MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. s ciljem promoviranja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva.

Prema posljednjim raspoloživim UNESCO-ovim podacima iz 2013., u svijetu je bilo 757 milijuna nepismenih osoba starih 15 i više godina, od čega je 63% bilo žena. Nepismenost je najrasprostranjenija u južnoj i zapadnoj Aziji, gdje živi 51% nepismenog stanovništva.

Kako se definira pismena osoba? Prema metodologiji korištenoj u Popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011. godine, pismenom se smatra osoba koja može s razumijevanjem pročitati i napisati kratak, jednostavan sastavak o svome svakidašnjem životu, bez obzira na to na kojem jeziku ili pismu osoba čita odnosno piše.

OŠ Dr. Franjo Tuđman, Beli Manastir

Učiteljica: Zdenka Baković

Učenici 5. razreda obilježili su Međunarodni dan pismenosti. Zadatak je bio nacrtati naslovnicu svoje knjige (koju će jednog dana, možda, napisati). Nakon toga su kratko u usmenom izlaganju trebali upoznati razred s temom, glavnim likom... Ostali su mogli postavljati pitanja vezana uz zamišljenu knjigu.





Škola: OŠ kiseljak 1 Bilalovac

Učiteljica: Selma Amel Mahmić

Učenici V-2 OŠ "Kiseljak 1" Bilalovac upoznali su se sa projektom Uz čitanje riječi rastu 2 i obilježili Međunarodni dan pismenosti.


OŠ Kman - Kocunar

Učiteljica: Blanka Runtić


Trećaši su se upoznali s početcima naše pismenosti - glagoljicom, pismom kojim su se Hrvati služili više od 1 000 godina.

Učenici su u tehnici kolaža trganjem novinskog papira izrađivali glagoljična slova.





OŠ Eugena Kumičića Slatina

Učiteljica: Ivana Strupar

Petaši u OŠ Eugena Kumičića Slatina obilježili su Međunarodni dan pismenosti provjerom pismenosti putem digitalnih igara te su se upoznali s projektom Uz čitanje riječi rastu 2.





Škola: OŠ Jurja Dobrile

Učiteljica: Dolores Beloc

Na Međunarodni dan pismenosti, učenici 3.c razreda u digitalnom su alatu Padlet napisali zašto je čitanje važno, što im knjige znače te se zajednički uključili u istraživanje o čitanju ispunjavajući anketu o čitalačkim navikama koristeći tablete.


Škola: OŠ 1. listopada 1942. Čišla

Učiteljica: Mirela Krcatović Miličević


Tijekom prve naše aktivnosti obilježili smo Međunarodni dan pismenosti. Učenici su se podsjetili što je to pismenost i koje vrste pismenosti poznaju te zašto je važno biti pismen. Govorili smo o počecima hrvatske pismenosti i upoznali se s prvim slavenskim i prvim hrvatskim pismom - glagoljicom.

Na satu Likovne kulture učenici su oslikavali svoje glagoljične inicijale, a kao uvodna aktivnost za sat Hrvatskog jezika je bila otkriti šifriranu poruku- naziv teksta kojeg smo taj dan interpretirali.

Sljedećeg dana smo se prisjetili svega što znamo o knjižarama i knjižnicama. Posjetili smo našu školsku knjižnicu i započeli naš novi lektirni čitalački izazov Čitanje je put do zvijezda u kojem rješavajući postavljene zadatke prikupljamo zvijezde za ukrašavanje razrednog Vlakića naših priča.





Škola: OŠ Vodnjan - SE Dignano

Učiteljica: Marijana Curt


Međunarodni dan pismenosti obilježili su i učenici 2.b razreda.

Učenici su crtali svoj omiljeni kutak za čitanje, te se dogovarali o formiranju razrednog čitalačkog kutka.


