Санітарно-гігієнічні вимоги 

до організації харчування здобувачів освіти


«ТУРБОТА ПРО ЗДОРОВ’Я-ЦЕ НАЙВАЖЛИВІША ПРАЦЯ ВЧИТЕЛЯ.ВІД ЖИТТЄРАДІСНОСТІ, БАДЬОРОСТІ ДІТЕЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЇХ ДУХОВНЕ ЖИТТЯ, СВІТОГЛЯД, РОЗУМОВИЙ РОЗВИТОК, МІЦНІСТЬ ЗНАНЬ, ВІРА В СВОЇ СИЛИ»

В.О.СУХОМЛИНСЬКИЙ 

НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА 

1.Новий санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти (затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України №2205 від 25.09.2020 р.) (перейти)

2. Нові вимоги харчування у школах (перейти)

3.Про затвердження Гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів на потужностях, розташованих у закладах загальної середньої освіти (затверджено наказом Міністерства розвитку економіки, торговлі та сільського господарства України №2532 від 03.12.2020 р.)  (перейти)

4.Роз'яснення МОЗ і МОН щодо організації харчування в закладах освіти (перейти

5.Постанова №305 від 24 березня 2021 року «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»  (перейти)

6. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» №305 від 24.03.2021 (зі змінами) (перейти)

7. Методичні настанови щодо розроблення, запровадження та використання НАССР (наказ Мінекономіки від 01.12.2020 №2489) (перейти

8.Шкільне харчування. МОН (перейти)     

    

          З 1 січня 2021 року вступив в дію Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №2532 від 03 грудня 2020 року "Про затвердження Гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів на потужностях, розташованих у закладах загальної середньої освіти".  Документ визначає гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів у шкільних їдальнях, зокрема, до приміщень, обладнання та інвентарю харчоблоку.  

       Також, прописані вимоги до постачання, виробництва та зберігання харчових продуктів на харчоблоці і транспортних засобів, що здійснюють доставку продуктів на харчоблок. 

      Відбулися зміни у шкільному харчуванні. Нині у закладах освіти заборонений продаж:

Постанова №305 від 24 березня 2021 року «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» набула чинності 1 вересня 2021 року. Постановою передбачається контроль за нормами харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, регламентує норми споживання основних груп харчових продуктів на сніданок (другий сніданок), обід (підвечірок) або вечерю у вищезгаданих закладах у разі п’яти-/шести-/семиденного перебування дітей (здобувачів освіти).

Отже, перерахуємо, на які саме заклади поширюються вимоги Постанови № 305:

Комплексний облік передбачає:

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ 

Раціональне харчування є найважливішою складовою формування здоров’я дитини, сприяє збереженню здоров’я, опірності фізичним факторам навколишнього середовища, високій фізичній і розумовій працездатності. Древньогрецькому філософу Сократу належить вислів: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити». 

Одним з важливих принципів раціонального харчування є правильно організований його режим. Який складається з: 

Доведено, що обов’язкова умова для нормальної шлункової секреції – суворе дотримання встановлених проміжків між прийомами їжі (4-6 годин). При недотриманні цієї вимоги погіршується травлення, знижується апетит.

Рівновага в організмі, яка приводить до здоров’я, починається з їжі, яку ми їмо. Оптимальним співвідношенням білків, жирів та вуглеводів є співвідношення 1:1:3,5, причому частка білків тваринного походження має бути в межах 63%,  жирів рослинного походження – 18%.

Харчування дітей в організованих колективах здійснюється на підставі  сезонних меню, які складені з урахуванням гігієнічних принципів та натуральних норм продуктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591 і погоджені з органами Держпродспоживслужби.

Згідно проведених обстежень навчальних закладів можна зробити висновок, що харчування дітей, вказані норми продуктів, через недостатнє фінансування, не виконуються. Діти в загальноосвітніх закладах не доотримують такі основні продукти, як м’ясо, риба, молоко, масло вершкове, сметана, сир кисломолочний, яйця, фрукти, соки, овочі. Тому, батькам необхідно забезпечити раціон дитини в домашніх умовах тими продуктами, які вона недоотримала в організованому колективі, тим самим максимально наблизивши його до збалансованого.

