1. Об’єднайтеся в команди. Знайдіть приховані слова, які дізналися на уроці. Переможцем стане та команда, яка знайде й пояснить найбільшу кількість слів.

2. Виконайте вправу «Візантія – наступниця Риму», обравши одну відповідь із запропонованих.

3. Виконайте вправу «Подорожуємо Візантією».


4. Мистецьке відлуння. Розгляньте мозаїчні портрети імператора Юстиніана та його дружини Феодори в оточенні вельмож, придворних дам і священнослужителів (фрагменти цих зображень ви роздивлялися на с. 18, 19 підручника). Це історичні портрети, створені найкращими середньовічними майстрами. Ці композиції були символом тріумфу імператора, період правління якого вважають епохою першого найвищого розквіту Візантії.

Голова Юстиніана, увінчана діадемою, оточена німбом, що показує візантійську традицію зображати так царя. По боках від нього стоять придворні та священнослужителі.

     Розкішні шати дали можливість мозаїстам розгорнути перед глядачем все сліпуче багатство їхньої палітри – починаючи від ніжних білих та пурпурових тонів і закінчуючи яскраво-зеленими та оранжево-червоними.


     Імператриця зображена такою, що стоїть в нартексі*, перед нею два охоронці, один з яких відсуває завісу перед дверима. Голова Феодори увінчана діадемою та оточена німбом, на плечах лежить важке намисто. Групу придворних дам, що йде за Феодорою, очолюють дві жінки, чиїм зображенням надано портретних рис.

      І тут розкішні візантійські шати дали мозаїстам можливість сяйнути вишуканими колористичними рішеннями. Особливо яскраві фарби на трьох центральних жіночих постатях. Їхні обличчя складені з дрібніших і різноманітніших за формою кубиків, що дозволило досягти портретної схожості.

        Пригадайте, де в сучасній культурі використовується мозаїка.


*На́ртекс (від гр. – скринька) — приміщення при вході в християнську церкву.

5. Перегляньте подане нижче відео «Могутній Вогонь Минулого: Грецький Вогонь» і дізнайтесь про історію використання «грецького вогню» від античних часів до середньовіччя, про таємниці його виготовлення та застосування, а також найцікавіші факти, пов’язані із цим загадковим піротехнічним засобом. Як ви гадаєте, чому на відміну від інших винаходів давнини секрет складу «грецького вогню» було втрачено?

Могутній Вогонь Минулого Грецький Вогонь.mp4