Rezultati projekta

Sve naše aktivnosti projekta

Provedba projekta TZP – Tradicionalna, a zdrava prehrana počela je u prvom polugodištu, točnije u listopadu. Napravljeno je kvalitativno istraživanje zakona i propisa o hrani te internetskih izvora o problemima (ne)zdrave prehrane. Napravljena je web stranica Za kuhaču možika koja je, ovisno o dinamici aktivnosti punjena sadržajima o provedenim aktivnostima. Stranicu su, uz voditeljice, uređivale i članice Mladih knjižničarki.

Krajem prosinca i početkom siječnja osmišljena je anketa kojom je među učenicima viših razreda provedeno kvantitativno istraživanje zdravih prehrambenih navika te poznavanja tradicionalnih jela i prehrambenih navika. 

Početkom drugoga polugodišta razredi su započeli provoditi Dan tradicijske prehrane. Nakon pretraživanja interneta o temi (ne)zdrave hrane, nastali su brojni kreativni radovi.

Dio tima na satovima Domaćinstva započeo je osmišljavati zdravi tradicijski obrok, istražujući namirnice u tradicionalnim receptima, odabirući određene namirnice, pri čemu su sastavili i popis potrebnih kuhinjskih pomagala koja su im nedostajala. 

Na terenskoj nastavi posjetili smo vodenicu Friščićev melin i Etno-kuću Bedenec gdje smo mogli vidjeti kako se i u kakvim posudama nekad pripremala hrana. Posjetili smo i Područnoj školi Prigorec da bi vidjeli kako je u njoj organizirana školska kuhinja. 

Održan je i susret sa chefom Tomislavom Špičekom, stručnjakom za tradicionalnu prehranu od kojeg smo naučili i što je to zdravo u tradicionalnom načinu prehrane i mnogo drugih stručnih informacija.

Dan tradicijske prehrane održan je u gotovo svim razredima škole. Nakon toga, dali smo ravnatelju prijedlog Tradicijskoga menija za školsku kuhinju sa zdravim tradicijskim namirnicama. Kukuruzna zlijevka s domaćim pekmezom i orasima prva je uvrštena u ožujku 2023. u jelovnik školske kuhinje. S tom će se praksom nastaviti i nakon završetka projekta. 

Donacijom Varaždinske županije od 10.000 kn tijekom projekta kupljena je oprema za školsku kuhinju koja je nedostajala članovima Domaćinstva. Kupljena je nova ventilacijska pećnica, friteza, štapni mikser, toster itd. Sve to pomoglo im je u osmišljavanju kreativnoga Kukuljevićevog kolačića. Za njegovo je osmišljavanje, kao i za sastavljanje Tradicijskoga menija, korišteno integralno brašno Friščićevog melina. 

Mlade knjižničarke su, uz uređivanje web stranice projekta, fotografirale pojedine aktivnosti, sudjelovale na radionici analiziranja blogova/vlogova s receptima ili recenzijama jela te pisanja recenzija jela i uputa o pripremi jela. Također su kreirale i e-knjigu s receptima prikupljenim u razredima tijekom Dana tradicijske prehrane.

Domaćinstvo se, osim proučavanjem tradicijskih deserata, odabirom tradicionalnih namirnica za Kukuljevićev kolačić te kreiranjem recepta i dizajna Kukuljevićevog kolačića, bavilo i izradom kiflica od oraha, medenjaka, zlijevke, štruklja. Nazočili su prezentaciji i izradi mlinčanog kolača na gostovanju udruge Lepoglavski pušlek te se i sami okušali u izradi. Na kuharskoj radionici su zajedno s Malim građanima isprobali kupljenu opremu za izradu kolača tako što su napravili i ispekli cigar burek. Izradili su i predstavili Kukuljevićev kolačić Mladim knjižničarkama koje su ga kušale i napisale recenzije. One su imale i interno natjecanje u pogađanju sastojaka koji čine spomenuti kolačić. 

Mali građani su postavili i istraživali problem prehrane učenika, osmislili prijedloge njegovog rješenja. Osmislili su i proveli anketu o zdravoj i tradicionalnoj prehrani, analizirali rezultate ankete, donijeli zaključke te dali prijedloge aktivnosti za Dan tradicijske prehrane, brinuli o provedbi planiranih aktivnosti, kreirali e-knjigu o aktivnostima provedenim tijekom spomenutog dana. Predložili su 12 aktivnosti za provedbu Dana tradicijske prehrane, a učitelji su sa svojim razredima osmislili još 32 aktivnosti. Predstavili su projekt na Županijskoj smotri projekata Građanskog odgoja i obrazovanja, slijedi im i predstavljanje na Državnoj smotri. 

Do sada je projekt realiziran najvećim dijelom prema planu aktivnosti. Provedeno je 119 aktivnosti na nivou škole te su prikupljena 243 tradicijska recepta. 

Nedovršene aktivnosti (susret s food b(v)logerom, nutricionistom, ili liječnicom, tiskanje brošure i/ili kuharice prikupljenih recepata) planiraju se provesti kroz segment održivosti projekta, uz nove aktivnosti koje su već zamišljene poput istraživanja rječnika vezanog uz tradicionalnu prehranu, itd.)

Kukuljevićev kolačić i njegov recept te prikupljeni recepti tradicionalne prehrane mogu se koristiti kao tradicionalno blago lokalne zajednice u smislu jačanja gastronomske ponude i identiteta našeg kraja. 

U provedbi projekta surađivali smo s lokalnom zajednicom: na Danima tradicijske prehrane sudjelovali su roditelje i bliža rodbina učenika te KUD Salinovec. KUD Lepoglavski pušlek prezentirao je izradu mlinčanog kolača našem Domaćinstvu, Udruga za sport i kulturu Bedenec omogućila nam je razgled Etno hiže Bedenec, a Stjepan Frišćić razgled Friščićevog melina.

Projekt je osim na web stranici Za kuhaču možika, te na Danu škole, redovito predstavljan javnosti i na web i facebook stranici škole i knjižnice, odakle su informacije preuzimali mediji, predstavljen je na Županijskoj i Državnoj smotri projekata Građanskog odgoja i obrazovanja. Na Državnoj je smotri za sve kategorije dobio ocjenu izvrstan, a u dijelu u kojem se unosi mogućnost dorade projekta jasno je naznačeno kako projekt nema slabih strana.

Predstavljen je i na školskom Projektnom danu, na promociji brošure Građanski odgoj i obrazovanje u praksi: projekti osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije u šk. god. 2022./2023. gdje je osvojio novčanu nagradu kao najbolji projekt među projektima osnovnih škola. 

Projekt je predstavljen i na skupu za voditelje Županijskih stručnih vijeća školskih knjižničara, te na skupu Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara Varaždinske županije. 

Predstavili smo ga također i priopćenjem medijima te na Danima Grada Ivanca gdje smo ga prikazali kroz postere, predstavljanjem njegove veb stranice, tradicionalnim jelima koje su pripremile naše kuharice te Kukuljevićevim kolačićem kojeg su posjetitelji također mogli kušati, hvala učiteljici Jasenki Solina. Potom su posjetitelji mogli i zaigrati kviz o projektu u aplikaciji wordwall, kojeg možete zaigrati i vi na ovoj poveznici.