Адже, незбалансоване харчування є причиною аліментарно-залежних захворювань, до яких відносяться захворювання шлунково-кишкового тракту, анемія, хвороби обміну речовин тощо. Відсутність, недостатня кількість або збиткове надходження в організм вітамінів, мікроелементів призводить до захворювання.

Раціональне харчування тих, хто навчається — одна з умов створення здоров`язберегаючого середовища в загальноосвітніх установах, зниження негативних ефектів і наслідків функціонування системи освіти.

Недостатня кількість поживних речовин в дитячому віці негативно позначається на показниках фізичного розвитку, захворюваності, успішності, сприяє прояву обмінних порушень і хронічної патології. Найважливішою умовою для підтримки здоров’я, високої працездатності і витривалості людини є повноцінне і правильне живлення. Питання організації шкільного харчування останніми роками викликають підвищену зацікавленість.

Основу передбачуваних підходів складає впровадження нових схем харчування школярів і використання сучасного високоякісного устаткування, що дозволяє при мінімальних витратах забезпечити харчування школярів на рівні вимог сьогоднішнього дня.

Тому адміністрація закладів освіти сьогодні повинна приділяти велику увагу питанням життя і здоров’я дітей. Особливо зараз гостро встало питання про організацію раціонального шкільного харчування. Харчування має бути збалансованим, протягом дня дитина має отримувати необхідний для цього мінімум харчових і мінеральних речовин. Якщо врахувати, що велику частину часу діти проводять в закладі, то і повноцінно харчуватися вони повинні саме тут .

ХАРЧУВАННЯ ПІДЛІТКІВ 

харчування.pptx

Презентація. Вікові вимоги до харчування підлітків

Режим харчування підлітків.ppt

Презентація. Режим харчування підлітків

Харчування підлітків.ppt

Презентація. Харчування підлітків

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ

Регламент покликаний визначити гігієнічні стандарти для усіх типів закладів загальної середньої освіти всіх форм власності, виконання яких дозволить створити безпечні умови для організації освітнього процесу

На 2023-2024-ий навчальний рік актуальними є питання впровадження нових норм з питань організації харчування дітей, відсторонення від занять у школі за очною формою нещеплених за віком дітей та забезпечення належного виконання обмежувальних протиепідемічних заходів у закладах. 

З ЧОГО ПОЧИНАТИ?

ВИМОГИ ДО ВЛАШТУВАННЯ ПРИМІЩЕНЬ

ВИМОГИ ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ

1.Керівник закладу та суб’єкт господарської діяльності, який надає послуги з харчування  зобов’язані забезпечити учнів безпечною, якісною, повноцінною та корисною їжею відповідно до норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку,

затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року N 1591, Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 01 червня 2005 року N 242/329, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 червня 2005 року за N 661/10941;

2. Директор закладу та медична сестра здійснюють щоденний контроль за якістю продуктів, що надходять до закладу, умовами їх зберігання, дотриманням термінів реалізації і технології виготовлення страв, дотриманням санітарнопротиепідемічного режиму в їдальні (харчоблоці), буфеті, фактичним виконанням меню за меню-розкладом, що містять кількісні дані про рецептуру страв;

3. Для уникнення харчових отруєнь, з метою профілактики захворювань, приготування та реалізація харчової продукції здійснюються у відповідності до загальних вимог до організації харчування дітей в закладах освіти наведених у додатку 9 до нового  Санітарного регламенту;

4. Перелік харчових продуктів, які заборонено реалізовувати у шкільному буфеті, відповідно додатку 10 до нового Санітарного регламенту;

5. У закладі організовуються умови для забезпечення харчування учнів з особливими дієтичними потребами, у тому числі з непереносимістю глютену та лактози. Відповідно до додатку 11 до нового Санітарного регламенту;

6. У закладі може бути організоване постачання готової кулінарної продукції операторами ринку харчових продуктів за умови дотримання ними вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»

ВИМОГИ ДО САНІТАРНОГО І СПЕЦІАЛЬНОГО ОДЯГУ

ТА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ ПРАЦІВНИКІВ, ЗАЛУЧЕНИХ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ:

