Найпростіші укриття в закладах освіти

Головною вимогою роботи шкіл в умовах воєнного стану є облаштування бомбосховища або укриття на випадок повітряної тривоги.

Обладнання укриттів має забезпечувати можливість перебування в них людей впродовж 48 годин.

У вимогах ідеться, що в укритті має бути мінімум 0,6 кв.м на 1 особу, хоча фахівці рекомендують збільшити цей показник хоча б до 1 кв.м на дитину, якщо йдеться про заклади освіти. Варто також зважати й на загальну площу приміщення, наявність там природної чи штучної вентиляції тощо. 

Об’єкт бути в належному технічному, санітарному та протипожежному стані. Там мають бути щонайменше два виходи (входи). Єдиний виняток – для приміщень місткістю до 20 осіб. Висота стелі не може бути меншою за 1,7 метрів.

Що таке захисні споруди?

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України передбачено, що з метою організації захисту населення в сучасних умовах використовуються захисні споруди цивільного захисту: сховища, протирадіаційні укриття, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття. 

Захисні споруди -- спеціальні будівлі, призначені для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період та надзвичайних ситуацій у мирний час.

Вони розподіляються на сховища та протирадіаційні укриття та є основним засобом колективного захисту окремих категорій населення. 

Захисні споруди розрізняють:       

Види, вимоги які ставляться до них:

1.Найпростіші укриття — це цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи. У них можна сховатися під час нетривалих обстрілів. Найбезпечніші з них ті, які мають декілька виходів (один з них за межами будівлі).

Зазвичай такі приміщення використовують як магазини, спортзали, склади тощо. Власники мають знати про призначення на період надзвичайної ситуації й бути готовими дати доступ людям. Радимо заздалегідь домовитися про зв’язок із господарями та взяти номери телефонів. Жителі міст з метрополітеном можуть також сховатися на платформах станцій або в переходах. 

Укриття найпростішого типу – щілини. Щілини бувають відкриті і перекриті.

ВЩ знижує ймовірність ураження ударною хвилею (УХ) в 1,2 – 2 рази, світловим випромінюванням(СВ) і проникаючою радіацією(ПР).

ПЩ захищає: від СВ – повністю; від УХ – у 1,5 – 3 рази; від ПР і радіоактивного випромінювання – у 200 – 300 разів, а також надійно захищає від осколкових і кулькових бомб, від запалювальних засобів. Нормальна місткість щілини – 10-15 чол. Довжина – 15 метрів. Глибина – 1,8-2 метра. Ширина: з верху – 1,1-1,3 м, на дні  - 0,8 м.

Найпростіші укриття

Найпростіші укриття

Види захисних споруд

Класифікація захисних споруд

Класифікація захисних споруд

Класифікація сховищ

Класифікація сховищ

Приміщення сховища

Класифікація протирадіаційних укрить

Класифікація протирадіаційних укрить

Режим постачання повітря у сховище

Санітарно- технічні системи сховища

2.Протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості.

Захисні властивості укриттів визначаються коефіцієнтом послаблення радіації, що залежить від товщини огороджувальних конструкцій, властивостей матеріалу, з якого виготовлені конструкції, а також від енергії гама-випромінь. Наприклад підвали дерев?яних будинків послаблюють радіацію у 7-12 разів, а кам’яні у 200-300 разів ПРУ розраховано на 50 чоловік і більше. 

Протирадіаційне укриття

Протирадіаційне укриття

3.Сховище -- це  герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації.

 Сховище є найбільш надійнішим захистом від усіх уражальних чинників:  

За місцем знаходження сховища бувають  

За місткістю розрізняють    

Щоб знайти такі приміщення, шукайте позначки «Укриття» чи «Об’єкт цивільного захисту». Також там має бути номер телефону людини, яка в разі небезпеки відчинить двері сховища чи укриття. Якщо його немає, зверніться до представництва місцевої влади по інформацію.

Інформація про місцезнаходження сховищ, протирадіаційних укриттів, найпростіших та швидко-споруджуваних укриттів, адреси їх розташування можна отримати в органах місцевого самоврядування, керівників суб’єктів господарювання (підприємств, установ, організацій, житлово-експлуатаційних об’єднаннях, асоціаціях та об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків) за місцем роботи та проживання.

Уважно слухайте повідомлення та виконуйте вказівки місцевих підрозділів з питань цивільного захисту. Життя багато в чому залежить від вправних та правильних дій в разі виникнення загрози нападу противника та за сигналами оповіщення цивільного захисту.

План сховища

Щоб підготуватися, радимо:

Усі громадяни України мають право на цивільний захист. Кожен може заходити в укриття в будь-якому місті чи будинку. Якщо укриття є на мапі укриттів, будь-яка людина має право там сховатися.

Загальна характеристика укриттів:

Державна служба з надзвичайних ситуацій розробила рекомендації щодо організації укриттів у об'єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти.

Укриття мають відповідати таким вимогам:

Необхідні захисні властивості забезпечують об’єкти зі стінами 2-2,5 цеглини завтовшки, або з цільних залізобетонних конструкцій (блоків, панелей) товщиною від 56 см. Відповідні захисні властивості також забезпечує шар ґрунту товщиною 67-78 см (мішок із піском, укладений поперек конструкції). У разі, якщо будівельні конструкції мають меншу товщину, можливо збільшення захисних властивостей шляхом додаткового обкладення мішками з ґрунтом чи піском, встановлення екранів із залізобетонних конструкцій (панелей, блоків тощо). 

Під найпростіші укриття для населення можуть бути пристосовані:

– підземні переходи, тунелі, склади;
– споруди котлованного типу (автостоянки, паркінги, гаражі, підземні торговельні центри, підприємства громадського харчування, магазини);
– колишні оборонні об’єкти та бази;
– підвальні, цокольні і перші поверхи об’єктів цивільного і промислового призначення;
– підземні гірські виробки, печери та інші підземні порожнини різного призначення.

Захисні споруди сховища

Рекомендації щодо організіції укриття в об'єктах фонду захисних споруд цивільного захисту

Державна служба з надзвичайних ситуацій та Інститут державного управління і наукових досліджень із цивільного захисту визначили 

наступні кроки для підготовки підвалів до їх використання як укриття:

Найпростіші укриття мають бути забезпечені:

Крім того, найпростіші укриття варто забезпечити додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем, які відповідають нормам, установленим для захисних споруд.

Біля вхідних дверей до укриття вивішується табличка розміром 50 х 60 см з написом «Місце для укриття». 

На ній зазначати адресу місця розташування споруди, її балансоутримувача, адресу і телефон місця зберігання ключів 

Безпека під час навчання: рекомендації щодо організації укриття 


Укриття кропивницький 22.pdf

Організація укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту (Кропивницький, 2022)

Знак евакуації укриття

Знак евакуації укриття

Наша адреса:

55560, вул. Центральна 22А, с. Водяно-Лорине, 

Вознесенський район, Миколаїська область