Svjetski dan pripovijedanja bajki i priča

Škola: OŠ Viktora Cara Emina Lovran

Učiteljica: Martina Pećar Đurović


Učenici petih razreda obilježili su Svjetski dan čitanja bajki. Prema djelu „Bajka o ribaru i ribici“ učenici su izrađivali slikovnice te ih u suradnji sa školskom knjižničarkom i učiteljicama razredne nastave prezentirali i čitali učenicima prvog i trećeg razreda.

Svjetski dan čitanja bajki tako smo obilježili stvaralačkim aktivnostima, promovirali radove naših učenika, poticali volonterstvo i pozitivan odnos prema čitanju te, u konačnici, knjigom povezali učenike različitih generacija.

Škola: OŠ Omišalj - PŠ Dobrinj

Učiteljica: Maja Polonijo


Učenici 6. i 7.r. obilježili su Dane hrvatskog jezika dvama prigodnim plakatima. Šestaši su na radionici prošli temu jezika na društvenim mrežama te vršnjačke komunikacije, zapisali su strane riječi koje koriste te su istražili hrvatske riječi za iste pojmove. Sedmaši su na radionici pripremali temu najčešćih pogrešaka u jeziku (pismu i govoru). Rad u skupinama započeli su vlastitim primjerima pogrešaka te ispravnim tj. točnim primjerima. Oba plakata postavili smo u školski hodnik kako bismo istaknuli važnost ispravnog korištenja hrvatskog jezika.

Škola: OŠ Jurja Dobrile Rovinj

Učiteljica: Dolores Beloc


Učenici 3.c u veljači su čitali knjigu po izboru, a zadatak im je bio da na satu Hrvatskog jezika, na malo drugačiji način od dosadašnjeg, po uzoru na njihove austrijske prijatelje, pripreme kratku recenziju knjige te svojim prijateljima u razredu ukratko kažu zašto su odabrali baš tu knjigu za čitanje, što su naučili čitajući tu knjigu, tko je autor knjige, ilustrator... prepričali su dio knjige, ali izostavili onaj najvažniji. No, cilj nije bio prepričati sadržaj djela već motivirati učenike na čitanje. Učenici su uz prezentacijske vještine vježbali i kako održati javni nastup pred publikom te su na kraju izvršili samoprocjenu jesu li i u kolikoj mjeri bili uspješni u uvjeravanju svojih prijatelja da je baš njihova knjiga vrijedna čitanja.

Austrijski učenici nemaju popis lektirnih djela i njihov kurikulum ne propisuje obvezna djela za čitanje, već svaki učenik čita knjigu ovisno o svojim željama, ali čitaju svaki dan po sat vremena u školi te na kraju mjeseca pročitano predstave u ovakvom obliku. Ovu jednostavnu ideju i malo drugačiji pristup analizi pročitanog djela pozdravili su svi učenici te su u evaluaciji jasno iskazali da se vesele ovakvom načinu rada na satovima Hrvatskoga jezika na kojem već dvije godine razvijaju ljubav prema čitanju i kroz eTwinning projekt Uz čitanje riječi rastu 2.

Škola: OŠ "Antun Nemčić Gostovinski"

Učiteljica: Suzana Hergotić


Basne-cjelovito čitanje

Aktivnosti koje sam provodila s učenicima:

1. Rješenje rebusa i zagonetka vodi učenike do priča o životinjama.

2. Čitanje basna.

3. Prikaz za učenike: učimo što su basne.

4. Umna mapa-čitam i razumijem pročitano.

3. Rad u skupinama. Svaka skupina predstavlja pročitanu basnu i rješenje zadataka. Svaka skupina predstavlja basnu u stripu: kombinirana tehnika; crtanje i kolaž.

4. Učimo pisati basnu.

5. Suodnos s likovnom kulturom. Motivacija: doživljaj basne/pozitivni i negativni likovi. Likovni jezik: komplementarni kontrast, kontrast toplih i hladnih boja, crta.

Škola: Prva osnovna škola Ogulin

Učiteljica: Dejana Ogrizović


LEKTIRA PO IZBORU UČENIKA.

Kada sami odaberu knjigu ili na preporuku prijatelja, to je veća "fora" nego dobiti knjigu u popisu lektire. Još kad tu knjigu predstave na svoj način, zadovoljstvo je uvećano.

Ovo su samo neki radovi učenika Prve osnovne škole Ogulin koji su imali priliku pokazati svojim prijateljima što su čitali.

