Урок 4. Баланс між свободою вираження поглядів та відповідальністю.

На цьому уроці Ви можете самі сформувати свій набір завдань для виконання. Обов’язкою умовою є:

Пригадайте, що означають терміни:

Мас-медіа – 

Свобода слова -

Відповідальність -

Громадська думка -  

Реклама

способи і засоби (канали) передачі інформації для  масового споживання в демократичному суспільстві.

право вільно висловлювати свої погляди

свідоме ставлення особи до вимог суспільної необхідності, обов'язків, соціальних завдань, норм і цінностей.

це особливий стан масової свідомості, спільне розуміння громадянами значущих для них явищ, подій і процесів;

популяризація товарів, видовищ, послуг і т. ін. з метою привернути увагу покупців, споживачів, глядачів, замовників тощо, поширення інформації про когось, щось для створення популярності, а також візуальна та інша медіа-продукція — плакати, оголошення, відеокліпи, що використовуються як засіб привертання уваги потенційних споживачів.

Вивчаємо нові терміни:

Цензура - контроль влади за змістом і поширенням інформації, у деяких випадках ― також приватного листування, з метою обмеження або недопущення поширення ідей і відомостей, визнаних владою шкідливими, небажаними для неї або суспільства в цілому.

"Джинса" - сленгове слово, яке використовується переважно в медійній спільноті. Синонім терміна «прихована реклама». Означає зумисну приховану рекламу чи антирекламу, подану у вигляді новин, авторських текстів, аналітики й телевізійних програм тощо. Джинса поділяється на комерційну та політичну. 

Пропаганда - форма комунікації, спрямована на поширення в суспільстві світогляду, теорії, твердження, фактів, аргументів, чуток та інших відомостей для впливу на суспільну думку на користь певної спільної справи чи громадської позиції. 

Прочитайте вислови відомих людей. Чи не переоцінюють вони значення свободи слова? Відповідь дайте письмово.       

 - 4 бали.

Наша свобода залежить від свободи преси. Якщо її обмежити, то це означатиме, що вона буде втрачена.

Томас Джефферсон

Вільна преса буває доброю чи поганою, це вірно. Але ще більше вірно те, що невільна преса буває тільки поганою.

Альбер Камю

Якщо правду можна казати тільки пошепки, значить країну захопили вороги.

Вільгельм Швебель

Без свободи слова нас можна вести німими та тихими, як овець.

Джордж Вашингтон 

Чи може свобода слова бути безмежною?

Подивіться відео. Чи змінилась ваша думка? Аргументуйте. 

                                                                                                                         - 2 бали

образи.wmv

У Міжнародному пакті про громадянські та політичні права і в конституціях більшості держав світу (зокрема, України), йдеться про те, що право на свободу думки і слова та право на збирання, зберігання та поширення інформації може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку.

Стаття 34 Конституції України

«Здійснення цих прав (права на свободу слова та доступ до інформації ― ред.) може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя».

Подумайте, хто і з яких причин, на вашу думку, може обмежити свободу слова. Наведіть приклад (письмово).                    - 1 бал.

Чи мають право медіа втручатись в приватне життя людей?

Рекомендації експертів Ради Європи щодо захисту приватності у роботі ЗМІ

Медіа можуть збирати і поширювати інформацію про приватне життя публічних осіб за їхньої згоди (публічні особи ― це особи, які обіймають посади публічної служби та / або користуються публічними ресурсами, а також особи, які відіграють певну роль у громадському житті ― в політиці, економіці, мистецтві, соціальній сфері, спорті чи у будь-якій іншій галузі).

Медіа можуть втручатися у приватне життя публічних осіб без їхньої згоди лише тоді, коли є значний суспільний інтерес, який виправдовує оприлюднення інформації. Проста цікавість або пошук сенсацій ніколи не можуть виправдати порушення права на приватність.

Прочитайте текст твору Лесі Українки "Давня казка". Напишіть есе про роль медіа, взявши за основу слова:                         - 10 балів.

                   "Не поет, у кого думки

Не літають вільно в світі,

А заплутались навіки

В золотії тонкі сіті.

Не поет, хто забуває

Про страшні народні рани,

Щоб собі на вільні руки.

Золоті надіть кайдани."

Як називається політика держави, описана Д. Орвеллом? Наведіть приклади сучасних країн, які застосовують таку політику.                                                                          - 2 бали

«Кожен запис було знищено або підроблено, кожну книжку — переписано, кожну картину — перемальовано, кожну статую та будівлю — переіменовано, кожну дату — змінено. І цей процес триває день за днем, хвилина за хвилиною. Історія зупинилася. Нічого не існує, крім безкінечного тепер, у якому Партія завжди має рацію». 

Джордж Орвелл, роман-антиутопія «1984» 

ЦІКАВО ЗНАТИ

Темник ― своєрідний наказ про спосіб подання інформації. У 2001–2004 р.р. керівництво українських медіа отримували детальні інструкції з Адміністрації Президента щодо того, яким чином треба висвітлювати в новинах політичні події в Україні (що ігнорувати, а на що звертати увагу). Ці темники мали на меті висвітлювати у ЗМІ діяльність влади в позитивному світлі.

Ознаки пропаганди у різних медіа:

Пропаганда з’являється у різних формах та використовує загальні методи впливу на людей, зокрема:

Пропаганду можна знайти в новинах та інших журналістських матеріалів, рекламі та зв’язках з громадськістю, а також у сфері освіти, в музиці, телевізійних шоу, фільмах, відеоіграх і соціальних мережах.

Політична "джинса" в Україні у 2018 році

(зверніть увагу, на яких каналах і хто замовник. Поділіться з батьками цією інформацією.)

Приклад політичної "джинси":

“Захисні комплекти для медиків, продукти – для потребуючих”

 «Саме з метою допомогти припинити коронавірусну пандемію і навідався в амбулаторію представник «Європейської солідарності» Андрій Кос із двома комплектами захисного одягу для медиків.

– Ситуація непередбачувана, тому ми разом повинні зупинити біду, – каже гість рудниківської медичної установи. – Проблема стосується всіх разом і кожного зокрема. Тому не можна стояти осторонь…

Андрій Кос, голова осередку Миколаївської районної організації партії «Європейська солідарність», помічник народного депутата України Олега Синютки, привіз такі ж захисні медичні комплекти ще й працівникам лікарських амбулаторій Розвадова й Черниці, Дроговижа, селища Розділ, Миколаївської районної лікарні, Тростянецької ОТГ. У складний час карантину організація «Європейська солідарність» формує продуктові набори для тих, хто через сайт повідомляє про труднощі під час карантину. Надалі передбачається провести таку ж акцію для соціально незахищених громадян.»                                                         газета «Громада» 

Знайдіть і проаналізуйте приклади політичної "джинси" в українських медіа.                                                - 3 бали.

Умови до виконання завдань - на початку уроку.