Škola: OŠ Milan Brozović, Kastav

Učiteljica: Iva Kendja

I učenici 2.c obilježili su Svjetski dan pismenosti. Razred je podijeljen u grupe. Svaka je grupa dobila po jednu izreku o knjigama i čitanju o kojoj je u grupi porazgovarala, a zatim svoju izreku i ideje predstavila i ostatku razreda. Istaknuli smo važnost i dobrobiti čitanja za pojedinca, ali i cijelo društvo. Najavili smo i drugu godinu sudjelovanja u projektu, a od izreka smo napravili i plakat.





Škola: OŠ Budrovci, Đakovo

Učiteljica: Kristina Milić

Obilježili smo Međunarodni dan pismenosti u PŠ Đurđanci. Razgovarali smo o tome što znači biti pismen i zašto je važno naučiti čitati i pisati. Učenici 3. razreda radeći u Word Artu, ispisivali su riječi koje povezuju s riječju pismenost, a učenici 1. razreda osmišljavali su riječi koje počinju izvučenim slovom na kartici.





Škola: OŠ Ladimirevci - PŠ Ivanovci

Učiteljica: Marina Arambašić


Svjetski dan pismenosti u 1. razredu. Prvaši i čarobne riječi u malim koracima...



Škola: OŠ Okruk u Krugu Gornjem

Učiteljica: Sandra Mrčela

Škola: OŠ Sveti Đurđ

Učiteljica: Elena Kovačić

I učenici 5. razreda obilježili su Međunarodni dan pismenosti uz pjesmu Riječi Zlate Kolarić-Kišur, poigrali smo se slovima i tražili riječi, a onda su tražili pogreške u tekstu i radili semafor (netočno i točno napisane riječi). Tako su se uz igru upoznali s ovogodišnjim projektom Uz čitanje riječi rastu.





Škola: Katolička osnovna škola Požega

Učiteljica: Barabara Mikulić


Koja je razina moje pismenosti? Kako je mogu unaprijediti?

Pitanja su to koja nam ovaj dan postavlja.

Povodom ovog važnog dana, učenici su osmislili likovne radove u tehnici kolaža. Kreativnom kombinacijom slikovnih simbola (poput olovke i gumice) i samih slova - nositelja pismenosti, učenici su podsjetili na važnost pismenosti kao jednog od temeljnih ljudskih prava.





Škola: OŠ Miroslava Krleže, Čepin

Učiteljica: Renata Klarić

Dogovor o radu grupe, izrada kataloga pročitanih književnih diela, crtanje naslovnice i upute što ćemo sve bilježiti.





Škola: OŠ braća Ribar Sisak

Učitelj: Bojan Iličić

Škola: OŠ Viktora Cara Emina Lovran

Učiteljica: Martina Pećar Đurović

Učenici sedmih razreda u grupi su ispisivali zašto je važno čitati, a svoje odgovore lijepili na zajednički plakat koji smo izložili u razredu.

Učenici su predstavljali što trenutačno čitaju te izrazili želju da i tijekom godine, osim obveznoga štiva, čitaju djela po vlastitome izboru. Učenici 7.a razreda odlučili su pročitana djela predstaviti na plakatu „Razredna knjižnica“, dok su se učenici 7.b razreda opredijelili na predstavljanje pročitanih djela u obliku plakata „Naša KNJIGAlaksija“.

Učenike petih razreda u projekt smo uveli motivacijskim razgovorom o dobrobitima čitanja. Učenici su potom ukratko predstavljali djela s kojima su se družili tijekom ljetnih praznika.

Hrabre izlagače smo nagradili na ploči „Zvijezde čitanja“ te potaknuli i ostale učenike da češće čitaju iz razonode.

Jedan smo školski sat posvetili i čitanju u prirodi. Učenici su među ponuđenim naslovima birali djela prema vlastitim interesima te iz užitka čitali u školskom dvorištu.

Na kraju su učenici sedmih razreda ispunjavali anketu o iskustvu čitanja.