Élet a Waldorf után

Ha az ember gyerekkorának nagy részét, 8 + 5 évet Waldorf iskolában tölt, elég valószínű, hogy foglalkoztatják bizonyos kérdések iskoláztatását illetően.

A Waldorf iskolák semelyik iskolatípushoz sem hasonlíthatók. Bár "imádkoznak" reggelente, az egyházi iskolákéhoz sem hasonlítható az oktatási rendszerük, mivel nincsenek tankönyvek és házi feladat sincsen. A testnevelés óráik is teljesen másak, jó ideig a futball is tiltva van. Valójában minden tantárgyat alternatív módon tanítanak. Van egy különleges, tánchoz hasonlító tantárgyuk, az euritmia, mely 12 éven át kötelező.

Gyakran van az iskolák elnevezésében a „szabad” jelző, ami nem tudni mire utal, hiszen rengeteg megszorítás van az oktatásban. (Pl. bizonyos színek, általában a fekete és a sötétbarna használata tiltva van a kicsiknek, ahogy a futball is, stb.) Más iskolarendszerekkel csak bizonyos évfolyamokon van átjárhatóság, ezért ha valakinek hirtelen költöznie kell, és nincs Waldorf iskola a környéken, jelentős lemaradása lehet a gyereknek, ha egy átlagos iskolában kell folytatnia tanulmányait.

Nincs abban semmi különös, ha a 19-20 éves fiatal felnőttek esetleg utánaolvasnak az oktatási rendszernek, amiben felnőttek.

Ilyenkor valószínűleg először találkoznak az antropozófiával. Igaz, ismerős is számukra, hiszen az antropozófia is pont azokat a történeteket elemzi, mint amelyekkel ők is találkoztak az iskolában, ilyen pl. Wolfram von Eschenbach Parzival-ja.

(Hiding Anthroposophy in the Subjects Taught: https://sites.google.com/site/waldorfwatch/he-went-to-waldorf)

A fiatal felnőtteket foglalkoztathatja iskolájuk „mássága”.

Így lehetett ez Galsai Zsolttal is, amikor amellett, hogy politológiát tanult egyetemen, beiratkozott a solymári Waldorf Pedagógiai Intézetbe is. Itt választ kapott a kérdéseire. Erről vall az alábbi videóban. Valahogy így dekódolta az ott tapasztaltakat: mindez jó.

Beszél továbbá arról, hogy gyerekkorától érzi, hogy van egy bizonyos „harc” a Waldorban. Harc, a külvilággal. (3:30 percnél)

https://www.youtube.com/watch?v=hotqUBYGJes

Jelenleg Waldorf osztálytanítóként dolgozik Pesthidegkúton. Tipikus példája annak, hogyan lesz valaki Waldorf diákból Waldorf tanár. Rengeteg ilyen eset van külföldön is.

A fiatalember rendkívül megnyerő ebben a videóban. Sokak számára ez megerősítés is lehet. Sőt, jó reklám a Waldorf Pedagógiai Intézetnek.

Minden csak nézőpont kérdése.

Mielőtt beíratjuk gyermekeinket a Waldorfba, a tanárok képzéséről sem árt tájékozódni.

„Mesés” videó a Waldorf tanárképzésről itt:

https://www.youtube.com/watch?v=_GOiD7xwYqs

Zárszó:

Mekkora erőfeszítésbe kerül az osztálytanítónak tankönyv nélkül tanítani? (Nagy.)

Hogyan tud egyetlen tanító elsőtől nyolcadikig minden tudományt átadni a gyerekeknek – minden tantárgyat érintve, ráadásul tankönyvek nélkül? (kivéve idegen nyelvek, euritmia)

A válasz: rejtély. Vagy inkább: titok.