Увага!

Повітряна тривога!

Лунає сирена, а укриття зачинене. Як уберегтися?

Якщо ви виявили зачинене укриття під час тривоги

Що робити, коли почули сирени

Сигнал повітряної тривоги «Увага всім!» — це протяжне звучання сирен або уривчасті гудки. Якщо сирени не працюють, то повідомлення про повітряну тривогу може передаватись через гучномовці та гудками транспортних засобів (зокрема, з автомобілів ДСНС, обладнаних гучномовцями).

Що робити, коли ви отримали повідомлення про повітряну тривогу:

Слідкуйте за офіційними повідомленнями і не залишайте укриття до того, поки не з’явиться офіційна інформація про відбій повітряної тривоги.

Довіряйте тільки офіційним, перевіреним джерелам інформації.

Повітряна тривога в закладі освіти: 

як діяти батькам, учням і вчителям

І батьки, і заклад освіти, коли дитина перебуває в ньому, несуть відповідальність за життя та здоров’я дитини. За інформацією освітнього омбудсмена, в Україні під час повітряних тривог трапляються випадки, коли, керуючись бажанням убезпечити школяра, батьки, навпаки, можуть наражати дитину на небезпеку. Зокрема, намагаються забрати її зі школи під час повітряної  тривоги

Окрім цього, є випадки, коли дирекція закладу освіти піддає ризику  життя працівників: наприклад, викликає їх на роботу під час повітряних тривог. 

Аби уникнути таких ситуацій і перебувати під час повітряної тривоги в безпеці, дослухайтеся цих порад.

План дій батьків та працівників закладів освіти під час тривоги:

Важливо!

Якщо дитина перебуває в укритті закладу освіти під час повітряної тривоги, батьки можуть її забрати лише після надходження сигналу «Відбій повітряної тривоги!». Педагоги не мають права передати дитину батькам раніше.

Крім цього, протизаконно вимагати від працівників закладу  прибути до закладу освіти під час повітряної тривоги. Водночас, якщо повітряна тривога застала працівника дорогою на роботу, і він має змогу за 5-7 хвилин дістатися до закладу освіти, то може переміститися до укриття закладу освіти. Але варто враховувати розташування закладу освіти (у деяких регіонах до укриття необхідно переміститися за 2-3 хвилини). Якщо в закладі освіти немає укриття, то працівник має пройти до найближчого укриття за місцем його перебування.

Як мають діяти працівники закладу освіти 

під час повітряної тривоги в школі: алгоритм ДСНС

 Алгоритм дій вчителя та відповідальної особи під час проведення навчальних занять

Підготовчі заходи:

1. Учасники освітнього процесу мають заздалегідь бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах.
2. Якщо за однією захисною спорудою закріплено більше одного закладу, то розподіл учасників освітнього процесу за наявними спорудами фонду захисних споруд відбувається з урахуванням їх місткості та розташування на місцевості.
3. Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.
4. Заклад освіти заздалегідь повинен розмістити всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.
5. Під час евакуації та укриття в захисній споруді учасників освітнього процесу має супроводжувати відповідальна особа з числа працівників освітнього закладу.
6. Заздалегідь встановлюються відповідальні особи, які після евакуації перевірять заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди.

Порядок дій при отриманні сигналу:

1. Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу.
2. Вчитель має миттєво сповістити учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальне заняття.
3. Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).
4. Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.

5.  Для супроводу початкових класів можуть бути залученні помічники.

6. Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. До вчителів, які супроводжують молодші класи, приставити помічників.
7. Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.
8. Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.
9. Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до найближчого укриття  фонду захисних споруд.
10. У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.
11. Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

Як школи мають підготуватись до повітряних тривог

Як батьки та діти мають підготуватися до повітряних тривог 

під час навчання

ЮНІСЕФ надають наступні поради щодо підготовки до загрози повітряної тривоги:

Якщо тривога застане дитину дорогою до школи й вона перебуватиме не в шкільному укритті, повідомте вчителя, у якому саме укритті вона перебуває.

Працівникам закладів освіти пропонуємо пісню для зниження рівня тривожності під час сирен. Навчіть дітей цих рухів, які використовують фахівці в роботі з психотравмою. Пісню рекомендуємо співати, ідучи в укриття чи в безпечне місце і, по можливості, повторювати запропоновані рухи.

11 правил. ДСНС надало рекомендації, як діяти вчителям під час уроку, якщо оголошують повітряну тривогу (перейти) 

Безпечне освітнє середовище: як діяти вчителям під час занять при оголошенні сигналу "Повітряна тривога"? (перейти)

Як звучить сигнал «Увага всім!»

Як діяти у разі сигналу тривоги

Правила поведінки  під час повітряної тривоги

Сигнал повітряної тривоги

Наша адреса:

55560, вул. Центральна 22А, с. Водяно-Лорине, 

Вознесенський район, Миколаїська область