1. Працівники їдальні (харчоблоку), буфету повинні в спеціальному одязі та дотримуються правил особистої гігієни. До санітарного одягу відносяться халати, фартухи з тканини для отримання та видачі їжі, хустки, ковпаки, фартух з полімерних матеріалів для миття посуду, до спеціального — халати темного кольору, гумові рукавички, гумове взуття. Спеціальний одяг для прибирання приміщень і санітарних вузлів промарковано, який використовується за призначенням і 

зберігається окремо, так само, як інвентар та засоби для прибирання. Роботи, пов’язані з організацією харчування учнів, у тому числі сервірування обідніх столів, отримання та порціювання готових страв, прибирання обідніх столів, миття посуду тощо, проводяться працівниками їдальні (харчоблоку) в санітарному одязі. Маркований санітарний одяг зберігається на вішаку (у шафі) у приміщенні для персоналу їдальні (харчоблоку). Заборонено застібати санітарний одяг шпильками, голками та зберігати у кишенях сторонні предмети, а також працювати у прикрасах. У санітарному одязі забороняється: виконувати роботи з прибирання приміщень; заходити та перебувати в санітарних вузлах; виходити на вулицю з приміщення закладу; знаходитись у цьому одязі в інших приміщеннях, поза місцем харчування учнів. Перед відвідуванням санітарного вузла санітарний одяг необхідно зняти, залишивши його на вішалці поруч із дверима санітарного вузла. Заміна санітарного та спеціального одягу здійснюється у міру забруднення.

2. До роботи в їдальні (харчоблоці), буфеті, не допускаються особи з ознаками інфекційних захворювань, гнійничковими ураженнями шкіри та/або з будь-якими іншими гострими проявами порушення стану здоров’я. Усі працівники їдальні (харчоблоку), буфету, незалежно від підпорядкованості, повинні проходити попередній та періодичні медичні огляди відповідно до Правил проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року N 280.

ЯК ПОВИННІ ХАРЧУВАТИСЯ ЗДОБУВАЧІ ОСВІТИ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ:

•  Приблизно 75% продуктів у їдальнях мають бути рослинного походження: овочі, салати, злакові, фрукти та ягоди.

• Потрібно надавати перевагу цільнозерновим хлібобулочним виробам із високим вмістом клітковини з додаванням висівок, насіння.

• М’ясні страви (очищені від волокон курку, індичку, нежирну свинину, телятину) треба якомога частіше комбінувати з овочевими гарнірами чи салатами.

• У стравах можуть бути очищені горіхи або насіння (але це треба вказувати в меню, аби діти з харчовими алергіями знали про це).

• Сніданок, обід та вечеря мають містити по одній порції зернових продуктів або картоплі, овочів, фруктів, м’ясних чи рибних страв, молочних чи кисломолочних продуктів.

• Сіль можна використовувати тільки йодовану та лише для приготування їжі, а салати треба заправляти перед видаванням.

• Питна вода має бути доступна завжди під час їжі.

ПЕРЕЛІК ЗАБОРОНЕНИХ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

ПІЛЬГОВІ КАТЕГОРІЇ

Засновник закладу освіти забезпечує безоплатне гаряче харчування у державних і комунальних закладах освіти за рахунок коштів відповідних бюджетів відповідно до встановленого у закладі освіти режиму харчування для:

Харчування у закладі освіти здійснюється тільки у робочі дні. У вихідні та святкові дні здійснюється харчування здобувача освіти, що проживають у пансіоні закладу освіти.

Компенсація за безоплатне гаряче харчування у закладах освіти здійснюється у випадках, визначених законодавством.

Компенсація не здійснюється:

АНАЛІЗ РОБОТИ КУХНІ

При перевірці роботи кухні необхідно звернути увагу на:

ХТО І ЗА ВІДПОВІДАЄ В ОРГАНІЗАЦІЇ ШКІЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ

Засновник (засновники) закладу, директор школи та постачальники харчових продуктів і послуг (якщо школа найняла приватне підприємство) відповідають за:

•  планування та організацію харчування;

•  матеріально-технічне забезпечення їдальні (харчоблоку) та буфету;

•  дотримання вимог санітарного законодавства;

•  дотримання законодавства з питань безпечності та якості харчових продуктів;

•  виконання норм харчування;

•  відповідність меню та асортименту буфету;

•  безпечність і якість сировини, харчових продуктів і готових страв.

