Pompeje - życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza

Pompeje - życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza

- wycieczka w ramach innowacji pedagogicznej

„Wędrówki po świecie starożytnym”

9 grudnia 2019 r. klasa 2b, wraz z paniami: Joanną Szendzielarz-Rączką oraz Małgorzatą Molą, wybrała się do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Towarzyszyli jej pasjonaci historii z klasy 5 b.

Nasi tropiciele przygód i historii tym razem przenieśli się do starożytnego miasta Pompeje, które w sposób tragiczny zostało zniszczone przez niszczycielską moc wulkanu.

Swój pobyt w muzeum uczniowie zaczęli od wysłuchania prelekcji pani archeolog. Dotyczyła ona alfabetu łacińskiego: czasu jego powstania, zastosowania i zasięgu, którym objął świat. Pani naukowiec przedstawiła kilka znanych łacińskich sentencji, które są używane po dziś dzień. Na koniec tej części zajęć uczniowie otrzymali lniane torby, na których odrysowywali, a następnie malowali farbami te właśnie sentencje. Ta pamiątka na pewno będzie im służyć w przyszłości.

W drugiej części programu pani archeolog oprowadziła nas po wystawie poświęconej architekturze starożytnych rzymian. Zobaczyliśmy również elementy wystroju domów mieszkańców miasta Pompeje. Zwiedziliśmy salę stylizowaną na pompejański dom; zapoznaliśmy się z elementami wystroju i dekoracji, m.in. posągiem Merkurego z brązu, ozdobnej skrzyni do przechowywania rodzinnych kosztowności. Uczniowie mieli możliwość przeniesienia się w czasie do starożytnego ogrodu, gdzie tryska woda z fontanny.

Wyposażenie kuchni, domu, łaźni? I to było dane zobaczyć naszym uczniom. Najwięcej emocji wzbudziła jednak postać gladiatora w pełnym uzbrojeniu.

Na zakończenie mieliśmy możliwość zobaczyć salę poświęconą bezpośrednio wybuchowi Wezuwiusza i tragicznego końca miasta Pompeje.

Najlepszym sposobem na zdobywanie nowej wiedzy jest doświadczanie i przeżywanie. Mam nadzieję, że ta wycieczka na długo zapadnie w pamięć naszym uczniom i rozbudzi w nich prawdziwą miłość do historii.

GALERIA

/Joanna Szendzielarz-Rączka/