Škola: OŠ A. G. Matoša Zagreb

Učiteljica: Lucia Matas


Obilježili smo Svjetski dan pripovijedanja, 20. ožujka. Prošli tjedan čitali smo priču Branko putuje u prošlost Slavka Mihalića koja se nalazi našem udžbeniku. U priči se spominju dijelovi povijesti Grada Zagreba koju ćemo uskoro i proučavati. Nakon čitanja i analize slijedio je sat stvaralačkog pripovijedanja. Zamisli da možeš otputovati u prošlost ili budućnost. Kako izgleda vremenski stroj kojim putuješ, koga ćeš susresti, kako izgleda svijet? Oni najhrabriji sjeli su na našu gljivu za pripovijedanje i ispripovijedali svoje putovanje. Sljedeći dan smo pisali sastavke na temu Putujem u prošlost/budućnost. Bilo je mnoštvo zanimljivih i neobičnih putovanja. Neka putovanja su zabilježena i na našem razrednom panou.

Škola: OŠ 1. listopada 1942. Čišla

Učiteljica: Mirela Miličević


20. ožujka SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA – Milina priča

Ljudi kroz priče uče o svemu oko sebe i već odmalena kroz priče najdugotrajnije pamte informacije.

Pripovijedati nije nimalo lako. To vidimo i u svakodnevnom radu s djecom i upravo zato smo Svjetski dan pripovijedanja obilježavali kroz različite aktivnosti tijekom proteklih dana, a priču smo lijepo zaokružili zavičajnom terenskom nastavom. Povezali smo pripovijedanje s učenjem o povijesti našeg zavičaja i tako ispričali najljepšu priču.

Učenici i učiteljice trećeg i četvrtog razreda PŠ Kostanje svoju zavičajnu priču započeli su u Gatima, na brdašcu Gradcu, pokraj crkvice sv. Jure. Slijedeći tragove svojih djedova, otputovali su stoljećima unatrag u vrijeme drevne Poljičke knežije. Vratili su se u vrijeme blagostanja, pravde, pravednog biranja vladara i sasvim drugačijih društvenih i moralnih vrijednosti.

Povratak nekoliko stoljeća unatrag bio je lako zamisliv i moguć zahvaljujući našoj izvrsnoj pripovjedačici Nikolini Radmilo Pivčević, koja nam je vjerno prikazala život naših predaka. Osim odličnog vodstva kroz sve znamenitosti na koje smo nailazili šetajući se pomno odabranom stazom, priredila nam je i Milinu priču, novi kulturno - turistički proizvod pod pokroviteljstvom Splitsko – dalmatinske županije. Riječ je o kostimiranoj interpretacijskoj šetnji kroz poljičku prošlost u kojoj ona osobno utjelovljuje Milu Gojsalić, junakinju poljičkog kraja, koja je prema legendi spasila svoj narod od Turaka.

Kada jednom čuješ priču ispričanu u prvom licu, sigurno je ne zaboravljaš tako lako. Učenici su bili oduševljeni onim što su čuli, vidjeli i doživjeli, osobito time što su osobno mogli upoznati Milu, birati kneza ili zaraditi nagradu uspješnim odgovorima na kvizu.

Svima kojima Gata pokraj Omiša nisu predaleko, a žele provesti dan u prirodi, na suncu i čistom zraku i okruženju, a istovremeno i puno toga naučiti o poljičkoj prošlosti ili kušati tradicionalno jelo soparnik, dajemo tople preporuke za odličnu turističku destinaciju i izvrsnu poučnu terensku nastavu.


Škola: OŠ Josipa Kozarca Slatina

Učiteljica: Melita Čmarec


Učenici 7. razreda pridružili su se obilježavanju Svjetskoga dana pripovijedanja pripovijedajući priče.

Na satu su Hrvatskoga jezika interpretirali lektirno djelo Mire Gavrana, Zaljubljen do ušiju, koje ih je motiviralo na stvaranje vlastitih pismenih izričaja o zaljubljenosti.

Povjerenstvo, u sastavu učenika iz razreda, odabralo je dvije najbolje kratke priče:

Eva Gal, Kako je to biti zaljubljen?

Marko Medved, Kako je to biti zaljubljen ili što je za mene najkompliciraniji osjećaj?

Učenicima su dodijeljene prigodne pohvalnice, a njihove pismene izričaje možete pročitati na interaktivnom posteru.

Škola: OŠ Ladimirevci - PŠ Ivanovci

Učiteljice: Ljiljana Marinjak i Marija Bulut - Lukačević

LITERARNI KUTAK