    Міністерство охорони здоров’я відповідає за всі питання щодо розробки норм харчування.

   Територіальні органи Держпродспоживслужби забезпечують контроль за дотриманням вимог у закладах.

КУДИ СКАРЖИТИСЯ БАТЬКАМ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

     Якщо батьки знайшли порушення, то можуть попросити пояснень в адміністрації школи. Якщо школа не реагує – звертайтеся до Держпродспоживслужби. Для цього вони створили спеціального чат-бота у телеграмі.

       Фахівці Держпродспоживслужби, які отримуватимуть скарги, будуть їхати до шкіл, щоб перевірити харчові блоки та меню.

        Тож, якщо у вас є претензії до раціону дитини, просіть її робити фото, фіксуйте все та надсилайте скаргу до Держпродспоживслужби. На їхньому сайті в розділі " Звернення громадян" є всі контакти та зразок скарги.

ХАРЧУВАННЯ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ – ПРАВА БАТЬКІВ

          Батьки можуть впливати на організацію харчування дітей у закладах освіти.  Кожна мати чи батько мають право зайти у їдальню школи чи дитсадка і поцікавитися, що їсть її дитина (будь ласка, зауважте, що при цьому ви маєте бути здоровим/здоровою та обов’язково зняти верхній одяг).  Перше, на що варто звернути увагу, це на організацію інформаційного стенду, на якому має бути:

Питний режим

 Велике значення в організації харчування дітей має питний режим. Для його забезпечення:

У разі заборони використання сирої води для пиття застосовують кип'ячену.

Зовнішній вигляд працівників:

Завітавши у їдальню закладу освіти, радимо батькам звернути увагу на  зовнішній вигляд працівників: 

Батьки у їдальні закладу освіти можуть:

  Задля здійснення контролю за організацією харчування, роботою харчоблоку, постачанням продуктів харчування – батьки можуть створити комісію з  організації харчування у закладах освіти, можуть брати участь у бракеражній комісії, яка здійснює щоденний контроль за якістю готових страв, створювати раду з харчування.

     Батьки навіть можуть делегувати представника батьківської громади закладу освіти для перевірки харчоблоку, щоб він з’ясував, у якому стані і як зберігаються та готуються продукти. Для цього представнику батьків необхідно  пройти медичний огляд  і отримати особисту медичну книжку.

    Після проведення контролю за організацією харчування учнів необхідно  зафіксувати виявлені недоліки. Документ складається у довільній формі, оскільки чітких вимог до його складання законодавство не передбачає. Це має бути опис виявлених проблем в організації харчування учнів. За результатами виявлених недоліків батьки та адміністрація закладу можуть звернутись до організації, яка надає послуги з харчування у цьому закладі, або до відповідних органів, на які покладені функції контролю.

Зовнішній контроль за організацією харчування учнів здійснюють:

ДОДАТКИ № 9-12 ДО САНІТАРНОГО РЕГЛАМЕНТУ

Додаток 9

до Санітарного регламенту

 для закладів загальної середньої освіти

 (пункт 10 розділу VI)

Загальні вимоги до організації харчування дітей в закладах освіти

1. Вимоги до харчових продуктів, призначених для продажу дітям та підліткам у буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти:

1. Бутерброди:

1) на основі житнього хліба або цільнозернового хліба з житнього, пшеничного та змішаного борошна, або безглютенового хліба;

2) з сиром твердим, крім плавленого сиру, яйцями, з вершковим маслом, зеленню, свіжими або сухими прянощами, з переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі;

3) з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 8 — 10 цього розділу;

4) без солі і соусів, включаючи майонез, крім кетчупу, для виробництва якого використано не менше 120 г помідорів для отримання 100 г готового продукту;

5) харчові продукти для приготування бутербродів містять не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту, без додавання підсолоджувачів;

2. Хлібо-булочні вироби, борошняні кулінарні вироби з тіста печені на основі житнього або цільнозернового житнього, пшеничного та змішаного, або безглютенового борошна:

1) з сиром твердим, крім плавленого сиру, сиром кисломолочним, яйцями, зеленню, свіжими або сухими прянощами, переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі;

2) з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 8 — 10 цього розділу;

3) при приготуванні хлібо-булочних та борошняних кулінарних виробів у тісто додається не більше 5 г цукрів та 0,45 г солі на 100 г готового продукту; 4) без додавання підсолоджувачів.

