Урок 9. Медіаграмотність.

Пригадайте, що означають терміни:

Джерела інформації - 

Медіаконтент (контент) - 

об’єкт або суб’єкт, який надає інформацію. Являє собою матеріал, з якого отримані інформація або ідеї. 

це інформація, яку розробник складає самостійно або     копіює з дотриманням чинного законодавства та яка направлена на кінцевих користувачів чи аудиторію.

Вивчаємо нові терміни:

Доменне ім’я (домен) - це ім’я сайту. Будь-який домен складається з рівнів. Рівні домену — це частини, які розділяються крапками. 

Медіаграмотність - це розуміння способів, за допомогою яких медіа створюють різні типи повідомлень, того, як вони подають інформацію і які методи використовують для організації матеріалу. Це критичний погляд на медіаконтент.

Першоджерела (або первинні джерела) ― оригінальні джерела, які не передбачають інтерпретації інформації. До таких належать: тексти, листи, фотографії, щоденники, малюнки, дані від науково-дослідних та соціологічних інститутів, органів влади, установ статистики, архівів тощо.

Вторинні джерела ― відомості, отримані з першоджерел. Це джерела, які пройшли етап інтерпретації, аналізу, узагальнення та критики. Вторинні джерела включають науково-популярні публікації, підручники та інші навчальні матеріали.

Третинні джерела ― це перероблені тексти (компіляції) та інші подібним чином організовані джерела (реферати, довідники, бібліографії, енциклопедії, бази даних), які формуються з інформації із першоджерел і вторинних джерел.

Для чого потрібно звертати увагу на доменне ім’я?

Це дозволяє дізнатися про власника сайту, визначити надійність джерела інформації. Сайти, які є загальнодоступними містять менший ступінь захисту ніж ті, що належать державним органам влади. Статистичні дані потрібно перевіряти на сайтах організацій, які проводять відповідні дослідження чи збір і аналіз інформації.

Доменні імена діляться на дві групи: загальні та національні. 

Загальні домени означають якусь сферу діяльності. Наприклад:

.com — для комерційний підприємств, скорочено від company;

.org — для некомерційних організацій, скорочено від organization;

.edu — для освітніх закладів, скорочено від education.

Головна особливість загальних доменів — проста реєстрація. Домени .com, .net, .org, .biz та .info не мають реєстраційних обмежень. Їх може зареєструвати будь-яка юридична чи фізична особа. Для реєстрації не потрібні документи.

Національні домени - це домени верхнього рівня, які виділили для конкретних держав. У більшості випадків за основу національних доменів верхнього рівня брали дволітерні коди країн. Тому всі національні домени першого рівня складаються з двох літер. Таким чином, .UK означає — Велика Британія, .UA — Україна.

13 листопада 2015 року було опубліковано текст Постанови Кабінету Міністрів України № 821 від 21 жовтня 2015 «Деякі питання використання доменних імен державними органами в українському сегменті Інтернету», якою було затверджено вимоги до доменних імен державних органів в українському сегменті Інтернету.

Згідно з цією постановою, власні доменні імена міністерств, центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, а також місцевих державних адміністрацій мають бути зареєстровані у домені GOV.UA та, у разі потреби, у домені .УКР.

домени 2 рівня

Передивіться відео. Дізнайтесь, що таке первинні та вторинні дані.

З наступних відео дізнайтесь Де? і Як? на державних сайтах можна перевірити інформацію

Дане завдання можна виконувати індивідуально (в зошиті чи на комп’ютері), вибравши одну із тем. Поясніть свій вибір. Результат надішліть вчителю.    - 12 балів.


В даному відео підведемо підсумки, як захиститись від фейків і маніпуляцій.