekonali się o tym uczniowie z klasy szóstej, którzy na zajęciach wykonali piękne koszule z papieru. Każdy uczeń mógł wcielić się w projektanta mody i nadać swojej koszuli niepowtarzalny styl i charakter.

Chętni uczniowie wykonali również metodą origami pozostałe części garderoby , których może nie da się nosić, ale można podziwiać na poniższym zdjęciu.

/Dagmara Dobosz/