1. Виконайте вправу «Світогляд середньовічної людини», давши відповіді на запитання з вивченої теми.

2. Виконайте вправу «Християнські символи», з’єднавши назви символів із зображеннями.

3. РЕЛІКВАРІЙ ТРЬОХ ЦАРІВ У КЕЛЬНІ: ЄДИНИЙ ТАКИЙ СКАРБ

Кельнський собор, Німеччина

      Кафедральний собор Кельна, символ цього міста, особливо часто відвідують під час Різдвяних свят. При цьому найбільшу цікавість викликає релікварій Трьох Царів, який стоїть за головним вівтарем собору.

     Ця велика цінність храму є найбільшим, а також – на думку багатьох – найпрекраснішим витвором мистецтва золотих справ майстрів періоду середньовіччя у Європі. Автор твору – відомий золотар Ніколас Верденський. Релікварій має завширшки 110 см, заввишки 153 см і завдовжки 220 см. Він символізує Бога в Пресвятій Трійці.

     Його побудова нагадує тринавову базиліку: поруч стоять два саркофаги, на яких згори прилаштовано третій. Покритий більш ніж тисячею дорогоцінних каменів та перлин і кольоровими емалями об’єкт оточують 74 скульптури з позолоченого срібла. Понад 300 камей на релікварії становлять найчисленніше їх зібрання у світі. У нижній частині релікварію розміщено великі позолочені статуї пророків, царів Давида й Соломона, вище – апостолів.

      Скульптури створили в 1180–1191 рр. майстер Ніколас з Вердена та його учні. Позолочений фронтон представляє Дитя Ісуса на руках Матері Божої. Вони приймають поклін від Трьох Царів, які репрезентують усе людство. Далі зображено сцену хрещення Господа Ісуса у Йордані, а в горішній частині – Христа як Суддю світу наприкінці історії.

     Легенда про Трьох Царів зажила своєї нинішньої слави та форми найбільшою мірою завдяки Йоанові з Гільдесгайма – автору «Історії Трьох Царів». Цей бестселер другої половини XIV ст. поєднував відомості з Біблії, апокрифів та літератури про мандрівки. Власне, згідно саме з «літературою мандрів», наймолодший і найменший Мельхіор (король Нубії та Аравії) подарував Дитяті 30 золотих динаріїв і золоте яблуко Александра Великого. Середній за зростом і віком Бальтазар (володар Сави, яку співвідносять із територією нинішнього Ємену, Ефіопії або Персії) дав ладан, тоді як найстарший і найвищий – чорношкірий Каспер (володар неідентифікованого портового міста Тарсіс і так само не відомого острова Егрісоля) приніс у дар миро.

     Звичай писати літери «К+М+В» на дверях помешкань та інших будинків походить із XVIII ст. У нашій традиції цей напис пояснюється як імена Трьох Царів, але латинська версія (С+М+В) перекладається також як благословення «нехай Христос благословить це помешкання» (Christus mansionem benedicat). (За матеріалами сайту https://credo.pro/2022/01/74956)

Перегляньте фото й кругову панораму релікварію Трьох Царів. 

     Що нового дізналися? Яка інформація вас зацікавила? Чи поширений у вашій місцевості вищезгаданий звичай?

4. На уроці ви працювали з картою світу з Псалтиря 1260 р. Перевірте, чи запам’ятали, яким люди уявляли світ у ХІІІ ст., і складіть пазл, відтворивши зображення цієї карти.