Харчування




   Питання організації харчування дітей у закладі дошкільної освіти було і залишається одним з актуальних. Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення захисту дитячого організму до захворювань, нормального росту та розвитку дітей, які тут виховуються.

       У дошкільному закладі  встановлено 3-х разове збалансоване харчування дітей, необхідне для їх нормального розвитку і росту із дотриманням натурального набору продуктів.


Організація харчування здійснюється згідно:


*Накази МОН та МОЗ України від 15.08.2006р. №620/563 "Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів".

*Наказ МОН та МОЗ України від 17.04.2006р. №298/227 "Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах" (зі змінами внесеними згідно з Наказом від 26.02.2013 р. №202/165  .

*Наказ МОЗ та Мон України від 01.06.2005р. №242/329 "Про затвердження порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах".

*Наказ Міністерства охорони здоров'я від 24.03.2016 р. № 234, зареєстрованого  в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 року за №563/28693" Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів" search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/RE28693.html

*Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (затверджено наказом Міністерства освіти і науки України та *Міністерством охорони здоров’я України від 17.04.2006 року за № 298/227)  zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0523-06#Text

*Постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 року №305 "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку". https://document.vobu.ua/doc/5682


  Оплата за харчування встановлена Розпорядженням Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №469 від 25.10.2022 року "Про встановлення розміру плати для батьків за харчування дітей у комунальних дошкільних закладах Деснянського району міста Києва" та  становить:


Продукти харчування у дошкільний заклад  постачають підприємства, установи і організації згідно з договорами, укладеними з дотриманням вимог діючого законодавства України транспортом, який відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, має санітарний паспорт і відповідні супровідні документи.

Контроль за організацією та якістю харчування, вітамінізацією страв, закладкою продуктів харчування, кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю зберігання, дотриманням термінів реалізації продуктів покладається на медичного працівника та директора дошкільного закладу.


Організація харчування - Департамент освіти і науки Києва (kyivcity.gov.ua)


РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ У ДОШКІЛЬНИХ ГРУПАХ 


Сервірування столів.

На початку року у ІІ молодшій групі помічник вихователя, а з ІІ половини року чергові накривають столи у такій послідовності:

- розкласти серветки на столі або застелити скатертинами;

- прикрасити букетами квітів;

- поставити хлібниці;

- поставити серветниці;

- розставити блюдечка, чашки;

- розставити тарілки;

- розкласти ложки, виделки;

- розкласти ножі (старша група)


Виховання культурно – гігієнічних навичок:

Дітей вчити приймати правильну позу за столом і зберігати її під час всього прийому їжі. Формувати у дітей навички їсти охайно, не кришити хліб, а відкушувати маленькими кусочками, пережовувати їжу із закритим ротом, не розливати страву.

З другої молодшої групи дітей привчають користуватися виделкою, а старшої – негострим ножем. Вихователь привчає дошкільників правильно користуватися столовими приладдям:

- кусочки м’яса, макарони потрібно наколювати, тримаючи виделку під нахилом, притримуючи її зверху вказівним пальцем;

- гарнір їдять, тримаючи виделку ввігнутою стороною вверх,

- від котлети, запіканки відділяють ребром виделки невеликі кусочки поступово, по мірі того, як їх з’їдають;

- ніж тримають в правій руці, а виделку в – лівій;

- ножем розрізають огірок, сосиску, м’ясо і т. д.;

- перші страви їдять одночасно набираючи в ложку рідку та густу частини;

- м’ясні та рибні страви потрібно чергувати з гарніром.

Страву дітям потрібно давати в такому вигляді, щоб не ускладнювати процес їжі. 

Після прийому їжі діти користуються серветками; вмиваються та миють руки (за потреби).


 Вчити дітей дякувати.