3. Салати в порційній упаковці:

1) з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 8, 9 цього розділу;

2) з яйцями, сиром твердим, крім плавленого сиру, або з молочними продуктами, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 6 цього розділу, із зерновими продуктами, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 7 цього розділу, або з бобовими продуктами, сушеними овочами та фруктами або горіхами та насінням, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 10 цього розділу, з олією, зеленню або свіжими та/або сухими прянощами;

3) салати повинні бути приготовані безпосередньо в день вживання;

4) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г готової страви.

4.Молоко пастерізоване та/або стерилізоване без додавання цукрів і підсолоджувачів.

5.Напої на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю:

1) які містять не більше 10 г цукрів на 100 мл готового продукту, без додавання підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів. 6. Молочні продукти: йогурт, кефір, ацидофільне молоко, сир кисломолочний або продукти на основі сої, рису, вівса, горіхів або мигдалю:

1) що містять не більш 10 г цукрів на 100 г/мл готового продукту;

2) без додавання підсолоджувачів;

3) що містять не більш 10 г жиру на 100 г/мл готового продукту;

4) сир кисломолочний з масовою часткою жиру не менше 5 %.

6. Зернові продукти:

1) без підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів, за винятком хліба, в якому вміст солі не перевищує 0,45 г на 100 г готового продукту;

3) повинні містити не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту.

7. Овочі:

1) в свіжому та переробленому вигляді, крім сушених овочів;

2) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

3) перероблені овочі із низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту;

4) приготовлені для безпосереднього вживання в їжу;

5) можуть бути фасовані як одна окрема упаковка або поділені на порції.

8. Фрукти:

1) в свіжому і переробленому вигляді, крім сушених фруктів;

2) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

3) приготовлені для безпосереднього вживання в їжу;

4) можуть бути фасовані як одна окрема упаковка або поділені на порції.

9. Сушені овочі, фрукти та ягоди, горіхи, насіння:

1) без додавання цукрів і підсолоджувачів, без солі та жиру;

2) очищені та фасовані в окремій упаковці, вага якої не перевищує 50 г.

  10.Фруктові, овочеві та фруктово-овочеві пастеризовані соки:

1) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто містить не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту.

 11. Вода питна негазована в споживчій упаковці.

 12. Напої, виготовлені на місці:

1) чай, чай фруктовий, компоти, узвари, напої з обсмаженого зерна (ячменю, жита) та цикорію, какао з молоком, какао з напоями на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю;

2) без додавання цукрів або підсолоджувачів.

2. Вимоги до організації харчування та харчових продуктів, які використовуються для харчування в закладах освіти:

   1.Харчування дітей та молоді повинно відповідати таким вимогам:

1) щоденне харчування повинно бути різноманітним і включати харчові продукти, які відносяться до різних груп;

2) харчування (сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря) включає в себе харчові продукти таких груп: зернові продукти та/або картоплі, фруктів та/або овочів, молока та/або молочних продуктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових, насіння, а також жирів;

3) повинно бути організовано щонайменше одноразове гаряче харчування. Разовість харчування встановлюється закладом освіти залежно від віку здобувачів освіти, типу закладу освіти та особливостей організації освітнього процесу в закладі освіти;

4) калорійність сніданку становить близько 25 — 30 %, обіду близько 30 — 35 % від добової потреби в енергії, відповідно до норм харчування, середня норма розраховується з урахуванням вимог вікової групи учнів;

5) кулінарні страви та вироби реалізуються в день приготування з дотриманням вимог до умов зберігання та термінів реалізації.

