Інноваційна діяльність

Термін "інновація" означає оновлення процесу навчання, який спирається, головним чином, на внутрішні фактори. Запозичення цього терміна пов'язане з бажанням виділити мотиваційний бік навчання, відмежуватися від чергових "переможних методик", які за короткий час повинні дати максимальний ефект незалежно від особливостей групи та окремих вихованців, їхніх бажань, здібностей тощо. 

На сьогоднішній день інноваційна діяльність у роботі ДНЗ- вимога часу, яка спрямована на забезпечення адекватності освітньо-виховного процесу та його результатів до сучасних вимог суспільства.

Інноваційні форми методичної роботи в нашому ДНЗ:

- Ділові педагогічні ігри;

- Консультації- практикуми;

- Методичні тренінги;

- Психологічні тренінги;

- Конкурсні виставки педагогічних розробок тощо.


Педагоги дошкільного навчального закладу використовують у своїй роботі елементи наступних методик:

* технології фізичного виховання дітей «Театр фізичного розвитку та оздоровлення дітей» М. Єфіменка;

* пізнання світу за спадщиною  В. О. Сухомлинського;

* дитяче експериментування в природі;

арт-терапії ;

ейдетики;

* технології саморозвитку (М.Монтессорі).


Технологія фізичного виховання дітей (“Театр фізичного розвитку та оздоровлення дітей”) М.Єфименка

Суть технології. Проведення фізкультурних занять у формі ігрових дійств. Використовують як фізкультурні хвилинки, паузи, а також як розваги і свята. Ігрова взаємодія з дітьми реалізується в рамках ігрової теми як великої тематичної  гри, що триває протягом одного чи кількох занять. Спільна мета та сюжетна лінія містить кілька  міні-ігор, ігор-вправ.

           Пізнання світу за спадщиною Василя Сухомлинського

Ввідповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти, одним із завдань є виховання у дошкільників інтересу і любові до природи, бережливе й турботливе ставлення до рослин і тварин. Важлива передумова цього - засвоєння дітьми норм і правил поведінки стосовно об'єктів навколишнього середовища, вироблення у них умінь, необхідних для включення у природоохоронну діяльність.

Природа є важливим засобом гармонійного всебічного розвитку дитини. Василь Сухомлинський зазначав, що «природа - величезної ваги виховний фактор, що накладає свій відбиток на весь характер педагогічного процесу». Активне спілкування з природою народжує і зміцнює у дитини безцінну якість, властиву людській особистості,- доброту.

             Дитяче експериментування в природі

Суть технологій: організація процесу формування уявлень дошкільнят про природу і людину через призму ціннісних орієнтацій. Реалізується потреба кожної дитини в доступному експериментуванні  та в природо дослідженні.


Арт - терапія

Арт- терапія - це напрямок в психотерапії, психокорекції та реабілітації, заснований на заняттях образотворчої діяльності. Це засіб вільного самовираження та самопізнання. Арт - терапія ( лат. ars - мистецтво, грец. therapeia - лікування) - методика лікування та розвитку.

Гармонізація розвитку особистості через розвиток здатності самовираження і самопізнання; розвиток дрібної моторики; уваги , сприймання; мислення; пам'яті, мовлення; виховання активності, дисциплінованості.

Цілі :

- самовираження;

- розширення особистого досвіду;

- самопізнання та внутрішня інтеграція особистості .

Види арт- терапії :  

 1. Ізотерапія.

2. Музикотерапія. 

3. Ігротерапія.  

4. Орігамі. 

5.  Колаж.

6. Пісочна терапія.                                                                                

Робота з дітьми:

Малювання долонькою, пальчиками.

Малювання мильними бульбашками.

Техніка видування.

Пісочна терапія.

Монотипія.

            Ейдетика для дітей  дошкільного віку


Ейдос (від грецької) — образ. Ейдетика — це термін, що означає можливість та здатність запам’ятовувати інформацію за допомогою образів, а також тактильних, смакових та нюхових відчуттів і відтворювати її, коли це буде потрібно. Також ейдетика розвиває образне мислення, мову, фантазію, уяву, творчі здібності.

Справа в тому, що людська пам’ять напряму залежить від образного та асоціативного мислення. Завдяки образам людина зможе запам’ятати потрібну інформацію дуже швидко і надовго. На сьогоднішній день шкіл, в яких викладають ейдетику багато, у світі нараховують більше 5000 тисяч інструкторів-викладачів. Методи навчання в школі ейдетики базуються на активізації людської уяви (фантазії). Як ви знаєте, все це дуже легко вдається дітям і вони реально здатні «поглинати» нову інформацію. Доросли трішки важче навчитися фантазувати, але для цього й існують такі школи, які допомагають сприймати та запам’ятовувати через образ.

Ейдетика - новий напрямок у сучасній дитячій психології, спеціальна методика, орієнтована на розвиток образного мислення у дитини. Вона активно застосовується для навчання малюків дошкільного віку, навіть подобається їм, так як використовується в якості основи прості ігри. Виходить, що замість нудного зубріння інформація засвоюється через асоціації.

Всі батьки можуть використовувати корисні, розвиваючі вправи ейдетики для дітей від 4 років. Це допоможе підготувати їх до школи, полегшити звикання до навчального процесу і засвоєння предметів самої різної спрямованості.

Технології саморозвитку  М.Монтессорі

Методика Монтессорі є моделлю особистісно орієнтованого підходу до навчання і виховання. В її основі лежить ідея про те, що кожна дитина, з її можливостями, потребами, системою стосунків проходить свій індивідуальний шлях розвитку. 

Три провідних положення характеризують сутність педагогічної теорії М. Монтессорі:

 1) виховання повинно бути вільним; 

2) виховання повинно бути індивідуальним; 

3) виховання повинно спиратися на дані спостережень за дитиною. 

Звернення дитини до вчителя: "Допоможи мені це зробити самому" — девіз педагогіки Монтессорі. Феномен педагогіки Марії Монтессорі полягає в її вірі у природу дитини, в її прагненні виключити будь-який авторитарний тиск на людину, яка формується, в її орієнтації на ідеал вільної, самостійної, активної особистості. 

Усе життя дитини — від народження до громадянської зрілості — є розвиток її незалежності і самостійності .

вивчення вірша.mp4