Mjesec hrvatske knjige i školskih knjižnica

Škola OŠ Ladimirevci - PŠ Ivanovci

Učiteljica: Marija Bulut Lukačević

Škola: OŠ SE - Dolac, Rijeka

Učiteljica: Soraja Matulja Sošić

I ove godine učenici 3.b razreda sudjeluju u projektu te su u sklopu projekta obilježili Međunarodni mjesec školskih knjižnica prigodnim druženjem u maloj ali ugodnoj školskoj knjižnici. Čitali smo omiljene ulomke iz knjige "Čudnovate zgode Šegrta Hlapića" te proveli predivno jutro... 

Škola: OŠ Kman - Kocunar

Učiteljica: Blanka Runtić


Neke od naših aktivnosti povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Svjetskog dana zaštite životinja:

- posjet školskoj knjižnici, upoznavanje s enciklopedijama

- grupni rad -  vođeno istraživačko učenje (istražujemo životinje iz enciklopedija),  prezentacija pred ostalim učenicima

- pisanje kratke pjesme o životinji po izboru, prezentacija na linoit ploči

Škola: OŠ Privlaka

Učiteljica: Marijana Jurjević

Svoje aktivnosti 3. razred odradio je istraživajući o životinjama i izrađujući plakat o najdražoj životinji.  Sljedilo je čitanje i obrada Ezopovih Basni te pisanje vlastite basne ili priče.  Mnogo toga smo saznali, naučili i shvatili. 

Škola: OŠ Hugo Badalić, Slavonski Brod

Učiteljica: Katarina Brkić  Čabraja


Srebrne svirale Dragutina Tadijanovića

Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige započeli smo obradom zbirke poezije Dragutina Tadijanovića Srebrne svirale.

Posebno je zadovoljstvo čitati poeziju pjesnika koji je duboko vezan za naš zavičaj i čija je pozija protkana čežnjom i nostalgijom za slavonskim oranicama i rodnim zavičajem.

Učenici su dobili zadatak proučiti zbirku poezije, a zatim smo odabrali pjesme koje ćemo interpretirati. Svoje interpretacije i doživljaj pjesama prezentirali su jedni drugima na nastavi u obliku ppt prezentacija.

Prema unaprijed utvrđenoj rubrici za vrednovanje, učeničke interpretacije su sumativno vrednovane. Učenici su dobili i kreativan zadatak pa smo tijekom jednoga nastavnoga sata radili blackout poeziju na tekstovima Tadijanovićevih pjesama.

Nakon rada u učionici slijedila je terenska nastava. Sretni smo što imamo tu blagodat da je naša škola smještena u samome centru Slavonskoga Broda pa su nam muzeji i kulturne ustanove nadohvat ruke. Jedna od važnih je i Spomen-dom Dragutina Tadijanovića u kojemu su nas vrlo srdačno dočekali i ugostili.

Prezentirali su nam ostavštinu velikog pjesnika, a mi smo im zauzvrat čitali njegove pjesme i svoju blackout poeziju.

Kroz Tadijanovićevu ostavštinu proveo nas je unuk Tadijanovićeve sestre Kate Miroslav Bjelobrk koji je skrbnik njegove ostavštine. Pokazao nam je tri sobe koje su namještene kao u Tadijanovićevom zagrebačkom stanu u Gajevoj 2. Ove sobe su zanimljive jer su u njima predmeti i umjetnine Dragutina i Jele Tadijanović pa smo vidjeli njegov pisaći stroj, knjige, nalivpero, bilješke, ali i predmete osobne uporabe.

Nakon razgleda snimili smo i čitanje Tadijanovićevih pjesama koje smo poslali na čitalački maraton u kojemu sudjeluje i Gradska knjižnica Slavonski Brod.

Puni dojmova vratili smo se u školu, a pri povratku su učenici iskazivali svoje zadovoljstvo ovom terenskom nastavom.

Neki od njih su zaključili kako su svakodnevno prolazili pored palače Horvat u kojoj je smješten Spomen-dom, a da nisu bili svjesni kakvo se blago krije iza prozora palače i kako su ponosni na svoj grad i našeg velikog pjesnika.

Škola: OŠ Vodnjan

Učiteljica: Marijana Ćurt


Posjetila nas je književnica Tatjana Pokrajac-Papucci koja nam je pročitala svoju najnoviju knjigu Kako je Tuga postala Radost.

Na taj način smo obilježili mjesec hrvatske knjige. Učenici su zainteresirano slušati njeno interpretativno čitanje, te se okušali u glumi s njenim lutkicama Tugom i Radosti. Za gošću su imali nekoliko zanimljivih pitanja o njenom radu i pročitanoj knjizi.