2.Харчування в закладах освіти повинно здійснюватися за умови дотримання таких вимог до основних груп харчових продуктів:

1) Зернові продукті та/або картопля (перероблена):

а) повинні містити не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту;

б) мати низький вміст натрію/солі, тобто містити не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту;

в) містити не більше 10 г жиру на 100 г готового продукту;

г) сніданок, обід і вечеря мають включати щонайменше одну порцію цієї категорії;

д) протягом тижня харчування повинно включати три або більше різновидів страв з цієї категорії; е) передбачити не більше ніж одну порцію смаженої їжі з цієї категорії харчових продуктів на тиждень;

є) смаження повинно здійснюватися з використанням рафінованої олії, що містить більше 50 % мононенасичених жирів і менш ніж 40 % поліненасичених жирів.

2) Овочі:

а) свіжі або перероблені;

б) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

в) у разі переробки — мати низький вміст натрію/солі, тобто містити не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту, за винятком продукції, що підлягає природному бродінню, таких як квашена капуста та інші овочеві квашені продукти;

г) сушені овочі без додавання цукрів і підсолоджувачів, а також солі та жиру; д) щоденно сніданок, обід та вечеря повинні включати не менше однієї порції овочів;

е) сніданок, обід та вечеря містять по три або більше порцій свіжих овочів на тиждень;

є) протягом тижня харчування повинно включати три або більше різновидів страв з цієї категорії.

3) Фрукти та ягоди:

а) свіжі чи перероблені;

б) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

в) сушені фрукти та ягоди без додавання цукрів і підсолоджувачів, а також солі та жиру;

г) сніданок або вечеря та обід містять не менше однієї порції фруктів на день; д) повинно бути три або більше різновидів страв з цієї категорії харчових продуктів на тиждень.

4) Овочі та фрукти:

а) протягом дня харчування повинно включати сукупно п’ять порцій на день, одну порцію можна замінити на пастеризований сік без додавання цукрів та підсолоджувачів в об’ємі, що не перевищує 200 мл (наприклад: на сніданок — одна порція овочів та одна порція фруктів; на обід — одна порція овочів та одна порція фруктів; на вечерю — одна порція овочів);

б) слід дотримуватись співвідношення: три порції овочів на дві порції фруктів;

5) М’ясо (крім водоплавної птиці) охолоджене, риба морська, яйця (крім водоплавної птиці), горіхи, бобові та насіння:

а) горіхи та насіння повинні бути без додавання цукрів та підсолоджувачів, а також солі та жиру, синтетичних ароматизаторів та підсилювачів смаку;

б) при одноразовому харчуванні раціон повинен включати принаймні дві порції м’яса, одну порцію яєць та риби на тиждень;

в) риба повинна готуватись принаймні один раз на тиждень;

г) для смаження страв з риби та м’яса використовують рафіновану рослинну олію, що містить більше 50 % мононенасичених жирів і менше 40 % поліненасичених жирів; д) дозволено не більше ніж одну порцію смаженої їжі з цієї категорії харчових продуктів протягом навчального тижня з понеділка по п’ятницю, та при 6-денному та 7-денному харчуванні — не більше двох порцій смаженої їжі на тиждень;

6) Харчові жири: рослинна олія, вершкове масло:

а) рафінована олія, що містить більше 50 % мононенасичених жирів і менш ніж 40 % поліненасичених жирів;

б) вершкове масло, що містить не менше ніж 72 % молочного жиру.

7) Молоко та молочні продукти:

а) молоко та молочні продукти (йогурт, кефір, ацидофільне молоко, сир твердий, сир м’який та сир кисломолочний, сметана), а також страви з них повинні містити не більше 10 г цукрів на 100 г/мл готового продукту;

б) при одноразовому харчуванні повинна бути щонайменше одна порція молока або молочних продуктів, або молочної страви;

в) в залежності від разовості харчування в закладі освіти повинно бути три різноманітні порції молока або молочних продуктів, або молочних страв на день (наприклад: на сніданок — одна порція молока або молочних продуктів, або молочної страви; на обід — одна порція молока або молочних продуктів, або молочної страви; на вечерю — одна порція молока або молочних продуктів, або молочної страви);

г) сир кисломолочний повинен бути з масовою часткою жиру не менше 5 %, сметана — не менше 15 %.

