Dzień Guzika jest nieoficjalnym świętem na cześć tego jednego z najstarszych elementów odzieży i mody. W Polsce obchodzimy go w dniu 12 grudnia. Dlaczego właśnie tego dnia? Otóż, nie jest to przypadkowa data, bo przypada na dwunasty dzień dwunastego miesiąca roku, a guziki liczy się tuzinami lub grosami, na które składa się 12 sztuk. Patronem wytwórców guzików jest św. Mikołaj.

Historia guzika jest bardzo stara, bo liczy sobie około 5 tysięcy lat. Przez wieki guzik pełnił głównie rolę dekoracyjną. Dopiero w XIII wieku na terenie Europy zaczęto stosować guziki i dziurki jako przedmiot spinające dwa fragmenty ubrania. Od 1830 roku guziki zaczęto produkować na skalę przemysłową wykorzystując różne materiały. 

Plastikowy guzik, do dziś niezwykle popularny, który wyparł większość produktów z materiałów organicznych i ceramicznych, rozpoczął swoja karierę w XX wieku. Kolekcjonowanie guzików to filobutonistyka. W Polsce Muzeum Guzików można odwiedzić w Łowiczu, a Towarzystwo Miłośników Gier Guzikowych działające w Poznaniu, od lat organizuje Mistrzostwa Świata w Piłce Guzikowej. 

A jak ten dzień obchodzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły? Na zajęciach poznali historię i ciekawostki na temat guzika, a także mogli zobaczyć mnóstwo guzików o różnych kształtach, kolorach czy też różnej wielkości. Były różne zabawy oraz okazja do wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem guzików. Po uśmiechach na twarzy i zaangażowaniu w pracę można było zobaczyć zadowolenie dzieci z nietypowego święta