Mjesec hrvatske knjige

OŠ "1. listopada 1942." Čišla

Učiteljica: Mirela Krcatović Miličević

Mjesec hrvatske knjige smo otvorili predavanjem u školskoj knjižnici koje nam je održala naša knjižničarka Zrinka. Na jednostavan način uvela je djecu u svečanost, objasnila im od kada i zašto se ona održava. Pričali smo o važnosti čitanja, čuvanju knjiga, čitali priču Dragutina Horkića: Zeleni dar budućnosti koja govori o nastanku park šume Marjan i dvije pjesme posvećene šumi. Prva je pjesma libanonskog pjesnika Khalila Gibrana: Molitva šume, a drugu je napisao Dragutin Tadijanović: Pozdrav šumi. Kako bismo potaknule učenike na čitanje osmislile smo Čitalački izazov u kojem će sudjelovati učenici prvog i drugog razreda. Njihov zadatak je tijekom Mjeseca hrvatske knjige pročitati što više bajki, a kao dokaz da su ih pročitali popunit će pripremljene listiće. Napredak u čitanju moći će pratiti na Bajkomjeru koji je postavljen na panou u školskoj knjižnici. Učenici koji pročitaju najmanje pet bajki bit će nagrađeni. Posebno smo ponosni što su se ovom izazovu priključili i naši prvaši i njihova učiteljica Marija Marčić koja je pridonijela u osmišljavanju ovog izazova. 

OŠ Blaž Tadijanović, Slavonski Brod

Učiteljica: Marijana Zirdum

Obilježavanje Mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige nastavili smo obradom priče Miš u knjižnici. U goste smo pozvali knjižničarku Sanju koja nam je pročitala priču. Prije čitanja priče učenici su rješavali zagonetke s rješenjima miš. Nakon slušanja priče učenici su izražavali  dojmove, interpretirali sadržaj rješavanjem listića, ilustrirali dijelove priče i povezali ih slikovnicu. Učenici su naučili što knjige ne vole te sami napisali pravila "Što knjige vole" koja smo stavili na plakat. Za uspomenu na ovaj sat napravili smo jednostavne i slatke straničnike miševe.

OŠ Antuna Gustava Matoša Zagreb

Učiteljica: Lucia Matas

Ruksak pun knjiga

Ovaj smo mjesec ostvarili suradnju sa školskom knjižničarkom. Započeli smo aktivnost Ruksak pun knjiga. Ruksak s knjigama za cijelu obitelj putuje od obitelji do obitelji i poziva cijelu obitelj na čitanje. U svakoj obitelji stanuje tjedan dana. Kako je ove godine specifična situacija, ruksak će biti tri dana u samoizolaciji. U njemu će biti knjiga za cijelu obitelj. Tu će se naći nekoliko slikovnica za djecu, stručna literatura, ali i poneki krimić za roditelje. U ruksaku će osim knjiga biti i crtančica u koju će dijete napisati naziv jedne slikovnice koju je pročitalo, nacrtati događaj/e koji su mu se najviše svidjeli ili ponešto napisati (primjerice, problem u priči i kako se riješio ili pak poruku). Ako osjete potrebu, mogu i roditelji napisati nešto što im se svidjelo iz knjige koju su čitali.

OŠ Antun i Stjepan Radić

Učiteljica: Marija Jeftić

I ove godine, povodom Mjeseca hrvatske knjige, Narodna knjižnica i čitaonica Gunja omogućila je najmlađim učenicima OŠ Antun i Stjepan Radić upis u knjižnicu. Učenicima 1. c razreda omogućena je posudba knjiga na razdoblje od godinu dana, otvorena su im vrata u šareni svijet prepun slikovnica i igara. Kroz kratku priču o knjigama ( Miš u knjižnici ), učenici 1.c razreda naučili su što je knjižnica, kako se pravilno ponašati u knjižnici, što smijemo, a što ne smijemo raditi s knjigama te zašto je važno čitati i voditi brigu o knjizi. Kroz upoznavanje i igru, učenici su samostalno pregledavali slikovnice i upoznali se sa prostorom knjižnice. Djeci je važno čitati od najranije dobi radi poboljšanja komunikacije, razvijanja usredotočenosti, kreativnosti i mašte. Čitanje je ujedno i oblik učenja. Ovakvim pričama i posjetima u cilju je razvijanje ljubavi prema knjizi i poticanje čitanja u njihovoj dobi.