8) Напої:

а) вода питна негазована;

б) напої на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю: які містять не більше 10 г цукрів на 100 мл готового продукту, без додавання підсолоджувачів; з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту;

в) фруктові, овочеві та фруктово-овочеві пастеризовані соки: 1 порція не повинна містити більше ніж 200 мл соку; без додавання цукрів і підсолоджувачів; з низьким вмістом натрію/солі, тобто містить не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту;

г) напої, виготовлені на місці без додавання цукрів або підсолоджувачів: чай, чай фруктовий, компот, узвар, напої на основі обсмаженого зерна (ячмінь, жито) та цикорію, какао з молоком, какао з напоями на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю;

д) використовуються без додавання цукрів і підсолоджувачів, а також без енергетичних стимулюючих речовин таких як таурин, гуарана і кофеїн.

9) Інші продукти:

а) сіль: в процесі приготування їжі слід використовувати йодовану сіль; сіль не повинна використовуватись після приготування їжі; щоденне споживання солі при п’ятиразовому харчуванні не повинно перевищувати 4 г на день для учнів 1 — 4 класів та 5 г на день для учнів 5 — 11(12) класів. Кількість солі розраховується еквівалентно кратності прийомів їжі та кількості страв на один прийом їжі, наприклад, 1 г на сніданок та 2 г на обід;

б) зелень та/або прянощі, свіжі та/або сушені, повинні бути без додавання солі;

в) хлібо-булочні вироби, борошняні кулінарні вироби з тіста печені, на основі житнього та/або цільнозернового житнього, пшеничного та змішаного або безглютенового борошна: з сиром твердим, крім плавленого сиру, сиром кисломолочним, яйцями, зеленню, свіжими або сухими прянощами, переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі; з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 8 — 10 розділу I цього додатку; при приготуванні додається не більше 5 г цукрів та 0,45 г солі на 100 г готового продукту; харчові продукти, що використовуються для начинок містять не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту; без додавання підсолоджувачів;

г) супи, соуси, страви, приготовані виключно з інгредієнтів рослинного або тваринного походження без використання харчових концентратів; д) при приготуванні страв дозволено додавати не більше 5 г цукрів на 100 г готового продукту; е) страви повинні містити не більше 10 г жиру на 100 г/мл готового продукту.

 Додаток 10

до Санітарного регламенту

 для закладів загальної середньої освіти

 (пункт 10 розділу VI)

Перелік харчових продуктів, які заборонено реалізовувати у шкільних буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти:

 Додаток 11

до Санітарного регламенту

для закладів загальної середньої освіти

(пункт 11 розділу VI)

Вимоги до організації харчування дітей з особливими дієтичними потребами, включаючи харчову алергію та непереносимість окремих харчових продуктів або речовин

 Додаток 12

до Санітарного регламенту

для закладів загальної середньої освіти

 (пункт 7 розділу VII)

Санітарно-дезінфекційний режим у закладах освіти у період карантину Найменування об’єкту Спосіб і режим знезараження*

МЕДІАТЕКА ПРО НОВІ ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ

Організація харчування в ЗЗСО

Нові вимоги до організації харчування в закладах освіти

               Харчування в закладах освіти.           Постанова 305

   Як правильно облаштувати харчоблок в закладі освіти

Нові вимоги до організації харчування в закладах освіти

Організація_шкільного_харчування_від_А_до_Я_DECIDE_1.pdf

Презентація. Організація харчування в закладах освіти від А  до Я

Організація харчування Житомирщина.pdf

Презентація. Організація харчування на Житомирщині

Організацію-харчування-Тернопільщина.pdf

Презентація. Організація харчування на Тернопільщині

Організація харчування Харківшина.pdf

Презентація. Організація харчування на Харківщині

Вимоги до організації харчування Чернігівщина.pdf

Презентація. Вимоги до організації харчування на Чернігівщині

Норми харчування Чернігівщина.pdf

Презентація. Норми до організації харчування на Чернігівщині

Наша адреса:

55560, вул. Центральна 22А, с. Водяно-Лорине,

Вознесенський район, Миколаїська область