Međunarodni dan dječje knjige

Škola: OŠ Josipa Kozarca Slatina

Učiteljica: Melita Čmarec


čenici 7. i 8. razreda pridružili su se obilježavanju Međunarodnoga dana dječje knjige aktivnošću Potraga za knjigom, koja se realizirala u školskoj knjižnici u suradnji sa školskom knjižničarkom Jelenom Martinović.

Knjižničarka je upoznala učenike s pojmom signature i klasifikacijom knjiga u našoj školskoj knjižnici nakon čega je započela potraga za knjigama. Učenici su trebali pronaći 14 knjiga prema zapisanim signaturama, koje su izvlačili iz kutije. Obje skupine učenika, i Knjigolovci i Straničnici, pokazali su zavidnu vještinu spretnoga pronalaženja knjiga na policama.

Dan hrvatske knjige obilježava se svake godine 22. travnja kao sjećanje na 1501. godinu kada je hrvatski književnik Marko Marulić dovršio slavno djelo hrvatske književne baštine – Juditu.

Učenici 7. i 8. razreda pridružili su se obilježavanju toga dana pa su izrađivali digitalne razglednice s motivima književnih djela hrvatskih autora, koja su interpretirali na lektirnome satu Hrvatskoga jezika.

Proučavali su i godine tiskanja zadanih književnih djela u Hrvatskoj enciklopediji dostupnoj na mrežnim stranicama Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža da bi što uspješnije odigrali digitalnu igru Pronađi me na lenti vremena.

Učeničke razglednice i digitalnu igru možete pogledati na prezentaciji.

Škola: OŠ Zdenka Turkovića Kutjevo

Učiteljica: Kristina Barić


Povezali smo Dan planeta Zemlje i Noć knjige slikovnicom ''Ako dođeš'' na Zemlju autorice Sophie Blackall.  Dječak Quinn u slikovnici piše pismo nepoznatom biću koji ne poznaje naš planet te mu opisuje život na Zemlji. Moji trećaši su bili jako motivirani za razne aktivnosti koje smo proveli, a posebno oduševljeni izradom slikovnice koju su izradili reciklirajući. 

Škola: OŠ Viktora Cara Emina Lovran

Učiteljica: Martina Pećar Đurović


Učenici sedmih razreda Svjetski dan knjige i Dan hrvatske knjige obilježili su čitanjem cjelovitih djela po izboru.

Prema vlastitim interesima odabirali su književne tekstove koje su kod kuće čitali, a potom ih predstavljali audio ili videozapisom te postavljali u digitalnom alatu Padletu.

Na satu su u skupinama prema danim kriterijima vrednovali uratke svojih vršnjaka te odabirali najuspješnije.

Knjige smo predstavili i na plakatu „Razredna knjižnica“.

Sljedeći školski sat posvetili smo čitanju u knjižnici u kojoj nas je ugostila naša školska knjižničarka. Učenici su naglas čitali ulomke iz djela koje su izabrali te objašnjavali razloge svojega odabira.

Čitanje smo nastavili i na otvorenome. Prema sloganu ovogodišnje Noći knjige „Sloboda čitanja“ učenici su uz čaj i slastice čitali ulomke iz književnih i neknjiževnih tekstova po izboru.

Time smo povezali dvije za čitanje važne obljetnice te osvijestili važnost slobode čitanja i čitanja iz užitka.

Škola: OŠ A. G. Matoša Zagreb

Učiteljica: Lucia Matas


Održana su dva književna susreta u mjesecu travnju. Prvo smo virtualno upoznali Željku Horvat-Vukelja koja je učenicima pričala razne priče, pogađali su glazbene instrumente, rješavali rebuse i upoznali zastave različitih zemalja kroz priču. Moji učenici su rekli za Željku da je baš topla, draga i zabavna.

Nakon toga smo upoznali Sanju Pilić, ali ovaj put uživo. Sanja nam je pričala o svom životu i ostavila puno mjesta za pitanja pa su bili veseli.

Škola: OŠ Omišalj - PŠ Dobrinj

Učiteljica: Maja Polonijo

Učenici 6. i 8.r. posjetili su Dječju knjižnicu Stribor u sklopu Dječje kuće u Rijeci te izložbu Mali princ. Učenici su bili jako zadovoljni aktivnostima jer su osim osnovnih razgleda, mogli uživati istražujući. (Većini učenika ovo je bio prvi put da vide jednu ozbiljnu i veliku knjižnicu).