OŠ Omišalj

Učiteljica: Maja Polonijo

Učenici 5. i 6. r. OŠ Omišalj PŠ Dobrinj obilježili su Međunarodni mjesec školskih knjižnica te Mjesec hrvatske knjige uz slogan Razlistaj se. Obzirom da imamo maslinik oko škole koji uredno njegujemo, provjerili smo stanje maslina te pripremili se za berbu. Zatim smo na satu čitali priču Traje maslina - Katje Matković Mikulčić : Priče o maslini. Razgovarali smo o nepoznatim riječima, važnosti masline u našem kraju, o maslini kao povijesnom značaju za naš kraj... Petaši su zatim izrađivali straničnike na temu masline, a šestaši su se okušali u izradi straničnika u Canvi. Kao vrhunac svega, našem malom projektu priključila se i naša knjižničarka Anika Žegarac i u izradi je zajednički pano u hodniku škole. 

OŠ Ladimirevci

Učiteljica: Katarina Bulut - Čolaković

Obradili smo bajku Carevo novo ruho, H. C. Andersena, saznali nešto o životu Andersena, rješavali zadatke, razgovarali o porukama, nacrtali kratki strip kroz tri sličice, pisali savjete caru (što treba promijeniti u svom ponašanju), zatim je svatko obukao cara u svoje ruho te smo stop animacijom snimili kratki animirani film Neodlučni car. 

OŠ Dubrava

Učiteljica: Brankica Habuzin

MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA-15.10.-15.11.

-uočili smo razlike i sličnosti između učionice i knjižnice, što im je zajedničko; upoznali što je i izradili Vennov dijagram

-učenici su donijeli svoju najdražu slikovnicu koju im je netko čitao; izradili su pozivnicu za ostale učenike u školi da se prisjete svoje najdraže slikovnice i dođu posuditi je u našu školsku knjižnicu; pozivnice smo postavili na pano ispred knjižnice

-naučiti smo da moramo čuvati knjige, ali i naše udžbenike i radne bilježnice; stoga smo izradili 3 straničnika za bilježenje domaće zadaće, za PID, HJ i MAT

Sve su aktivnosti provedene unutar nastavnih satova isključivo u opuštenom razgovoru, zabavi i igri, a ishodi-ostvareni.

JUOŠ „Hajro Šahmanović“ 

Učiteljica: Dragana Stijović

Međunarodni dana knjiznice

Povodom Međunarodnog dana knjiznice u JUOŠ „Hajro Šahmanović“ priređena akcija „Knjiga za biblioteku“ i kraći kulturnno umjetnički program. 

Akcija je organizovana samo za učenike Škole, a sa ciljem razvijanja kvalitetnijeg odnosa prema knjigama. Donirane knjige su one koje se nalaze u zvaničnom Predmetnim programima za nastavni predmet jezik i književnost. Tokom trajanja akcije učenici i mlađeg i starijeg školskog uzrasta su uzeli učešće u kulturno-umjetničkom programu recitujući stihove svojih omiljenih pjesnika. Program su podržali i učeniici koji pohađaju Folklornu sekciju izvodeći pripremljenu koreografiju.

Akcija objelježavanja Međunarodnog dana matetnjeg jezika je inicirana kroz saradnju učenika Bibliotekarske sekcije sa učenicima , njihovih mentorima ali i drugih nastavnika koji su im pružili podršku u organizaciji i realizaciji.