Škola: OŠ Omišalj - PŠ Dobrinj

Učiteljica: Maja Polonijo 


Učenici 6. i 7.r. obilježili su Međunarodni mjesec školskih knjižnica i Mjesec hrvatske knjige. Šestaši su obrađivali Šenoinu Kuginu kuću - priča se da se Kugina kuća nalazi u Vrbniku na otoku Krku pa smo povezali povjesticu, narodnu predaju, animirani film i strip. Kako bismo Šenou malo modernizirali, pripremila sam radionicu Šenoa u 21.st. u kojoj sam šestaše podjelila u 3 skupine i svaka skupina je imala zadatak preoblikovati zadanu povjesticu u današnje vrijeme. Sedmašima je školska knjižničarka Ema Jedrlinić predstavila narodnu bajku Žabica divojka (iz Hrvatskog primorja). Nakon razgovora, njihov je zadatak bio izraditi stripove. 

Škola: OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica

Učiteljica: Suzan Hergotić


"Kad si sretan i sunce za tobom žuri." Ivana Brlić - Mažuranić

Učenici 3. a razreda iz Koprivnice, ove godine sudjelovali su u  programu naziva "Koprivnica čita", a provodi se javnim čitanjem na glas koje se organizira svake godine u cijeloj Hrvatskoj u Mjesecu knjige, 23.10. S veseljem smo se odazvali ovakvom vidu poticanja čitanja.

Na iznenađenje mojih učenika-ispred škole ih je dočekala "književnica " Ivana Brlić Mažuranić , a kako ona nije znala put-vodili su je sigurno i ponosno baš poput njezinih likova iz dječjeg romana "Čudnovate zgode šegrta Hlapića": Hlapić i Gita.

„Flash mob“ izgleda ovako: performans započinje točno u određeno vrijeme. Sudionici dolaze na trg ispred knjižnice, i sa sobom ponesu svoju omiljenu knjigu, tiskanu ili na mobitelu ili tabletu. Točno u dogovoreno vrijeme započinje performans – svaki sudionik  čita naglas odabrani odlomak iz svoje odabrane knjige. Pri tome svatko može šetati trgom, stajati na mjestu, ili čak i sjesti dolje na pod na trgu,  kako god želi. Performans završava u točno određeno vrijeme, obično nekim znakom lako uočljivim za sve - ovaj put bilo je to zvono na crkvi koje  se oglasilo točno u podne. Učenici su doslovno uživali, a poslije smo šetali s omiljenom knjigom prema parku do škole. Zastali  smo uz knjigokanticu u kojoj su  knjige, otpisane iz fonda knjižnice. Knjigokantica je namijenjena svim građanima Koprivnice koji posjećuju gradski park. Prilikom šetnje mogu sjesti na klupicu, izvaditi neku knjigu, prolistati je, pročitati ili ako ih knjiga zainteresira i ponijeti kući. Kada je pročitaju mogu je vratiti u istu kanticu!

"Književnica Ivana Brlić Mažuranić" družila se s učenicima tako da su je učenici intervjuirali, a ona ih je pohvalila na njihovom zavidnom znanju o događajima dječjega romana.

Škola: OŠ Fausta Vrančića, Šibenik

Učiteljica: Melita Ković


Susret sa Zdenkom Bilušić, autoricom slikovnice „Faust, leteći čovjek“ održao se u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“. Bila je to prilika da saznamo nešto više o hrvatskom velikanu Faustu Vrančiću po kojemu naša škola nosi ime. Učenici su u razgovoru s autoricom saznali da se Faustova rodna kuća nalazi u neposrednoj blizini naše škole. Zatim je gospođa Zdenka pročitala slikovnicu u kojoj smo upoznali Faustov život, njegovo odrastanje, školovanje i neke njegove izume poput padobrana. Nakon zanimljivog razgovora i pregledavanja Faustove knjige „Novi strojevi“ naši učenici su postali mali izumitelji. Smišljali su i crtali svoje strojeve na ekološki opravdan pogon namijenjene održavanju okoliša, a nakon toga su pisali opis i namjenu stroja. Tako su nastali strojevi za čišćenje voda, zraka i tla koje pokreće sunce ili vjetar. 

Škola: OŠ Viktora cara Emina

Učiteljica: Martina Pećar Đurović


Učenici petih razreda obilježili su Međunarodni mjesec školskih knjižnica grupnim radom u školskoj knjižnici u kojoj nas je velikodušno ugostila naša školska knjižničarka. Podijeljeni u skupine učenici su prvo pretraživali internet i pronalazili informacije o prvoj hrvatskoj tiskanoj knjizi, Marku Maruliću i Ivani Brlić-Mažuranić. Time smo aktivnost povezali i s Mjesecom hrvatske knjige koji se tradicionalno dijelom obilježava i u listopadu. Školska nas je knjižničarka uputila kako se snalaziti u knjižnici pa smo sljedeću aktivnost posvetili pronalaženju zadanih knjiga na policama knjižnice. Za kraj su učenici pretraživali internet u svrhu pronalaženja citata o knjigama ili čitanju, a pronađene su citate ispisali na straničnike u čijoj nam je izradi pomogla učiteljica likovne kulture.

