Урок 2. Вплив мас-медіа на формування громадської думки та власної позиції людини 

Пригадайте, що означають терміни:

Медіа  – 

Мас-медіа – 

ЗМІ – 

Медіатекст – 

Складники медіаповідомлення – 

Меседж – 

Контент

Аудиторія - 

способи і засоби (канали) передачі інформації, простір, який вони формують.

способи і засоби (канали) передачі інформації для           масового споживання в демократичному суспільстві.

способи і засоби (канали) передачі інформації та впливу на   маси в авторитарних (тоталітарних) суспільствах.

повідомлення, текст будь-якого медійного виду і  жанру (фото, відео, звук тощо).

джерело повідомлення, канал передавання, одержувач повідомлення.

це найважливіша ідея, яку має винести реципієнт  (споживач) із публікації, блогу, інтерв’ю, репортажу,  ток-шоу, фільму, літературного або музичного твору, реклами.

це інформація, яку розробник складає самостійно або     копіює з дотриманням чинного законодавства та яка направлена на кінцевих користувачів чи аудиторію.

це публіка, соціальна спільність людей, об'єднана  взаємодією з медіа, які володіють інформацією та    доводять її до цієї спільності. 

Досить часто характер нашої поведінки залежать від конкретних медіа, яким ми надаємо перевагу. Медіа ― не просто обіг інформації. Вони формують громадську думку та впливають на людей. 

Вивчаємо нові терміни:

Громадська думка - це особливий стан масової свідомості, спільне розуміння громадянами значущих для них явищ, подій і процесів;

Реклама - популяризація товарів, видовищ, послуг і т. ін. з метою привернути увагу покупців, споживачів, глядачів, замовників тощо, поширення інформації про когось, щось для створення популярності, а також візуальна та інша медіа-продукція — плакати, оголошення, відеокліпи, що використовуються як засіб привертання уваги потенційних споживачів.

 Інформаційна агенція спеціалізований установа, яка діє з метою забезпечення оперативною політичною, економічною, соціальною, культурною інформацією редакції газет, журналів, телебачення, радіомовлення.

Інформаційне середовище це сукупність технічних і програмних засобів зберігання, обробки та передачі інформації, а також політичні, економічні та культурні умови реалізації процесів інформатизації. 

Опрацюйте схему та виконайте в зошиті завдання до неї, беручи до уваги введення воєнного стану в Україні (при виконанні даного завдання поєднайте функції із типами контенту, які вивчали на попередньому уроці. Так буде легше виконати завдання.) - 2 бали.

Сучасна людина майже повністю формує свої смаки та уявлення про навколишній світ не з особистого досвіду, а за посередництвом мас-медіа, які часто моделюють ситуації і пропонують певні зразки поведінки.

Передивіться відео, зверніть увагу на:

Яка кількість зубної пасти необхідна для ефективного чищення зубів?

Ознайомтесь з видами сучасної реклами. Який з них ви спостерігаєте найчастіше в повсякденному житті? Підберіть приклади до кожного виду. Запишіть їх в зошит.

Досить часто характер нашої поведінки залежать від конкретних медіа, яким ми надаємо перевагу.

Ознайомтеся із переліком найбільш відомих в Україні інформаційних агентств.

Визначте, яким з них ви чи ваші батьки надають перевагу. Дані запишіть в зошит.

Ознайомтеся із переліком найбільш відомих світових інформаційних агентств.

Визначте, яким з них ви чи ваші батьки надають перевагу. Дані запишіть в зошит.

Під час війни внутрішні та зовнішні маніпулятори роблять усе можливо, щоб скористатись страхом, злістю, ненавистю, відчаєм людей для донесення власних меседжів. Тому поруч з реальними новинами зустрічають замовні матеріали, що спрямовані на зміну суспільної думки та розкол суспільства.

Нам, як споживачам інформації, треба бути особливо обережними. Зокрема при перегляді новин найперше задавати собі три базові запитання:

➔ Чому я це бачу?

➔ Хто це транслює?

➔ Яких цілей хоче досягти замовник інформації?

Після відповіді на них ви зможете корегувати власну реакцію та поведінку, а також не станете інструментом у досягненні ворогом власних цілей.

Здайте тест - 10 балів