1. Виконайте вправу «Архітектура середньовіччя», установивши відповідності між зображеннями та архітектурними стилями.

2. Виконайте вправу «Пам’ятки архітектури», дібравши назву кожній пам’ятці.

3. Сторітелінг. Ви вже знаєте, що Базиліка Сан-Вітале в Равенні (Італія) є найважливішою пам’яткою візантійського мистецтва в Західній Європі. У 1996 р. вона ввійшла до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Перегляньте відео і розкажіть, які мозаїчні зображення, що в ньому трапляються, вам відомі.

Basilica di San Vitale - Ravenna, Italy.mp4

4. ШАРТРСЬКИЙ СОБОР – СКАРБНИЦЯ УНІКАЛЬНИХ ВІТРАЖІВ

      Зануритися у свій внутрішній світ, прислухатися до нього, отримати відповіді на запитання… Шартрський собор сприяє саме цим внутрішнім процесам, яких не спинити, щойно переступаєш поріг цієї визначної пам’ятки. Вона відома на увесь світ своїми середньовічними вітражами. А готична архітектура, така фантазійна і неземна, переносить тебе в незнаний до того світ, де, здається, зникає все матеріальне.

     Шартрський собор – визначна пам’ятка архітектури Франції. Вітражі собору вирізняються своєю насиченістю та чистотою кольорів, що робить їх унікальними й відомими на увесь світ.

      Секрет вітражного мистецтва, застосованого тут, і донині не розкритий. Кажуть, що скло вироблялося згідно зі справжніми алхімічними рецептурами, які нині втрачені. Вітражі собору підсилюють світло, що проходить крізь них за будь-яких погодних умов. Завдяки цьому в соборі панує надзвичайна атмосфера піднесеності.

      Вітражі займають площу понад  2000 кв. м. і прикрашають понад 150 вікон. Найдавніші з них були створені ще в XII ст. Що ж до зображених сюжетів, то вони стосуються сцен зі Старого і Нового Заповітів, а також епізодів із життя пророків, королів, лицарів, ремісників.

      Підлога собору теж непроста. Вона вимощена у вигляді давнього лабіринту, що символізує шлях вірянина до Бога. Із цього лабіринту є лише один безпомильний шлях. Тут віряни часто моляться, медитують і шукають відповіді на внутрішні запитання.

      Унікальність собору ще й у тому, що він за всю свою історію уникнув руйнувань і пограбувань, також його ніколи не реставрували й не реконструювали. Нині Шартрський собор – місце паломництва християн. Це – «місце сили», де людина почувається дійсно дуже особливо. (За матеріалами сайту https://feerie.com.ua/ua/node/2383)

5. Яку кількість людей може вмістити собор або церква? Перегляньте відео «Найбільші церкви світу за місткістю». Які собори вам вдалося ідентифікувати? 


Largest Churches in the World.mp4

6. Відомості про середньовічну музику базуються на рукописах, що збереглися до нашого часу. Створення музичних рукописів було дорогою справою як через дорожнечу пергаменту, так і через трудомісткість процесу переписування. Тому лише найбагатші інституції могли собі дозволити створення таких манускриптів, переважно це були церкви й монастирі.

     Інструменти, на яких виконували середньовічну музику, збереглися до наших днів, хоча й у різних формах. Флейти виготовляли переважно з дерева, а не з металу, як зараз. Були поширені щипкові струнні інструменти, як-от лютня, псалтеріон, цимбали. Першим зафіксованим у Європі смичковим інструментом стала колісна ліра, що потрапила до Європи з Візантії. До того ж у середньовіччі існували інструменти, подібні до сучасної арфи, а також ранні версії скрипок і тромбонів.

    Прослухайте пісню, автором якої був монах Зальцбурзький, що жив у XIV ст., і відчуйте середньовічний вайб!

SaveTik.co_7287276870482152709.mp4