Škola: OŠ Nikola Tesla Rijeka

Učiteljica: Ivana Smolčić Padjen

Strah u Ulici lipa na naš način + mnoštvo zanimljivih društvenih igara.

Škola: OŠ Budrovci - PŠ Đurđanci

Učiteljica: Kristina Milić


Listopad je mjesec u kojem obilježavamo Mjesec hrvatske knjige i Mjesec knjižnica. U našem razredu taj je mjesec bio rezerviran za hrvatske knjige. Svako jutro smo vođenim čitanjem u kutu za čitanje čitali bajku Bijeli jelen. Nakon što smo pročitali bajku, razgovarali smo o pročitanom, upoznali autora Vladimira Nazora, ponovili uz kviz, pogledali predstavu Bijeli jelen. Sa školskom knjižničarkom smo se uključili u međunarodni projekt Bookmark exchange. Izradili smo straničnike ilustrirane Bijelim jelenom, licitarskim srcem i QR kodom o bajci. Upoznali zemlju partner Mađarsku i straničnike poslali u osnovnu školu u Budimpeštu. 

Škola: OŠ Antuna Gustava Matoša Zagreb

Učiteljica: Lucia Matas


Sijač sreće - Aktivnosti:

1. Dijamantna pjesma na temu sreća u paru

2. Dramatizacija intervjua s Božidarom Prosenjakom, piscem  - dječak je ušao u ulogu Božidara, a djevojčica u ulogu voditeljice

3. Umna mapa za priču Sijač sreće

4. Strip za priču Sijač sreće u paru na produženom boravku

5. Priča u vrećici - odabrati 5 priča i 5 predmeta, povezati ih s pričom, napisati za svaku priču poruku i ubaciti ju prijatelju po želji u razrednu poštu

6. Izrada kocke pričalice za priču po izboru učenika u skupini; crtanje simbola te priče, spajanje kocke i igra - svaka skupina je izabrala jednu kocku i trebala pogoditi o kojoj je priči riječ.

Škola: OŠ Katarine Zrinski Krnjak

Učiteljica: Romana Milovanović

Prirodoljupci - zbirka radova polaznika radionica Virtualne slikovnice by KA-MATRIX - Issuu 

Škola: OŠ Nikola Tesla Rijeka

Učiteljica: Ivana Smolčić Padjen

Blagdansku "večer" poezije pripremili su učenici 5. a razreda, a prethodila joj je literarna radionica na kojoj su u skupinama pisali i ilustrirali pjesme božićno-novogodišnje tematike te pripremali svoje scenske nastupe. Odvažniji su komponirali i pjevali. Učenici 5. b družili su se uz Božićnu pričaonicu. 

Škola: OŠ Josipa Kozarca Slatina

Učiteljica: Melita Čmarec

Učenici 7. c razreda interpretirali su književno djelo Divlji konj Božidara Prosenjaka i upoznali se sa stilskom figurom alegorije, prenesenoga značenja. U sklopu eTwining aktivnosti Čarobni svijet životinja u basni i priči napisali su alegorijsku priču Bezimeni konj u zajedničku interaktivnu knjigu projektnih partnera. 

Čarobni svijet životinja u basni i priči

nterpretirajući književno djelo Mali princ Antoinea de Saint-Exuperyja, učenici su odigrali escape room Tko najbolje poznaje Malog princa? i stvaralački se izražavali; pisali su vijest o padu i nestanku zrakoplova francuskog pisca, izrađivali profile likova u aplikaciji Instagram i digitalnom alatu Pics Art te izrađivali lisice origami tehnikom. Na kraju su se zabavili slažući digitalnu slagalicu u alatu Jigsaw Planet.

ESCAPE ROOM

TKO NAJBOLJE POZNAJE MALOG PRINCA?

Ephraim Kishon, Kod kuće je najgore

Učenici 8. c razreda interpretirali su književno djelo Ephraima Kishona, Kod kuće je najgore. Učenici su se svaralački izražavali pišući preporuke za čitanje djela. Preporuke su pisali u digitalnom alatu Canva koje možete pogledati u prezentaciji izrađenoj u digitalnom alatu Emaze.

Škola: OŠ Ladimirevci

Učiteljica: Marija Bulut - Lukačević

Ja govor- majstor Mrkonja i šegrt Hlapić