OŠ Ladimirevci

Učiteljica: Katarina Bulut - Čolaković

OŠ grofa Draškovića Klenovnik

Učiteljice: Dragana Belščak, Štefica Oštarjaš, Vesna KIšiček, Danijela Brezovec

I prvašići čitaju

Mjesec  hrvatske knjige obilježili su i najmljađi učenici u našoj školi. Oni su  vrijedno čitali slikovnice, a zatim ilustrirali najdraži dio iz priča.  Iako neki još ne znaju sami čitati, uz pomoć mama, tata, starije braće  ili baka i djedova i njiove riječi rastu i već sad postaju čitatelji i  ljubitelji knjiga.

Zabrinuta Jasenka u 2. r. 

Učenici 2. razreda Mjesec hrvatske knjige obilježili su uz slikovnicu hrvatskog pisca Zorana Pongrašića Zabrinuta Jasenka. Nakon kratkog razgovora o njihovim brigama, čuli su što sve muči Jasenku iz priče, razgovarali su s knjižničarkom o slikovnici, a zatim riješili nekoliko zadataka, križaljku i nacrtali kako oni zamišljaju Jasenki i njenu obitelj. Na satu likovne kulture učiteljica ima je pokazala kako mogu izraditi Jasenku-straničnik i koristeći ga čuvati knjige.

Kako nas čitanje povezuje - 4. razred 

Učenici 4. razreda s učiteljicom i knjižničarkom pročitali su priču Marijane Novak Čipkarice i zmaj o zadnjem zmaju koji je živio u Lepoglavi. Odgovarajući na pitanja i sami su pomoću klupka vune stvorili mrežu te shvatili koliko su povezani i složni. Priču smo zaključili izradom crteža zmaja.

OŠ Grabarik, Karlovac

Učiteljica: Snježana Pletikosić

Roman Emil i detektivi Ericha Kästnera interpretirali smo u suradnji sa školskom knjižničarkom. Pripremila je za nas poticajne zadatke i sat učinila zanimljivim i dinamičnim.

Posebno izdvajam nastavnu aktivnost "Lanac pitanja i odgovora" te ideju za istraživački pristup rješavanju problema.

Na kraju smo crtali Emila i detektive u akciji /primarni zadatak je bio crtati tijelo u pokretu/.

Učenicima smo ponudile i poveznicu na snimljenu predstavu "Emil i detektivi " Zagrebačkog kazališta mladih.


Osnovna škola Vladimira Nazora, Daruvar

Učiteljica: Andrea Zuger

Oš Ladimirevci - PŠ Ivanovci 

Učiteljica: Marina Arambašić

Kostimirane basne

Protekle godine smo radili kostimirane basne. Učenici su odabrali jedan od likova iz basni, kostimirali su se u njega te pojasnili koje su sve zgode u basnama doživjeli. Omiljenu basnu su nam i pročitali.

OŠ Lapad, Dubrovnik

Učiteljica: Gordana Rokolj

Lektirni ormari

Nakon obrade priče Maca papučarica došao je red na lektirne ormare. Izrađivani su u timovima, a svaki tim je izabrao jednu priču iz knjige Priče za laku noć. 

OŠ Središće

Učiteljica: 

OŠ Nikole Andrića, Vukovar

Učiteljica: Marija Zadro

Uz naš književni detektor uspjeli smo detektirati izvrsnu knjigu Snijeg u Splitu. Bavili smo se ponajviše dogodovštinama vršnjaka te igrama nekad i danas. Malo je reći da su učenici bili oduševljeni igrama i snalažljivošću djece nekad. Sami smo izradili origami brodice od papira (teže od očekivanog) i organizirali utrku, naučili smo puno o boćanju i okušali se u istom(oduševljeni su), a ništa manje zabavno nisu prošle ni pikule.