Međunarodni dan materinjeg jezika

21. veljače 2019.


Međunarodni dan materinjeg jezika obilježava se 21. veljače, a utemeljen je 1999. godine s ciljem očuvanja lingivističke raznolikosti i promicanja obrazovanja na materinjem jeziku te naglašavanja potrebe za očuvanjem kulturne i jezične raznolikosti različitih krajeva svijeta. Jezik koji smo naučili u svojoj obitelji i kojime se koristimo svakodnevno, dio je našeg identiteta i kulturne baštine. Višejezičnost je vrlo važna u Europskoj uniji jer život u EU-u uvelike ovisi o jezičnim vještinama. Jezična je raznolikost stvarnost u EU-u, a rad s govornicima drugih jezika dio je naše dnevne rutine. Osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima poteškoća i u učenju stranih jezika.


U sklopu obiljržavanja ovogodišnjeg Mežđunarodnog dana materinjeg jezika, učenici su istraživali koje riječi se kod njih kod kuće svakodnevno koriste, a imaju korijen u stranim riječima. U školi su izabrali rečenice koje su sadržavale najveći broj germanizama te su ih ispisali jednu za drugom na papirnatu traku. Zatim su zapisali odabrane germanizme u njihovom izvornom obliku te ponudili hrvatsku riječ kao alternativu, npr: plac (der Platz, tržnica); farba (die Farbe, boja)

Kod nekih složenica istraživanje je bilo malo kompleksnije. Kod nekih smo prepoznali njemačke riječi uz manje promjene, npr: badeancug (Badeanzug); bauštela (Baustelle), blickrig (Blitzkrieg), flajšmašina (Fleischmaschine), gastarbajter (Gastarbeiter)... a najzanimljivije su bili kombinacije, npr: e blicpitanje (Blitz + pitanje); šibervrata (Scheber + vrata) štaub šećer (Stub + šećer).

Proučavane germanizme pretvorili smo u WordArt ili infografike.

Polaznici FN iz engleskog jezika zapisivali su anglizme koje su čuli ili rekli tijekom jednog dana te od njih napravili WordArt.